Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πωλητής έχει Free P&P οπότε δε θα κερδίσω κάτι απο αυτό. Απλά για να μην πάω 3 φορές στο ταχυδρομείο το λέω. Ερχεται ειδοποιητήριο και πάω και παραλαμβάνω...

Πάντως ευχαριστώ cosmos για την αναλυτική απάντηση. Ήδη του έστειλα mail και αναμένω απάντηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καλησπέρα. Αγοράζω πολλύ καιρό από ebay αλλά γενικά πράγματα μικρής αξίας, οπότε δεν είχα ασχοληθεί με το τελωνείο... Όμως τώρα αποφάσισα να αγοράσω ένα iPhone 4s επειδή θα αργήσει στην ελλάδα και το κινητό που είχα χάλασε, και έτσι η παραγγελία μου θα είναι ακριβή. Διαβάζω από χτες σχετικά με τα τελωνεία και ήθελα να ρωτήσω: Αν του πω να το βάλει σαν gift, με αξία 45$ καιτο στείλει με κανονικό ταχυδρομείο, είναι σίγουρο πως δεν θα έχω τελωνείο?

Επίσης αν περάσει από τελωνείο και μου το κρατήσουν εκεί, αν μου ζητήσουν 100+ ευρώ τότε δεν με συμφέρει. Μπορώ να τους πω να το στείλουν πίσω στον πωλητή και αυτός να μου δώσει πίσω τα λεφτά όταν το παραλάβει? Ευχαριστώ.

 

EDIT: Α, πως μπορώ στο ebay να βρω πωλητές από ευρώπη (Γερμανία, Γαλία) ώστε αν βρω καμια κάλη τιμή να το πάρω από εκεί που δεν θα έχω τελωνείο σίγουρα? Γιατί στο ebay.com μου βγάζει μόνο πωλητές από Αμερική, Καναδά και Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλας για ενα κινητο που δεν εχει βγει ακομη εκτος αμερικης!2ον.δεν θα ναι κλειδωμενα?!

κατα 99% θα περασει τελωνειο οτι μλκ και να σου γραψει αυτος στο κουτι.100% αν ειναι μαγαζι.

για returns θελει ψαξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να πάρω κάτι λαμπάκια από e-bay και βλέπω ότι έχουν δωρεάν μεταφορικά με Standard Int'l Postage τα πιο πολλά και ένα με Economy Int'l Postage...

Ξέρετε τι παίζει με αυτό γιατί δεν βλέπω το θέμα από την αρχή και είναι η πρώτη μου αγορά...

Ποια η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα 2??? Από ελτά θα παραλάβω??? Πόσο περίπου κάνει να φτάσει το δέμα??? Παίρνω αριθμό δέματος με τον οποίο θα μπορώ να παρακολουθώ την εξέλιξη της αποστολής ή θα περιμένω τον ταχυδρόμο???

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Σιγουρέψου ότι τα λαμπάκια είναι σωστά (volt ampere ... ) την έχουν πατήσει αρκετοί.

2.Από την στιγμή που είναι ελεύθερο το shiping μην σε απασχολεί,δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά.

3.Γύρο στης 15 μέρες ίσως και πάνω κάνουν τα πακέτα, αν είναι κάτι μικρό στο φέρνουν σπίτι αν είναι μεγάλο από ελτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλας για ενα κινητο που δεν εχει βγει ακομη εκτος αμερικης!2ον.δεν θα ναι κλειδωμενα?!

κατα 99% θα περασει τελωνειο οτι μλκ και να σου γραψει αυτος στο κουτι.100% αν ειναι μαγαζι.

για returns θελει ψαξιμο.

 

Εχει αλλαξει κατι τωρα, και σταματανε πολλα?

 

Εξαρτάτε από των πωλητή μερική το γράφουν ξεκάθαρα ότι τα ενώνουν πάντως δεν χάνεις τίποτα να του στείλεις μήνυμα και το ποιο πιθανό είναι να τα κάνει ένα.(Αν τα έχει όλα αυτός και δεν είναι κανένας που δουλεύει με dropbox)

 

Τι σημαινει το τελευταιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Σιγουρέψου ότι τα λαμπάκια είναι σωστά (volt ampere ... ) την έχουν πατήσει αρκετοί.

2.Από την στιγμή που είναι ελεύθερο το shiping μην σε απασχολεί,δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά.

3.Γύρο στης 15 μέρες ίσως και πάνω κάνουν τα πακέτα, αν είναι κάτι μικρό στο φέρνουν σπίτι αν είναι μεγάλο από ελτα.

Όχι εντάξει είναι λαμπάκια αυτοκινήτου οπότε είναι στάνταρ...

Δηλαδή τα παραγγέλνω τώρα κ μου τα φέρνει ο ταχυδρόμος??? Την εξέλιξη της αποστολής μπορώ να την δω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλας για ενα κινητο που δεν εχει βγει ακομη εκτος αμερικης!2ον.δεν θα ναι κλειδωμενα?!

κατα 99% θα περασει τελωνειο οτι μλκ και να σου γραψει αυτος στο κουτι.100% αν ειναι μαγαζι.

για returns θελει ψαξιμο.

Το iphone 4s υπάρχει και σε Καναδά, Αγγλία, Γερμανία, Γαλία και Ιαπωνία. Από Αμερική είναι κλειδωμένο από Καναδά και Αγγλία όμως όχι. Και για να μην μπλέξω με τελωνεία θα τρο πάρω από Αγγλία τελικά. (ήθελα από Καναδά γιατί βρίσκεις πολύ καλύτερες τιμές λόγω δολαρείου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εντάξει είναι λαμπάκια αυτοκινήτου οπότε είναι στάνταρ...

Δηλαδή τα παραγγέλνω τώρα κ μου τα φέρνει ο ταχυδρόμος??? Την εξέλιξη της αποστολής μπορώ να την δω???

Κανονικά ναι θα σου τα φέρει,αν τα στείλει σαν γράμμα αν τα στείλουν σαν πακέτο παίζεται,την εξέλιξη θα πρέπει να την πληρώσεις εξτρά και μάλλον ποιο πολλά και από τα λαμπάκια,και δεν σου προσφέρει και τίποτα κατά κανόνα έχει τρελή καθυστέρηση το traking και το κάνεις μόνο αν παραγγείλεις κάτι με μεγάλη αξία σαν πρόσθετη ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα μου ηρθε ενα πολυ εξεζητημενο εξαρτημα για να επισκευασω ενα λαπτοπ. συγκεκριμενα ενα cff bulb που δινει φωτισμο στην οθονη. τελος παντων ηρθε σπασμενο ειναι πολυ ευαισθητο. αν και η συσκευασια ηταν καλη σε σωληνα απο πεπιεσμενο χαρτι.

του εστειλα μηνυμα του πωλητη στην αμερικη και μου απαντησε σχεδον αμεσως οτι θα στειλει αλλο αλλα αν θελω να του βαλω θετικο feedback. τι να του πω τωρα....οτι δεν του το βαζω αν δε μου ξαναστειλει? ή να του το βαλω απο ευγενεια αλλα μετα ειμαι δεμενος αν με γραψει στα @@ του. μεχρι τωρα ηταν πολυ σωστος και στη συσκευασια και στην αποστολη και σε ολα και μου εκανε και αποστολη με trace ενω ειχα πληρωσει για την απλη με usps

πειτε σας παρακαλω τι θα κανατε στη θεση μου απο την εμπειρια σας απλα θελω το ανταλλακτικο και μονο αυτος το εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι top rated seller δε θα το παίξει...

Πάντως πες του φυσικά και θα σου βάλω θετικό feedback ΑΦΟΥ παραλάβω λειτουργικό προϊόν.

Εγώ αυτό θα έκανα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα μου ηρθε ενα πολυ εξεζητημενο εξαρτημα για να επισκευασω ενα λαπτοπ. συγκεκριμενα ενα cff bulb που δινει φωτισμο στην οθονη. τελος παντων ηρθε σπασμενο ειναι πολυ ευαισθητο. αν και η συσκευασια ηταν καλη σε σωληνα απο πεπιεσμενο χαρτι.

του εστειλα μηνυμα του πωλητη στην αμερικη και μου απαντησε σχεδον αμεσως οτι θα στειλει αλλο αλλα αν θελω να του βαλω θετικο feedback. τι να του πω τωρα....οτι δεν του το βαζω αν δε μου ξαναστειλει? ή να του το βαλω απο ευγενεια αλλα μετα ειμαι δεμενος αν με γραψει στα @@ του. μεχρι τωρα ηταν πολυ σωστος και στη συσκευασια και στην αποστολη και σε ολα και μου εκανε και αποστολη με trace ενω ειχα πληρωσει για την απλη με usps

πειτε σας παρακαλω τι θα κανατε στη θεση μου απο την εμπειρια σας απλα θελω το ανταλλακτικο και μονο αυτος το εχει

Συγνώμη για την επέμβαση,αλλά αν είναι αυτό το σωληνάκι στο κάτω μέρος της οθόνης που μοιάζει σαν mini-φθορίου,γιατί δεν το αλλάζεις από κάποια άλλη σπασμένη/whatever;

Αν δεν έχεις διαθέσιμη χαλασμένη,έλα να σου δώσω τζάμπα.Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρίες εκτός Ευρώπης είναι οκ αν παραγγείλουμε ή υπάρχει κανά θέμα με τελωνείο κτλ;

 

Συγκεκριμένα θέλω αυτές http://www.ebay.co.uk/itm/25-Energizer-CR2032-2032-DL2032-5004LC-3V-Button-Cell-Coin-Battery-Expire-2018-/120788448631?pt=US_Batteries&hash=item1c1f8d7577#shId

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,στα 25 τεμάχια αααααααν το ελέγξουν το πακέτο μπορεί να σου την πουν,γιατί οκ δεν μπορείς να το δικαιολογήσεις σαν προσωπική χρήση, τι να της κάνεις τόσες πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την επέμβαση,αλλά αν είναι αυτό το σωληνάκι στο κάτω μέρος της οθόνης που μοιάζει σαν mini-φθορίου,γιατί δεν το αλλάζεις από κάποια άλλη σπασμένη/whatever;

Αν δεν έχεις διαθέσιμη χαλασμένη,έλα να σου δώσω τζάμπα.Αθήνα.

ναι αυτο ακριβως ειναι. δεν ειναι ακριβο βρε το ανταλλακτικο και δεν μπηκα στη διαδικασια να ψαξω απο χαλασμενη οθονη. ειμαι και κρητη και οι δυνατοτητες ειναι καπως περιορισμενες... καπου 12 ευρω βγαινει με μεταφορικα και το εβρισκα και πιο φθηνο αλλα χωρις να ειναι ετοιμο δηλαδη θα επρεπε να κανω εγω τις κολλησεις με κολλητηρι.

σε ευχαριστω παντως που προσφερθηκες. σημερα μου το εστειλε μου εδωσε και νεο tracking number.

karmen σε ευχαριστω και εσενα για την απαντηση τελικα δεν του εδωσα feedback ακομα αφου ετσι και αλλιως μου το εστειλε ας περιμενει λιγακι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...