Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δώσε το link της κάρτας.....

όταν πατάς buy now σε ενημερώνει ότι υποχρεώνεσαι να πληρώσεις ... αν δεν θες την κάρτα επικοινώνησε με τον πωλήτη και πες του για ακύρωση...ίσως να το δεκτεί ίσως όχι...(ευγενικά πάντα).

suspended δεν έχω γίνει ποτέ αλλά μάλλον σημαίνει ότι δεν μπορείς να ξαναχρησιμοποιήσεις τoν λογαριασμό σου..(μέχρι να πληρώσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μηπως δεν εχεις ολοκληρωσει την αγορα? αν πληρωνεις με paypal, νομιζω οτι μετα το ebay σε παει στη σελιδα του paypal για ολοκληρωση. εγινε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, την αγορά δεν την έχω ολοκληρώσει. Έχω κάνει αγορά με Buy now και μένει το Pay now για να ολοκληρωθεί. Είναι σε αναμονή το Pay now εδώ και κάτι ημέρες. Απλά, δεν πληρώνω γιατί ήθελα να μάθω αυτά που ρωτάω παραπάνω.

 

Το email του eBay μού λέει ότι αν δεν πληρώσω μέχρι 31 Μαρτίου ο λογαριασμός θα γίνει suspended.

 

Οπότε, σύμφωνα με τα λεγόμενά σας έχω τρεις ακόμη ημέρες για:

1. Να πληρώσω ή

2. Να συνεννοηθώ με τον πωλητή για να αποσύρω την αγορά.

 

Σωστός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία έχει παραγγείλει κανένας από Honk Kong? Παρατήρησα ότι στις τελευταίες αγορές μου τα προϊόντα από Αγγλία καθυστερούν να έρθουν αρκετά κάνουν από 7 έως 10 το οποίο το θεωρώ λογικό δεδομένης της κατάστασης. Απλά έχω κάνει δύο παραγγελίες από Honk Kong η μία 80 λεπτά και η άλλη 2,5 ευρώ. Πρώτη φορά αγοράζω εκτός Ε.Ε. είπα να το δοκιμάσω... διάβασα ότι μπορεί να κάνουν έως και 2 μήνες να έρθουν τα πράγματα ισχύει;;;; Α και μία απορία σε περίπτωση που περάσω τελωνείο σε παίρνουν τηλέφωνο και πας, σου στέλνουν ενημερωτικό φυλλάδιο ή πρέπει να το ψάξεις ο ίδιος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία έχει παραγγείλει κανένας από Honk Kong? Παρατήρησα ότι στις τελευταίες αγορές μου τα προϊόντα από Αγγλία καθυστερούν να έρθουν αρκετά κάνουν από 7 έως 10 το οποίο το θεωρώ λογικό δεδομένης της κατάστασης. Απλά έχω κάνει δύο παραγγελίες από Honk Kong η μία 80 λεπτά και η άλλη 2,5 ευρώ. Πρώτη φορά αγοράζω εκτός Ε.Ε. είπα να το δοκιμάσω... διάβασα ότι μπορεί να κάνουν έως και 2 μήνες να έρθουν τα πράγματα ισχύει;;;; Α και μία απορία σε περίπτωση που περάσω τελωνείο σε παίρνουν τηλέφωνο και πας, σου στέλνουν ενημερωτικό φυλλάδιο ή πρέπει να το ψάξεις ο ίδιος;;;

 

απο Honk Kong τα περισσοτερα ερχονται σε 15μερες αλλα μπορει να κανουν και λιγο παραπανω. το αργοτερο που μου εχει τυχει ειναι 45 μερες μια φορα μονο.

 

απο αγγλια 7-10 μερες κανουν συνηθως αλλα απο τα tracking numbers βλεπω οτι ερχονται μεσω γερμανιας οποτε θα καθυστερουν και εκει 1-2 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και μία απορία σε περίπτωση που περάσω τελωνείο σε παίρνουν τηλέφωνο και πας, σου στέλνουν ενημερωτικό φυλλάδιο ή πρέπει να το ψάξεις ο ίδιος;;;

 

 

για τέτοιας αξίας προϊόντα, δεν θα περάσουν ποτέ τελωνείο.... Έχω αγοράσει τα τελευταία 2 χρόνια αμέτρητα πράγματα από ebay αξίας από 1 ευρώ μέχρι και 300... Δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνείο γιατί ακολουθούσα τον κανόνα: αποστολή ΜΟΝΟ με hong kong post, ems, usps και ΚΑΜΙΑ από dhl,fedex,ups. (μιλάω πάντα για εκτός Ε.Ε)

 

Αν κάτσουν τελωνείο σου έρχεται ειδοποιητήριο αν κάνω λάθος με τα έξοδα εκτελωνισμού, και αν δέχεσαι τα πληρώνεις και γίενται η μεταφορά ή πας μόνος για εκτελωνισμό για να γλυτώσεις ψίχουλα.. Εξαρτάται και απ την μεταφορική βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα δύο είναι με Economy Int'l Postage και δε πλήρωσα τίποτα για τη μεταφορά τους. καλά είναι και μικρά τα ποσά...

δηλαδή σε συναλλαγές με άλλες χώρες να προτιμώνται τα τοπικά τους ταχυδρομεία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή σε συναλλαγές με άλλες χώρες να προτιμώνται τα τοπικά τους ταχυδρομεία;;

 

Ναι, γιατί από εδώ τα παραλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ και γλυτώνεις τελωνείο τις περισσότερες φορές σε προιοντα μικρου βαρους και ογκου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά εξαρτάται και το προϊόν να υποθέσω;;;γιατί σύμφωνα με όλο το κατεβατό που έχει δώσει το υπουργείο οικονομικών πολλά που ήθελα να τα αγοράσω εκτός ΕΕ το ξανασκέφτηκα όπως κοσμήματα και υφάσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχώρα σιγά σιγά σε παραγγελία από κατάστημα που σε ενδιαφέρουν τα προιοντα του, όχι πολύ μεγάλης αξίας στην αρχή να δεις πως δουλεύει το σύστημα, και μετα θα δεις ότι δεν είναι μεγάλο το ρίσκο.. Αρκεί ο πωλητής να έχει βαθμολογία πάνω από 99% και πολλές πωλήσεις. Το πιο μεγάλο ρίσκο είναι, η γνησιότητα σε ρούχα και τσάντες(για αυτό και θα κοιτάς τον πωλητή όπως σου είπα) και στα ηλεκτρονικά είδη,η μη ύπαρξη εγγύησης μετά τις 45 μέρες...(ας λέει και 2 χρόνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι πιο πολύ πειραματικά το έκανα αυτό να δω πως λειτουργεί... συνήθως κοιτάζω τις τελευταίες πωλήσεις του και τα σχόλια νομίζω το 99 είναι μαστ μη σου πω και 99,5% και άνω... Επώνυμα προϊόντα μόνο ΕΕ... τους ανατολίτες δε τους εμπιστεύομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...