Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια ειχα παραγγειλει απο το ebay ενα κατσαβιδι με διαφορες μυτες απο Αγγλια,

και εχουν περασει 15 μερες απο την αποστολη του και ακομα δεν εχει ερθει τιποτα. Μηπως θα επρεπε

να στειλω μαιλ στον πωλητη η να περιμενω;

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πληρώνει μόνο αυτός που κερδίζει τη δημοπρασία...

Οι υπόλοιποι δεν δίνουν τίποτα.

(Έτσι κι αλλιώς όταν χτυπάς κάτι δεν σου δεσμεύει το ποσό γιατί είναι δημοπρασία, ο νικητής το πληρώνει και το παίρνει...)

βεβαια θα παρει το προιον αυτος που θα εχει την καλυτερη προσφορα, εφ'οσον η προσφορα του ειναι ιση ή αντιστοιχη της ελαχιστης τιμης που εχει θεσει ο πωλητης... κανω λαθος?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είσαι λίγο μπερδεμένος.Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις καλύτερα πώς λειτουργεί το θέμα με την δημοπρασία.

Έστω ότι το ποδήλατο που βρήκες έχει αρχική τιμή που έχει οριστεί απ τον πωλητή 30 ευρώ .Και ενδιαφέρονται 10 άτομα...κάθε φορά που κάποιος "χτυπάει" το αντικείμενο αυτό ανεβαίνει μισό ευρώ (άσχετα αν ο bidder έχει βάλει ανώτερη τιμή παραπάνω).Ακόμα και στο τελευταίο δευτερόλεπτο ανεβαίνει η τιμή... άρα αν ένα προϊόν έχει ζήτηση από προσφορές η τελική του τιμή δεν θα έχει καμία σχέση με την ελάχιστη τιμή που έχει ορίσει ο πωλητής. Το ποδήλατο μπορεί να ξεκινήσει δλδ από 30 ευρώ και να πουληθεί 200-300.... ;) Και φυσικά θα το πάρει αυτός που έχει ορίσει την ανώτερη τιμή μέχρι να λήξει η δημοπρασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! εχω μερικές ερωτησεις για το ebay τώρα προσπαθώ να το μάθω για να παραγγείλω κάτι! Λοιπόν εγώ έχω μια prepaid κάρτα από την ατεbank και έβαλα τον κωδικο της στο paypal για να ψωνίζω από εκει, καλά δεν έκανα? μπορώ δηλαδή να ψωνίζω από την prepaid? να βάζω λεφτά μέσα και να ψωνίζω? Οταν έφτιαξα τον λογαριασμό στη paypal εγραψα την διεύθυνση στα ελληνικα, πρέπει να τη γράψω στα αγγλικά έτσι? βασικά έχω μπερδευτεί λίγο με το paypal και την προπληρωμένη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην ενα καλο site για να μετατρεψεις οτι νομισμα θελεις ειναι αυτο:ΚΛΙΚ ΕΔΩ.Oσων αφορα το τελωνειο,να πω την αληθεια δεν εχω περασει ποτε αν και το μεγαλυτερης αξιας αντικειμενο που εχω παραγγειλει απο το αμερικανικο ebay(που το θεωρω και το καλυτερο)ειναι γυρω στα 70 $.Mια συμβουλη που θα ηθελα να δωσω ειναι οτι οταν χτυπαμε ενα αντικειμενο διαβαζουμε πολυ προσεκτικα ολες τις λεπτομεριες για το συγκεκριμενο αντικειμενο.Πολλες φορες να ξερετε οτι οι πωλητες ειναι γνωστες με την κατασταση που επικρατει στα τελωνεια ανα τον κοσμο και το διευκρινιζουν οτι θα κανουν ολες τις απαραιτητες ενεργειες ουτως ωστε να μην περασει το αντικειμενο που θα κερδισετε απο τελωνειο.Διαφορετικα να τους λετε να δηλωνουν στο δεμα αξια μικροτερη απο 45$.Αυτα προς το παρον και συμφωνω απολυτα με ολα τα παραπανω...

 

Ισχύει ότι μπορείς να ζητήσεις από τον πωλητή να σου το συσκευάσει σαν δώρο και έτσι να γλιτώσεις τα τελωνεία? Αυτό με τα 45€ καλό, δεν το γνώριζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι σημαινει το OEM σε καποια προιοντα στο ebay οπως π.χ σ'αυτο http://www.ebay.com/itm/OEM-New-Nokia-5140i-Full-Housing-Case-Cover-With-Keypad-/110827131957?pt=PDA_Accessories&hash=item19cdcfd435?

Γνωριζει κανεις?

 

edit:Μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι ειναι επειγον?

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορει καποιος που γνωριζει ας μου απαντησει με το ερωτημα που εκανα στο προηγουμενο post.

 

Κατι αλλο τωρα.....παρηγγειλα κατι πραγματα απο ebay συγκεκριμενα απο Ταιβαν και ο πωλητης μου εδωσε κανονικα tracking number ωστε να μπορω να παρακολουθω το πακετο απο μια συγκεκριμενη σελιδα στην Ταιβαν και οντως το παρακολουθω χωρις κανενα προβλημα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:Με το ιδιο tracking number μπορω να παρακολουθω που ειναι το πακετο και απο καποιο Ελληνικο site οταν φθασει Ελλαδα?

Δηλαδη απο Ελληνικα Ταχυδρομεια ή απο καπου αλλου?

Ή το παρακολουθω απο την συγκεκριμενη ιστοσελιδα της Ταιβαν απο την αρχη εως οτου παραδοθει σ'εμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις?

 

edit:Μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι ειναι επειγον?

 

Το OEM σημαίνει: οriginal equipment manufacturer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτησουλα..

εαν χτυπησω μια δημοπρασια.η οποια ειναι μεχρι εκεινη την στιγμη 50 ευρω..κ βαλω εγω 60 ευρω...

το ebay μου στελνει μηνυμα οτι ειμαι εγω κανει την μεγαλυτερη προσφορα και γραφει 51 ευρω..

εαν ληξει η προσφορα κ ο νικητης ειμαι εγω..πληρωνω τα 51 η τα 60 που χτυπησα αρχικα?

 

πως γινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θελω να πουλησω στο ebay στα μεταφορικα τι δηλωνω? καποια μεταφορικη οπως dhl fedex η ταχυδρομειο ?

 

Απλα εχει καποιες επιλογες για royal mail standard ,experss και δεν ξερω τι να διαλεξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτησουλα..

εαν χτυπησω μια δημοπρασια.η οποια ειναι μεχρι εκεινη την στιγμη 50 ευρω..κ βαλω εγω 60 ευρω...

το ebay μου στελνει μηνυμα οτι ειμαι εγω κανει την μεγαλυτερη προσφορα και γραφει 51 ευρω..

εαν ληξει η προσφορα κ ο νικητης ειμαι εγω..πληρωνω τα 51 η τα 60 που χτυπησα αρχικα?

 

πως γινετε?

 

Τα 51 πληρώνεις.Το ποσόν δηλαδή που θα είναι αμέσως μεγαλύτερο απ το τελευταίο "χτύπημα". Ας βάλεις εσύ 5000 ευρώ...αν ο τελευταίος κάνει προσφορά με 50,5 ευρώ θα ανεβεί αυτόματα 51 για σενα και κερδίζεις και φυσικά πληρώνεις 51 και όχι 5000 ;)

 

 

Οταν θελω να πουλησω στο ebay στα μεταφορικα τι δηλωνω? καποια μεταφορικη οπως dhl fedex η ταχυδρομειο ?

 

Απλα εχει καποιες επιλογες για royal mail standard ,experss και δεν ξερω τι να διαλεξω?

Δηλώνεις αυτό με το οποίο θα στείλεις αν στείλεις με κουριες βάζεις κούριερ...αν ταχυδρομείο απλό βάζεις standard....κόκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε χαρτί περυτιλίγματος καφέ και τύλιξε τα κουτιά απ αυτά που θα στείλεις...αν δεν εχουν κουτιά βάλτα .Νομίζω δεν χρειάζεται πολύ σκέψη να δεις ότι σε συμφέρει να φτάσει το αντικείμενο άθιχτο στον παραλήπτη του...άρα καλή συσκευασία ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...