Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερω τι σημαινει για το προιον ρωταω.Ειναι γνησιο ή οχι?

 

Μην σε πάρω και στο λαιμό μου η εξήγηση του ΟΕΜ είναι: Ο κατασκευαστής πρωτότυπου εξοπλισμού , ο οποίος κατασκευάζει προϊόντα ή εξαρτήματα που έχουν αγοραστεί από μια άλλη εταιρεία που πουλάει με λιανική και υπό την επωνυμία της εταιρείας. Ουσιαστικά σημαίνει "αρχικός εξοπλισμός από τον κατασκευαστή. Υποτίθεται ότι είναι φθηνά original. Εγώ πάντως δεν θα το έπαιρνα για αυθεντικό ιδίως αν είναι ασιάτης ο πωλητής. Το κάνουν πολλοί με παπούτσια, γράφουν ΟΕΜ και νομίζεις ότι είναι οκ, το αγοράζεις νομίζοντας ότι είναι φτιαγμένο στο ίδιο το εργοστάσιο της NIKE (για παράδειγμα) και σου έρχεται τελικά η παντόφλα... Πάντως υπάρχουν και ΟΕΜ windows και είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην σε πάρω και στο λαιμό μου η εξήγηση του ΟΕΜ είναι: Ο κατασκευαστής πρωτότυπου εξοπλισμού , ο οποίος κατασκευάζει προϊόντα ή εξαρτήματα που έχουν αγοραστεί από μια άλλη εταιρεία που πουλάει με λιανική και υπό την επωνυμία της εταιρείας. Ουσιαστικά σημαίνει "αρχικός εξοπλισμός από τον κατασκευαστή. Υποτίθεται ότι είναι φθηνά original. Εγώ πάντως δεν θα το έπαιρνα για αυθεντικό ιδίως αν είναι ασιάτης ο πωλητής. Το κάνουν πολλοί με παπούτσια, γράφουν ΟΕΜ και νομίζεις ότι είναι οκ, το αγοράζεις νομίζοντας ότι είναι φτιαγμένο στο ίδιο το εργοστάσιο της NIKE (για παράδειγμα) και σου έρχεται τελικά η παντόφλα... Πάντως υπάρχουν και ΟΕΜ windows και είναι μια χαρά.

Αυτο που θελω να παρω ειναι ενα case cover κινητου τηλεφωνου κι επειδη γραφει OEM γι'αυτο ρωτησα τι μπορει να ειναι.

Δεν ειναι ουτε παπουτσια ουτε κατι που να εχει σχεση με λογισμικο ή υπολογιστες.

Τωρα δεν ξερω αν ειναι γνησιο ή οχι παντως η αξια του ειναι πολυ μικρη.

Πιστευω πως ενα τετοιο προιον και μουφα να ειναι μαλλον την δουλεια του θα την κανει.

Τωρα αν γνωριζεις κατι παραπανω για προσοψεις κινητων π.χ. οτι ειναι πολυ μουφα που δεν αξιζει να το παρω πες μου.Αν γνωριζει και κανεις αλλος περισσοτερα ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κανείς αν βάλω στο eBay ένα προιόν προς πώληση ποιο θα είναι το συνολικό κόστος; Η μορφή της αγγελίας θα είναι πολύ απλή. Δηλαδή μια εικόνα και ένα μικρό κείμενο και πληρωμή μέσο paypal. Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κάτι? να παραγγείλεις κάτι από το ξένο ebay είναι το ιδιο με το να το παραγείλεις απο το ελληνικό ετσι? δεν αλλάζει κάτι δλδ? είναι το ίδιο και τα δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κάτι? να παραγγείλεις κάτι από το ξένο ebay είναι το ιδιο με το να το παραγείλεις απο το ελληνικό ετσι? δεν αλλάζει κάτι δλδ? είναι το ίδιο και τα δύο?

 

ναι ακριβως το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω να παρω ειναι ενα case cover κινητου τηλεφωνου κι επειδη γραφει OEM γι'αυτο ρωτησα τι μπορει να ειναι.

Δεν ειναι ουτε παπουτσια ουτε κατι που να εχει σχεση με λογισμικο ή υπολογιστες.

Τωρα δεν ξερω αν ειναι γνησιο ή οχι παντως η αξια του ειναι πολυ μικρη.

Πιστευω πως ενα τετοιο προιον και μουφα να ειναι μαλλον την δουλεια του θα την κανει.

Τωρα αν γνωριζεις κατι παραπανω για προσοψεις κινητων π.χ. οτι ειναι πολυ μουφα που δεν αξιζει να το παρω πες μου.Αν γνωριζει και κανεις αλλος περισσοτερα ας μου πει.

 

Ο χαρακτηρισμός "OEM" στο eBay συνήθως σημαίνει μούφα. ;)

 

Αυτό βέβαια δεν είναι αναγκαστικά κακό, μη παρεξηγηθώ. Ένα καλώδιο Nokia δεν είναι αναγκαστικά καλύτερο από ένα αντίστοιχο "ΚΑΛΩΔΙΑ Ο ΜΠΑΜΠΗΣ". Εάν λοιπόν ενδιαφέρεσαι για μία θήκη κινητού, ενδεχομένως ποιοτικότατη, αγοράζεις ελεύθερα. Εάν από την άλλη θέλεις σώνει και ντε branded προϊόν, μακριά από τα "OEM".

 

Προσωπικά οι θήκες που έχω πάρει από το eBay είναι εξαιρετικές οι περισσότερες. Ιδίως κάτι pouches με τεχνόδερμα που είχα πάρει με κάτω από $2 θα τα ζήλευαν και οι θήκες των 20-30 ευρώ που έχουν τα ντόπια μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανα την Κυριακη που μας περασε μια παραγγελια απο το ebay μεσω paypal.Μπορω με καποιο τροπο να δω που βρισκεται η παραγγελια μου? σε τι σταδιο? και που βρισκεται αυτη την στιγμη? (γιατι ηταν απο Αγγλια η παραγγελια που εκανα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που παω μετα και βλεπω που βρισκεται?

 

στην αντίστοιχη σελιδα του ταχυδρομειου που το εστειλε και στα ελτα αλλα απο οταν φτασει ελλαδα και μετα.

πχ στα ελτα ειναι http://212.205.82.71/trackandtrace/

απο κινα http://www.track-chinapost.com/

απο αγγλια http://track2.royalmail.com/portal/rm/track;jsessionid=G0ZIYXUB15D0AFB2IGJFGAQ;jsessionid=G0ZIYXUB15D0AFB2IGJFGAQ?catId=22700601&emt=emt&track=track&default=default&imageRootPath=&loc=en_GB&keyname=track_home&gear=track

 

γενικα ψαχνε στο google το ταχυδρομειο της χωρας που σου στελνουν το αντικειμενο, και καπου στη σελιδα τους θα εχουν να κανεις αναζητηση το track id.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για πωλήσεις μέσω ebay.

Ζωγραφίζω πίνακες με κάρβουνο εδώ και χρόνια κ σκέφτομαι να βάλω μερικούς σε δημοπρασία.. Ξέρετε αν αξίζει τον κόπο και το κόστος της αγγελίας σε περίπτωση που δεν πουληθούν;

Επίσης, έχω μία prepaid από την Τράπεζα Κύπρου δηλωμένη στο paypal, μπορώ να πάρω τα χρήματα από τις πωλήσεις μέσω αυτής ή πρέπει να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό κ να αρχίσω να χρησιμοποιώ χρεωστική;

 

(off topic: Θα με ενδιέφερε να μάθω κ τι παίζει σε εταιρίες στοιχήματος τύπου bwin, αν γίνεται είσπραξη εσόδων με την προπληρωμένη της κύπρου ή αν χρειάζεται τραπεζικός λογαριασμός κ χρεωστική)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οσο ξερω τα χρηματα που θα εισπρατεις απο paypal θα πηγαίνουν στο balance.

μετα μπορεις ειτε να τα χρησιμοποιείς για μελλοντικές αγορες ειτε να τα στελνεις σε καποιο λογαριασμο χρησημοποιωντας τον αριθμο iban του λογαριασμου.

αν στην prepaid σου εχουν δωσει και καποιο iban αριθμο τοτε μπορεις να τα στελνεις εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οσο ξερω τα χρηματα που θα εισπρατεις απο paypal θα πηγαίνουν στο balance.

μετα μπορεις ειτε να τα χρησιμοποιείς για μελλοντικές αγορες ειτε να τα στελνεις σε καποιο λογαριασμο χρησημοποιωντας τον αριθμο iban του λογαριασμου.

αν στην prepaid σου εχουν δωσει και καποιο iban αριθμο τοτε μπορεις να τα στελνεις εκει.

 

Ah, κατάλαβα. Δεν ήξερα ότι το paypal έχει ξεχωριστό balance. Νόμιζα ότι έκανε συναλλαγές απευθείας με την κάρτα.

Απ'όσο ξέρω οι prepaid δεν έχουν IBAN οπότε μιας κ είμαι 22 με κόβω να ανοίγω έναν λογαριασμό 123 στην Alpha να γλιτώσω κ το ελάχιστο όριο..

Απ' ότι βλέπω κ τα fees για αγγελία στο ebay δεν είναι κ πολλά, (αν εξαιρέσουμε το 10% που τρώει από την τελική τιμή..) κ σου επιστρέφει κ τα χρήματα της αγγελίας πίσω αν δεν πουληθεί την πρώτη φορά.

Τώρα πρέπει να βρω τίποτα πληροφορίες για σωστό πακετάρισμα πινάκων και τα συναφή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ah, κατάλαβα. Δεν ήξερα ότι το paypal έχει ξεχωριστό balance. Νόμιζα ότι έκανε συναλλαγές απευθείας με την κάρτα.

Απ'όσο ξέρω οι prepaid δεν έχουν IBAN οπότε μιας κ είμαι 22 με κόβω να ανοίγω έναν λογαριασμό 123 στην Alpha να γλιτώσω κ το ελάχιστο όριο..

Απ' ότι βλέπω κ τα fees για αγγελία στο ebay δεν είναι κ πολλά, (αν εξαιρέσουμε το 10% που τρώει από την τελική τιμή..) κ σου επιστρέφει κ τα χρήματα της αγγελίας πίσω αν δεν πουληθεί την πρώτη φορά.

Τώρα πρέπει να βρω τίποτα πληροφορίες για σωστό πακετάρισμα πινάκων και τα συναφή..

 

στο my ebay καπου εχει ανακοινωσεις-Announcements κοιτα τες γιατι κατα καιρους βαζει καποιες προσφορες για τους πωλητες οπως μικροτερη ή καθολου προμηθεια για καποιες μερες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, βρίσκω στο uk κάτι πολύ ωραία παπουτσάκια περί τα €25. Αλλά δεν είναι δυνατόν οι μάγκες, να βάζουν μεταφορικά/αποστολής €10, €12 & €15 και να τα φτάνουν €40. Άμα είναι, πάω και τα παίρνω κι από δω.

 

Κάνα κολπάκι να τα παίρνω, αν όχι στην τιμή που τα βλέπω, πάρα πολύ κοντά... με ελάχιστα μεταφορικά/αποστολής.

 

Υ.Γ. Δε βρίσκω πουθενά free αποστολή. Πολύ μάγκες είναι οι τύποι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...