Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν κανεις κατι, λογικα το εχει στειλει πριν φυγει και σου ερχεται.

το μηννυμα εννοεί οτι αν του στειλεις καποιο μηνυμα ή αγορασεις κατι θα σου απαντησει ή θα προχωρισει η αγορα οταν επιστρεψει.

μαλών για κινεζο πωλητη θα προκειτε γιατι αυτη ειναι εορταστικη περιδος για τους κινεζους και δεν δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω κάποιες απορίες σχετικά με το E-bay και θα ηθελα να τις επιλύσω:

 

1) Πως μπορώ να αγοράσω ένα προϊόν από το E-bay εκτός Paypal?

2) Kατά πόσον είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο κατάστημα λόγω ότι οι συναλλαγές πραγματοποιούνται κυρίως με πωλητές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις:

 

1. Αγόρασα από eBay κάτι όχι και τόσο ακριβό. Πρόκειται για ένα έγχρωμο μελάνι C6578D για έναν HP 930C.

Στα details του μελανιού γράφει ότι είναι "Manufacturer refurbished". Αυτά τα προϊότα που είναι Manufacturer refurbished τα έχετε δοκιμάσει; Είναι καλά; Πρόκειται για μεταχειρισμένα; Έχω ανοίξει τη σχετική σελίδα στο eBay για το τί είναι manufacturer refurbished, αλλά δεν εχω καταλάβει.

 

2. Κατά την αγορά, μου ήρθαν δύο mails. Ένα που γράφει "Auction ended" κι ένα mail "BUYSHIELD extend care". "Get a Warranty now to protect your recent purchase.". Και υπάρχει στο mail ένα μπλε κουμπί "Instant Price Quality", το οποίο μου προτείνεται να πατήσω λέγοντας:"Click the blue button to get an instant warranty price quote online.".

Δεν κατάλαβα την όλη ιστορία. Αγόρασα κάτι από δημοπρασία; Και μάλιστα μεταχειρισμένο (αν αυτό σημαίνει το "Manufacturer refurbished"); Αν δεν έχω κάνει καλά (δηλ. αγορά μεταχειρισμένου μελανιού, που μπορεί να μου κάνει κακό και στον εκτυπωτή), μπορώ να ακυρώσω την αγορά; Την έκανα το πρωί.

 

Κάποια βοήθεια με όλ' αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλη ιστορια το manufacturer refurbished. στη περιπτωση σου μαλλον προκειται για αναγεμισμενα μελανια και οχι σφραγισμενα καινουργια

 

γενικοτερα ο ορος που περιγραφεις χρησιμοποιειται κατα κορον τελευταια στο ebay γιατι μαλλον χτυπαει καλυτερα απο το ''used''. για διαφορες ηλεκτρονικες συσκευες κυριως σημαινει οτι μια συσκευη ανακατασκευαστηκε απο τον ιδιο τον κατασκευαστη μετα απο καποιο προβλημα που παρουσιασε και πολλες φορες εχει εντελως καινουργιες εσωτερικες πλακετες με μεταχειρισμενο περιβλημα αν με πιανεις τι εννοω. επισης στον ορο συμπεριλαμβανονται και συσκευες που επιστραφηκαν εντος του οριο του DOA στα κατα τοπους service και με καποια μικρη επισκευη ξαναπουλιουνται σαν καινουργια (ή manu. refurbished καλυτερα)...

επισης εχω παρατηρησεις οτι καπιοι πωλητες πουλαν καποια προιντα για πολυ καιρο σαν manufacturer refurbished. οταν τελειωσει η δημοπρασια αμεσως μετα ξανακανουν listing το ιδιο ακριβως προιον με την ιδια περιγραφη και παλι manufacturer refurbished. εχω καταληξει οτι πολλες εταιριες δεν πετουν τιποτα πλεον και οτι μπορει να επισκευαστει επισκευαζεται και πουλιεται απο την αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SpirtouLisS Λες να αρχίσω τα mails με τον πωλητή για το τί ποιότητας είναι το item, αν υπάρχει περίπτωση να μου προξενήσει βλάβη στον εκτυπωτή, κλπ κλπ. Ή να το αφήσω και απλά να παραλάβω το μελάνι;

 

Η προσωπική σου άποψη ποιά είναι; Λόγω του ότι στους εκτυπωτές της HP, η κεφαλή-πλακέτα (τουλάχιστον στον δικό μου) είναι στο ίδιο το cartridge και όχι στον εκτυπωτή, δε νομίζω να γίνει αυτό που λέω. Να πάθει δηλαδή ζημιά ο εκτυπωτής. Αφού η κεφαλή είναι στο μελάνι, το πολύ πολύ να μη δουλέψει το μελάνι. Σωστός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω παραγγείλει από Hong Kong από τις 16/01/12 και ακόμη δεν έχει φτάσει.

 

Η παραγγελία έχει γίνει dispatched, αλλά ακόμη.

 

Ξέρει κανείς να μου πει πότε περίπου να περιμένω από Hong Kong ;

 

Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...