Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έκανα παραγγελία από το amazon και μου δίνει ένα tracking number, όπου από ότι μπορώ να καταλάβω είναι για εσωτερική χρήση μέσα από τη σελίδα της amazon.com . Τους έστειλα email έκανα και chat όπου τους ζητάω το πραγματικό tracking number αλλά αυτοί @@ εξακολουθούν να με παραπέμπουν στη σελίδα της amazon (τώρα ή εγώ είμαι τόσο βλάκας ή αυτοί :) ). Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δε γνωρίζω ποια εταιρία θα μου διεκπεραιώσει την παραγγελία στην Ελλάδα το οποίο με καίει καθώς φεύγω για διακοπές. Έχει βγάλει κανείς άκρη σε παρόμοια περίπτωση; 

Κοίταξε άμα θες πες μας τον αριθμό αποστολής να σου πούμε εμείς. Από ποιό άμαζον το πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παρακαλω θελω να ρωτησω.

 

1)βλεπω οτι καποιοι πωλητες εχουν προιοντα σε πολυ χαμηλες τιμες 2.00  -  2.50  ευρω.

αυτοι εχουν βεβαια free shipping.

εχουν βαλει ομως το προιον με buy it now.

εαν πληρωσουν το ebay για το buy it now τα 0.50 που ζηταει και πληρωσουν και για την αποστολη

στο ταχυδρομειο τι κερδος εχουν?

 

2)βλεπω πολλους να βαζουν ενα προιον με δημοπρασια δηλ.με αρχικη τιμη

αλλα χωρις να εχουν πουθενα το buy it now.

πως γινεται αυτο??

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πληρώνουν ταχυδρομείο, είναι επιδοτούμενο

γεια σας παρακαλω θελω να ρωτησω.

 

1)βλεπω οτι καποιοι πωλητες εχουν προιοντα σε πολυ χαμηλες τιμες 2.00  -  2.50  ευρω.

αυτοι εχουν βεβαια free shipping.

εχουν βαλει ομως το προιον με buy it now.

εαν πληρωσουν το ebay για το buy it now τα 0.50 που ζηταει και πληρωσουν και για την αποστολη

στο ταχυδρομειο τι κερδος εχουν?

 

2)βλεπω πολλους να βαζουν ενα προιον με δημοπρασια δηλ.με αρχικη τιμη

αλλα χωρις να εχουν πουθενα το buy it now.

πως γινεται αυτο??

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παρακαλω θελω να ρωτησω.

 

1)βλεπω οτι καποιοι πωλητες εχουν προιοντα σε πολυ χαμηλες τιμες 2.00  -  2.50  ευρω.

αυτοι εχουν βεβαια free shipping.

εχουν βαλει ομως το προιον με buy it now.

εαν πληρωσουν το ebay για το buy it now τα 0.50 που ζηταει και πληρωσουν και για την αποστολη

στο ταχυδρομειο τι κερδος εχουν?

 

2)βλεπω πολλους να βαζουν ενα προιον με δημοπρασια δηλ.με αρχικη τιμη

αλλα χωρις να εχουν πουθενα το buy it now.

πως γινεται αυτο??

 

ευχαριστω.

Καλησπέρα και σε εσένα. όσον για το νούμερο 1 νομίζω ότι είναι 

1) Τα προιόντα που είναι σε τόσο χαμηλή τιμή είναι από κίνα όπου εκεί δουλεύουν με πολύ χαμηλό μισθό κτλ κτλ και είναι και πολύ φθηνά τα έξοδα αποστολής όμως τα free shipping είναι το economy όπου μπορεί να πάρει και 30 εργάσιμες.

2) Η δημοπρασία είναι από μια αρχική τιμή και καταλήγει με αυτόν που θα κάνει την καλύτερη υψηλή τιμή -προσφορά όταν την κερδίσει αυτός του έρχεται μαιλ και πληρώνει μέσω του ebay και μετά στο στέλνουν ταχυδρομικώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση.

το (1)  οκ το καταλαβα.

 

το (2) ομως απλα εγω δεν μπορω να το βρω να το κανω σαν επιλογη.

εβαλα να πουλησω κατι και μου λεει οτι πρεπει να βαλω buy it now τουλαχιστον 30 τις εκατο

παραπανω το προιον απο τη αρχικη τιμη της δημοπρασιας.

 

η διαφορετικα το βαζω buy it now χωρις δημοπρασια και

πρεπει να μου κρατησει 0.50 για την καταχωρηση και μονο.

 

μηπως κανω κατι λαθος?

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση στα γρηγορα για tracking number. Εχω παρει απο ebay ενα track ID και χθες εμφανιστηκε στα ΕΛΤΑ στην κατασταση Κ.Δ. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ). Μολις πριν λιγο μπηκα να το ελεγξω ξανα και τωρα δεν το εμφανιζει καν! Στο 17track εμφανιζε και το σταδιο Κ.Δ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ. Τωρα εμφανιζει μεχρι το σημειο που εφτασε Ελλαδα. Τι μπορει να εγινε με το δεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γρηγορα μια βοήθεια ...στο paypal balance εχω 31 ευρω περιπου κ σημερα εβαλα 20 ευρω στην προπληρωμενη μου στην τραπεζα παω να στειλω λεφτα στον πωλητη κ δεν μου τα στελνει κ μου βγαινει αυτο:

This payment cannot be completed because your credit card has been declined by your credit card issuer. Please use a different credit card or complete this payment by adding funds to your PayPal balance using your bank account (it takes 2-3 days).

 

Το ποσο που θελω να στειλω ειναι 35GBP. Πρέπει να το πληρωσω μεχρι σημερα μια βοηθεια παρακαλώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να αλλάξεις τον τρόπο πληρωμής. Είναι φανερό ότι κανένα από τα δύο μόνο του δεν σου αρκεί (μόνο το balance ή μόνο η κάρτα) για να πληρώσεις.

 

Αν μέχρι τώρα προσπαθούσες να πληρώσεις μέσω κάρτας και σου έβγαζε το μήνυμα, επέλεξε να πληρώσεις μέσω του balance μήπως και πάρει μετά τα υπόλοιπα από την κάρτα. Εγώ θυμάμαι πάντως ότι στο παρελθόν, μόλις τελειώσανε τα λεφτά στην κάρτα, τραβήξανε αυτόματα από το balance.

 

Διαφορετικά, κάτι μπορεί να παίζει με την κατάθεση, να μην έχει ενημερωθεί ακόμα, dunno.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γρηγορα μια βοήθεια ...στο paypal balance εχω 31 ευρω περιπου κ σημερα εβαλα 20 ευρω στην προπληρωμενη μου στην τραπεζα παω να στειλω λεφτα στον πωλητη κ δεν μου τα στελνει κ μου βγαινει αυτο:

This payment cannot be completed because your credit card has been declined by your credit card issuer. Please use a different credit card or complete this payment by adding funds to your PayPal balance using your bank account (it takes 2-3 days).

 

Το ποσο που θελω να στειλω ειναι 35GBP. Πρέπει να το πληρωσω μεχρι σημερα μια βοηθεια παρακαλώ!

Ποιος έχεις ορίσει να κάνει την μετατροπή του νομίσματος; Λέω μήπως έχεις ορίσει την τράπεζα, οπότε τα ευρώ στο balance δεν μπορούν να γίνουν λίρες και πάει να σου τραβήξει όλο το ποσό από την κάρτα και επειδή είναι μικρότερο απο το συνολικό σου βγάζει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι σιγουρη νομιζω το παυπαλ ειχα βαλει...θα την ρωτησω αν γινετε να μου στειλει 2request που στο ενα να της στειλω ολο το ποσο απο το balance κ το υπολοιπο ποσο απο την καρτα απευθειας

 

Ποιος έχεις ορίσει να κάνει την μετατροπή του νομίσματος; Λέω μήπως έχεις ορίσει την τράπεζα, οπότε τα ευρώ στο balance δεν μπορούν να γίνουν λίρες και πάει να σου τραβήξει όλο το ποσό από την κάρτα και επειδή είναι μικρότερο απο το συνολικό σου βγάζει πρόβλημα.


ή κ παλι δεν θα μπορω να τα στειλω με παυπαλ


?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...