Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σου συμβει ξανα κατι τετοιο καθαριζε την cache του browser σου.

 

ΤΙ προτειματε για να μετατρεπει τα δολλαρια ή καποιο αλλο νομισμα σε ευρω?

 

Το paypal ή τη μετατροπη της τραπεζας και γιατι?

 

Αν θυμαμαι παλιοτερα καπου ειχα βρει στο paypal να του δηλωνω με ποιο τροπο να μετατρεπει το εκαστοτε νομισμα αλλα δεν θυμαμαι ποιο ειναι το καλυτερο και γιατι.

image.png.

 

Παντως απο ενα τεστ που εκανα με το να αγορασω το ιδιο ακριβως πραγμα 2 φορες και με τις δυο μεθοδους η πρωτη μεθοδος ηταν ποιο φτηνη μηπως αυτο σημαινει οτι και η πρωτη μεθοδος ειναι καλυτερη?

Επεξ/σία από JUST-GAMER
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εξαρτάται από την ισοτιμία και από το ποσοστό προμήθειας που κρατάει η εκάστοτε τράπεζα για αγορές συναλλάγματος.
Μπορείς να τσεκάρεις από πριν πόσα θα χρεώσει το Paypal και πόσα η τράπεζα βλέποντας τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται η πρωτη μέθοδος να ηταν πιο φτηνή, κατι λαθος έχεις κανει

 

Όποια ισοτιμία και να τρεχει, οποία τράπεζα και να εχεις, το παυπαλ εχει τις χειρότερες ισοτιμίες ολων, οποτε προτιμάς την τράπεζα σου

 

 

 

Και πως μπορω να τα ξερω αυτα πριν κανω την οποια αγορα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ασχετος απο ebay. Θελω να αγορασω γυαλια και βλεπω οτι υπαρχουν καλες τιμες εκει.

 

Ποσες ημερες κανει; Μπορω να βαλω καποιον κωδικο για εκπτωση; Πως θα ξερω αν ο αλλος ειναι εμπιστος; Περναει τελωνειο; Παντως στο aliexpress που αγοραζουν δικοι μου, ποτε δεν ειχαν προβλημα.

 

Γενικοτερα σε ποια ορια πρεπει να κυμαινεται το βαρος και η τιμη;

 

 

 

Στο aliexpress εχει γενικα μουφες. Αλλα βλεπω οτι λεει ο φακος ειναι polarized, οπως εδω : http://www.aliexpress.com/item/Excellent-Quality-Many-Newest-Styles-For-Choice-Free-Shipping-Mens-Womens-Sunglass/1989119402.html

 

Ειναι δυνατον;

 

Υπαρχει κατι αντιστοιχο με το ebay, αλλα απο Ευρωπη;

Bump!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ασχετος απο ebay. Θελω να αγορασω γυαλια και βλεπω οτι υπαρχουν καλες τιμες εκει.

 

Ποσες ημερες κανει; [Εξαρτάται αν θα αγοράσεις εντός η εκτός Ε.Ε.] Μπορω να βαλω καποιον κωδικο για εκπτωση; [Όχι] Πως θα ξερω αν ο αλλος ειναι εμπιστος; [Κοιτάς το feedback] Περναει τελωνειο; [Εξαρτάται απ'τη χώρα αποστολής, τον τρόπο αποστολής και το κόστος] ] Παντως στο aliexpress που αγοραζουν δικοι μου, ποτε δεν ειχαν προβλημα.

 

Γενικοτερα σε ποια ορια πρεπει να κυμαινεται το βαρος και η τιμη; [Εντός Ε.Ε. δεν υπάρχουν όρια, εκτός όσο το μεγαλύτερο, τόσο το πιθανότερο να εκτελωνιστεί]

 

 

 

Στο aliexpress εχει γενικα μουφες. Αλλα βλεπω οτι λεει ο φακος ειναι polarized, οπως εδω : http://www.aliexpress.com/item/Excellent-Quality-Many-Newest-Styles-For-Choice-Free-Shipping-Mens-Womens-Sunglass/1989119402.html

 

Ειναι δυνατον; [Ίσως;]

 

Υπαρχει κατι αντιστοιχο με το ebay, αλλα απο Ευρωπη; [?? Και στο ebay υπάρχουν πωλητές από Ευρώπη]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεμε αμερικανικο ebay δε σημαινει οτι ολα ερχονται απο Αμερικη; Αντιστοιχα το ιδιο και για το uk;

 

Αν οχι, τοτε γιατι υπαρχουν τοσα διαφορετικα e-bay αναλογα με τη χωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση. Με τα κατάλληλα φίλτρα στην αναζήτηση τα ίδια αποτελέσματα θα βρεις και στα δύο.
Απλά στο κάθε "τοπικό" site είναι πιο εύκολο για τους ντόπιους να αγοράζουν και να πουλάνε αντικείμενα εντός της κάθε χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται η πρωτη μέθοδος να ηταν πιο φτηνή, κατι λαθος έχεις κανει

 

Όποια ισοτιμία και να τρεχει, οποία τράπεζα και να εχεις, το παυπαλ εχει τις χειρότερες ισοτιμίες ολων, οποτε προτιμάς την τράπεζα σου

Εκτός από την περίπτωση που η τράπεζα κρατάει για προμήθεια ένα σταθερό ποσό (Π.χ 2 ευρώ) και όχι ποσοστό.

Σε αυτη την περίπτωση, και σε αγορές με μικρά ποσά, συμφέρει να κάνει την μετατροπή το paypal.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις συμφωνώ να αφήνουμε την τράπεζα να κάνει την μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται η πρωτη μέθοδος να ηταν πιο φτηνή, κατι λαθος έχεις κανει

 

Όποια ισοτιμία και να τρεχει, οποία τράπεζα και να εχεις, το παυπαλ εχει τις χειρότερες ισοτιμίες ολων, οποτε προτιμάς την τράπεζα σου

ΟΧΙ δεν εχω κανει κανενα απολυτως λαθος.

 

Παραγγειλα απο το ιδιο ακριβως ατομο την πρωτη φορα με τον 1 τροπο ενα nfc tag και την δευτερη φορα με τον 2 μετα απο καθε συναλλαγη ειδα τον τραπεζικο μου λογαριασμο και ποσα τραβηξε και ΝΑΙ ο δευτερος τροπος ηταν κατα λιγο ποιο ακριβως απο τον πρωτο.

 

Γιατι σου ειναι τοσο τρομερα δυσκολο να το δεχτεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που γράφεις σαφώς και δεν ισχύει

 

Καμία σχέση. Με τα κατάλληλα φίλτρα στην αναζήτηση τα ίδια αποτελέσματα θα βρεις και στα δύο.
Απλά στο κάθε "τοπικό" site είναι πιο εύκολο για τους ντόπιους να αγοράζουν και να πουλάνε αντικείμενα εντός της κάθε χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που γράφεις σαφώς και δεν ισχύει

Σε ρωτησα και μεσω π.μ. αλλα ποτε δεν μου απαντησες.

Γιατι εισαι τοσο απόλυτος.

Αποκλιεται δηλαδη να εχεις αδικο σε καποια πραγματα?

Εισαι παντα τοσο απόλυτα σωστος και αλανθαστος?

 

Δεν μπορω να καταλαβω το λογο της επιμονης σου οτι το paypal convertation ειναι παντα μα παντα ποιο ακριβό απ' οτι της τραπεζας.

 

Αν δεν με πιστευεις δεν εχεις παρα να παραγγειλεις το προιον που σου ειπα 2 φορες τη μια με το paypal conversation και την αλλη με της τραπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις μπερδέψει τελείως, πρόσεχε λιγο τις απαντήσεις και παρακολούθησε σωστά το θέμα,

 

Δεν απάντησα σε σενα, ή απάντηση αφορά τον @moxalis

 

Σε ρωτησα και μεσω π.μ. αλλα ποτε δεν μου απαντησες.
Γιατι εισαι τοσο απόλυτος.
Αποκλιεται δηλαδη να εχεις αδικο σε καποια πραγματα?
Εισαι παντα τοσο απόλυτα σωστος και αλανθαστος?

Δεν μπορω να καταλαβω το λογο της επιμονης σου οτι το paypal convertation ειναι παντα μα παντα ποιο ακριβό απ' οτι της τραπεζας.

Αν δεν με πιστευεις δεν εχεις παρα να παραγγειλεις το προιον που σου ειπα 2 φορες τη μια με το paypal conversation και την αλλη με της τραπεζας.

 

 

 

ΥΓ

Σου ειπα με πμ να ανεβάσεις δημοσια αυτα που μου έστειλες με πμ για να σου απαντήσω, Δεν καταλαβαίνω τον λογο της ιδιαίτερης συζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις μπερδέψει τελείως, πρόσεχε λιγο τις απαντήσεις και παρακολούθησε σωστά το θέμα,

 

Δεν απάντησα σε σενα, ή απάντηση αφορά τον @moxalis

 

 

 

 

ΥΓ

Σου ειπα με πμ να ανεβάσεις δημοσια αυτα που μου έστειλες με πμ για να σου απαντήσω, Δεν καταλαβαίνω τον λογο της ιδιαίτερης συζητήσεις.

Ok τοτε σου ζηταω ενα τεραστιο συγνωμη απο μεριας μου ειχα αδικο.

 

Αλλα με το να απαντας κατευθειαν κατω απο το δικο μου ποστ και μετα να παραθετεις στο τελος του ποστ σου το ποστο το οποιο απαντας δεν νομιζω και οτι ειναι ο σωστος τροπος να κανεις quote το ποστ το οποιο απαντας ετσι.

 

Μηπως πρεπει να μαθεις να κανεις σωστα τα quotes?

 

Πρωτα παει το quote και μετα η απαντηση σου και αυτο για ευνοητους λογους.

 

Αν δεν με πιστευεις ρωτα και το φορουμ να δεις τι θα σου πουν για τη σωστη χρηση των quotes.

 

 

Παρε σαν παραδειγμα αυτο το ποστ που εχω πανω πανω το quote και μετα την απαντηση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...