Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι ψάχνει καποιος στο αγγλικό εβαυ δεν σημαίνει και οτι και το προϊόν βρίσκετε στην αγγλια.

 

 

 

Γενικώς εάν είναι ένα προιόν που θέλεις να πάρεις μεγάλης αξίας τότε προτίμησε από ευρώπη για να γλιτώσεις  το τελωνείο κτλ κτλ εκτός εάν καλύπτει η  διαφορά μεταξύ ευρώπης και εκτός ευρώπης και σου βγαίνει φθηνότερα μαζί με το τελωνείο τότε παρτο εκτός ευρώπης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μαλλον δεν ξερεις καλα τη χρηση quote γιατι τα χρησιμοποιείς λαθος.

 

Πρωτα παει το quote και μετα η απαντηση σε αυτο που θελεις οχι το αναποδο που εχω προσεξει οτι κανεις σε ολα σου τα ποστ με quotes.

 

Στο λεω απλα πληροφοριακα γιατι με τον τροπο που βαζεις τα quotes στα ποστ σου μπερδευεις τον κοσμο που τα διαβαζει.

 

Αν δεν με πιστευεις οτι η σωστη χρηση των quotes ειναι αυτη που αναφερω ποιο πανω απλα ρωτα τους admin/mod του φορουμ να δεις τι θα σου πουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά πρόκειται για 2 διαφορετικά site σωστά? Δηλαδή αν θές να έχεις πρόσβαση και στα δυο πρεπει να έχεις 2 διαφορετικά acc?

 

Και εννοείται ότι, όταν βάζεις αγγελία στο ένα δεν μπαίνει 'αυτόματα' στο άλλο.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις τα ebay ανα το κοσμο τοτε οχι με το ιδιο acc μπορεις να συνδεθεις σε οποιοδηποτε ebay ακομα και στο ελληνικο οταν υπηρχε.

 

Και εννοειτε οτι κανεις στο ενα ebay υπαρχει και στο αλλο αφου στην ουσια ειναι ο ιδιος acc και απλα μπορεις να τον χρησιμοποιείς σε οποιοδήποτε ebay site.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κερδισα την δημοπρασια κ εστειλα στον πωλητη να μου στειλει invoice για ολοκληρωμενη τιμη με τα μεταφορικα σημειωτεον αυτος δεν στελνει ''κανονικα'' εξω απο UK αλλα επικοινώνησα πριν λήξει η δημοπρασια με αυτον κ μου ειπε ναι κ το ποσο. Και τωρα μου ηρθε απαντηση:

 

What's your email address I'll send you a money request?

 

Τι να το κανει το ε-μαιλ αφου το invoice το στελνει μεσω εβαυ?Μήπως του το ζητησα λαθος κ δεν κτλβε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να στείλεις invoice μέσω paypal χρειάζεσαι το mail του αγοραστή, και ο πωλητής το γράφει στο paypal - δεν μπαίνει το ebay στην διαδικασία αυτή (οπότε δεν ξέρω τι γίνεται και με το buyer protection στην συγκεκριμένη περίπτωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις πολλα για να ξεγελασεις τα φιλτρα του ebay που αφορουν τα μειλ.

 

Π.χ. να βαλεις το μειλ με τελειες σε καθε γραμμα οπως εδω:

[email protected].

Ετσι πιστευω θα το λαβει κανονικα το αρομο που θελεις να το στειλεις αρκει να του πεις οτι πρεπει να βγαλει τις τελειες αναμεσα στα γραμματα για να δει το μειλ σου ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εμείς προτιμούμε το ebay.com ή co.uk??????

 

Εγώ πάντως έχω προσέξει πως, στα αποτελέσματα μιας αναζήτησης, το ebay.com μου βγάζει περισσότερα προϊόντα από το ebay.co.uk

 

Οπότε προτιμάω το .com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι ετοιμη ν στειλω τα λεφτα μεσω παυπαλ στον πωλητή αλλά τι να διαλεξω

 το I'm sending money to family or friends ή Ι'm paying for goods?

To ενα εχει φορους γ μενα κ το αλλο οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ebay.com έχει πιο πολλά προϊόντα και το σημαντικότερο, πολλά είναι πιο φτηνά αν τα αγοράσεις απο εκεί παρά απτο αγγλικό!

 

Δεν ξέρω αν ισχύει για τα περισσότερα προϊόντα αλλά το έχω παρατηρήσει σε αρκετά που προέρχονται απο κίνα, μιλάω για το ίδιο προϊόν απο τον ίδιο πωλητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι ετοιμη ν στειλω τα λεφτα μεσω παυπαλ στον πωλητή αλλά τι να διαλεξω

 το I'm sending money to family or friends ή Ι'm paying for goods?

To ενα εχει φορους γ μενα κ το αλλο οχι

 

επίσης το friends/family δεν έχει προστασία του αγοραστή ενώ το άλλο έχει

 

το friends/family το κάνεις για καμια συναλλαγή με γνωστό ή πχ με κάποιον στο insomnia που έχει αξιολογήσεις και τον εμπιστεύεσαι

στο ebay αν πληρώσεις έτσι μπορεί ο άλλος να σου φάει τα λεφτά και να μη σου στείλει τίποτα και δε θα μπορείς να κάνεις και κάτι γι αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία από το amazon και μου δίνει ένα tracking number, όπου από ότι μπορώ να καταλάβω είναι για εσωτερική χρήση μέσα από τη σελίδα της amazon.com . Τους έστειλα email έκανα και chat όπου τους ζητάω το πραγματικό tracking number αλλά αυτοί @@ εξακολουθούν να με παραπέμπουν στη σελίδα της amazon (τώρα ή εγώ είμαι τόσο βλάκας ή αυτοί :) ). Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δε γνωρίζω ποια εταιρία θα μου διεκπεραιώσει την παραγγελία στην Ελλάδα το οποίο με καίει καθώς φεύγω για διακοπές. Έχει βγάλει κανείς άκρη σε παρόμοια περίπτωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...