Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα.. έκανα τον Δεκέμβρη μια αγορά, πέρασαν 40 μέρες και πουθενά το αντικείμενο. επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είπε ότι του φαίνεται περίεργο αλλά παρόλα αυτά αν θέλω είτε μου βάζει πίσω τα χρήματα, είτε μου ξαναστέλνει το αντικείμενο.

επειδή δεν είναι κάτι μεγάλης αξίας του είπα να το ξαναστείλει και το λήξαμε εκεί.

τι να κάνω να ανοίξω case πριν τις 45 μέρες ή να το αφήσω; αν ανοίξω case τι λέω και για πόσο καιρό μπορεί να μείνει το case ανοιχτό;

Κακώς του είπες να στο ξαναστειλει, αυτο δεν σε εξασφαλίζει και αυτός στο πρότεινε για να αποφύγει το case, τώρα αν εσυ ανοίξεις θα τον τσαντίσεις.

Στις περιπτώσεις αυτές ζητάμε τα χρήματα μας και αν θέλουμε ξανα αγοράζουμε είτε απο τον ίδιο ειτε απο αλλο πωλητή

 

 

 

Καλημερα,

Αν ανοιξεις ενα case ποσο καιρο εχεις μετα για να αφησεις feedback;

Το ενα δεν εχει σχέση με το αλλο, για feedback εχεις δυο μηνες οπως και να εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημερα.

 εκανα μια πατατα..κ αρχιζω ετσι για να μην αρχίσετε το κράξιμο.

εστειλα Αμερικη αλκοόλ..κ εκ τον υστέρων καποιοσ μου ειπε οτι απαγορεύετε.

κ ρωταω,,ΟΛΑ τα δέματα στην αμερικη περνάνε απο ακτινες η μηπως υπαρχει περίπτωση να περάσει το δεματακι..?

δλδ με λιγα λογια μπήκα μεσα για τα καλα?

ξερει κανεις τπτ περι του θεματος?

μιλάω για πώλησή σρο εμπει ,αποστολη με ελτα - απλο.

χτεσ πηρα τηλ στα ελτα να ρωτήσω τι απαγορεύετε να στείλεις ανα τον κοσμο..

δεν ξέρουμε λεει στείλτε μειλ στα ταδε να σας στείλουν τη λιστα με τα απαγορευμένα..

εστειλα που λετε..κ σήμερα μου απάντησαν,,

δεν γίνετε λεει να σας στείλουμε κατι τετοιο-ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟς ΤΟΜΟΣ!!!!! :fear:  :wacko:  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα..ευχαριστω..ιδεα δεν ειχα.

αλλα περι του θεματος τπτ??

 

Νομίζω γενικώς υγρά δεν επιτρέπονται..

είτε είναι αλκοόλ είτε λάδι είτε νερό. Εκτός και αν είναι πακεταρισμένα με τον "προβλεπόμενο" κανονισμό.

και νομίζω πως είναι υποχρεωμένοι στα ΕΛΤΑ οι υπάλληλοι να ρωτάνε τους πελάτες αν έχει υγρά μέσα το δέμα.

Απορώ πως και δεν σε ρώτησαν. Ίσως το δέμα σου να είναι μικρό και να μην έδωσαν σημασία.

Τέλος, νομίζω πως τα ελέγχουν, γιατί είχα ακούσει έναν υπάλληλο στα ΕΛΤΑ να λέει πως αν έχει υγρά το δέμα το γυρνάνε πίσω. Δεν ξέρω κατά πόσο τηρούν τους κανονισμούς.

Έχω στείλει ελαιόλαδο στο εξωτερικό, τους είπα δεν έχω υγρά, και πήγε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Κινέζοι τώρα τελευταία έχουν παραγίνει ... "Κινέζοι" και στέλνουν ότι να ναι... Επειδή ένας μου έστειλε ψεύτικη θήκη κινητού που την πούλαγε για γνήσια, πια η διαδικασία να την επιστρέψω αλλά να πάρω πίσω και τα μεταφορικά? Το είχα διαβάσει πως γίνεται αλλά το ξέχασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Κινέζοι τώρα τελευταία έχουν παραγίνει ... "Κινέζοι" και στέλνουν ότι να ναι... Επειδή ένας μου έστειλε ψεύτικη θήκη κινητού που την πούλαγε για γνήσια, πια η διαδικασία να την επιστρέψω αλλά να πάρω πίσω και τα μεταφορικά? Το είχα διαβάσει πως γίνεται αλλά το ξέχασα...

 

Το mail που έστειλε το paypal έλεγε ότι καλύπτει τα μεταφορικά για μέχρι 12 επιστροφές ανά έτος, απ ότι θυμάμαι.

 

Φαντάζομαι ότι εφόσον έλαβες λάθος αντικείμενο (με παραπλανητική περιγραφή), θα πρέπει να ανοίξεις case στο resolution center κι εκεί να συνεννοηθείς με τον πωλητή, αν θα το επιστρέψεις ή όχι. Αν ναι, ψάξε στο paypal την επιλογή για να σου καλύψει τα μεταφορικά - για συστημένο εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο e

 

Το mail που έστειλε το paypal έλεγε ότι καλύπτει τα μεταφορικά για μέχρι 12 επιστροφές ανά έτος, απ ότι θυμάμαι.

 

Φαντάζομαι ότι εφόσον έλαβες λάθος αντικείμενο (με παραπλανητική περιγραφή), θα πρέπει να ανοίξεις case στο resolution center κι εκεί να συνεννοηθείς με τον πωλητή, αν θα το επιστρέψεις ή όχι. Αν ναι, ψάξε στο paypal την επιλογή για να σου καλύψει τα μεταφορικά - για συστημένο εννοείται.

Στο ebay ή στο paypal? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι Κινέζοι τώρα τελευταία έχουν παραγίνει ... "Κινέζοι" και στέλνουν ότι να ναι... Επειδή ένας μου έστειλε ψεύτικη θήκη κινητού που την πούλαγε για γνήσια, πια η διαδικασία να την επιστρέψω αλλά να πάρω πίσω και τα μεταφορικά? Το είχα διαβάσει πως γίνεται αλλά το ξέχασα...

to ebay ειναι πολυ αυστηρo με τισ  μαϊμούδες.

αν αγόρασες μια θήκη πχ apple και δεν ειναι ανοίγεις case κ ζητας full refund + return cost ,δικαιώνεσαι 1000%

 

αλλα κ παλι αν πήρες μια θήκη πού δεν πληρεί απλά την περιγραφή του seller ,άνοιξε case sto ebay κ επέμεινε οτι

εσυ δεν πληρώνεις μεταφορικά για αντικείμενο που δεν πληρει το description 

kαι θα τα πάρεις..ειτε σε σύντομο χρονικό διαστημα απο τον πωλητη ειτε κανοντας escalate.

Επεξ/σία από rialdo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο e

 

Στο ebay ή στο paypal? 

Link.png Site: Your return costs refunded

 

Στο paypal, υποθέτω. Αυτοί μου στείλανε το mail για τη νέα υπηρεσία, δεν ξέρω αν το έλαβες κι εσύ. Δες και το mail επιβεβαίωσης που την ενεργοποίησα.

 

post-280012-0-55255800-1421913048_thumb.jpg

post-280012-0-49636900-1421913052_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, μόλις είπα στον Κινέζο ότι θα πληρώσει εκείνος το κόστος επιστροφής με βάση τον νέο κανονισμό του paypal, μου γύρισε τα λεφτά αμέσως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να κλείσω ενα λογαριασμό στο ebay και ενα στο amazon γιατι πλεον δεν εχω καρτα.ξερετε πως γινεται.θα εκτιμουσα την βοηθεια σας.παρακαλω ειναι αναγκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λογος να το κλείσεις, αστο εκει καποτε μπορει να σου χρειαστεί

Αν χρειαστει να Ξανανοιξω θα γινει με τα στοιχεια τα δικα μου.τους κωδικους αυτους θελει να τους κλεισει ο αδερφος μου.ειχα ανοιχτη παραγγελια και μου εχει περιθωριο μεχρι 4 φεβρουαριου να του βαλω τα χρηματα.εγω εκανα αιτημα για να κλεισει ο κωδικος.λες να τον κλείσουνε η πρωτα θα πρεπει να πληρωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειαστει να Ξανανοιξω θα γινει με τα στοιχεια τα δικα μου.τους κωδικους αυτους θελει να τους κλεισει ο αδερφος μου.ειχα ανοιχτη παραγγελια και μου εχει περιθωριο μεχρι 4 φεβρουαριου να του βαλω τα χρηματα.εγω εκανα αιτημα για να κλεισει ο κωδικος.λες να τον κλείσουνε η πρωτα θα πρεπει να πληρωσω?

δεν καταλαβα..θες να το κλείσεις για να μην πληρώσεις μια ανοικτή παραγγελια?

 παντωσ κοιτα - Link.png Site: εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...