Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα ενα ανυικειμενο απο ebay (china) στις 4/6.

Στις 5/6 βλεπω οτι δεν το χει κανει ship και του στελνω 2 μηνυματα να ακυρωσει την παραγγελια καθως εκανα λαθος και μου ερχεται αυτοματο μηνυμα οτι ο χρηστης λειπει.

Και μου απανταει οτι το εχει στειλει στις 4/6 Και οτι κανει 35-45 εργασιμες και οτι δεν εχει tracking number γιατι ειναι κατω απο 55 λιρες :ρ

Και μετα το μηνυμα και μαρικες ωρες ανανεωθηκε το στατους του προιοντος as shipped...

Εχω καποιο δικαιωμα πανω σε αυτη τη κατασταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ριχτου μπιστολια οταν το παραλαβεις,πολλοι δεχονται απευθειας επιστροφη χωρις να εχει προβλημα το αντικειμενο,αλλα θα χρεωθεις τα μεταφορικα και φυσικα θα παρεις πισω τα χρηματα σου,αλλα μιλαμε οτι εχεις μπροστα σου 1 μηνα να ερθει και οσο καιρο θα κανει το δεμα να επιστρεψει.

παρ ολα αυτα,αν ψαξεις 1-2 σελιδες πιο πισω  θα δεις δικη μου συζητηση που αναφερει την πολιτικη του paypal να επιστρεφει τα μεταφορικα στον αγοραστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε case που ανοιξα για μια προβληματικη συναλλαγη, εκτος των αλλων, ο χειριστης του θεματος απο το helpdesk του ebay, μου ανεφερε οτι παντα ηθελε να επισκεφτει την Ελλαδα, και εχει ωραια αξιοθεατα οπως ο Μύρτος!!!!

Εχει τυχει σε κανεναν αλλον, 'χαλαρη' συνομιλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε case που ανοιξα για μια προβληματικη συναλλαγη, εκτος των αλλων, ο χειριστης του θεματος απο το helpdesk του ebay, μου ανεφερε οτι παντα ηθελε να επισκεφτει την Ελλαδα, και εχει ωραια αξιοθεατα οπως ο Μύρτος!!!!

Εχει τυχει σε κανεναν αλλον, 'χαλαρη' συνομιλια;

Υπαρχουν παρομοια σκηνικα απο amazon,απο ebay πρωτη φορα το ακουω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερες τίποτα ή όχι ακόμα?

Όλα εντάξει,εμφανίστηκε η κάρτα μου και έκανα αγορές κανονικότατα.Μια ερώτηση όμως,πήγα στο nbg για να δω το υπόλοιπο της κάρτας μου και τις δραστηριότητες μου,και είδα ότι έλεγε PayPal (χρέωση) -0.90 ευρώ...τι είναι αυτό και γιατί με χρεώνει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν προσθέτεις νέα κάρτα ή κάνεις κάποια αλλαγή στα στοιχεία σου αφαιρείται $1 (=0,90 ευρώ) και σου επιστρέφεται πάλι μετά από μερικές μέρες. Όπως γίνεται και με το $1,50 για το verify της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν προσθέτεις νέα κάρτα ή κάνεις κάποια αλλαγή στα στοιχεία σου αφαιρείται $1 (=0,90 ευρώ) και σου επιστρέφεται πάλι μετά από μερικές μέρες. Όπως γίνεται και με το $1,50 για το verify της κάρτας.

Όντως,λόγω απειρίας,έκανα αρκετές ανούσιες αλλαγές οπότε εντάξει.Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας my ebay και στο μενού αριστερά σου έχει Paypal Account. Δηλώνεις εκεί τα στοιχεία του paypal σου. Δες την εικόνα:

2015_06_08_09_18_42_Screenshot.png

ευχαριστώ το έκανα.

τελικά το ebay κρατάει προμήθεια 10%

το θέμα είναι ότι κρατάει προμήθεια κι από τα μεταφορικά.μου κράτησε 40 σεντ για αυτό που πούλησα 4 δολλάρια

και μου κράτησε άλλα 50 σεντ για τα μεταφορικά που κόστισαν 5 δολλάρια(τελικά κόστισαν 6 δολλάρια σε εμένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω ένα router από το Ebay από γερμανό επαγγελματία πωλητή ο οποίος λέει ότι οι τιμές του περιλαμβάνουν VAT 19% και ότι αν του στείλω VAT Number εταιρίας θα αφαιρεθεί αυτό το ποσό από την τιμή.

 

Με το ρούτερ αυτό πρώτα θα παίξω 2-3 μήνες και αν κάνει για τη δουλεία που το χρειάζομαι θα το βάλω στο γραφείο συγγενή μου που έχει επιχείρηση με Α.Φ.Μ. . Πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός απ'το να στείλω το ΑΦΜ στον πωλητή; Θα υπάρξει πρόβλημα εάν τελικά δεν εγκατασταθεί ποτέ στην επιχείρηση το router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αγοράσεις "επαγγελματικά", δηλαδή με τιμολόγιο που θα εκδοθεί για ελληνικό ΑΦΜ, πρέπει η επιχείρηση ή ο αυτοαπασχολούμενος που το έχει να έχει ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές και αυτό προϋποθέτει προηγούμενη συνεννόηση με το λογιστή.

 

Κάθε συσκευή που αγοράζεται για τη λειτουργία της επιχείρησης, καταγράφεται στα πάγια και στα έξοδά της που υπόκεινται σε έλεγχο της Εφορίας, οποτεδήποτε αυτός γίνει. Το να μην βρεθεί το router στην επιχείρηση, σε περίπτωση ελέγχου της Εφορίας, σημαίνει πρόστιμο και αναξιοπιστία των βιβλίων της επιχείρησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αγοράσεις "επαγγελματικά", δηλαδή με τιμολόγιο που θα εκδοθεί για ελληνικό ΑΦΜ, πρέπει η επιχείρηση ή ο αυτοαπασχολούμενος που το έχει να έχει ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές και αυτό προϋποθέτει προηγούμενη συνεννόηση με το λογιστή.

 

Κάθε συσκευή που αγοράζεται για τη λειτουργία της επιχείρησης, καταγράφεται στα πάγια και στα έξοδά της που υπόκεινται σε έλεγχο της Εφορίας, οποτεδήποτε αυτός γίνει. Το να μην βρεθεί το router στην επιχείρηση, σε περίπτωση ελέγχου της Εφορίας, σημαίνει πρόστιμο και αναξιοπιστία των βιβλίων της επιχείρησης.

 

Ευχαριστώ! Το πήρα με ΦΠΑ τελικά. Μην γίνει κανένας έλεγχος αύριο μεθαύριο και δεν το έχω πάει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ασχοληθει ποτε με αγορες ebay. Ενα φιλαρακι μου θελει να του αγορασω τρια πργματακια απο το ebay Αμερικης. Το θεμα ειναι οτι στο ενα απο αυτα, δεν υπαρχει επιλογη για "add to cart", αλλα μονο για αγορα, οποτε δε μπορω να τα βαλω και τα τρια στην ιδια παραγγελια. Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο και εαν μπορω να βρω καποια εναλλακτικη λυση;

 

Οριστε τα πραγματακια που θελει ο φιλος μου :

 

http://www.ebay.com/itm/181590505311

http://www.ebay.com/itm/281709257303?var=580715137360

http://www.ebay.com/itm/281673907339

 

Επισης αυτο που δε καταλαβαινω, πως γινεται οι πωλητες να ειναι εκτος Αμερικης; Πχ στα παρακατω Links, ο ενας ειναι απο κορεα, ο αλλος πο χονγκ κονγκ και ο τριτος απο ιταλια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου χρειάζεται add to cart Τα χτυπας και τα αγοράζει, όσο για τους πωλητές στο com μπορεί να βρεις πωλητές απο όλο τον πλανήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θελω να τα βαλω και τα τρια στην ιδια παραγγελια και δε γινεται.. Τα δυο εχουν δωρεαν μεταφορικα για Ελλαδα, το αλλο θελει 10 ευρω.

 

Υπαρχει καπου αλλου παρομοιο μπρελοκ; Εψαξα, αλλα δε βρηκα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...