Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

scenario:

 

1. Αν παραγγείλεις κάτι από Αγγλία, και έρχεται με Royal Mail, αυτό το Royal Mail, είναι το ταχυδρομείο της Αγγλίας ή κάποια courrier στην Αγγλία;

 

2. Εφόσον είναι κάτι που έχει tracking number, και το παρακολουθείς, απ' τη στιγμή που πατάει το πόδι του Ελλάδα, μπορείτε (στο περίπου) να μού πείτε τη διαδρομή του για ένα ταχυδρομείο σε γειτονιά Πετράλωνα; Στο περίπου λέμε τώρα. Από πού ξεκινάει στην Ελλάδα, και πως φτάνει (διαδρομή) στο ταχυδρομείο της γειτονιάς;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. Πρόκειται για το ταχυδρομείο της Αγγλίας και όχι κάποια εταιρεία κούριερ. Οπότε η παραγγελία θα σου έρθει με τα ΕΛΤΑ.

2. Θα φτάσει στην Ελλάδα στο Αεροδρόμιο, θα γίνει η διαλογή και θα πάει στα κεντρικά γραφεία των ΕΛΤΑ στην Ομόνοια όπου είναι η Κεντρική Διαλογή των δεμάτων για όλες τις περιοχές της Αθήνας. Από εκεί την επόμενη μέρα θα πάει στο γραφείο των ΕΛΤΑ της περιοχής σου και είτε θα σου έρθει χαρτί συστημένου να πας να παραλάβεις από τα γραφεία τους, είτε θα σου το φέρει ο ταχυδρόμος και θα στο αφήσει στο σπίτι/πολυκατοικία. Αναλόγως πώς λειτουργεί το τοπικό σου κατάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ..θέλω να πουλήσω ένα βιβλίο στο ebay.com.Έχω συμπληρώσει την φόρμα όλα καλά,αλλά κολλάω στο shipping.Μου βάζει και usa ενώ θέλω να πουλήσω μόνο Ευρώπη.Τί πρέπει να κάνω?Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πρόκειται για το ταχυδρομείο της Αγγλίας και όχι κάποια εταιρεία κούριερ. Οπότε η παραγγελία θα σου έρθει με τα ΕΛΤΑ.

2. Θα φτάσει στην Ελλάδα στο Αεροδρόμιο, θα γίνει η διαλογή και θα πάει στα κεντρικά γραφεία των ΕΛΤΑ στην Ομόνοια όπου είναι η Κεντρική Διαλογή των δεμάτων για όλες τις περιοχές της Αθήνας. Από εκεί την επόμενη μέρα θα πάει στο γραφείο των ΕΛΤΑ της περιοχής σου και είτε θα σου έρθει χαρτί συστημένου να πας να παραλάβεις από τα γραφεία τους, είτε θα σου το φέρει ο ταχυδρόμος και θα στο αφήσει στο σπίτι/πολυκατοικία. Αναλόγως πώς λειτουργεί το τοπικό σου κατάστημα.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σού έχουν στείλει κάτι και έχουν κόψει μέσα απόδειξη στο όνομά σου, και επιστρέψεις το προϊόν για να γίνει refund, επιστρέφεις καί την απόδειξη ή την κρατάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα απο ebay ένα προιόν . Εδώ και 6 μέρες δεν έχει σταλθεί . Η πληρωμή μου στο ebay φαίνεται ως "being proccessed" και στο paypal φαίνεται ότι ο πωλητής δεν έχει επιβεβαιώσει την συναλλαγή status  "unclaimed" . Στέλνω μήνυμα στο πωλητή και εδώ και 3 μέρες με γράφει κανονικότατα ... Τί μπορώ να κάνω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

Εδώ και καιρό δοκίμαζα να παραγγείλω ένα σωρό χαζοπραγματάκια από το ebay, αλλά συνεχώς δε μου δεχόταν την κάρτα (Πειραιώς) που είχα συνδέσει στην Paypal, και πραγματικά βαριόμουν να κάνω αυτό με τη μεταφορά χρηματων στο balance :P Μετά από προσπάθειες σε διάφορα προϊόντα, τελικά μπόρεσα να παραγγείλω από 4 μόνο πωλητές (όλοι από Κίνα). Και μετά ξαναγόρασα από αυτούς χωρίς πρόβλημα και άλλα πράγματα!!! Γιατί έτσι; :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, όπως έχει γραφτεί πολλές φορές μέχρι σήμερα, υπάρχει κάποια κατηγορία προϊόντων που είναι εκτός των απαγορευμένων συναλλαγών λόγω CC. Έτσι, αν συμπτωματικά και τυχαία, κάποια καταστήματα έχουν δηλώσει επίσημα (στην εμπορική τους ιδιότητα) ότι πωλούν προϊόντα αυτής της κατηγορίας, δηλαδή των επιτρεπόμενων (κι ας πωλούν ταυτόχρονα εκατοντάδες άλλα από τα "απαγορευμένα") είναι εύλογο κατά τη διεκπεραίωση της συναλλαγής να αναγνωρίζονται από το τραπεζικό σύστημα ότι ανήκουν στην επιτρεπόμενη κατηγορία και άρα αυτή να ολοκληρώνεται κανονικά. Και το ίδιο κανονικά θα διεκπεραιώνεται κάθε μεταγενέστερη συναλλαγή, όσο δεν αλλάζει η εμπορική ιδιότητα του καταστήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κάτι για λογαριασμό 3ου, έλαβα tracking number για αποστολή μέσω dpd (ούτε καν ξέρω τι είναι τούτη) και ο πωλητής εμφανίζεται στο ebay ως unregistered member και δεν φαίνεται κάπου το αντικείμενο σύμφωνα με το trackinbg number που έχω.

Να υποθέσω ο πωλητής την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια;

 

 

28/3 έγινε η παραγγελία, 29/3 μου ρθε το tracking number. Δεν έχει περάσει καιρός, απλά με παραξένεψε πως εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης ήταν 5/4-11/4 και δεν εμφανίζεται πουθενά.

έστειλα pm στο ebay μην τυχόν κι έχει συνδέσει κανένα email, το δει και απαντήσει (η ελπίδα του μπιπ :-) ). Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει, να περάσει η 11/4 κι ύστερα να ανοίξω case αν δεν μου έχει έρθει;

 

ΥΓ: 100% feedback, έστω και με καμιά 50αριά πωλήσεις είχε.

 

Τελικά ο πωλητής ξαναεμφανίστηκε στο ebay και μου έστειλε pm ζητώντας μου συγνώμη για την καθυστέρηση κλπ, κλπ. Το δέμα πάντως είναι καθ' οδόν.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο: Ένας πωλητής στέλνει Ελλάδα κατόπιν συνεννόησης και αντί να μου κάνει exception μου έδωσε ένα κωδικό και μου γράφει : this is unique to your location so when you select greece it will show postage. 

Επιλογή δεν βρίσκω και στο shipping details μόνο για UK έχει. Κάνω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ..θέλω να πουλήσω ένα βιβλίο στο ebay.com.Έχω συμπληρώσει την φόρμα όλα καλά,αλλά κολλάω στο shipping.Μου βάζει και usa ενώ θέλω να πουλήσω μόνο Ευρώπη.Τί πρέπει να κάνω?Ευχαριστώ 

Για να πουλησεις στο ebay.com θα πρέπει να πουλησεις USA + οποιες αλλες χωρες θελεις εσυ. αλλιως δοκιμασε στο ebay.co.uk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κάνει εγγραφή στο ebay.com δεν μπορεί να πουλήσει στο ebay.co.uk εκτός και αν έχει ήδη 10 θετικές αξιολογήσεις από πωλήσεις.

 

Αυτό που έχω ακούσει ότι κάνουν κάποιοι είναι να βάζουν πολύ μεγάλα ταχυδρομικά για USA και νορμαλ για Ευρώπη ώστε να αποθαρρύνουν όσους θέλουν να το αγοράσουν και είναι Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα καταρχάς εχω παραγκείλη απο ebay κάτι κατσαβίδια και μου έστηλαν το tracking number και στο carrier μου εστηλαν αυτο WanSeWishYou-Password το οποιο δεν μπορω να βρω με τιποτα με αποτελεσμα να μην βλεπω την ποραι του δεματος μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

http://www.ebay.com/itm/Altra-Mens-Provision-2-5-Shoes-A1644-2-Navy-Silver-Size-12-/311566832406?hash=item488ad49316:g:otwAAOSwZQxW5vNd

 

Η παραπάνω αγορά έχει extra κόστος εκτός από ό,τι γράφει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

http://www.ebay.com/itm/Altra-Mens-Provision-2-5-Shoes-A1644-2-Navy-Silver-Size-12-/311566832406?hash=item488ad49316:g:otwAAOSwZQxW5vNd

 

Η παραπάνω αγορά έχει extra κόστος εκτός από ό,τι γράφει...

Έχει US $119.99 + $50.00 + προμήθειες για μετατροπή νομίσματος + ελληνικό τελωνείο (αν περάσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...