Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες ειχα κανει μια παραγγελια από ebay(Κίνα) πριν αρκετό καιρό και έφτασε εκπρόθεσμη κατά 2 εβδομάδες(δέμα 5 αντικειμένων). Όταν μίλησα με τον πωλητή μου είπε θα το ξαναστείλει οπότε λογικά θα μου ξαναέρθουν τα αντικείμενα....Σκεφτόμουν λοιπόν να τα επιστρέψω μιας και αυτό είναι το δίκαιο.(κόστος 17ε)

Αξίζει να προσπαθήσω ή δεν θα βγάλω άκρη?

 

Διαφορετικά -αν έρθουν- σκέφτομαι να τα πουλήσω εδώ και μετά να του στείλω τα λεφτά στο paypal.

Κανονικά θα έπρεπε να πάρεις πίσω τα χρήματά σου και μετά αν σου ερχόντουσαν (που σου ήρθαν) να τα πληρώσεις κανονικά.

Τώρα είσαι 2 φορές χρεωμένος το 17ρι... και κανονικά θα πρέπει ή να τα στείλεις πίσω ή να τα ξαναπληρώσεις...

Επειδή όμως το να τα στείλεις πίσω θα σου βγει παραπάνω...δύο επιλογές έχεις....1η τα πουλάς...και τα πληρώνεις ....2η κάνεις τον κινέζο κ εσύ και τα κάνεις αβαβά...(Δεν θα σου πει κανείς τίποτα ούτε θα σε κυνηγήσει...αλλά έτσι οι κινέζοι αποκλείουν την Ελλάδα σιγά σιγά απ τις επιλογές να στέλνουν).

Αν δεν πας να παραλάβεις το δέμα ή αρνηθείς παράδοση τότε αναγκαστικά θα επιστραφεί πίσω στον αποστολέα, οπότε καλύτερα να κάνεις έτσι αν σου έρθει και δεύτερη φορά.

Αφού δεν έχει tracking number και δεν είναι συστημένο...του το χουν ρίξει στο γραμματοκιβώτιο...τί να αρνηθεί??Άσε που θα το κρατήσουν αρκετό καιρό στο ταχυδρομείο...και μέχρι να ξαναπάει Κίνα...θα μπει το νέο έτος!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού δεν έχει tracking number και δεν είναι συστημένο...του το χουν ρίξει στο γραμματοκιβώτιο...τί να αρνηθεί??Άσε που θα το κρατήσουν αρκετό καιρό στο ταχυδρομείο...και μέχρι να ξαναπάει Κίνα...θα μπει το νέο έτος!!!

1 Αυτο που το ξερεις

2 Ε και αν μπει το νεο ετος τι τον νοιάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν συστημένο δεν θα γινόταν και δεύτερη αποστολή...θα έβλεπαν απο τρακινγκ που βρίσκεται το δέμα...συνεπώς όπως τα περισσότερα ψιλολόγια από Κίνα ήρθε γιόλο  ;)

Το να "μπει το νέο έτος" αναφέρομαι στο γεγονός ότι πλέον θα έχουν λήξει οι διορίες για τα feedback εκατέρωθεν άρα δώρον άδωρον...

Σαν λύση για να μην χρεωθεί μεταφορικά αν τα ξαναστείλει πίσω είναι οκ....αλλά τί θα γράψει του τσιν τσαν τσον?Ήρθε δεν το παρέλαβα και θα γυρίσει σε σένα??Και αν ο τσιν τσαν τσον δεν το λάβει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν συστημένο δεν θα γινόταν και δεύτερη αποστολή...θα έβλεπαν απο τρακινγκ που βρίσκεται το δέμα...συνεπώς όπως τα περισσότερα ψιλολόγια από Κίνα ήρθε γιόλο  ;)

Το να "μπει το νέο έτος" αναφέρομαι στο γεγονός ότι πλέον θα έχουν λήξει οι διορίες για τα feedback εκατέρωθεν άρα δώρον άδωρον...

Σαν λύση για να μην χρεωθεί μεταφορικά αν τα ξαναστείλει πίσω είναι οκ....αλλά τί θα γράψει του τσιν τσαν τσον?Ήρθε δεν το παρέλαβα και θα γυρίσει σε σένα??Και αν ο τσιν τσαν τσον δεν το λάβει??

Δεν πρέπει να εχεις καταλάβει γιατι μιλάμε, τι προθεσμίες και συστημένα κλπ λες, αυτο που λεμε ειναι οτι παρέλαβε δεύτερη φορα  του ιδιο αντικειμενο και ρωταει τι να κανει

 

Οπως είπε και ο LF21 το να μην παει να παραλάβει ειναι η καλύτερη λύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο δεν παρέλαβα δεύτερη φορά. Μετά τις 40 μέρες συμφώνησα με τον πωλητή να περιμένω άλλες 10 μέρες αλλά το δέμα δεν έφτασε οπότε μου είπε θα το ξαναστειλει. (Άργησε σχεδόν άλλες 10 μέρες)

Τώρα έχω το ένα δεμα και ενδεχομένως να έρθει και το δεύτερο μετά από αρκετό καιρό. Αυτό που σκέφτομαι να κανω είναι να πουλήσω τα αντικείμενα από το δεύτερο και μετά να του στείλω τα λεφτά.

Που να μπλέκω με επιστροφές..Και επίσης με το να το αρνηθώ(ώστε να γυρίσει πίσω) δεν με διαβεβαιώνει κάνεις ότι δεν θα το κρατήσει κανένας από τα ελτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να εχεις καταλάβει γιατι μιλάμε, τι προθεσμίες και συστημένα κλπ λες, αυτο που λεμε ειναι οτι παρέλαβε δεύτερη φορα  του ιδιο αντικειμενο και ρωταει τι να κανει

 

Οπως είπε και ο LF21 το να μην παει να παραλάβει ειναι η καλύτερη λύση

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα πυρηνικής αστρολογίας για να μην κατάλαβα.Το παιδί το πήρε το ένα δέμα.Στο ενδιάμεσο του έστειλε ο πωλητής και δεύτερο που δεν έχει παραλάβει ακόμα.

Τρεις οι λύσεις: 1) Πληρώνει και δευτερη φορά (πουλώντας ίσως τα αντικείμενα)

                          2) Τα ξαναστέλνει πίσω (επιβαρύνεται μεταφορικά)

                           3) Δεν πληρώνει τίποτα και κάνει την πάπια και δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις...και του μένουν 2 δεματάκια...

Προτάθηκε και η λύση του να μην παραλάβει και να σταλθεί πίσω από μόνο του ... (και αν δεν πάει πίσω?ή ο κινέζος πει ότι δεν το έλαβε? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εκανα μια αγορα απο το ebay στις 12/4 με μεγιστη εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης 16/5, επειδη ομως εστελνα μηνυματα στο πωλητη , ποτε θα ερθει το δεμα και δεν απαντουσε με εγραφε δηλαδη, εγω του ανοιξε ενα case , επικοινωνησα και με ebay μου ελεγε το ebay οτι πρεπει πρωτα να κλεισει το case,  δοκιμασα και με το paypal για dispute αλλα μου ελεγε οτι θα κλεισε το case αν το κανω , εν τω μεταξυ δεν απανταει καθολου ουτε στο case , το case κλεινει 20/5 μετα τι λετε να κανω ;; ευχαριστώ

Υ.Γ.: πρωτη μου τυχαινει κατι τετοιο.*****
χθες ειχε 94% αξιολογηση , σημερα 92% το εχει γυρισει (ή ηταν) σε private. 

post-244611-0-58051700-1463585846_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εκανα μια αγορα απο το ebay στις 12/4 με μεγιστη εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης 16/5, επειδη ομως εστελνα μηνυματα στο πωλητη , ποτε θα ερθει το δεμα και δεν απαντουσε με εγραφε δηλαδη, εγω του ανοιξε ενα case , επικοινωνησα και με ebay μου ελεγε το ebay οτι πρεπει πρωτα να κλεισει το case,  δοκιμασα και με το paypal για dispute αλλα μου ελεγε οτι θα κλεισε το case αν το κανω , εν τω μεταξυ δεν απανταει καθολου ουτε στο case , το case κλεινει 20/5 μετα τι λετε να κανω ;; ευχαριστώ

Υ.Γ.: πρωτη μου τυχαινει κατι τετοιο.*****

χθες ειχε 94% αξιολογηση , σημερα 92% το εχει γυρισει (ή ηταν) σε private.

 

Το dispute-claim το έχεις κλείσει στο ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5 αν ο πωλητής δεν προσκομίσει τα απαραίτητα αποδεικτικά ότι ή παραγγελία σου εχει παραδωθεί το ebay θα κλείσει την υπόθεση και λογικά θα είναι υπέρ σου. Σου έχει δώσει κάποιο tracking number?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5 αν ο πωλητής δεν προσκομίσει τα απαραίτητα αποδεικτικά ότι ή παραγγελία σου εχει παραδωθεί το ebay θα κλείσει την υπόθεση και λογικά θα είναι υπέρ σου. Σου έχει δώσει κάποιο tracking number?

https://www.17track.net/el/track?nums=BLGMY17709649 ναι αλλα αυτο εχει κολλησει εκει απο τις 23/4 

 

Ηδη εχασε 0,2% σε αξιολογηση ηταν 92,2% και τωρα ειναι 92% , και αυτο δεν ειναι ενα αποδεικτικο στοιχειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το λάβεις αν δεν στο έχει βουτήξει κάποιος στην διαδρομη.

Αλλά από την στιγμή που το tracking δεν αναφέρει παράδοση έχεις το δίκιο ε το μέρος σου.

Ο πωλητής τι σου έγραψε στο dispute?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το λάβεις αν δεν στο έχει βουτήξει κάποιος στην διαδρομη.

Αλλά από την στιγμή που το tracking δεν αναφέρει παράδοση έχεις το δίκιο ε το μέρος σου.

Ο πωλητής τι σου έγραψε στο dispute?

Τιποτα ειναι ανοιχτο απο της 16/5 

Υ.Γ.: Το γνωριζω οτι επρεπε να περιμενω ακομα 15 μερες και τοτε να προβω σε case αλλα μου "επαιξα" τα νευρα λογω οτι δεν απαντουσε στα μηνυματα μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...