Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο οτι κατάλαβα πλεον μονο με εμβάσματα μπορείτε να αγοράζετε, είτε με εμβασμα στο ππ, ειτε με έμβασμα σε καποια καρτα του εξωτερικού που ειναι συνδεμένη με το ππ, οπως πχ η ρεβολουτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στα δεξιά της παραγγελίας εκεί που λέει More actions πάτησα I didn't receive it. Αυτό είναι το λεγόμενο case;

Oταν το πατας αυτο αυτοματα νομιζω ανοιγει case

 

Για να μην ανοιξει case πατας στην επιλογη I have a question about using my item or I want to send the seller a message

 

Ας απαντησουν και οι πιο εμπειροι στο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κάτι για λογαριασμό 3ου, έλαβα tracking number για αποστολή μέσω dpd (ούτε καν ξέρω τι είναι τούτη) και ο πωλητής εμφανίζεται στο ebay ως unregistered member και δεν φαίνεται κάπου το αντικείμενο σύμφωνα με το trackinbg number που έχω.

Να υποθέσω ο πωλητής την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28/3 έγινε η παραγγελία, 29/3 μου ρθε το tracking number. Δεν έχει περάσει καιρός, απλά με παραξένεψε πως εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης ήταν 5/4-11/4 και δεν εμφανίζεται πουθενά.

έστειλα pm στο ebay μην τυχόν κι έχει συνδέσει κανένα email, το δει και απαντήσει (η ελπίδα του μπιπ :-) ). Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει, να περάσει η 11/4 κι ύστερα να ανοίξω case αν δεν μου έχει έρθει;

 

ΥΓ: 100% feedback, έστω και με καμιά 50αριά πωλήσεις είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάω από το κυριώτερο και θα προχωρήσω μετά και στις λεπτομέρειες.

Το βασικό λοιπόν είναι ότι θα πάρεις σίγουρα πίσω τα λεφτά σου κι ας έπεσες πάνω σε απατεώνα, αρκεί να κάνεις λίγο υπομονή για να κυλήσουν οι προβλεπόμενοι χρόνοι από το Ebay/Paypal.

 

Πάμε τώρα και στις λεπτομέρειες. Εφόσον ο πωλητής είχε λίγες πωλήσεις με 100% feedback και φαίνεται πλέον ως unregistered member, πρόκειται λογικά για την κλασική απάτη που κάνουν αρκετοί, κυρίως από την αχανή Κίνα, που ίσως είναι πιο εύκολο να εξαφανίσουν τα ίχνη τους.

Δηλαδή, ανοίγουν δήθεν ένα μαγαζί στο ebay, κάνουν μερικές κανονικές πωλήσεις στην αρχή, συνήθως με φτηνά πραγματάκια για να μαζέψουν μόνο θετικά feedbacks και όταν αποκτήσουν το απαραίτητο κύρος ως αξιόπιστοι πωλητές (όπου πλέον το ebay δεν έχει λόγο να τους κρατάει τα έσοδα για 21 ημέρες, όπως κάνει με τους νέους πωλητές για λόγους ασφάλειας), εμφανίζουν 5-10 ενδιαφέροντα προϊόντα κράχτες σε εξαιρετικές προσφορές (δήθεν λίγα κομμάτια για λίγες μέρες), μαζεύουν τα χρήματα από τους υποψήφιους αγοραστές, διαγράφουν το λογαριασμό τους και εξαφανίζονται...

 

Από τη στιγμή που υπάρχει εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης, δεν μπορείς να κάνεις κάτι μέχρι να λήξει αυτός. Δεν μπορείς να ανοίξεις case ότι δεν παρέλαβες κάτι (δεν σε αφήνει καν το σύστημα), πριν παρέλθει η καταληκτική ημερομηνία. Και είναι λογικό αυτό, γιατί μπορεί ένας λογαριασμός να κλείσει για δεκάδες λόγους κι εσύ τελικά να παραλάβεις κανονικά. Δεν μπορεί το ebay να προδικάσει και να υποθέσει τι θα συμβεί τελικά. Οπότε, μετά θα ανοίξεις case και θα το κάνεις escalate, εξηγώντας τα αυτονόητα (ότι έπεσες θύμα απάτης) κι επειδή μιλάμε για αυτονόητα, όπου δεν χρειάζεται το ebay να ψάξει ιδιαιτέρως να αποδείξει ποιος έχει δίκιο (πωλητής ή αγοραστής) με συνοπτικές διαδικασίες θα σε δικαιώσει και σύντομα θα σου επιστρέψει πίσω τα λεφτά σου. Σαφώς πιο σύντομα απ' ότι συνήθως, αλλά όχι και αμέσως. Θέλει λίγο χρόνο, αλλά δεν ξέρω πόσο. Γι' αυτό σου έγραψα και στην αρχή να κάνεις λίγο υπομονή και πάλι καλά που η καταληκτική ημερομηνία είναι τόσο κοντά σε αυτή της αγοράς σου και όχι π.χ. 30-40 μέρες μετά.

 

Αυτά επί της ουσίας και αν ξέχασα ή μου διαφεύγει κάτι, ας το συμπληρώσει κάποιος άλλος συμφορουμίτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κάτι για λογαριασμό 3ου, έλαβα tracking number για αποστολή μέσω dpd (ούτε καν ξέρω τι είναι τούτη) και ο πωλητής εμφανίζεται στο ebay ως unregistered member και δεν φαίνεται κάπου το αντικείμενο σύμφωνα με το trackinbg number που έχω.

Να υποθέσω ο πωλητής την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια;

 

Αγόρασες από ΕΕ και μάλλον από Γερμανία;

Εάν ναι, τότε η dpd είναι μάλλον η Deutsche Post DHL, δηλαδή το γερμανικό ταχυδρομείο, και το δέμα σου θα φτάσει μεν αλλά ίσως με λίγη καθυστέρηση.

 

Καλό θα ήταν να έδινες το link της αγοράς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασες από ΕΕ και μάλλον από Γερμανία;

Εάν ναι, τότε η dpd είναι μάλλον η Deutsche Post DHL, δηλαδή το γερμανικό ταχυδρομείο, και το δέμα σου θα φτάσει μεν αλλά ίσως με λίγη καθυστέρηση.

 

Καλό θα ήταν να έδινες το link της αγοράς σου.

 

Καλημερα,

 

Φιλε μου κανεις λαθος.

Η εταιρια ειναι courrier και εχει σε πολλες περιοχες και χωρες.

Εχω παρει αντικειμενο απο Ιταλια αλλα να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι με ποια εταιρια ερχεται στην Ελλαδα.

Μπορεις να δεις και στη σελιδα της http://www.dpd.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που ο ερωτών δεν έχει διευκρινίσει από που αγόρασε, δεν έχει δώσει link και δηλώνει ότι δεν γνωρίζει ποια είναι η dpd, κάνουμε υποθέσεις και σενάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Location του πωλητή και του αντικείμενου η Μεγάλη Βρετανία και το link που έχει δώσει ήταν dpd.com, όπου φαινόταν το αντικείμενο και έκανε και αναδρομολογηση (για λεπτομέρειες) στο dpd.com.de. Μέχρι χθες βέβαια όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

05 Apr 2016 18:05 Best (eindhoven) The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
 
05 Apr 2016 18:05 Best (eindhoven) The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
 
05 Apr 2016 01:51 Hub 3 - Bham Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece
 
05 Apr 2016 01:50 Hub 3 - Bham We have your parcel and it's on its way to our depot
 
04 Apr 2016 18:37 Southall We have your parcel and it's on its way to you
 
 
 

Τελικά τώρα μου εμφανίζει αυτό το status. Αυτό σημαίνει πως έρχεται;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φαίνεται να σου έρχεται κανονικά.

Έφυγε από Αγγλία με προορισμό την Ελλάδα και στο μεταξύ θα περάσει από κάποιους ενδιάμεσους προοριμούς άλλων ευρωπαϊκών χωρών μέχρι να φτάσει στην Αθήνα. Έτσι γίνεται συνήθως με τα courier όταν δεν είναι express οι αποστολές.

 

Άρα, μάλλον άκυρος ο συναγερμός με το unregistered member που είχες γράψει αρχικά και τη μη εμφάνιση αποστολής στο tracking number. Περίμενε λοιπόν μερικές μέρες να δεις την κατάληξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αποστολέας-πωλητής εμφανίζεται ως "No longer a registered user". Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικό επίσης, δεν είναι να φτάσει η αποστολή στον προορισμό της, δηλαδή στα χέρια σου, αλλά να δεις και το περιεχόμενο της συσκευασίας. Οπότε, καλού - κακού, εφόσον ο πωλητής έχει σβηστεί πλέον από το ebay, πράγμα που καθιστά ύποπτη την όλη διαδικασία, όταν παραλάβεις, τράβα οπωσδήποτε βίντεο κατά την ώρα που θα ανοίγεις το δέμα, για να το χρησιμοποιήσεις ως αποδεικτικό στοιχείο, αν κάτι πάει στραβά και σου χρειαστούν στην πορεία αποδείξεις για να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...