Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πληρώσεις μέσω λογαριασμού δεν γίνεται.

 

Εννοείται ότι δεν γίνεται. Κάποιοι -που δεν έχουν καταλάβει πως λειτουργεί ακριβώς το σύστημα- όταν το λένε και το ξαναλένε αυτό και επιμένουν, εννοούν απλά ότι πληρώνουν με τη χρεωστική κάρτα που έχουν συνδεδεμένη στον λογαριασμό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!Λοιπόν,όταν άνοιξα το case (δεν ήθελα να ανοίξω case,ήθελα να τον ρωτήσω εάν ξέρει που βρίσκεται το πακέτο μου )έστειλα μην κ από όσο κατάλαβα άνοιξε αυτόματα και case γιατί επέλεξα το didnt receive item,μου έστειλε ο πωλητής ότι θα κάνει refund,αυτό έγινε στις 15/9 συμφώνησα μαζί του και περίμενα τα χρήματά μου,εφόσον συμφώνησα το case έκλεισε,ΑΛΛΑ μετά από τόσες μέρες ακόμα τίποτα από το refund ,έστειλα λοιπόν στον πωλητή μην από την σελίδα του εαν ξέρει ποτε θα κάνει refund και μου απάντησε ένα αυτοματοποιημένο μην να επικοινωνήσω μέσω resolution center,αλλά φυσικά και δεν μπορώ μέσα από εκεί καθώς το case έχει κλείσει γκρρρρρρρρρρρ,άρα τώρα απευθύνομαι στο paypal για το refund που ποτέ δεν έγινε?

 

 

στο paypal βλέπω την activity,και είδα ότι πρέπει να δω το history Για τυχόν refund αλλά που στα κομμάτια είναι αυτό το History????στο επάνω μέρος της σελίδας βλέπω με την σειρά

Summary-activity-send and request payments-wallet - shop !!! που στα κομμάτια είναι το history ? επίσης ακόμα κ αν δεν βλέπω το refund ...εάν είχε γίνει δεν θα έπρεπε τα χρήματα να έχουν πάει στο balance?έχω επιλέξει το paypal να πληρώνει μέσω ενός λογαριασμού που χρησιμοποιώ μόνο για αυτό το λόγο

Επειδή συμφώνισες δεν σημαίνει ότι έκλεισε και το case, το case το κλείνεις ή εσύ ή ο πωλητής αυτόματα και άμεσα με την επιστροφή των χρημάτων, αν στο παυπαλ δεν βλέπεις refund την ημέρα που έκλεισε το case, θα σε απογοητεύσω αλλά λεφτά τέλος, δεν πρόκειται να τα πάρεις πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω.. Εχει παραγγείλει ποτε κανεις κατι απο Ιαπωνία; eBay συγκεκριμένα. Σκεφτομαι μηπως βαλω tracking number, αλλα αν θυμάμαι καλα ο κωδικός κρατάει μεχρι να φυγει απο Ασία το αντικείμενο. Ισχυει αυτο; Γενικά ειναι ενα μπερδεμα τα tracking number τους.. Και θυμάμαι οτι ειχα θέμα με αποστολές απο Κίνα. Απο καθυστερήσεις κτλ. Ξέρει κανεις να μου πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόνννννννννννννννν ,ξαναέστειλα μην στον πωλητή,ήμουν έτοιμη να επικοινωνήσω με το paypal μπας και εβγαζα άκρη και δέησε επιτελους να μου απαντήσει ότι θα κάνει άμεσα refund  και ότι ελπίζει να μην επηρεάσει όλο αυτό την βαθμολογία μου,και του είπα πως όσο πιο γρήγορα πάρω τα χρήματά μου τόσο πιο γρήγορα θα τον βαθμολογήσω και εγώ.Σήμερα είδα ότι όντως έγιναν refund μέσω paypal και λέει ότι επέστρεψαν στην κάρτα ,παίρνει κάποιες μέρες για να φανούν και στον λογαριασμό μου τα χρήματα? ευχαριστώ για την διευκρίνηση ότι τα χρήματα δεν τα παίρνει από τον λογαριασμό αλλά μέσω κάρτας,είχα μπερδευτεί ότι μου βγάζει και τους λογαριασμούς και να επιλέξω αλλά βγάζει μόνο την κάρτα και το paypal :)

 

 

να βάλω 5 στον πωλητή ή 4 επειδή μου έβγαλε το λάδι μέχρι να βγάλω άκρη μαζί του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος καλό όλα καλά που λένε.

 

Όσο αφορά την αξιολόγηση:

Είναι έτσι δομημένο το σύστημα αξιολογήσεων του ebay που το μόνο καλό για το πωλητή είναι θετικό με 5 αστέρια.

Οτιδήποτε άλλο είναι εναντίον του.

 

Αν θες να τον βοηθήσεις τότε θετικό με 5 αστέρια.

Αν θες να του κάνεις το μέγιστο "κακό" κατευθείαν αρνητική.

 

Υπάρχει όμως και η περίπτωση να μην κάνεις καθόλου αξιολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω.. Εχει παραγγείλει ποτε κανεις κατι απο Ιαπωνία; eBay συγκεκριμένα. Σκεφτομαι μηπως βαλω tracking number, αλλα αν θυμάμαι καλα ο κωδικός κρατάει μεχρι να φυγει απο Ασία το αντικείμενο. Ισχυει αυτο; Γενικά ειναι ενα μπερδεμα τα tracking number τους.. Και θυμάμαι οτι ειχα θέμα με αποστολές απο Κίνα. Απο καθυστερήσεις κτλ. Ξέρει κανεις να μου πει;

Πρόσφατα εκανα δυο αγορες μαζεμένες. Η μια εσταλει χωρίς tracking και γύρω στις 15 ημερες ίσως και λιγοτερο. Η αλλη με ems japan έφτασε σε 25 ημερες υποτίθεται ότι ήταν συστημένο express.

To tracking εντοπίζεται κανονικά εκτός και εντος Ελλάδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω το συγκεκριμένο μπουφάν. http://m.ebay.com/itm/UK-Winter-Men-Hooded-Thick-Cotton-Padded-Military-Parka-Trench-Coat-Ski-Jacket-/262566871806?nav=SEARCH&varId=561434456784.

Θα πληρώνω τίποτα στο τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω το συγκεκριμένο μπουφάν. http://m.ebay.com/itm/UK-Winter-Men-Hooded-Thick-Cotton-Padded-Military-Parka-Trench-Coat-Ski-Jacket-/262566871806?nav=SEARCH&varId=561434456784.

Θα πληρώνω τίποτα στο τελωνείο;

Θα έρθει με ΕΛΤΑ από ό,τι βλέπω, το ποσό είναι μεν πάνω από την τελωνειακή "ατέλεια" των 35$ αλλά παραμένει μικρό. Αν το πακέτο που θα σου το στείλει είναι κάτω του μισού μέτρου στη μέγιστη διάστασή του, μάλλον θα τη γλυτώσεις. Και να μη τη γλυτώσεις θα επιβαρυνθείς με 12€ έξοδα εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ συν τον ΦΠΑ που αναλογεί στη συνολική αξία προϊόντος και μεταφορικών. Κανένα 25ευρο δηλαδή σύνολο. Αν δεν κάνω λάθος. Μάλλον δεν θα ασχοληθεί κανείς όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, δεν ξερω αν ειμαι στο καταλληλο θεμα γιαυτο που θελω να ρωτησω. γενικα θελω να κανω αγορες απο ebay, amazon και γενικοτερα στο ιντερνετ απο το εξωτερικο. αγοραζω με χρεωστικη εδω και λιγο καιρο. αλλά για λογους ασφαλειας σκεφτομαι να κανω paypal. πως γινεται αυτο ακριβως για να μην κανω καποιο λαθος? επισης σου κραταει καποιο ποσο? τι ακριβως πρεπει να κανω? ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, δεν ξερω αν ειμαι στο καταλληλο θεμα γιαυτο που θελω να ρωτησω. γενικα θελω να κανω αγορες απο ebay, amazon και γενικοτερα στο ιντερνετ απο το εξωτερικο. αγοραζω με χρεωστικη εδω και λιγο καιρο. αλλά για λογους ασφαλειας σκεφτομαι να κανω paypal. πως γινεται αυτο ακριβως για να μην κανω καποιο λαθος? επισης σου κραταει καποιο ποσο? τι ακριβως πρεπει να κανω? ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Για αρχή, μπορείς να διαβάσεις το κεφάλαιο 4 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου, με τα βασικά πάνω στο θέμα paypal.

Υπάρχουν και νήματα για το θέμα αυτό στην ίδια ενότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή, μπορείς να διαβάσεις το κεφάλαιο 4 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου, με τα βασικά πάνω στο θέμα paypal.

Υπάρχουν και νήματα για το θέμα αυτό στην ίδια ενότητα.

το διαβασα το κεφαλαιο 4 του οδηγου σου. ουσιαστικα δηλαδη κανω ενα λογαριασμο στο paypal και θα μου ζητησει 1.5 ευρω και θα μου το επιστεψει μετα απο 24 ωρες?  επισης αυτο που λες οτι σε περιπτωση που δεν ειναι σε ευρω κατι που θελω να παρω και ας πουμε ειναι σε δολαρια, θα δωσω προμηθεια? δηλαδη ποσο ειναι αυτη η προμηθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το διαβασα το κεφαλαιο 4 του οδηγου σου. ουσιαστικα δηλαδη κανω ενα λογαριασμο στο paypal και θα μου ζητησει 1.5 ευρω και θα μου το επιστεψει μετα απο 24 ωρες?  επισης αυτο που λες οτι σε περιπτωση που δεν ειναι σε ευρω κατι που θελω να παρω και ας πουμε ειναι σε δολαρια, θα δωσω προμηθεια? δηλαδη ποσο ειναι αυτη η προμηθεια?

 

Δεν την καθορίζει ούτε την πληρώνεται το Paypal την προμήθεια μετατροπής αλλά η τράπεζα που έχει εκδόσει την κάρτα που συνδέεις. Ρώτα την τράπεζά σου. Άνοιξε τα λογαριασμό και τα βλέπεις στην πορεία αυτά. Δευτερεύοντα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την καθορίζει ούτε την πληρώνεται το Paypal την προμήθεια μετατροπής αλλά η τράπεζα που έχει εκδόσει την κάρτα που συνδέεις. Ρώτα την τράπεζά σου. Άνοιξε τα λογαριασμό και τα βλέπεις στην πορεία αυτά. Δευτερεύοντα είναι αυτά.

με ενδιαφερει και μενα αυτο μιας και εχω χρεωστικη στη euorbank και θελω να αγοραζω μεσω paypal πλεον. ξερουμε προμηθεια εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το διαβασα το κεφαλαιο 4 του οδηγου σου. ουσιαστικα δηλαδη κανω ενα λογαριασμο στο paypal και θα μου ζητησει 1.5 ευρω και θα μου το επιστεψει μετα απο 24 ωρες?  επισης αυτο που λες οτι σε περιπτωση που δεν ειναι σε ευρω κατι που θελω να παρω και ας πουμε ειναι σε δολαρια, θα δωσω προμηθεια? δηλαδη ποσο ειναι αυτη η προμηθεια?

 

1. Θα σου επιστρέψει το το ποσό επιβεβαίωσης αφού βάλεις στο αντίστοιχο πεδίο τον 4ψήφιο κωδικό που θα βρεις στις χρεώσεις της κάρτας σου είτε μέσω e-banking είτε τηλεφωνικά από την τράπεζα.

 

2. Είναι άλλο θέμα η προμήθεια που χρεώνουν οι τράπεζες στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα και άλλο η ισοτιμία μετατροπής του συναλλάγματος. Το paypal χρησιμοποιεί χειρότερες ισοτιμίες από εκείνες των οργανισμών (Visa/MasterCard) που χρησιμοποιούν οι τράπεζες.

με ενδιαφερει και μενα αυτο μιας και εχω χρεωστικη στη euorbank και θελω να αγοραζω μεσω paypal πλεον. ξερουμε προμηθεια εκει;

 

Για τις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, η Eurobank χρεώνει α) 2,50€ ανά συναλλαγή στη χρεωστική και β) 2% επί του ποσού στην πιστωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενδιαφερει και μενα αυτο μιας και εχω χρεωστικη στη euorbank και θελω να αγοραζω μεσω paypal πλεον. ξερουμε προμηθεια εκει;

 

Αυτό που σου γράφει ο makfil πρέπει να ισχύει προς το παρόν στις περισσότερες (όχι όλες) κάρτες ειδικά της Eurobank. Είναι μάλλον η πιο ασύμφορη από τις υπόλοιπες τράπεζες σε αυτόν τον τομέα. Αυτά όμως αλλάζουν. Μπες στο site και διάβασε τον αναρτημένο τιμοκατάλογο αν σε απασχολεί τόσο πολύ και συνέχισε να το τσεκάρεις κατά καιρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...