Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν σου λεει ο πωλητης οτι στελνω με ρουαλ μαιλ απο αγγλια και ερχεται μετα απο 25 μερες με σουηδικο ταχυδρομειο σηκωνει να του βαλεις αρνητικη?

Όχι φίλε μου αν και εφόσον ο χρόνος παράδοσης που σου έδωσε κατά την αγορά ήταν μέσα στις προβλεπόμενες ημέρες παραλαβης. Όσο για την ρουαλ μαιλ, οι αποστολές πολλές φορές περνάνε και από άλλα ταχυδρομεία λόγω μικρότερου κόστους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οταν σου λεει ο πωλητης οτι στελνω με ρουαλ μαιλ απο αγγλια και ερχεται μετα απο 25 μερες με σουηδικο ταχυδρομειο σηκωνει να του βαλεις αρνητικη?

 

Όχι βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πώς όχι δεν αφήνεις αρνητική.Αν δεν ειναι μέσα στους χρόνους παράδοσης καλύτερα να του βάλεις λιγότερο από 5 αστέρια στο feedback...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τις 26 σημερα ηρθε 5-10 μερες εγραφε ο χρονος παραδοση ευρωπη με ρουαλ μαιλ με αποτελεσμα μια εβδομαδα ν τσεκαρω καθημερινα την θυριδα αδικα.. και βλεπω σουηδικο ταχυδρομειο Priority A,Στο τσακ θα ανοιγα case

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστή από καιρό στο ebay η μέθοδος αύξησης των μεταφορικών και μείωσης της αξίας του πωλούμενου αντικειμένου, για να κερδίσει τη διαφορά ο πωλητής, πολύ περισσότερο αφού χρεώνεται προμήθεια πάνω στην αξία.

 

Τουλάχιστον τα 2 τελευταία χρόνια το ebay κρατάει προμήθεια στην αξία+ταχυδρομικά.

Η προμήθεια λοιπόν είναι η ίδια είτε

βάλεις αξία 100 ευρώ και δωρεάν μεταφορικά

είτε βάλεις 50 ευρώ αξία και άλλα 50 μεταφορικά.

Σε τυχόν περίπτωση refund το ebay απαιτεί από τον πωλητή να δώσει και τα 100 ευρώ πίσω και όχι μόνο την αξία του προιόντος.

 

Όχι, ήθελε 220$ μεταφορικά και όταν ήρθε το δέμα, το χαρτί πάνω στο κουτί έλεγε 130$.

Επειδή το ebay δεν παρέχει τη δυνατότητα να βάλεις διαφορετικά ταχυδρομικά για κάθε κράτος, πιθανόν να χρέωνε όλους με το μέγιστο ποσό μεταφορικών.

 

Π@στια όμως γιατί εσένα σου κόστισε 90 ευρώ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κρατάει προμήθεια στα μεταφορικά.Μόνο στην τελική αξία του προιόντος.Γι αυτό και αρκετοί "φορτώνουν" τα μεταφορικά για να γλυτώσουν προμήθεια....

Και φυσικά το ebay σου παρέχει την δυνατότητα να βάλεις διαφορετικά ταχυδρομικά για κάθε κράτος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος και στα 2.

 

1. από το ebay

Final value fee
  • Charged when your item is sold
  • Based on what the buyer paid, including postage and handling
  • Sellers are charged a final value fee when an item sells. If a sale isn't completed with a buyer, a final value fee will still apply. However, sellers may be eligible for a final value fee credit in this case.
  • Sellers pay the final value fee even if the insertion fee was free

 

2. Tο ebay σου παρέχει την δυνατότητα να βάλεις διαφορετικά ταχυδρομικά για κάθε κράτος MONO στην περίπτωση που χρησιμοποιείς το Global Shipping Program του ebay και το οποίο ισχύει ΜΟΝΟ για πωλητές που μένουν σε USA ή UK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πουλήσει ποτέ στο ebay?

Εγώ σου δείχνω ενδεικτικά δυο screenshots από δικές μου πωλήσεις.

 

 Στο πρώτο σου δείχνω την δημοπρασία που έχει λήξει και έχει ως τελική τιμή 1 € και ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ 15€

post-88990-0-71908100-1474456068_thumb.jpg

 

Και εδώ η προμήθεια του ebay ΜΟΝΟ επί της τιμής πώλησης ΧΩΡΙΣ τα μεταφορικά γιατί απλά δεν παίρνει απ τα μεταφορικά!!

post-88990-0-75676200-1474456166_thumb.jpg

 

Αν έβαζα ως τιμή τα 15€ και μεταφορικά το 1 τότε το ebay θα μου έπαιρνε πάνω απο 2-3 ευρώ...ενώ έτσι μου πήρε μόνο 10 λεπτά  ;)

 

 

Και στην δεύτερη σου δείχνω την επιλογή που μου έχει έτσι ώστε να διαλέξω χώρα και μεταφορικά ξεχωριστά ;)

 

post-88990-0-69212500-1474455294_thumb.jpg

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πουλήσει κάποια πραγματάκια στο ebay.

 

Αυτά που δείχνεις από το Ιταλικό (?) ebay δεν υπάρχουν στο US ή στο UK.

Επίσης μου φαίνεται περίεργο που δε σε χρεώνει ΦΠΑ στα fees τους (έχεις βάλει VAT για διασυνοριακές συναλλαγές);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιλέξω εκτός Ευρώπης χώρες για αποστολή...μου βγάζει μπόλικες επιλογές για τελωνεία και φπα να συμπληρώσω.

Τώρα στο θέμα της χρέωσης προμήθειας των μεταφορικών ...εσένα σε έχει χρεώσει ποτέ?Δεν νομίζω ,αφού ισχύει στο ιταλικό ebay αυτό που σου έδειξα να μην ισχύει και στα υπόλοιπα....αλλά ποτέ δεν ξέρεις....κάνε έναν κόπο να κοιτάξεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο UK και στο US μου κρατάνε προμήθεια πάνω στην αξία του αντικειμένου+ταχυδρομικά

όπως μου κρατάνε και ΦΠΑ 24% πάνω στα fees τους.

 

 

Αν πας στο fee calculator

http://www.fees.ebay.co.uk/feeweb/feecalculator

μπορείς να δεις ότι τα μεταφορικά αλλάζουν το ποσό της προμήθειας τους.

 

Ίσως να μην ισχύουν τα ίδια σε όλα τα ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα..έχουμε κ οι δυο δίκιο μάλλον ....είναι ανάλογα το ebay...

Πχ στο ιταλικό σου δίνει δωρεάν 100 αγγελίες τον μήνα να βάλεις σαν ιδιώτης χωρίς insertion fee...κάτι που δεν ισχύει απ ότι είδα στο αγγλικό...

Τεσπα όποιος είναι για να πουλήσει...πρέπει να τα κοιτάξει προσεκτικά αυτά πριν βάλει το αντικείμενο online...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο αγγλικο εχω δωρεαν 20 insertion το μηνα


 

 

επίσης υπήρχε και άλλος τρόπος να επικοινωνήσω με τον πωλητή εκτός από το purchase history?ώστε να έχω την επιλογή να ανοίξω case σε περίπτωση που ο πωλητής δεν κάνει ούτε refund ούτε τίποτα?γιατί αν κατάλαβα καλά από όσα είπατε παραπάνω εφόσον κάνεις ερώτηση μέσω purchase history τότε αυτόματα ανοίγει και case και εφόσoν εγώ αποδέχτηκα ότι είπε ο πωλητής τώρα εάν δεν κάνει refund δεν μπορώ να κάνω τίποτα παραπάνω :(

Για να μην ανοιξει case οταν δεν υφισταται λογος (πχ θελεις να ρωτησεις τον πωλητη μεχρι ποτε εχει εγγυηση το προιον) εκει που λεει contact seller κανε αριστερο κλικ.

Ανοιγει νεα σελιδα που διαλεγεις τον λογο/θεμα επικοινωνιας  με τον πωλητη (select topic).

Θα επιλεξεις το κυκλακι που λεει I have a question about using my item or I want to send the seller a message  ...ειναι το πρωτο κυκλακι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος: Οταν είναι η επιλογή usps flat rate international (παραγγελία μπλουζάκια από USA και απολυτά αξιόπιστο πωλητή, οποτε δε με νοιάζει που δεν έχει tracking) πως γίνεται η παράδοση;;; Στο φέρνουν σε στύλ courrier στη διεύθυνση που δίνεις; Ερχεται δέμα στα ΕΛΤΑ και σου ρίχνει ο ταχυδρόμος ειδοποίηση να το πάρεις; Παραδόξως θα με διευκόλυνε να μου στείλουν ειδοποίηση και να παω εγω να το πάρω λόγω πολύωρης απουσίας απο το σπίτι. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το δέμα έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από Α4 θα σου αφήσει ειδοποίηση ο ταχυδρόμος για να το παραλάβεις από το γραφείο της περιοχής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...