Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπιπμπιπ  κάνε μια αναζήτηση ή εδώ ή στο site του ebay έχει αναφερθεί πολλές φορές το ακριβές ποσοστό...χοντρικά κάπου γύρω στο 14-16% κρατάνε και τα δύο.Και το paypal κρατάει απ τον πωλητή ΟΧΙ απ τον αγοραστή.Αν αγοράσω εγω αντικειμενο που κάνει 50 ευρω (συνολο)....50 θα σου βάλω στο παυπαλ....αλλά σε σενα αυτόματα θα ρθει 43-44 ως πωλητής ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μπιπμπιπ  κάνε μια αναζήτηση ή εδώ ή στο site του ebay έχει αναφερθεί πολλές φορές το ακριβές ποσοστό...χοντρικά κάπου γύρω στο 14-16% κρατάνε και τα δύο.Και το paypal κρατάει απ τον πωλητή ΟΧΙ απ τον αγοραστή.Αν αγοράσω εγω αντικειμενο που κάνει 50 ευρω (συνολο)....50 θα σου βάλω στο παυπαλ....αλλά σε σενα αυτόματα θα ρθει 43-44 ως πωλητής ;)

 

 

 

απο τον αγοραστη δεν κραταει τα conversion fees?

το ebay σιγουρα κραταει 10% το λεει μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το conversion fee είναι αλλο πράγμα....είναι όταν κάνεις αλλαγή στο νόμισμα....δλδ έχεις παυπαλ με ευρώ και αγοράζεις κάτι με δολλαρια ή λίρες αγγλίας...άλλο νόμισμα δλδ.Αυτό ναι..το χρεώνεται ο αγοραστήςΚαι πάλι όμως απ τον πωλητή θα κρατήσει άλλη προμήθεια το παυπαλ..Αλλά σε μια αγοραπωλησία με ίδιο νόμισμα δεν υπάρχει μετατροπή νομίσματος.Οπότε μόνο ο πωλητής την τρώει την παπαρα με την προμήθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το conversion fee είναι αλλο πράγμα....είναι όταν κάνεις αλλαγή στο νόμισμα....δλδ έχεις παυπαλ με ευρώ και αγοράζεις κάτι με δολλαρια ή λίρες αγγλίας...άλλο νόμισμα δλδ.Αυτό ναι..το χρεώνεται ο αγοραστήςΚαι πάλι όμως απ τον πωλητή θα κρατήσει άλλη προμήθεια το παυπαλ..Αλλά σε μια αγοραπωλησία με ίδιο νόμισμα δεν υπάρχει μετατροπή νομίσματος.Οπότε μόνο ο πωλητής την τρώει την παπαρα με την προμήθεια :)

 

 

σωστο

Να ξαναρωτήσω, το ebay και το paypal τι ποσοστό επί της συναλλαγής κρατάνε;

 

 

http://finalfeecalc.com/

 

 

βρηκα αυτο. βλεπω παιζει ρολο εαν εχεις καταστημα και αν εισαι top rated seller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χουμε ξαναγράψει παιδιά και αναλυτικά στο πόστ #8240 και κάτω...

 

 

                                                                                                                                3) Το ebay παίρνει και προμήθεια απ την πώληση 9%.

 

 

 

10% ειναι αλλαξε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστός Farcry 10 δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία εκείνου του ποστ.

Μπιπ μπιπ....είδες τώρα γιατί σου λέγαμε όταν έκανες εκείνες τις δύο αγορές ότι "έμπλεξες" για μεταπωλήσεις κτλ κτλ??Με το καλό πάντως όπου και αν πουλήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά θέλω να παραγγείλω κάτι από amazon υπάρχει κάποιος που θέλει να με βοηθήσει με ένα μικρο πόσο ώστε να κάνει αυτός την διαδικασία ? ευχαριστώ εκ των πρότερων. https://www.amazon.com/Ames-Temper-American-Shovel-1564400/dp/B010BTQ6X4/ref=sr_1_69?s=lawn-garden&ie=UTF8&qid=1486331969&sr=1-69&keywords=Temper++Shovel Έχω ψάξει παντού στην Ελλάδα και δεν υπάρχει λόγο δουλειάς έπεσε ένα στα χεριά μου και θέλω να πάρω άλλο ένα μην γελατεεεε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να γελάσουμε?Κάνε μια εγγραφή στο αμαζον...πάτα το αντικείμενο που θες....βάζεις την πιστωτική σου/παυπαλ σου πληρώνεις....και αναμένεις να έρθει.Κύριος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να γελάσουμε?Κάνε μια εγγραφή στο αμαζον...πάτα το αντικείμενο που θες....βάζεις την πιστωτική σου/παυπαλ σου πληρώνεις....και αναμένεις να έρθει.Κύριος!

Tωρα ειναι σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά, έχω πρόβλημα με το ebay τις τελευταίες μέρες..

Πάω να πληρώσω με paypal, δε γίνεται δεκτό.

Πάω να πληρώσω με κάρτα, μου λέει ότι έχει λήξει κτλ.

 

Η κάρτα μου είναι μια χαρά.. Είχα κάνει πρόσφατα κάποια αγορά.

(έχω προπληρωμένη Πειραιώς, και πρόσφατα τη φόρτισα κιόλας)

 

Γίνεται τίποτα με το ebay; Έχει άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

 

edit:

Ωπ, κάπου είδα λέει ότι τέλειωσε το όριο της Πειραιώς για το μήνα!!! :shock:

Οπότε αυτό φταίει!

Επεξ/σία από Composer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, έχω πρόβλημα με το ebay τις τελευταίες μέρες..

Πάω να πληρώσω με paypal, δε γίνεται δεκτό.

Πάω να πληρώσω με κάρτα, μου λέει ότι έχει λήξει κτλ.

 

Η κάρτα μου είναι μια χαρά.. Είχα κάνει πρόσφατα κάποια αγορά.

(έχω προπληρωμένη Πειραιώς, και πρόσφατα τη φόρτισα κιόλας)

 

Γίνεται τίποτα με το ebay; Έχει άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

 

edit:

Ωπ, κάπου είδα λέει ότι τέλειωσε το όριο της Πειραιώς για το μήνα!!! :shock:

Οπότε αυτό φταίει!

 

Όχι. Μια χαρά είναι το ebay και το Paypal. Με την μπαχαλοΠειραιώς γίνεται (πάλι) κάτι... Και δεν νομίζω ότι φταίει το όριο των καρτών της. Προχθές μου απορρίφθηκε κι εμένα πληρωμή σε βενζινάδικο κοντά στα μεσάνυχτα. Ένας γνωστός έχει πρόβλημα εδώ και μέρες με πληρωμές στο efood. Κάθε τρεις και λίγο κάποιο πρόβλημα βγάζει με τις κάρτες η Πειραιώς. Κάποιες φορές ανακοινώνει ότι δεν θα λειτουργούν οι κάρτες της (για βραδυνές ώρες συνήθως) κάποιες άλλες όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Μια χαρά είναι το ebay και το Paypal. Με την μπαχαλοΠειραιώς γίνεται (πάλι) κάτι... Και δεν νομίζω ότι φταίει το όριο των καρτών της. Προχθές μου απορρίφθηκε κι εμένα πληρωμή σε βενζινάδικο κοντά στα μεσάνυχτα. Ένας γνωστός έχει πρόβλημα εδώ και μέρες με πληρωμές στο efood. Κάθε τρεις και λίγο κάποιο πρόβλημα βγάζει με τις κάρτες η Πειραιώς. Κάποιες φορές ανακοινώνει ότι δεν θα λειτουργούν οι κάρτες της (για βραδυνές ώρες συνήθως) κάποιες άλλες όχι...

Αυτή τη φορά αυτό φταίει:

http://www.timelink.gr/arthro/oikonomia/ta-lefta-gia-embasmata-sto-ejvteriko-teleivsan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...