Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν το tracking number είναι ένας απλός αριθμός τι σημαίνει αυτό;

 

Ότι δεν έρχεται συστημένο και με κάποιο εθνικό ταχυδρομείο. Έρχεται είτε με κάποια εταιρεία κούριερ που χρησιμοποιεί δικής της μορφής tracking ή με ταχυδρομείο μεν, αλλά σαν απλή επιστολή (όχι συστημένη) και η πορεία του στην καλύτερη περίπτωση φαίνεται μόνο μέχρι να βγει από τη χώρα αποστολής (Κίνα συνήθως) και μετά παύει να είναι ανιχνεύσιμο. Για να μάθεις τι από τα δύο συμβαίνει στην περίπτωσή σου, πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά τα συμφραζόμενα εκεί που είδες το tracking number ή να ρωτήσεις τον αποστολέα να σου πει με τι φορέα το έστειλε για να πας στο ανάλογο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κερδισα σε δημοπρασία  ενος γερμανου πωλητη την περασμένη Παρασκευή ενα σκληρό δίσκο 2.5'' με 11 ευρώ και ειχε αλλα 9 ευρώ μεταφορικά με DHL για ελλάδα. Ο γερμανός υποτίθεται εστειλε το δεμα τη Δευτέρα, δεν μου εστειλε κανενα tracking και ουτε φαινεται κάτι στο ebay. Και ακόμα δεν εχω παραλάβει. Υποψιάζομαι ότι εστειλε το δέμα με απλό ταχυδρομείο...Τι του βάζω τωρα οταν με το καλο παραλάβω? Θετική αξιολόγηση που σε κοροιδεύει μπροστά στα μούτρα σου?

Όπως αναφέρει και ο makfil DHL είναι και τα Γερμανικά ταχυδρομεία που μπορεί να κάνουν και 15 μέρες να έρθει το δέμα σου.

 

Μπορεί εσύ σαν Έλληνας να έχεις συνηθίσει η DHL να είναι courier με άμεση αποστολή αλλά για τον Γερμανό η DHL είναι σαν τα ΕΛΤΑ μας. Καταλαβαίνεις ότι δεν σε "κοροϊδεύει μπροστά στα μούτρα σου".

 

Αν θες να του βάλεις αρνητική κάντο για κάποιο άλλο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρήγγειλα αυτό εδώ https://www.trendanywhere.com/products/paint-away-roller?utm_source=FB&utm_medium=Facebook&utm_campaign=paint-away-roller

δεν το πήρα από αυτό το site το βρήκα ολόιδιο από ebay στα 9€

το έχει κάποιος? Θα κάνει τη δουλειά που δείχνει στα βίντεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρήγγειλα αυτό εδώ https://www.trendanywhere.com/products/paint-away-roller?utm_source=FB&utm_medium=Facebook&utm_campaign=paint-away-roller

δεν το πήρα από αυτό το site το βρήκα ολόιδιο από ebay στα 9€

το έχει κάποιος? Θα κάνει τη δουλειά που δείχνει στα βίντεο?

Δεν είναι κατάλληλο το θεμα για να αναλύσουμε την λειτουργία του
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν είναι? Υπάρχουν και τράκινγκ σκέτοι αριθμοί. Πολλές φορές μου έχει τύχει.

 

 

 

tracking που βλεπεις την πορεια του δεματος μεχρι την παραλαβη? εισαι σιγουρος?

https://community.ebay.com/t5/Shipping-Returns/China-tracking-11-digits/td-p/23899262

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ της DHL είναι μέχρι την παραλαβή. Τα κινέζικα τράκινγκ συνήθως δουλεύουν μέχρι να φτάσει Ελλάδα το πακέτο.

 

 

αρα no tracking. μονος σου το ειπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της DHL όμως είναι μόνο αριθμοί και είναι μέχρι την παραλαβή. Δεν ισχύει απόλυτα το "μονο αριθμοί" = νο τράκινγκ. Εκτός αν μιλάμε μόνο για κινέζικα ταχυδρομεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της DHL όμως είναι μόνο αριθμοί και είναι μέχρι την παραλαβή. Δεν ισχύει απόλυτα το "μονο αριθμοί" = νο τράκινγκ. Εκτός αν μιλάμε μόνο για κινέζικα ταχυδρομεία.

 

 

για κινεζικα ταχυδρομεια ελεγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε μια πρόσφατη αγορά μου απο  ebay αξίας 26.4 ευρώ παρατήρησα τα εξής.

1. Στη συναλλαγή φαίνεται να μην παρενεβλήθη το PAYPALοποτε η συναλλαγη δεν φαινεται καθολου στο δικό μου λογαριασμό paypal οπως γινοταν συνήθως αλλα μόνο στην καρτελα purchases του ebay οπου αναφερει τροπος πληρωμης ''credit card''

2. Στην τράπεζα μου όμως φαίνεται η πληρωμή και στην περιγραφη φαίνεται ''PAYPAL'''πωλητης ..κτλ''. 

3 Χρεωθηκα 28,1 ευρω ενω στην πληρωμη ελεγε 26.4 ευρω. Δεν φαινεται να υπαρχει καποια προμηθεια απο την τραπεζα γιατι οταν υπαρχει την αναφερει σε ξεχωριστη χρεωση διπλα απο την συναλλαγη. Αν δεν εγινε πληρωμή μεσω του paypal μου αλλα απευθειας με κάρτα γιατι πληρωσα παραπανω? Η καρτελα πληρωμης ελεγε 26.4 ευρω και νομιζω αυτα θα επρεπε να χρεωθω.

Εβγαλες κάποια άκρη με αυτό?  το έπαθα χθες σε μια αγορά απο ebay που έκανε 21,89 $ και μου αφαιρέθηκε από την κάρτα της πειραιώς αφαιρέθηκε το ποσό 24,26 ευρώ...στο paypal φαινεται 21,89 $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...