Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παραγγείλει κινητό μεταχειρισμένο από Γερμανία (12 Μαρτίου). Δεν έχω παραλάβει τίποτα ακόμη. Μέχρι 27 Μαρτίου υποτίθεται έπρεπε να το πάρω. Από Γερμανία πόσο αργούνε πια. Άνοιξα προχτές case στο resolution center για να επικοινωνήσω με τον πωλητή επειδή δεν έχω λάβει τίποτα. Δεν έχει απαντήσει ακόμη. Εγώ πώς θα αποδείξω ότι δεν έχω λάβει τίποτα και αν τελικά δικαιούμαι αποζημίωση, ποιος θα μου την δώσει; Ή απλά την πάτησα;

Υπομονή βλέπω, καθόλου !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω παραγγείλει κινητό μεταχειρισμένο από Γερμανία (12 Μαρτίου). Δεν έχω παραλάβει τίποτα ακόμη. Μέχρι 27 Μαρτίου υποτίθεται έπρεπε να το πάρω. Από Γερμανία πόσο αργούνε πια. Άνοιξα προχτές case στο resolution center για να επικοινωνήσω με τον πωλητή επειδή δεν έχω λάβει τίποτα. Δεν έχει απαντήσει ακόμη. Εγώ πώς θα αποδείξω ότι δεν έχω λάβει τίποτα και αν τελικά δικαιούμαι αποζημίωση, ποιος θα μου την δώσει; Ή απλά την πάτησα;

 

 

αν εχει tracking τοτε ξερεις που βρισκεται. εαν οχι, που δε νομιζω να μην εχει για κινητο τοτε θα κερδισεις τα λεφτα σου

τωρα που ανοιξες case ο πωλητης οφειλει να πεταξει το tracking για να το δεις.

Βεβαίως. Με κάποιο χρηματικό penalty βέβαια. Αν και το πιθανότερο είναι να έχει εξαρχής θέσει "reserve price" το οποίο αν δεν έχεις πιάσει με την προσφορά σου (δεν μπορείς να το ξέρεις πριν λήξει η δημοπρασία-είναι κρυφό αυτό), απλά δεν παίρνεις το αντικείμενο.

 

 

εμενα ο πωλητης μου ακυρωσε αγορα μου και πηρα τα λεφτα μου, εφαγε και μια αρνητικη στα μουτρα και στανιαρε

Σε τι νόμισμα έγινε η αγορά;

Χρησιμοποίησες παυπαλ;

Χρησιμοποίησες revolut;

 

 

οχι εγω ρε τρελε. στον αλλο απαντησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να αποδείξεις εσύ ότι δεν παρέλαβες.

 

Ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να αποδείξει ότι το έστειλε και το παρέλαβες.

 

 

12ψήφιο tracking number είναι συνήθως της DHL.

 

Δοκίμασες το dhl.de που είναι τα Γερμανικά Ταχυδρομεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να αποδείξεις εσύ ότι δεν παρέλαβες.

 

Ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να αποδείξει ότι το έστειλε και το παρέλαβες.

 

 

Νομιζω αυτο ειναι και ενα απο τα βασικα πλεονεκτηματα του ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω αυτο ειναι και ενα απο τα βασικα πλεονεκτηματα του ebay?

 

Παντού ισχύει αυτό και όχι μόνο στο ebay. Αυτονόητο είναι ότι δεν χρειάζεται να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ρωτήσει τον πωλητή αλλά δεν απάντησε πότε. Στο σαιτ της DHL λέει ότι δεν υπάρχει αυτός ο αριθμος

 

 

εαν το tracking ειναι fake και ο πωλητης κανει την παπια κανεις ebay step in

 

και γραφεις, αυτο το tracking μεσα απο την πλατφορμα του ebay δεν βγαζει τιποτα και ο πωλητης ενω του εχω στειλει 5 μηνυματα δεν απαντησε.

 

 

θα το δουν αυτοι και θα αναλαβουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ειδοποίηση από ταχυδρομείο, λογικά αυτό θα είναι. Αλλά δεν έχει απαντήσει αυτός. Εντύπωση μου έκανε το tracking number.Στις ειδοποιήσεις των ταχυδρομείων το γράφουν. Αυτό δεν έγραφε οπότε λογικά το έστειλε χωρίς tracking number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα μια άδεια για Windows 10 Pro από πωλητή ο οποίος έχει πουλήσει 7000+ άδειες και με 98% positive feedback. Το κόστος 5,99GBP και χρεώθηκα 7 ευρώ και κάτι ψιλά στην κάρτα. Το πρόβλημα είναι το εξής, είχα μεν λογαριασμό αλλά επειδή είχα κάτι χρόνια να τον χρησιμοποιήσω (δεν είμαι τακτικός πελάτης στο ebay), είπα να κάνω την αγορά σαν guest. Η αγορά ολοκληρώθηκε κανονικά και στο τελευταίο βήμα αναφέρθηκε ότι θα μου στείλουν ένα email με ένα λινκ και ένα κωδικό για να παρακολουθώ την παραγγελία. Το θέμα είναι ότι έχει περάσει μιά ώρα και δεν έχω λάβει τίποτα στο inbox μου. Αποφάσισα να μπω στο λογαριασμό αφού έκανα υπενθύμιση του κωδικού και εκεί επίσης δεν εμφανίζει τίποτα (είχα δηλώσει το ίδιο email). Να αρχίσω να ανησυχώ; Να σημειώσω επίσης ότι έστειλα μήνυμα στον πωλητή αλλά το έκανα πριν λίγο και δεν έχω λάβει ακόμη κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

98% positive feedback είναι άθλιο για το ebay. Και 7€ άδεια Win 10 είναι ανησυχητικά χαμηλή τιμή. Αλλά θυμάσαι πιστεύω ότι είναι και Σάββατο μεσημέρι. Τι email με link και κωδικό είναι αυτό για να παρακολουθείς τι; ΄Ταχυδρομικά θα σου στείλει κάτι ή απλά ένα κλειδί ενεργοποίησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

98% positive feedback είναι άθλιο για το ebay. Και 7€ άδεια Win 10 είναι ανησυχητικά χαμηλή τιμή. Αλλά θυμάσαι πιστεύω ότι είναι και Σάββατο μεσημέρι. Τι email με link και κωδικό είναι αυτό για να παρακολουθείς τι; ΄Ταχυδρομικά θα σου στείλει κάτι ή απλά ένα κλειδί ενεργοποίησης;

Ο πωλητής αναφέρει ότι στέλνει τον σειριακό αριθμό με email, αλλά δεν υπάρχει τρόπος το ebay να το γνωρίζει αυτό, και στέλνει λινκ με την εξέλιξη της παραγγελίας όπως και να έχει. Ο συγκεκριμένος πωλητής έχει αναφερθεί σε γειτονικό φόρουμ με θετικά σχόλια.

 

Τελικά όλα καλά. Φαίνεται ότι το σύστημα του πήρε κάποια ώρα για να επεξεργαστεί την παραγγελία. Μου ήρθε πριν λίγο το προαναφερόμενο email, και σχεδόν ταυτόχρονα μου έστειλε και ο πωλητής το κλειδί. Το δοκίμασα σε υπολογιστή στον οποίο είχα εγκαταστήσει Windows 10 Pro δοκιμαστικά χωρίς ενεργοποίηση (για όσους δεν ξέρουν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση των Windows χωρίς κλειδί, στα Windows 7 σου δίνει περιθώριο 30 μέρες να τα ενεργοποιήσεις, στα 10αρια δεν υπάρχει χρονικό περιθώριο απλώς κάποιες λειτουργίες είναι ανενεργές), και η ενεργοποίηση ολοκληρώθηκε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...