Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Δεν έχει καμία σχέση αυτό. Και συμβαίνει στην Πειραιώς κάθε μήνα νωρίτερα ή αργότερα. Τα έχουμε εξηγήσει 10άδες φορές στο σχετικό με τα cc topic.Υπάρχει άλλο όριο για εμβάσματα και άλλο για χρήση καρτών στο εξωτερικό εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει καμία σχέση αυτό. Και συμβαίνει στην Πειραιώς κάθε μήνα νωρίτερα ή αργότερα. Τα έχουμε εξηγήσει 10άδες φορές στο σχετικό με τα cc topic.Υπάρχει άλλο όριο για εμβάσματα και άλλο για χρήση καρτών στο εξωτερικό εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους.

Και νόμιζα ότι αυτή ήταν η απάντηση και καθησυχάστηκα..

Τότε, τι στο καλό συμβαίνει; Καλά, θα δοκιμάσω και από αλλού (όχι από ebay) για να δω αν εκεί περάσει..

 

edit: Τελικά από άλλο site που προσπάθησα, έχει δεσμευθεί η πληρωμή και είναι στις εγκρίσεις.

Τι γινεται τώρα με το ebay, δεν έχω καταλάβει..

Επεξ/σία από Composer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω πρόβλημα: Παρήγγειλα ενα αντικείμενο με τοποθεσια UK αποστολή Royal Mail. Σήμερα το αλλάζει βαζει τοποθεσία αντικειμένου NL. Βλέπω το tracking που μου χει στειλει και ειναι DHL απο Σιγκαπούρη. Τι σκ@τ@ κάνω τωρα; Φυσικά και δεν απαντάει στα messages.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις άμεσα με το ebay εξηγώντας ότι η παραγγελία έγινε επειδή

η αγγελία έλεγε ότι το αντικείμενο βρίσκεται Αγγλία και δεν θα είχες τελωνείο.

 

Εξήγησε ότι αυτό που έκανε ο πωλητής είναι ενάντια στους κανονισμούς του ebay και ότι θα αρνηθείς την παραλαβή.

Επίσης ζήτησε τους να δώσουν άμεσα λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις άμεσα με το ebay εξηγώντας ότι η παραγγελία έγινε επειδή

η αγγελία έλεγε ότι το αντικείμενο βρίσκεται Αγγλία και δεν θα είχες τελωνείο.

 

Εξήγησε ότι αυτό που έκανε ο πωλητής είναι ενάντια στους κανονισμούς του ebay και ότι θα αρνηθείς την παραλαβή.

Επίσης ζήτησε τους να δώσουν άμεσα λύση.

 

 

Έστειλα ήδη msg στο ebay και στην paypal εξηώντας ακριβώς αυτά που λες, μόλις αντιλήφθηκα τι έγινε. 

 

O πωλητης μου εστειλε απαντηση οτι απλα προκειται για carrier και να μην ανησυχω, το προϊόν θα ερθει απο Ευρώπη (έλα όμως που δε ξερω κανεναν carrier στην ευρώπη με ονομα singapore dhl που το τρακινγκ να δειχνει οτι το αντικειμενο γινεται pickup απο σιγκαπουρη).

 

Τοσες συναλλαγες με κινα εχω ολοκληρώσει αυτά τα χρόνια, όλες άψογες, Στις 2-3 τελευταιες όμως εχουν γινει τα απιστευτα.

 

Λες θα έχω προβλήματα με το refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω πρόβλημα: Παρήγγειλα ενα αντικείμενο με τοποθεσια UK αποστολή Royal Mail. Σήμερα το αλλάζει βαζει τοποθεσία αντικειμένου NL. Βλέπω το tracking που μου χει στειλει και ειναι DHL απο Σιγκαπούρη. Τι [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>@ κάνω τωρα; Φυσικά και δεν απαντάει στα messages.

 

Μήπως το έστειλε με το γερμανικό ταχυδρομείο DHL Deutsche Post και το έχεις μπλέξει με την courier;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά τι παίζει με τα tracking numbers; Παρήγγειλα ένα σωρό πράγματα και ενώ τα περισσότερα είναι της μορφής RS*********CN, τώρα τελευταία βλέπω tracking numbers μόνο με αριθμούς. Πχ τώρα έχω ένα 12 ψήφιο από DHL που όταν πατάω πάνω λέει

No information is currently available for this shipment

 

 

αχ πάει δεν βλέπω καλά... είναι η δεύτερη γραμμή με μπλε γράμματα και αναβοσβήνει;

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το έστειλε με το γερμανικό ταχυδρομείο DHL Deutsche Post και το έχεις μπλέξει με την courier;

Το tracking code που μου στάλθηκε:

http://www.dhl.gr/el/express/tracking.html?AWB=6962803105&brand=DHL

 

carrer: SGDHL

 

Περιοχή προέλευσης:SINGAPORE - SINGAPORE - SINGAPORE

Προορισμός Αποστολής:THESSALONIKI - THESSALONIKI - GREECE

 

 

Στη σελιδα του ebay λέει οτι θα το έστελνε με royal mail international (το αγγλικό) από Guernsey 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερδισα σε δημοπρασία  ενος γερμανου πωλητη την περασμένη Παρασκευή ενα σκληρό δίσκο 2.5'' με 11 ευρώ και ειχε αλλα 9 ευρώ μεταφορικά με DHL για ελλάδα. Ο γερμανός υποτίθεται εστειλε το δεμα τη Δευτέρα, δεν μου εστειλε κανενα tracking και ουτε φαινεται κάτι στο ebay. Και ακόμα δεν εχω παραλάβει. Υποψιάζομαι ότι εστειλε το δέμα με απλό ταχυδρομείο...Τι του βάζω τωρα οταν με το καλο παραλάβω? Θετική αξιολόγηση που σε κοροιδεύει μπροστά στα μούτρα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...