Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, makfil είπε

Πρέπει να συνεννοηθείς με τον πωλητή, για το ότι δεν υπάρχει πρόοδος επί ένα μήνα περίπου, και να ζητήσεις επιστροφή.

Εντάξει τον ρώτησα και είπε να περιμένω 2 εβδομάδες ακόμα, άμα λέει δεν έρθει θα μου στείλει ένα άλλο ή θα με κάνει επιστροφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν περάσει η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης, μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων.

Δεν ξέρω αν είναι φρόνιμο να περιμένεις πάλι νέα αποστολή. Εσύ θα αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω καλύτερα να ζητήσει κάποιος επιστροφή χρημάτων της περισσότερες φορές που δεν ερχόταν κάτι και ζητούσα να ξανά στείλουν και πάλι δεν ερχόταν δεν μου έχει τύχει ποτέ να μου έρθει για κάποιο λόγο και δεύτερη φορά να το στείλουν και από τότε ζητάω κατευθείαν επιστροφή χρημάτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παρω λεφτα απο την paypal;  πρωτα απο τον πωλητη δεν πρεπει να ζητησω; αν αρνηθει μετα απο το ebay και τελος μετα απο την paypal 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω ενα λαπτοπ απο ebay, ο πωλητής βρίσκεται στις Ηπα, τα έξοδα αποστολης για Ελλάδα ειναι 35 ευρω.

Με τελωνείο τι γίνεται? 

Δεν έχω ξαναπαραγγείλει κάτι από ebay και δεν έχω ιδέα.

https://www.ebay.com/itm/BARGAIN-13-Early-2015-Apple-MacBook-Pro-2-7GHz-i5-8GB-RAM-128GB-SSD-WARRANTY/303402004334?epid=217091238&hash=item46a42b2f6e:g:B9sAAOSwdOxd8~Z~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sanaeriko είπε

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω ενα λαπτοπ απο ebay, ο πωλητής βρίσκεται στις Ηπα, τα έξοδα αποστολης για Ελλάδα ειναι 35 ευρω.

Με τελωνείο τι γίνεται? 

Δεν έχω ξαναπαραγγείλει κάτι από ebay και δεν έχω ιδέα.

https://www.ebay.com/itm/BARGAIN-13-Early-2015-Apple-MacBook-Pro-2-7GHz-i5-8GB-RAM-128GB-SSD-WARRANTY/303402004334?epid=217091238&hash=item46a42b2f6e:g:B9sAAOSwdOxd8~Z~

Δεν θα σχολιάσω την επιλογή σου για το χρησιμοποιημένο laptop, αλλά με τη μέθοδο που το στέλνει προπληρώνεις τα έξοδα εκτελωνισμού ,  που θα τα χρεώσει στο checkout

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν θα σχολιάσω την επιλογή σου για το χρησιμοποιημένο laptop, αλλά με τη μέθοδο που το στέλνει προπληρώνεις τα έξοδα εκτελωνισμού ,  που θα τα χρεώσει στο checkout

Πες μου την αποψή σου. Στο ψάξιμο είμαι έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιορίζομαι στο "χρησιμοποιημένο" και από Αμερική.

Αλλά και στο συγκεκριμένο, δεν προχώρησες τα βήματα για να δεις πόσο θα πληρώσεις τελικά, για να διαμορφώσεις πλήρη εικόνα.

Πρέπει να γνωρίζεις ότι οι αγορές από Αμερική μοιάζουν δελεαστικές, αλλά θέλουν μεγάλη προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια σε unpaid item case αν δεν πληρωσεις στο ebay ωστε να ολοκληρωθει η παραγγελια τι επιπτωσεις εχεις στον λογαριασμο σου?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Παιδια σε unpaid item case αν δεν πληρωσεις στο ebay ωστε να ολοκληρωθει η παραγγελια τι επιπτωσεις εχεις στον λογαριασμο σου?

Αναλογα πως θα το κρίνει το εβαυ απο την συνολική σου συμπεριφορά

απο μια απλη χρεωση ενος unpaid αντικειμενου μεχρι και κλείδωμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Αναλογα πως θα το κρίνει το εβαυ απο την συνολική σου συμπεριφορά

απο μια απλη χρεωση ενος unpaid αντικειμενου μεχρι και κλείδωμα

Ειχα πατησει το Βuy Now σε ενα προιον πριν καμια εβδομαδα, ημουν ετοιμος να το παρω, αλλα στο επομενο βημα που ειναι η πληρωμη το ξανασκεφτηκα και τελικα αποφασισα οτι δεν με συμφερει αυτη η αγορα και δεν προχωρησα στην πληρωμη και το παρατησα ετσι. Ειμαι νεος στην πλατφορμα του ebay, εχω λιγοτερο απο ενα μηνα που εχω κανει το account και δεν γνωριζα οτι στην ουσια με το που πατησεις το buy now ουσιαστικα δευσμευεις το προιον και πρπει αναγκαστικα να προχωρησεις στην πληρωμη του απο κει και περα αλλιως υπαρχει θεμα, δυστηχως το καταλαβα πριν λιγες ωρες οτι εκανα πατατα με το email που μου ηρθε για unpaid item case και μου λεει οτι πρεπει να προχωρησω στην πληρωμη (100 ευρω) για να ολοκληρωσω την παραγγελια μου.

Το καταλαβαινω οτι ειναι δικη μου ευθυνη 100%, επρεπε να ξερω τους κανονες της πλατφορμας απο την στιγμη που ανοιξα το account, αλλα δυστηχως ημουν αδιαβαστος και την εκανα την πατατα οποτε αυτο δεν αλλαζει

Περαν του να δωσω 100 ευρω "με το ζορι" μιας και δεν το θελω το προιον πλεον, υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να αποφυγω την οποοιαδηποτε ποινη, η ο μονος τροπος για να διαφυλαξω πλεον το account ειναι να κανω αναγκαστικα την παραγγελια και ας μην θελω πλεον το προιον?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επικοινωνήσει με τον πωλητη και να του πεις αυτα που λες εδω ζητώντας του ακυρωση της αγορας, αν την αποδεκτή θα ερθει ενα εμαιλ που θα λεει οτι πρεπει να κανεις και εσυ αποδεκτη την ακύρωση, πατας αποδοχη και τελος.

Αν δεν συναίνεση ο πωλητης τοτε ισχύει οτι σου ειπα στο προηγούμενο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...