Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, panos0121 είπε

παιδια γνωριζει κανεις γιατι εχει κολησει αυτο ID15246316492840CN το δεμα..?εχω παραγγειλει καμια 10αρια φορες απο κινα και παντα σε 2 εβδομαδες ηταν εδω..

Μια παρατήρηση πρώτα και μετά το σχόλιο.

Είναι καλό να παραθέτεις την πορεία του δέματος, μαζί με την ερώτηση-απορία σου, και να μην απαιτείς από τους συμφορουμίτες να μπουν στη διαδικασία να την ψάχνουν.

Στην απορία σου τώρα. Φαίνεται ότι το δέμα σου έχει μπλεχτεί με τα μέτρα που αποφάσισε η Κινέζικη κυβέρνηση στα πλαίσια αντιμετώπισης του μεγάλου θέματος με τον κορωνοϊό.

Αυτή η περίοδος δεν είναι όμοια με καμία άλλλη από το παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ζητω συγνωμη..δεν γνωριζα πως ακριβως θα πρεπει να ειναι δομημενο το ποστ μου..ποια ειναι αυτα τα μετρα?μπορω να τα διαβασω σε καποιο σαιντ?επισης τι θα μου προτεινατε να κανω?εχω ακομα 2 ερωτησεις αν ξερει καποιος..στο ebay προσπαθωντας να παρω μια οθονη για κινητο samsung πανω πανω πολλοι πωλητες ειχαν αφησει το μνμ οτι βρισκονται σε διακοπες εως τις 10/2..ψαχνοντας το ειδα οτι στην κινα τωρα εχουνε γιορτες..μηπως επηρεαζει αυτο την καθυστερηση?και κατι αλλο..στο ebay,τσεκαρω στο item location το europe..θελω ο πωλητης να εχει εδρα την ευρωπη..παρ ολα αυτα μου εμφανιζει και κινες χονκ κονκ κτλ..τι κανω λαθος.?ευχαριστω πολυ..

Επεξ/σία από panos0121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, panos0121 είπε

ζητω συγνωμη..δεν γνωριζα πως ακριβως θα πρεπει να ειναι δομημενο το ποστ μου..ποια ειναι αυτα τα μετρα?μπορω να τα διαβασω σε καποιο σαιντ?επισης τι θα μου προτεινατε να κανω?εχω ακομα 2 ερωτησεις αν ξερει καποιος..στο ebay προσπαθωντας να παρω μια οθονη για κινητο samsung πανω πανω πολλοι πωλητες ειχαν αφησει το μνμ οτι βρισκονται σε διακοπες εως τις 10/2..ψαχνοντας το ειδα οτι στην κινα τωρα εχουνε γιορτες..μηπως επηρεαζει αυτο την καθυστερηση?και κατι αλλο..στο ebay,τσεκαρω στο item location το europe..θελω ο πωλητης να εχει εδρα την ευρωπη..παρ ολα αυτα μου εμφανιζει και κινες χονκ κονκ κτλ..τι κανω λαθος.?ευχαριστω πολυ..

Δεν έγραψα κάτι για "μέτρα κλπ", αλλά να έγραφες την πορεία του δέματος, για να μην αναγκάζεται κάθε ένας που θέλει να απαντήσει στην απορία σου, να ψάχνει στο διαδίκτυο για να βρει αυτή την πορεία και να σου απαντήσει.

Στην Κίνα υπάρχουν και πολλά άλλα προβλήματα, εκτός από τις γιορτές της Πρωτοχρονιάς, όπως ο κορωνοϊός και άλλες καθυστερήσεις. 

Πρέπει να προσέχεις που βρίσκεται το αντικείμεν και όχι ο πωλητής ή το site του ebay που ανοίγεις. Πολλοί την έχουν πατήσει αγοράζοντας από ευρωπαϊκό ebay ενώ το αντικείμενο βρίσκεται στην Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο απο 18 Νοεμβρίου δείχνει πριν απο μια εβδομάδα

M.D. CHALANDRIOU, FINAL DELIVERY και μου είναι στο πράσινο σε φάση παρέλαβα.

Το MD είναι κέντρο διαλογής? Τι παίχτηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Πακέτο απο 18 Νοεμβρίου δείχνει πριν απο μια εβδομάδα

M.D. CHALANDRIOU, FINAL DELIVERY και μου είναι στο πράσινο σε φάση παρέλαβα.

Το MD είναι κέντρο διαλογής? Τι παίχτηκε?

Tαχυδρομικό κατάστημα είναι. Το tracking number ανήκει σε άλλο αγοραστή, ο οποίος πήγε κανονικά και παρέλαβε. Αν δε κάνεις dispute, ο πωλητής θα πληρωθεί κι απο σένα κι από άλλους που έδωσε το ίδιο tracking. Διάβασα στο reddit ότι γίνονται συχνά τέτοιες κομπίνες τον τελευταίο καιρό. Για να είσαι 100% καλυμμένος με αποδεικτικά στοιχεία στείλε email στα ΕΛΤΑ στα αγγλικά, είμαι ο τάδε διεύθυνση τάδε, περίμενα το δέμα με tracking XXXX το οποίο έχει ήδη έχει παραδωθεί. Θα σου απαντήσουν ότι το δέμα με το συγκεκριμένο tracking δεν είναι δικό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KalishBioloid είπε

Tαχυδρομικό κατάστημα είναι. Το tracking number ανήκει σε άλλο αγοραστή, ο οποίος πήγε κανονικά και παρέλαβε. Αν δε κάνεις dispute, ο πωλητής θα πληρωθεί κι απο σένα κι από άλλους που έδωσε το ίδιο tracking. Διάβασα στο reddit ότι γίνονται συχνά τέτοιες κομπίνες τον τελευταίο καιρό. Για να είσαι 100% καλυμμένος με αποδεικτικά στοιχεία στείλε email στα ΕΛΤΑ στα αγγλικά, είμαι ο τάδε διεύθυνση τάδε, περίμενα το δέμα με tracking XXXX το οποίο έχει ήδη έχει παραδωθεί. Θα σου απαντήσουν ότι το δέμα με το συγκεκριμένο tracking δεν είναι δικό σου.

Το θέμα είναι ότι είναι προϊόν που μου ξανα έστειλε και καλά λόγω προβλήματος στο πρώτο χαχαχα. Οπότε μάλλον όταν βρήκε άλλον αγοραστή απο Ελλάδα μου πέταξε και εμένα το tracking, εχει περάσει 4μηνο απο την παραγγελία, άντε γειά!! Καλά που ήταν φθηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Το θέμα είναι ότι είναι προϊόν που μου ξανα έστειλε και καλά λόγω προβλήματος στο πρώτο χαχαχα. Οπότε μάλλον όταν βρήκε άλλον αγοραστή απο Ελλάδα μου πέταξε και εμένα το tracking, εχει περάσει 4μηνο απο την παραγγελία, άντε γειά!! Καλά που ήταν φθηνό.

Άμα υπάρχει ακόμα περιθώριο για dispute κυνήγα τον. Τι θα πει φθηνό. 10 τέτοιες κομπίνες να κάνει κάθε μέρα φαντάσου τι λεφτά βγάζει.

Έγώ έχω άλλη περίεργη περίπτωση. https://global.cainiao.com/detail.htm?mailNoList=S00000104733103&spm=a3708.7860688.0.d01

Αρχικά δεν παρέδωσε την αποστολή, μετά πήγε το δέμα στο κέντρο διαλογής και μάλλον έβαλε κάνα γνωστόν του να το σκανάρει και μετά εξαφανίστηκε.

Είχα σκοπό να κάνω dispute πριν κάνα μήνα αλλά σκέφτηκα ότι θα μου πετάξει μετά κάνα ψεύτικο tracking κι άντε να βγάλω άκρη. Οπότε το αφήνω να κάνω dispute στις 60 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, KalishBioloid είπε

Άμα υπάρχει ακόμα περιθώριο για dispute κυνήγα τον. Τι θα πει φθηνό. 10 τέτοιες κομπίνες να κάνει κάθε μέρα φαντάσου τι λεφτά βγάζει.

Έγώ έχω άλλη περίεργη περίπτωση. https://global.cainiao.com/detail.htm?mailNoList=S00000104733103&spm=a3708.7860688.0.d01

Αρχικά δεν παρέδωσε την αποστολή, μετά πήγε το δέμα στο κέντρο διαλογής και μάλλον έβαλε κάνα γνωστόν του να το σκανάρει και μετά εξαφανίστηκε.

Είχα σκοπό να κάνω dispute πριν κάνα μήνα αλλά σκέφτηκα ότι θα μου πετάξει μετά κάνα ψεύτικο tracking κι άντε να βγάλω άκρη. Οπότε το αφήνω να κάνω dispute στις 60 μέρες.

Εσύ τουλάχιστον θα βγάλεις άκρη. Εμένα μου έστειλε ελαττωματικό προιόν αλλά ευτυχώς είναι λειτουργικό. Έχουν περάσει 4-5 μήνες, πάει. Έπρεπε να κάνω απο την αρχή dispute, αλλά εφόσον δούλευε το προϊόν και μου είπε θα σου στείλω καινούργιο είπα άστο και με κούμπωσε. 

Μαθήματα είναι αυτά, και ευτυχώς φθηνά.

* Όντως το δικό σου είναι πιο περίεργο. 

Επεξ/σία από gorilas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος

αγοράζω μια κάμερα από Αμερική utah 60 € με import fees + international shipping . Μου στέλνει ο πωλήτης (274 θετικές 100 %) ακύρωση παραγγελίας επειδή δεν μπορούσε να στείλει (αλλιώς χρειάζεται μου πε να πάει σε άλλο state ) και 35 € πίσω . (τα λεφτά που πληρώθηκε και μου έστειλε και τα αντίστοιχα screenshot) . Πώς μπορώ να πάρω τα υπόλοιπα χρήματα ή τα κλαίω?

Επεξ/σία από Konos93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Konos93 είπε

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος

αγοράζω μια κάμερα από αμερική utah 60 € με import fees + international shipping . Μου στέλνει ο πωλήτης (274 θετικές 100 %) ακύρωση παραγγελίας επειδή δεν μπορούσε να στείλει και 35 € πίσω . (τα λεφτά που πληρώθηκε και μου έστειλε και τα αντίστοιχα screenshot) . Πώς μπορώ να πάρω τα υπόλοιπα χρήματα ή τα κλαίω?

Δεν γράφεις πόσο κόστιζε η κάμερα και πόσα ήταν τα μεταφορικά  και τα import fees.

Παράλληλα, θα δεις τις χρεώσεις στην κάρτα σου και θα τις συγκρίνεις με τα χρήματα που σου επέσρεψε. Το πιθανότερο είναι ότι επειδή δεν έστειλε τοδέμα και δεν εισέπραξε τα 60€ που είχαν δεσμευτεί στην κάρτα, αρχικά, για κόστος, μεταφορικά και έξοδα εκτελωνισμού, χρεώθηκες τα 35€ τα οποία και σου επέστρεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν γράφεις πόσο κόστιζε η κάμερα και πόσα ήταν τα μεταφορικά  και τα import fees.

Παράλληλα, θα δεις τις χρεώσεις στην κάρτα σου και θα τις συγκρίνεις με τα χρήματα που σου επέσρεψε. Το πιθανότερο είναι ότι επειδή δεν έστειλε τοδέμα και δεν εισέπραξε τα 60€ που είχαν δεσμευτεί στην κάρτα, αρχικά, για κόστος, μεταφορικά και έξοδα εκτελωνισμού, χρεώθηκες τα 35€ τα οποία και σου επέστρεψε.

ευχαριστώ αρχικά για την βοήθεια τα 24,45 € θα επιστραφούν; 60 euro

1158339122_2020-02-1314_44_26-Window.png.105f832620cbac5e8dcb3c61310f55b9.png790076884_2020-02-1310_21_00-Window.png.8c347d5febf26f97636df48ae88cf869.png781390271_2020-02-1314_48_21-Window.png.90d880b8c7b5d6e65c80d86059b0cdab.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο ποσό αντιστοιχεί σε κάθε χρέωση. Βλέπω ότι την 11/2 χρεώθηκες 24,45€ για μεταφορικά και 33,46€ για το μαγαζί; αν αυτά τα 2 αφορούν στην ίδια αγορά, και σήμερα σου επιστρέφει $35,04 (32,08€). Που κολλάει η αγορά με $19,99;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, makfil είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο ποσό αντιστοιχεί σε κάθε χρέωση. Βλέπω ότι την 11/2 χρεώθηκες 24,45€ για μεταφορικά και 33,46€ για το μαγαζί; αν αυτά τα 2 αφορούν στην ίδια αγορά, και σήμερα σου επιστρέφει $35,04 (32,08€). Που κολλάει η αγορά με $19,99;

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ μπερδεύτηκα . Δεν έχω screenshot της αγγελίας πριν την αγορά . Ο πωλητής έλαβε όντως 35,04 $ . εγώ πλήρωσα  60,64 $ . η τιμή του προϊόντος ήταν 19,99 $ και τα υπόλοιπα import fees+shipping (αν θυμάμαι καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά μεταξύ 33,46€ και 32,08€ οφείλεται στη διαφορετική ισοτιμία και πρέπει να αντιστοιχεί στην αξία του αντικειμένου, αφού τα μεταφορικά και τα έξοδα εκτελωνισμού δεν πραγματοποιήθηκαν. Αυτό θα το δεις στις κινήσεις της κάρτας σου,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...