Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Να επικοινωνήσει με τον πωλητη και να του πεις αυτα που λες εδω ζητώντας του ακυρωση της αγορας, αν την αποδεκτή θα ερθει ενα εμαιλ που θα λεει οτι πρεπει να κανεις και εσυ αποδεκτη την ακύρωση, πατας αποδοχη και τελος.

Αν δεν συναίνεση ο πωλητης τοτε ισχύει οτι σου ειπα στο προηγούμενο ποστ.

Το εκανα και η απαντηση ηταν "no problem its ok" αλλα συνεχιζω να βλεπω το unpaid case ανοιχτο αρα που ειναι το ΟΚ😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Του ξαναστειλα για το αν θα κλεισει τελικα το απληρωτο case εναμτιον μου και μου απαντησε οτι θα κλεισει μονο του σε μερικες ημερες. Νομιζω με δουλευει γιατι αν κλεισει απο μονο του σε μερικες μερες απλα θα κλεισει χρεωνοντας με ενα απληρωτο προιον

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

19/12 αποφασίζω να αγοράσω ένα παιδικό κάθισμα από Αγγλία μεριά. 

Η τιμή του δελεαστική, ο πωλητής 45.000 ψήφους και είναι καταστημα. Πληρώνω επιτόπου μέσω paypal, όπου και δεν έχω καμία ενημέρωση κι ας έστειλα μήνυμα. Στις 4/1 παίρνω τρακινγκ, με αυτόματο μήνυμα και μπαίνω στο 17τρακ για να το βλέπω. Σήμερα, βλέπω το παρακάτω :

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

IMG_20200109_142600.jpg

Επεξ/σία από mynam3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας είχα πάρει μέρος σε μια δημοπρασία πριν λίγες μέρες αλλά μετά δεν το κοίταξα πάλι από βλακεία μου και πήγα και το αγόρασα εδώ Ελλάδα τώρα βλέπω πως τελικά είχα κερδιση στην δημοπρασία και μου έχει στείλει το eBay οστά να κάνω την αγορά άμεσα .

τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση ? 
Ακύρωση γίνεται ? 
Μπορεί να διεκδίκηση κάτι ο άνθρωπος αν και θα έχει δίκιο 

το ξέρω μεγάλη χαζομάρα έκανα αλλά το είχα ξεχάσει εντελώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχεις επιπτώσεις στο λογαριασμό σου, αν δεν κάνεις κάτι.

Πρώτα πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή, να του εξηγήσεις ότι είναι πρώτη φορά που έκανες την κίνηση και δεν γνώριζες τη διαδικασία και  να δεχτεί να ακυρώσει τη δημοπρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dreammpompo είπε

Γεια σας είχα πάρει μέρος σε μια δημοπρασία πριν λίγες μέρες αλλά μετά δεν το κοίταξα πάλι από βλακεία μου και πήγα και το αγόρασα εδώ Ελλάδα τώρα βλέπω πως τελικά είχα κερδιση στην δημοπρασία και μου έχει στείλει το eBay οστά να κάνω την αγορά άμεσα .

τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση ? 
Ακύρωση γίνεται ? 
Μπορεί να διεκδίκηση κάτι ο άνθρωπος αν και θα έχει δίκιο 

το ξέρω μεγάλη χαζομάρα έκανα αλλά το είχα ξεχάσει εντελώς 

Κατι παρομοιο επαθα και γω, ειχα πατησει buy now σε ενα αντικειμενο και μετα αποφασισα να μην το παρω και δεν προχωρησα στν πληρωμη του προιοντος και το αφησα ετσι. Νομιζα οτι εφοσον δν εκανα την πληρωμη στην ουσια δν υφισταται παραγγελια, ελα που προχθες ομως μου ηρθε mail απο το ebay και μου λεει οτι εκρεμμει πληρωμη σε μια παραγγελια που εκανα και εχω διορια μεχρι στις 12/1 να κανω την πληρωμη. Εστειλα μυνημα στον πωλητη του εξηγησα οτι ειμαι νεος στο ebay,εχω το account ουτε ενα μηνα και δν ηξερα οτι στην ουσια πατωντας το buy now δεσμευεις το προιον και οτι το εκανα εν αγνοια μου και οχι επιτηδες και του ζητησα συγνωμη. Η απαντηση ηταν "δν πειραζει κανενα προβλημα" αλλα δν εκανε τιποτα με το unpaid item case που ανοιξε, με αποτελεσμα να υπαρχει ακομα, στην ουσια με εγραψε κανονικα.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Κατι παρομοιο επαθα και γω, ειχα πατησει buy now σε ενα αντικειμενο και μετα αποφασισα να μην το παρω και δεν προχωρησα στν πληρωμη του προιοντος και το αφησα ετσι. Νομιζα οτι εφοσον δν εκανα την πληρωμη στην ουσια δν υφισταται παραγγελια, ελα που προχθες ομως μου ηρθε mail απο το ebay και μου λεει οτι εκρεμμει πληρωμη σε μια παραγγελια που εκανα και εχω διορια μεχρι στις 12/1 να κανω την πληρωμη. Εστειλα μυνημα στον πωλητη του εξηγησα οτι ειμαι νεος στο ebay,εχω το account ουτε ενα μηνα και δν ηξερα οτι στην ουσια πατωντας το buy now δεσμευεις το προιον και οτι το εκανα εν αγνοια μου και οχι επιτηδες και του ζητησα συγνωμη. Η απαντηση ηταν "δν πειραζει κανενα προβλημα" αλλα δν εκανε τιποτα με το unpaid item case που ανοιξε, με αποτελεσμα να υπαρχει ακομα, στην ουσια με εγραψε κανονικα.

H περιπτωση υου φιλου πιο πανω ειναι διαφορετική απο την δικια σου

Αυτος κέρδισε δημοπρασία και ειναι πολυ δύσκολο να κανει ο πωλητης ακύρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

H περιπτωση υου φιλου πιο πανω ειναι διαφορετική απο την δικια σου

Αυτος κέρδισε δημοπρασία και ειναι πολυ δύσκολο να κανει ο πωλητης ακύρωση

Νομίζω πως κάπως έτσι την πάτησα και εγώ αλλά να σου πω δεν θυμάμαι 

απλα από την στιγμή που δεν υπάρχει πληρωμή η από μέρος του η από το δικό μου 

τι μπορεί να κάνει ? Μια κακιά κριτική ? Να διεκδίκηση κάτι άλλο? 
Έχει τύχη κάτι παρόμοιο σε κανέναν άλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

H περιπτωση υου φιλου πιο πανω ειναι διαφορετική απο την δικια σου

Αυτος κέρδισε δημοπρασία και ειναι πολυ δύσκολο να κανει ο πωλητης ακύρωση

Αν ηθελε θα μπορουσε να το κλεισει το case στην περιπτωση μου η απ αξ και ανοιξει δν μπορει να κανει κατι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Dreammpompo είπε

τι μπορεί να κάνει ? Μια κακιά κριτική ? Να διεκδίκηση κάτι άλλο? 
Έχει τύχη κάτι παρόμοιο σε κανέναν άλλον 

Μέχρι κλείσιμο λογαριασμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα σου κανουν τιποτα...(για πρωτη φορα)

Θα φας ενα unpaid item strike απλα

Αν συνεχισεις ομως τετοιες λαθος συμπεριφορες στο τελος θα σου διαγραψουν τον λογαριασμο+BAN για παντα.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το πήρα το ρολόι, ευτυχώς όντως ήτανε λάθος οι πληροφορίες που έλεγε στο tracking, είχε βέβαια  περιθώριο άλλες 20 μέρες για να έρθει. Το άλλο το κομμάτι πάντως για το θέμα που πατάς buynow το έχω κάνει πολλές φορές για να δοκιμάσω κάποιο κουπόνι που είχα να δω αν δουλεύει και δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα ότι δεσμεύτηκα το προϊόν, έχει αλλάξει κάτι το ebay; πχ αν πατήσεις την αγορά να πρέπει να πάρεις και το προϊόν θες δεν θες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2020 στις 8:10 ΜΜ, NikosKallithea είπε

H περιπτωση υου φιλου πιο πανω ειναι διαφορετική απο την δικια σου

Αυτος κέρδισε δημοπρασία και ειναι πολυ δύσκολο να κανει ο πωλητης ακύρωση

Το case για unpaid item ελεγε οτι επρπε να κανω πληρωμη μεχρι 12/1, σημερα εχει 13/1 και το case ειναι ακομη ανοιχτο, πως γινετε αυτο, δεν επρπε ηδη να ειχε κλεισει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...