Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, makfil είπε

Αφού έκανες τον έλεγχο αξιοπιστίας, τότε πρέπει να περιμένεις να σου απαντήσει εάν έχει κωδικό ή όχι.

Υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ εχει tracking number ομως καθολου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, makfil είπε

Εννοείται, με το ταχυδρομείο. Εάν είναι μεγάλο το δέμα, θα αφήσει ειδοποίηση ο ταχυδρόμος για παραλαβή από το γραφείο.

Και ξερωντας οτι εφυγε απο εκει την δευτερα (προχθες) ποτε πρπει να το περιμενω στο περιπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Και ξερωντας οτι εφυγε απο εκει την δευτερα (προχθες) ποτε πρπει να το περιμενω στο περιπου?

Μαξ 60 μερες, εσυ στις ~40 κανε αναφορα οτι δεν παρελαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μαξ 60 μερες, εσυ στις ~40 κανε αναφορα οτι δεν παρελαβες

Tι 60 μερες ρε παιδια? Ειναι δυνατον να κανει 2 μηνες δεμα απο αγγλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Tι 60 μερες ρε παιδια? Ειναι δυνατον να κανει 2 μηνες δεμα απο αγγλια?

Πόσο πλήρωσες τα μεταφορικα από τον πωλητη προς την μεταφορικη, την μεταφορικη την ίδια ,και ποσο τα ελτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Fabricated είπε

Πόσο πλήρωσες τα μεταφορικα από τον πωλητη προς την μεταφορικη, την μεταφορικη την ίδια ,και ποσο τα ελτα; 

Αυτο πως μπορω να το ξερω? Το μονο που ξερω ειναι τα μεταφορικα συνολο πληρωσα 80 ευρω.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Fabricated είπε

Πόσο πλήρωσες τα μεταφορικα από τον πωλητη προς την μεταφορικη, την μεταφορικη την ίδια ,και ποσο τα ελτα; 

Που έχεις βρει αυτές τις ξεχωριστές χρεώσεις μεταφορικών;

Κάθε πωλητής, και ειδικά στο ebay, προκαθορίζει τον τρόπο αποστολής, χωρίς να αναφέρει τη μεταφορική, και προϋπολογίζει το σύνολο του κόστους των μεταφορικών, που θα πληρώσει ο αγοραστής, εκτός από την αξία του αντικειμένου.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, ο πωλητής έχει βρει την αξια που τον συμφέρει για να ελαχιστοποιήσει το κοστος, μην περιμενεις να έρθει σε 2 ωρες αφού το παραγγείλεις αν δεν έχεις καποοα εγγυηση για αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fabricated είπε

Ακριβώς, ο πωλητής έχει βρει την αξια που τον συμφέρει για να ελαχιστοποιήσει το κοστος, μην περιμενεις να έρθει σε 2 ωρες αφού το παραγγείλεις αν δεν έχεις καποοα εγγυηση για αυτο 

Αν και δεν καταβαινω σε ποιο σκελος ακριβως παει αυτη η απαντηση να ξεκαθαρισω κατι. Δεν ζηταω το δεμα να ρθει σε 2 ωρες προφανως ουτε γκρινιαζω οτι εχει καθυστερησει, ειναι νωρις ακομη για κατι τετοιο αλλωστε. Επισης δεν ξερω αν οντως ισχυει οτι μπορει να κανει και 60 μερες ενα δεμα να ερθει απο αγγλια, αλλα εμενα μου φαινεται παραλογο κατι τετοιο, δεν μιλαμε για δεμα ουτε απο κινα ουτε απο αλλη ακρη της γης μιλαμε για Αγγλια, με τα ποδια να το φερει καποιος αμβιβαλω αν κανει 2 μηνες.

Ο προβληματισμος μου ειναι οτι εστειλα μυνημα εχθες στον πωλητη να μου δωσει το Tracking του δεματος και δεν εχω λαβει ακομη καμια απαντηση του, ειτε θετικη ειτε αρνητικη, αυτο ειναι που με προβληματιζει, η μη απαντηση.

Επισης μιλαμε για ενα δεμα με κοστος αγορας 95 ευρω + 75 μεταφορικα με ογκο σχεδον 2 μετρα υψος χωρις ιδιαιτερο ογκο σε πλατος ωστοσο, δεν εχω γνωσεις πανω στις μεταφορικες, αλλα  πολυ αμφιβαλω οτι ενα τετοιο δεμα  τετοιων διαστασεων και κοστους ειναι δυνατον να "ταξιδεψει" χωρις tracking number απο οποιαδηποτε μεταφορικη εταιρεια ανα τον κοσμο, δεν μιλαμε για ενα μικρο φακελακι, μιλαμε για δεμα με μεγαλο ογκο.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fabricated είπε

Ακριβώς, ο πωλητής έχει βρει την αξια που τον συμφέρει για να ελαχιστοποιήσει το κοστος, μην περιμενεις να έρθει σε 2 ωρες αφού το παραγγείλεις αν δεν έχεις καποοα εγγυηση για αυτο 

Αν αυτό απαντάει στο δικό μου σχόλιο και διευκρινίζει  το δικό σου, τότε,  είτε δεν ξέρω να διαβάζω είτε δεν ξέρεις τι έγραψες στο προηγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

προσπαθώ να κάνω αγορά απο ebay USA Michigan. 

Μολις παω στο check out με paypal , μου βγάζει ισοτιμία ΜΗ συμφέρουσα 1 Ε= 1.064 USD!

Γιατί αυτό, συμφέρει μήπως να το αγοράσω μέσω κάρτας? ή μέσω άλλου ebay (πχ .de ?)

επίσης ενω ο πωλητής έχει κάνει accept την προσφορά που του έκανα,  μου βγαζει μήνυμα οτι δε μπορει να αποσταλεί 

"This item does not ship to Greece. Here is what you can do:

Change address
To ask for an exception, please request a total from the seller"

 

Ο αγοραστής μου είπε το στέλνει μεσω ebay global 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...