Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nosstrom είπε

Τι πρόστιμο? Για ποιο λόγο?

Όλα τα δέματα περνάνε τελωνείο που είναι εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης που ξεπερνάνε τα 22€ τώρα η κάθε εταιρία έχει τους δικούς της φόρους από όσο ξερω. Αν το δέμα φαίνεται ότι είναι από Αμερική ότι στάλθηκε από εκεί συνήθως έχεις τελωνείο νομίζω υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που πληρώνεις κάτι έξτρα για όταν το στείλουν. 

Υπάρχει μια περίπτωση να σου γράφει να στείλεις την απόδειξη με την τιμή αν δεν το έχουν κάνει είδη. 

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Όλα τα δέματα περνάνε τελωνείο που είναι εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης που ξεπερνάνε τα 22€ τώρα η κάθε εταιρία έχει τους δικούς της φόρους από όσο ξερω. Αν το δέμα φαίνεται ότι είναι από Αμερική ότι στάλθηκε από εκεί συνήθως έχεις τελωνείο νομίζω υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που πληρώνεις κάτι έξτρα για όταν το στείλουν. 

βρε παιδιά πέρα απο το φπα 24% +20€ τελωνειακά  + 2.5% δασμούς  τι άλλο θα πληρωσω στα ελτα? πρώτη φορά το ακούω αυτο..

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Λογικα θα περάσει από τελωνείο για να δουν αν θα φας η όχι πρόστιμο. 

Πρόστιμο;;;; Τι είδους πρόστιμο μπορείς να φας σε ένα Τελωνείο;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόστιμο εννοώντας τον φόρο που θα πληρώσεις επειδή ξεπερνάει τα 22€ 

4 λεπτά πριν, nosstrom είπε

βρε παιδιά πέρα απο το φπα 24% +20 τελωνειακα + 2.5% δασμούς  τι άλλο θα πληρωσω στα ελτα? πρώτη φορά το ακούω αυτο..

Αυτό που λες εννοώ πρόστιμο δεν νομίζω να πληρώσεις κάτι αλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dinos234 είπε

Πρόστιμο εννοώντας τον φόρο που θα πληρώσεις επειδή ξεπερνάει τα 22€ 

Αυτό δεν είναι πρόστιμο…

8 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Όλα τα δέματα περνάνε τελωνείο που είναι εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης που ξεπερνάνε τα 22€ τώρα η κάθε εταιρία έχει τους δικούς της φόρους από όσο ξερω. Αν το δέμα φαίνεται ότι είναι από Αμερική ότι στάλθηκε από εκεί συνήθως έχεις τελωνείο νομίζω υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που πληρώνεις κάτι έξτρα για όταν το στείλουν. 

Εδώ λες ότι υπάρχει και κάτι έχτρα… ποιο είναι αυτό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nosstrom είπε

Καλησπέρα παίδες έχω παραγγείλει ένα μεγάλο ηχείο κεντρικό απο Αμερική τα παραστατικά είναι οκ αλλα μου γράφει  ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ , τι παίζει με αυτο? θα ανοιχτεί η θα περάσει απο ακτίνες???

Μπορείς να  δώσεις περισσότερα στοιχεία για την παραγγελία σου;

Από που (μαγαζί) της Αμερικής αγόρασες, έχει φτάσει στην Αθήνα και περιμένει στο τελωνείο, ταξίδεψε με ταχυδρομείο ή με courier;

Από ακτίνες δεν περνάει κανένα ταχυδρομικό δέμα, ακόμη.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δέμα πέρασε και είναι καθόδον.....δε με πειραζει να ανοιχτεί να δουν τι έχει μέσα και πολύ καλά κάνουν , το θέμα είναι λόγω της φύσης του αντικειμένου μη το βρω με τσακισμένη γωνία κανα Twitter μέσα κανα τύμπανο πατημένο ,τι μεταχείριση θα του κάνουν, το βγάζουν το ξαναβάζουν κλπ

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nosstrom είπε

Το δέμα πέρασε και είναι καθόδον.....δε με πειραζει να ανοιχτεί να δουν τι έχει μέσα και πολύ καλά κάνουν , το θέμα είναι λόγω της φύσης του αντικειμένου μη το βρω με τσακισμένη γωνία κανα Twitter μέσα κανα τύμπανο πατημένο ,τι μεταχείριση θα του κάνουν, το βγάζουν το ξαναβάζουν κλπ

Σπανίως ανοίγουν δέματα και πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος για να το κάνουν.

Όταν λες "πέρασε", εννοείς από το τελωνείο; Αν ΝΑΙ, ζήτησαν απόδειξη; Ποια ήταν η αξία του και, αν γνωρίζεις, η δηλωμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, makfil είπε

Σπανίως ανοίγουν δέματα και πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος για να το κάνουν.

Όταν λες "πέρασε", εννοείς από το τελωνείο; Αν ΝΑΙ, ζήτησαν απόδειξη; Ποια ήταν η αξία του και, αν γνωρίζεις, η δηλωμένη;

Πέρασε εκτελωνίστηκε βγήκε και είναι προς παράδοση ...

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις προπληρώσει έξοδα εκτελωνισμού; Γιατί ακούγεται περίεργο να πέρασε χωρίς χρέωση ένα ογκώδες δέμα;

Θα το μάθεις, βέβαια, όταν θα πας στο γραφείο για να παραλάβεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bromiaris είπε

Αυτό δεν είναι πρόστιμο…

Εδώ λες ότι υπάρχει και κάτι έχτρα… ποιο είναι αυτό;;;

Ναι έχεις δίκαιο δεν το διευκρίνισα σωστά συγνώμη το άλλαξα μετά αλλά δεν αποθηκεύτηκε και έμεινε αυτό που είχα γράψει και πάλι συγνώμη. Ήθελα να πω ότι υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που πληρώνεις κάτι έξτρα προ πληρώνεις στην ουσία από πριν το τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Είχα παραγγείλει στις 28/1 ένα αντικείμενο αξίας 50 περίπου ευρώ από Γερμανία (ebay) και επιβεβαίωσα ότι έρχεται από εκεί, στέλνοντας mail στον πωλητή και εξηγώντας του τι παίζει με τα τελωνεία, ώστε να είμαι σίγουρος ότι δε θα χτυπήσει. Με διαβεβαίωσε ότι θα σταλθεί από Γερμανία και έπειτα τον ρωτάω τρόπους αποστολής και επειδή το θέλω πιο γρήγορα, ρώτησα για DHL Paket International. Μου είπε για 10-15 μέρες και σε επόμενο mail απαντάει:

''Dear customer, 
   
thank you for contacting us. 
   
Yes, the goods are shipped from Germany. 
   
As soon as the package leaves our warehouse, you will receive an email with the tracking number. 
   
I hope that I could help you. ''

Στο ebay δεν έχει αλλάξει σε shipped το αντικείμενο και βάσει του mail που έλαβα πριν 3 μέρες, δεν έχει σταλθεί μέχρι στιγμής. Λέτε να ξαναστείλω mail? Είναι η 4η μέρα μετά από τη παραγγελία και όχι σε 10-15, ούτε σε 20 μέρες δε θα το έχω πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...