Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, grab είπε

οπότε δεν έχει να κάνει με το αν είναι eis ή όχι;
αλλά πώς ξέρω αν θα είναι ελτα ή ιδιωτικό courier; αυτό ρωτάω
ή εννοείς ότι το επιλέγω εγώ (οπότε θα το ξέρω αυτόματα);
sry δεν έχω ξαναπαραγγείλει, η πρώτη μου αγορά θα είναι τώρα

Αν γραφει standard ειναι απλο ΕΛΤΑ. Τα express shipping ειναι ιδιωτ,κουριερ.

Δεν επιλεγεις οτι εχει διαθεσιμο ο καθε πωλητης by default σαν τροπο αποστολης. Θα φανει ισως κ απο το Tracking no.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, grab said:

οπότε δεν έχει να κάνει με το αν είναι eis ή όχι;
αλλά πώς ξέρω αν θα είναι ελτα ή ιδιωτικό courier; αυτό ρωτάω
ή εννοείς ότι το επιλέγω εγώ (οπότε θα το ξέρω αυτόματα);
sry δεν έχω ξαναπαραγγείλει, η πρώτη μου αγορά θα είναι τώρα

καλημέρα, δυστυχώς δεν το ξέρεις, το eBay αποφάσισε να αντικαταστήσει το GSP με το EIS, δηλαδή με το... απόλυτο τίποτε.

Βάζει όλα τα διαφορετικά σενάρια του πώς μπορεί να παραλάβεις/πληρώσεις, έχει βγάλει ουσιαστικά την ουρά του απέξω, μέγα φάουλ.

Δες παλαιότερο post μου σε έναν συμφορουμίτη  (ο οποίος εν τέλει παρέλαβε χωρίς τελωνειακές χρεώσεις, τυχαίο βέβαια) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία απο ebay (Κίνα) 7,5€ με πληρωμένο ΦΠΑ, μου ζητάνε τα ελτα 2,5€ φόρους και τέλη. Λογικό;

Edit, απ' ότι διαβάζω είναι λογικό γιατί ήρθε Ελλάδα χωρίς transit χώρα.

Επεξ/σία από lexotamilf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως, πιανω τον εαυτο μου, σταδιακα ολο και περισσοτερο, να αντικαθιστω το ebay με το shein!

Shein.

Στην αρχη, δεν το ηξερα καν.

Επειτα ψωνισα καποια καλα ρουχα σε καλες τιμες, προσεκτικες επιλογες.

Επειτα ειδα οτι εχει ΤΑ απιστευτα μικροπραγματα περα απο ρουχα, στις απιστευτες τιμες, και με reviews!!!! (ουτε στο ebay τοσα reviews!).

Αρα εχουμε:

- χαμηλες τελικες τιμες (εχει ομως και στο ebay χαμηλες τιμες-κατ'αρχας, αλλα τελικα δεν καθως εχει συχνα και μεταφορικα κοστη + τελωνειο συχνα...).

- ερχονται παντα εντος 10μερου (οχι σε κανα μηνα και βαλε, οπως συχνα με το ebay)

- ερχονται στην acs (απειρως προτιμοτερο απο το μπαχαλο στα ελτα)

- ερχονται με μηδεν μεταφορικα και χωρις τελωνειο! Εκτελωνιζουν σε αλλη ευρωπαικη χωρα, χωρις εξοδα ερχονται στην Ελλαδα. Μηδεν εξτρα κοστη (αρα οντως χαμηλες τιμες!), και οχι ανασφαλεια για το ποσο θα παει το μαλλι ή αν στα ελτα σε καλεσουν για εξτρα εξοδα λογω τελωνειου ή δικα τους...

- εχουν reviews

- εχεις μια παραπανω δικλειδα οτι δεν θα ειναι φτηνοκινεζια γιατι μπαινει η σταμπα της shein και δεν βγαζουν χαζα φτηνοπραγματα, ας ειναι φτηνα στην τιμη

----

Βεβαια το ebay εχει πραγματα που δεν θα βρεις αλλου ευκολα, και πολλα σιγουρα οχι στο shein. Αλλα ετσι οπως παει η ταση, το πραγμα, βλεπω 'ξεφουσκωμα' στο ebay, και 'ανεβασμα' σε αλλους.

Το shein πλεον για μενα, υποκαθιστα σε αρκετα μεγαλο βαθμο το ebay, ετσι οπως εξελιχθηκαν τα πραγματα τα τελευταια χρονια.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lexotamilf είπε

Παραγγελία απο ebay (Κίνα) 7,5€ με πληρωμένο ΦΠΑ, μου ζητάνε τα ελτα 2,5€ φόρους και τέλη. Λογικό;

Edit, απ' ότι διαβάζω είναι λογικό γιατί ήρθε Ελλάδα χωρίς transit χώρα.

Για την ελλαδα λογικοτατο, ξεχαστε το ebay, έχει σχεδον πάντα διπλούς φόρους και έξοδα ελτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορα αντικειμενου εκτος Ευρωπης απο το ebay και με προπληρωμη του ΦΠΑ. Αξια κατω απο το οριο δασμων οποτε δεν ειχα αγχος για δασμο.

Ειχα καιρο να παραγγειλω απο το ebay και με παραξενεψε αυτο το οτι προπληρωνουμε το ΦΠΑ. Ειχα παραγγειλει πριν καποια χρονια απο Ιαπωνια και τον ΦΠΑ τον πληρωσα στα ΕΛΤΑ συν ολα τα αλλα μικρο τελη.

Ηρθε σε χρονο ρεκορ σπιτι μου και με μηδεν λοιπα εξοδα !! Με DHL ολα αυτα !!

Παρα πολυ ικανοποιημενος.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2023 στις 10:04 ΠΜ, mindreader είπε

Παντως, πιανω τον εαυτο μου, σταδιακα ολο και περισσοτερο, να αντικαθιστω το ebay με το shein!

Shein.

Στην αρχη, δεν το ηξερα καν.

Επειτα ψωνισα καποια καλα ρουχα σε καλες τιμες, προσεκτικες επιλογες.

Επειτα ειδα οτι εχει ΤΑ απιστευτα μικροπραγματα περα απο ρουχα, στις απιστευτες τιμες, και με reviews!!!! (ουτε στο ebay τοσα reviews!).

Αρα εχουμε:

- χαμηλες τελικες τιμες (εχει ομως και στο ebay χαμηλες τιμες-κατ'αρχας, αλλα τελικα δεν καθως εχει συχνα και μεταφορικα κοστη + τελωνειο συχνα...).

- ερχονται παντα εντος 10μερου (οχι σε κανα μηνα και βαλε, οπως συχνα με το ebay)

- ερχονται στην acs (απειρως προτιμοτερο απο το μπαχαλο στα ελτα)

- ερχονται με μηδεν μεταφορικα και χωρις τελωνειο! Εκτελωνιζουν σε αλλη ευρωπαικη χωρα, χωρις εξοδα ερχονται στην Ελλαδα. Μηδεν εξτρα κοστη (αρα οντως χαμηλες τιμες!), και οχι ανασφαλεια για το ποσο θα παει το μαλλι ή αν στα ελτα σε καλεσουν για εξτρα εξοδα λογω τελωνειου ή δικα τους...

- εχουν reviews

- εχεις μια παραπανω δικλειδα οτι δεν θα ειναι φτηνοκινεζια γιατι μπαινει η σταμπα της shein και δεν βγαζουν χαζα φτηνοπραγματα, ας ειναι φτηνα στην τιμη

----

Βεβαια το ebay εχει πραγματα που δεν θα βρεις αλλου ευκολα, και πολλα σιγουρα οχι στο shein. Αλλα ετσι οπως παει η ταση, το πραγμα, βλεπω 'ξεφουσκωμα' στο ebay, και 'ανεβασμα' σε αλλους.

Το shein πλεον για μενα, υποκαθιστα σε αρκετα μεγαλο βαθμο το ebay, ετσι οπως εξελιχθηκαν τα πραγματα τα τελευταια χρονια.

Εχει χασει την παλια αιγλη το eBay βεβαια εχει και πολλες καταχωρησεις ευκαιριες ομως χρονο με το χρονο τα βρισκεις πλεον και αλλου τα περισσοτερα. Εχει ομως κ πραγματα που δεν τα βρισκεις αλλου το ebay τα περισσοτερα βεβαια υπαρχουν και αλλου.

Το shein απο οσο λενε ανεβαινει θα δειξει σε βαθος χρονου αν μπορει να εξυπηρετει το ιδιο καλα μακροπρόθεσμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να σε ρωτησω για το Ebay για αγορά από Κίνα 

περνανε τελωνείο? θα εχω επιπλεον χρεωση;

το VAT βλεπω ότι το προσθέτει 

 

Subtotal (1 item)

 

GBP 3.49

 

Shipping GBP 0.99

VAT GBP 1.08

 

Order total

GBP 5.56

 

τι με συμβουλεύεται;

 

με ποια shipping company το στέλνουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gvekiaris είπε

θελω να σε ρωτησω για το Ebay για αγορά από Κίνα 

περνανε τελωνείο? θα εχω επιπλεον χρεωση;

το VAT βλεπω ότι το προσθέτει 

 

Subtotal (1 item)

 

GBP 3.49

 

Shipping GBP 0.99

VAT GBP 1.08

 

Order total

GBP 5.56

 

τι με συμβουλεύεται;

 

με ποια shipping company το στέλνουν; 

Εφόσον ειναι τόσο φτηνό αν δεν κάνω λάθος θα έρθει με τα ΕΛΤΑ και πιο πιθανό να χρεωθείς 2,5€ για παρουσίαση στο τελωνείο (δεν θα έπρεπέ εφόσον ο φ.π.α ειναι στη τιμή, αλλά ειναι άλλη ιστορία) Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι @aces @draculias που φαίνεται να γνωρίζουν καλά για αγορές από ebay η κάποιος άλλος.

Αφού ειναι από Κίνα δεν υπάρχει στο Aliexpress η στο Banggood το προϊόν που ειναι σίγουρο δεν θα πληρωσεις κάτι παραπάνω? Μπορείς να κάνεις και αναζήτηση για το προϊόν και με φωτογραφία αν βοηθάει. Στη μπάρα αναζήτησης έχει μια κάμερα στα αριστερά πατάς εκεί και είτε επιλέγεις αρχείο από τον αποθηκευτικό χώρο είτε τραβάς φώτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sakisgri είπε

Εφόσον ειναι τόσο φτηνό αν δεν κάνω λάθος θα έρθει με τα ΕΛΤΑ και πιο πιθανό να χρεωθείς 2,5€ για παρουσίαση στο τελωνείο (δεν θα έπρεπέ εφόσον ο φ.π.α ειναι στη τιμή, αλλά ειναι άλλη ιστορία) Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι @aces @draculias που φαίνεται να γνωρίζουν καλά για αγορές από ebay η κάποιος άλλος.

 

Για μικροποσά με το απλό ταχυδρομείο έρχεται δηλ ΕΛΤΑ ;) σπάνια κάνεις λάθος :D

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε πάρουμε απο Ebay και είναι απο Κίνα (κάτω των 150 ευρώ η καθαρή αξία) τότε γλιτώνουμε Τελωνεία και τους Δασμούς με το μόνο επιπλέον έξοδο να είναι τα 2.5 ευρώ των ΕΛΤΑ ?  Αν ναι, πάντα είναι 2.5 ευρώ ή μπορεί να είναι και παραπάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ebay.com/itm/284839608802
 

Οταν παω να πληρωσω βγαζει Vat 15$ και shipping 2.5$. Το τελωνειο που ειναι; Θα το πληρωσω εγω ή ο πωλητης;

@vasilismf αυτο εχει τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Vault13 είπε

https://www.ebay.com/itm/284839608802
 

Οταν παω να πληρωσω βγαζει Vat 15$ και shipping 2.5$. Το τελωνειο που ειναι; Θα το πληρωσω εγω ή ο πωλητης;

Ο πωλητης ειναι καλλυμενος με αυτα που αναφερει πριν τη παραγγελια

Το VAT εφοσον στο περιλαμβανει στη παραγγελια κανονικα οχι αλλα εχουν παρατηρηθει διπλοχρεωσεις απο τα ΕΛΤΑ.....τελωνειο ο παραλήπτης.

1. We will not take any responsibility for the customs clearance in destination country. If you are not sure about the procedure and document required for importation, please consult with your local customs.

2. There might be importing tax/charge and VAT occurred in the destination customs. It is not included in the price and we will not be responsible for the cost.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...