Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, draculias είπε

Αριθμοί αποστολής που ξεκινούν απο UE (αν θυμάμαι καλά) είναι untrackable ή (ορθότερα) semi-trackable, που σημαίνει η διαδρομή του είναι trackable μέχρι να φτάσει Ελλάδα και μετά...STOP... κάποια στιγμή θα βρεθεί στην πόρτα σου.

Για το "κολλημένο στο ΓΕΤΑ" μάλλον από μεγάλο φόρτο εισερχόμενων δεμάτων από τις εορτές με συνέπεια καθυστερήσεις παραδόσεων (κακώς μεν, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης).

Ενημερωτικά, εγώ περιμένω από ΗΠΑ πακέτο που ναι μεν έχει φτάσει Αθήνα μετά από 6 μέρες αλλά σήμερα έκλεισε 10 μέρες στο τελωνείο με περιγραφή σταδίου "αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας"... μπορεί να απεμπλακεί αύριο, μπορεί σε άλλες 10 μέρες, άγνωστο...

Υπομονή.

EDIT: πάτα το στο parcels app, δείχνει ότι έφυγε από τελωνείο και βρίσκεται σε κέντρο διαλογής, καλά είσαι! λογικά από αύριο μέχρι 2-3 μέρες θα παραλάβεις...

Πολύ σωστά για τα UE/UA/UB ότι ειναι semitrackable (απλή αποστολη) Αλλά και το DE στο τέλος δείχνει έπρεπε να πάει πρώτα Γερμανία πριν έρθει Ελλαδα και θα έπρεπε να περασει εκεί τελωνειο. Μπορεί και να πήγε και να πέρασε Γερμανία τελωνειο, αλλά να μη φαινεται στο tracking.

Αν έγινε όντως έτσι μάλλον κατά λάθος πέρασε τελωνειο εδώ και δεν θα έχει κάποια χρέωση ο φίλος. Επισης φαινεται ότι στο τελωνειο μπήκε βγήκε πολύ γρήγορα άρα λογικά δεν θα χρεώθηκε.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, draculias είπε

Καλησπέρα,

Γερμανικό eBay? Γερμανός πωλητής? Μήπως στο location κάτω από τον πωλητή έγραφε Αγγλία? Με ποια μέθοδο αποστολής?

Εάν έρχεται από Αγγλία (αυτό πιστεύω, μας επιβεβαιώνεις αν είναι έτσι), ως τρίτη χώρα πλέον το UK θα έχει χρέωση για τελωνείο σίγουρα.

Αριθμοί αποστολής που ξεκινούν απο UE (αν θυμάμαι καλά) είναι untrackable ή (ορθότερα) semi-trackable, που σημαίνει η διαδρομή του είναι trackable μέχρι να φτάσει Ελλάδα και μετά...STOP... κάποια στιγμή θα βρεθεί στην πόρτα σου.

Για το "κολλημένο στο ΓΕΤΑ" μάλλον από μεγάλο φόρτο εισερχόμενων δεμάτων από τις εορτές με συνέπεια καθυστερήσεις παραδόσεων (κακώς μεν, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης).

Ενημερωτικά, εγώ περιμένω από ΗΠΑ πακέτο που ναι μεν έχει φτάσει Αθήνα μετά από 6 μέρες αλλά σήμερα έκλεισε 10 μέρες στο τελωνείο με περιγραφή σταδίου "αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας"... μπορεί να απεμπλακεί αύριο, μπορεί σε άλλες 10 μέρες, άγνωστο...

Υπομονή.

EDIT: πάτα το στο parcels app, δείχνει ότι έφυγε από τελωνείο και βρίσκεται σε κέντρο διαλογής, καλά είσαι! λογικά από αύριο μέχρι 2-3 μέρες θα παραλάβεις...

από ebay.com και Γερμανός πωλητής kwcommerce

με το **DE περίμενα ότι έρχεται από Γερμανία και ότι θα έκανε κανά 2 βδομάδες

άλλαντάλλα εντελώς πλέον

 

ευχαριστώ και τους 2 σας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδιά μου κάνει εντύπωσηπου στο ebay ακομα δέν έχουν βρεί τρόπους παράκαψης τελωνειου οπως banggod aliexpressκλπ.να τα εκτελωνιζουν και αυτοι σε αλη χώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/01/2024 at 21:24, stratos979 said:

από ebay.com και Γερμανός πωλητής kwcommerce

με το **DE περίμενα ότι έρχεται από Γερμανία και ότι θα έκανε κανά 2 βδομάδες

άλλαντάλλα εντελώς πλέον

 

ευχαριστώ και τους 2 σας

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Τι απέγινε το δέμα σου φίλτατε?

Ήθελα να γράψω μέρες πριν αλλά δεν βρήκα τον χρόνο... Ρωτάω διότι από κει που λέγαμε θέλει λίγες μέρες από κέντρο διαλογής να φτάσει σε εσένα, είδα ξαφνικά στο parcels app ότι το πακέτο ερχόταν τελικά από Γερμανία και έφτανε (όχι έφτασε..) Ελλάδα, αλλά προχθές που το κοίταξα άλλαξε εντελώς... δρομολόγηση από... Αγγλία τώρα 🤪

Πολύ μπερδεμένη κατάσταση, παρέλαβες τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^γεια σου φίλε

δεν παρέλαβα τίποτα

ίσως πρέπει να επαναφέρουμε τα Πόνι Εξπρές γιατί τα ΕΛΤΑ απεβίωσαν εδώ και πάρα πολύ καιρό απ'ότι φαίνεται

μαύρο χάλι

(μάλλον κάποιος προετοιμάζεται να τα αγοράσει κοψοχρονιά μέσω της φοβερής υποβάθμισης )

*** παλιά με ΕΛΤΑ 3-4 χρόνια πριν, δέμα από Γερμανία σε 5 μέρες, τώρα κοντεύει μήνας

 

φοβάμαι ότι οι πωλητές ebay απλά θα σταματήσουν να μας έχουν σαν χώρα επιλογής, αφού τα δέματα δεν παραδίδονται

σκέφτηκα το item not received, αλλά τι μου φταίει ο πωλητής που τα ΕΛΤΑ έχουν πιάσει πάτο;

μακάρι να υπήρχε box now για αποστολές από εξωτερικό > Ελλάδα

 

Επεξ/σία από stratos979
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, stratos979 said:

^γεια σου φίλε

δεν παρέλαβα τίποτα

ίσως πρέπει να επαναφέρουμε τα Πόνι Εξπρές γιατί τα ΕΛΤΑ απεβίωσαν εδώ και πάρα πολύ καιρό απ'ότι φαίνεται

μαύρο χάλι

(μάλλον κάποιος προετοιμάζεται να τα αγοράσει κοψοχρονιά μέσω της φοβερής υποβάθμισης )

*** παλιά με ΕΛΤΑ 3-4 χρόνια πριν, δέμα από Γερμανία σε 5 μέρες, τώρα κοντεύει μήνας

 

φοβάμαι ότι οι πωλητές ebay απλά θα σταματήσουν να μας έχουν σαν χώρα επιλογής, αφού τα δέματα δεν παραδίδονται

σκέφτηκα το item not received, αλλά τι μου φταίει ο πωλητής που τα ΕΛΤΑ έχουν πιάσει πάτο;

μακάρι να υπήρχε box now για αποστολές από εξωτερικό > Ελλάδα

 

Καλημέρα

αν όντως το έχουν τα ΕΛΤΑ εδώ και αραχνιάζει το πακέτο (το πιθανότερο), τότε ναι, ο πωλητής δεν φταίει σε κάτι...

αλλά και το box now να υπήρχε, πάλι θα εξαρτιώταν  από τα ΕΛΤΑ (από επίπεδο τελωνείου) πότε θα το έστελναν εκεί για να παραλάβεις...

τραγική ιστορία όταν περιμένεις να παραλάβεις κάτι κατά την διάρκεια αλλά και έπειτα από περίοδο εορτών.

φαντάσου εγώ παρέλαβα εν τέλει το δικό μου πακέτο από ΗΠΑ μετά από 28 ημέρες από τη αποστολή του, όταν είχα καλομάθει στο 6 έως 11 ημερολογιακές ημέρες με USPS-ΕΛΤΑ...

ποτέ ξανά κοντά σε περίοδο εορτών (μου χάλασε το σερί των εξπρές επιτυχένων παραδόσεων 🤣).

Γενικότερο tip και αν θέλεις (ή προφέρεται ως επιλογή γενικότερα) να επιδιώκεις να έχει trackable number η αποστολή του πακέτου σου.

Στη δική σου περίπτωση που είναι semi-trackable, μπορεί να παραλάβεις από την επόμενη ημέρα που μιλάμε μέχρι ένας θεός ξέρει, μπορεί κάλλιστα να έχει παρέλθει το χρονικό διάστημα που δικαιούσαι να ζητήσεις refund (και να έχεις αιτηθεί και να έχεις πάρει πίσω τα χρήματά σου) και αμέσως μετά το πακέτο σου ...διακτινιστεί και να βρεθεί στην πόρτα σου (το έχω πάθει δις με παραγγελίες μέσω eBay από πωλητή από Κίνα).

Ενημέρωσέ μας για το τελικό αποτέλεσμα όταν γίνει το καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αγόρασα κάτι πριν από καμία εβδομάδα, από πωλητή στη Νορβηγία.. Δεν είχα ιδέα ότι θα περνούσε τελωνείο (όποτε ήδη μαμήθηκε ο Δίας..) αλλά το θέμα μου είναι άλλο. Επειδή δεν κάνω πολλές αγορές τελευταία από eBay, δεν ανανέωσα ποτέ τον αριθμό τηλεφώνου μου. Οπότε το δέμα έχει το παλιό τηλ. που δεν έχω πλέον στην κατοχή μου. Θυμάμαι τελευταία φορά μου είχαν στείλει μήνυμα από το τελωνείο για κόστοι κτλ κτλ. Τώρα τι ακριβώς πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2024 στις 5:26 ΜΜ, jmirko15 είπε

Καλησπέρα,

Αγόρασα κάτι πριν από καμία εβδομάδα, από πωλητή στη Νορβηγία.. Δεν είχα ιδέα ότι θα περνούσε τελωνείο (όποτε ήδη μαμήθηκε ο Δίας..) αλλά το θέμα μου είναι άλλο. Επειδή δεν κάνω πολλές αγορές τελευταία από eBay, δεν ανανέωσα ποτέ τον αριθμό τηλεφώνου μου. Οπότε το δέμα έχει το παλιό τηλ. που δεν έχω πλέον στην κατοχή μου. Θυμάμαι τελευταία φορά μου είχαν στείλει μήνυμα από το τελωνείο για κόστοι κτλ κτλ. Τώρα τι ακριβώς πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ!

Περιμενεις να προχωρησει & παραλληλα Παρακολουθείς το τρακινγκ κ πας για παραλαβη οταν φτασει στο τοπικο ταχ/δρομειο κ φυγει απο αεροδρομιο ή και ερθει καποιο ειδοποιητήριο για παραλαβή.

Αν λειπει κατι για να γινει εκκαθαριση στο τελωνειο και φανει στο τρακινγκ μιλας με εξυπηρετηση πελατων/εμαιλ ΓΕΤΑ με αναφορα στο tracking no. στο θεμα του εμαιλ.

Επικοινωνία

Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων (Γ.Ε.Τ.Α) των ΕΛΤΑ στον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών «Ελ. Βενιζέλος»

Ηλεκτρονική διεύθυνση: [email protected]

Τηλεφωνικό Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών ΕΛΤΑ: 800 11 82000

Τηλεφωνικό κέντρο
Από σταθερό : 800-11-82000
Από κινητό : 212-0000-800

Αν προχωρησει απλα πας απευθειας για πληρωμη/παραλαβη στο τοπικό ταχυδρομείο.

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, aces said:

Περιμενεις να προχωρησει & παραλληλα Παρακολουθείς το τρακινγκ κ πας για παραλαβη οταν φτασει στο τοπικο ταχ/δρομειο κ φυγει απο αεροδρομιο ή και ερθει καποιο ειδοποιητήριο για παραλαβή.

Αν λειπει κατι για να γινει εκκαθαριση στο τελωνειο και φανει στο τρακινγκ μιλας με εξυπηρετηση πελατων/εμαιλ ΓΕΤΑ με αναφορα στο tracking no. στο θεμα του εμαιλ.

Επικοινωνία

Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων (Γ.Ε.Τ.Α) των ΕΛΤΑ στον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών «Ελ. Βενιζέλος»

Ηλεκτρονική διεύθυνση: [email protected]

Τηλεφωνικό Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών ΕΛΤΑ: 800 11 82000

Τηλεφωνικό κέντρο
Από σταθερό : 800-11-82000
Από κινητό : 212-0000-800

Αν προχωρησει απλα πας απευθειας για πληρωμη/παραλαβη στο τοπικό ταχυδρομείο.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Σε αυτό το στάδιο είναι τώρα:

fnZYa9s.png

Περιμένω ή να τους πάρω κανένα τηλ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, πραγματοποίησα αγορά από το eBay (100€) και αναμένω από μέσα Νοέμβρη, αλλά δεν έχω παραλάβει. 

Στο eBay ο πωλητής έχει δώσει ενημέρωση ότι το δέμα έχει παραδοθεί αλλά δεν έχω παραλάβει.

Σε επικοινωνία μαζί του μου αναφέρει να μιλήσω με το τοπικό ταχυδρομείο, αλλά το δέμα στο tracking φαίνεται οτι επέστρεψε στην περιοχή της αποστολής, δηλαδή στη Νέα Υόρκη.

Υπάρχει κάποιος τρόπος επικοινωνίας με το eBay καθώς ο πωλητής δεν είναι συνεργάσιμος? 
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/02/2024 at 18:49, nikos_k1 said:

Καλησπέρα σε όλους, πραγματοποίησα αγορά από το eBay (100€) και αναμένω από μέσα Νοέμβρη, αλλά δεν έχω παραλάβει. 

Στο eBay ο πωλητής έχει δώσει ενημέρωση ότι το δέμα έχει παραδοθεί αλλά δεν έχω παραλάβει.

Σε επικοινωνία μαζί του μου αναφέρει να μιλήσω με το τοπικό ταχυδρομείο, αλλά το δέμα στο tracking φαίνεται οτι επέστρεψε στην περιοχή της αποστολής, δηλαδή στη Νέα Υόρκη.

Υπάρχει κάποιος τρόπος επικοινωνίας με το eBay καθώς ο πωλητής δεν είναι συνεργάσιμος? 
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις. 

Θα έλεγα άνοιξε κατευθείαν case στο eBay για "items not received" για αποζημείωση...

ΑΛΛΑ

έχει αρκετά κενά το post σου, που δεν βοηθούν να υπάρξει πλήρης εικόνα της κατάστασης.

(το έχουμε πει πολλοί εδώ μέσα, δώστε βασικά στοιχεία βρε παιδιά, πρωτίστως εσείς θα βοηθηθείτε για μία όσον το δυνατόν πιο ξεκάθαρη απάντηση στο θέμα σας)

Λοιπόν:

- τι αποστολή ήταν? usps, fed ex, global shipping program?

Σε ποιο tracking το "βλέπει" ότι έχει επιστρέψει στην Νέα Υόρκη?

Αν έστειλε με usps, που σημαίνει χρέωση από τελωνείο, όποτε και να έφτανε εδώ και απεμπλακόταν από τελωνείο, τα ελτα σου στέλνουν sms στο κινητό ότι έφτασε με χρέωση Χ και θα παραμείνει για 20 μέρες στο τοπικό ελτα κατάστημα πριν επιστρέψει. Έλαβες ποτέ το sms αυτό? Μήπως δεν το είδες? Μήπως ο πωλητής αμέλησε να καταγράψει το τηλέφωνό σου στο ηλεκτρονικό shipping label?

δείξε με screenshot στο parcels app όλη την πορεία της αποστολής (χωρίς τα προσωπικά σου στειχεία) να καταλάβουμε ότι έκανε ολόκληρη την απαιτούμενη διαδρομή το δέμα σου.

Προσωπικά πάντα ενημερώνομαι σε αποστολές από τρίτες χώρες (τουτέστιν με χρέωση) με sms όταν έχει φύγει από το εδώ τελωνείο και φτάνει στο τοπικό κατάστημα. Το hardcopy ειδοποιητήριο δεν το λαβαίνω πάντα στο γραμματοκιβώτιο μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UE125941594DE

Τελικά αναγκάστηκα να κάνω item not received στον πωλητή από Γερμανία, μετά από 1μισυ μήνα αναμονής για κάτι που θα έπρεπε να κάνει 2 βδομάδες μαξ.

Η παραγγελία που δεν ήταν καν δική μου (2 θήκες κινητού) έμεινε για πάντα κολλημένη στο ΓΕΤΑ και αυτό με κάνει να πιστεύω ότι κάποιος απλά τη βούτηξε, όχι ότι χάθηκε και όχι ότι παράπεσε κάπου.

Απλά ότι δεν είναι συστημένο είναι για βούτηγμα.

Εξάλλου τι δουλειά έχει αποστολή από Γερμανία να πάει ΓΕΤΑ;

Το κέντρο διανομής δεν έχει τίποτα λέει, μετά από 2 τηλέφωνα και μιλώντας με τον προϊστάμενο εκεί.

Εν τω μεταξύ παρήγγειλα 2 άλλες θήκες για την συγγενή 2 βδομάδες πριν από το ali, βλέποντας την τραγικά μεγάλη καθυστέρηση και ήρθαν και οι 2 σήμερα με acs.

 

Μεγάλη προσοχή με τα ΕΛΤΑ και όσο για το ebay, θα νομίζουν οι άνθρωποι ότι είμαι και απατεώνας που τους έφαγε αντικείμενο και λεφτά. Ενώ υπάρχουν μακρυχέρηδες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που το ebay, δεν βρηκε καποιο τροπο, να λυσει το θεμα 'ταχυδρομειο' και 'τελωνειο', εχει τελειωσει η δουλεια...

Παραγγελνω απο shein, καμια εξτρα χρεωση περι αποστολης, ερχονται στανταρντ εντος 15μερου βρεξει χιονισει, παντα με courier, και παντα χωρις τελωνειο ελλαδας. Και φυσικα χωρις να 'χανονται' ή να τα βουτανε 'μακρυχερηδες'... Ολα μια χαρα δηλαδη.

Το ebay τα εχει αφησει ολα στο ελεος, και η υποθεση τελειωνει εκει. Απο ebay πλεον, μονο οτι δεν μπορω να βρω αλλου. Λιγα πραγματα πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratos979 είπε

UE125941594DE

Τελικά αναγκάστηκα να κάνω item not received στον πωλητή από Γερμανία, μετά από 1μισυ μήνα αναμονής για κάτι που θα έπρεπε να κάνει 2 βδομάδες μαξ.

Η παραγγελία που δεν ήταν καν δική μου (2 θήκες κινητού) έμεινε για πάντα κολλημένη στο ΓΕΤΑ και αυτό με κάνει να πιστεύω ότι κάποιος απλά τη βούτηξε, όχι ότι χάθηκε και όχι ότι παράπεσε κάπου.

Απλά ότι δεν είναι συστημένο είναι για βούτηγμα.

Εξάλλου τι δουλειά έχει αποστολή από Γερμανία να πάει ΓΕΤΑ;

Το κέντρο διανομής δεν έχει τίποτα λέει, μετά από 2 τηλέφωνα και μιλώντας με τον προϊστάμενο εκεί.

Εν τω μεταξύ παρήγγειλα 2 άλλες θήκες για την συγγενή 2 βδομάδες πριν από το ali, βλέποντας την τραγικά μεγάλη καθυστέρηση και ήρθαν και οι 2 σήμερα με acs.

 

Μεγάλη προσοχή με τα ΕΛΤΑ και όσο για το ebay, θα νομίζουν οι άνθρωποι ότι είμαι και απατεώνας που τους έφαγε αντικείμενο και λεφτά. Ενώ υπάρχουν μακρυχέρηδες.

 

Screenshot_2024-02-14-13-33-27-81_a25f249e9f29091ec5348e26289d7015.jpg.a9d10aca770c538c7a273a2ce5c55287.jpgΕτσι για την ιστορία το δεμα σου έφυγε απο Αγγλία και θα ερθει μετά ενα δυο μήνες με ελτα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...