Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/10/2023 στις 2:35 ΠΜ, sakisgri είπε

Εφόσον ειναι τόσο φτηνό αν δεν κάνω λάθος θα έρθει με τα ΕΛΤΑ και πιο πιθανό να χρεωθείς 2,5€ για παρουσίαση στο τελωνείο (δεν θα έπρεπέ εφόσον ο φ.π.α ειναι στη τιμή, αλλά ειναι άλλη ιστορία) Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι @aces @draculias που φαίνεται να γνωρίζουν καλά για αγορές από ebay η κάποιος άλλος.

Αφού ειναι από Κίνα δεν υπάρχει στο Aliexpress η στο Banggood το προϊόν που ειναι σίγουρο δεν θα πληρωσεις κάτι παραπάνω? Μπορείς να κάνεις και αναζήτηση για το προϊόν και με φωτογραφία αν βοηθάει. Στη μπάρα αναζήτησης έχει μια κάμερα στα αριστερά πατάς εκεί και είτε επιλέγεις αρχείο από τον αποθηκευτικό χώρο είτε τραβάς φώτο.

Αυτο με το Ali express δεν το καταλαβαινω. Αφου το φπα εχει ενσωματωθεί στην τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, grfurby είπε

Αυτο με το Ali express δεν το καταλαβαινω. Αφου το φπα εχει ενσωματωθεί στην τιμή

Το ΦΠΑ δεν το γλυτώνεις σε καμία περίπτωση... είτε αγορά από Ελλάδα, είτε από ΕΕ, είτε από τρίτη χώρα

Από τρίτες χώρες μεχρι τα 150€ (καθαρή αξία) δλδ 186€ με Φ.Π.Α στα marketplace θα ειναι μέσα στη τιμή, και σε πολλά καταστήματα, αν δεν ειναι θα το χρεωθείς στην Ελλαδα.

Για αγορές εντός Ευρώπης πιο πιθανό να ειναι μέσα στη τιμή.

Όταν λέμε δεν θα χρεωθείς κάτι παραπάνω από Aliexpress και Banggood εννοούμαι εξτρά χρέωση δλδ τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sakisgri είπε

Το ΦΠΑ δεν το γλυτώνεις σε καμία περίπτωση... είτε αγορά από Ελλάδα, είτε από ΕΕ, είτε από τρίτη χώρα

Από τρίτες χώρες μεχρι τα 150€ (καθαρή αξία) δλδ 186€ με Φ.Π.Α στα marketplace θα ειναι μέσα στη τιμή, και σε πολλά καταστήματα, αν δεν ειναι θα το χρεωθείς στην Ελλαδα.

Για αγορές εντός Ευρώπης πιο πιθανό να ειναι μέσα στη τιμή.

Όταν λέμε δεν θα χρεωθείς κάτι παραπάνω από Aliexpress και Banggood εννοούμαι εξτρά χρέωση δλδ τελωνείο.

Εννοείς εξοδα εκτελωνισμου απο 2.5€+ δηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, grfurby είπε

Εννοείς εξοδα εκτελωνισμου απο 2.5€+ δηλ

Ναι από Aliexpress και Banggood δεν υπάρχει αυτή η χρέωση. Από το ebay υπάρχει σχεδόν πάντα (όταν έρχεται με τα ΕΛΤΑ)

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! μπορώ να στείλω μήνυμα σε κάποιον που έχει αγοράσει κάτι? όχι από εμένα, από άλλον. Βλέπω μόνο το username του με αστεράκια από το bid history. Εψαξα αρκετά στο support αλλά δε βρήκα κάτι. Θέλω να τον ρωτήσω αν πουλάει κάτι που αγόρασε πρόσφατα από action.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, για κοστος κοντα στα 30€ απο Κινα (ebay) θα πληρωσω μονο εξοδα ταχυδρομειου η θα εχει και φορο?

Διαβαζω παλια ποστ και οσο εχω καταλαβει πληρωνεις φορο για οτι ειναι πανω απο 150€

Επεξ/σία από doctor_pin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doctor_pin είπε

Καλησπερα, για κοστος κοντα στα 30€ απο Κινα (ebay) θα πληρωσω μονο εξοδα ταχυδρομειου η θα εχει και φορο?

Διαβαζω παλια ποστ και οσο εχω καταλαβει πληρωνεις φορο για οτι ειναι πανω απο 150€

+24% φπα και τελη ΕΛΤΑ, εστω και με ενα δολάριο να τα εχεις πάρει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doctor_pin είπε

Καλησπερα, για κοστος κοντα στα 30€ απο Κινα (ebay) θα πληρωσω μονο εξοδα ταχυδρομειου η θα εχει και φορο?

Διαβαζω παλια ποστ και οσο εχω καταλαβει πληρωνεις φορο για οτι ειναι πανω απο 150€

Ναι θα έχει φόρο αλλά λογικά θα ειναι μέσα στη τιμή ήδη, κάπου θα γράφει VAT η VAT INCLUDED (με Φ.Π.Α). Μέχρι τα 150€ (μόνο αξία αντικειμένου, 186€ με τον Φ.Π.Α)  στα μεγάλα marketplace όπως το ebay τον Φ.Π.Α τον προπληρώνεις. Στην Ελλαδα θα πληρωσεις τέλη για παρουσίαση στο τελωνείο, λογικά στην περίπτωση σου θα ειναι 5€ (αν η αξία ειναι  15 € έως και 30 €) https://media.elta.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf

Αφού θέλεις να πάρεις κάτι από Κίνα θα έλεγα να κοιτάξεις στο Aliexpress που δεν θα πληρωσεις κάτι παραπάνω και πιθανό να το βρεις και πιο φτηνά. Αν δεν ξέρεις για ασφαλής τρόποι αποστολής έχω λίστα εδώ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Ναι θα έχει φόρο αλλά λογικά θα ειναι μέσα στη τιμή ήδη, κάπου θα γράφει VAT η VAT INCLUDED (με Φ.Π.Α). Μέχρι τα 150€ (μόνο αξία αντικειμένου, 186€ με τον Φ.Π.Α)  στα μεγάλα marketplace όπως το ebay τον Φ.Π.Α τον προπληρώνεις. Στην Ελλαδα θα πληρωσεις τέλη για παρουσίαση στο τελωνείο, λογικά στην περίπτωση σου θα ειναι 5€ (αν η αξία ειναι  15 € έως και 30 €) https://media.elta.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf

Αφού θέλεις να πάρεις κάτι από Κίνα θα έλεγα να κοιτάξεις στο Aliexpress που δεν θα πληρωσεις κάτι παραπάνω και πιθανό να το βρεις και πιο φτηνά. Αν δεν ξέρεις για ασφαλής τρόποι αποστολής έχω λίστα εδώ.

 

Εγινε θα ριξω μια ματια και ali,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

Επειδή θέλω να βεβαιωθώ. Θέλω να αγοράσω από το Ebay από κάποιον στην Γερμανία ένα cd player 110 ευρώ. Θα πληρώσω ΦΠΑ και τελωνείο; αναφέρει πως θα έρθει με DHL International και έχει χρέωση 18 ευρώ μόνον. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasospe1 είπε

Καλησπέρα

Επειδή θέλω να βεβαιωθώ. Θέλω να αγοράσω από το Ebay από κάποιον στην Γερμανία ένα cd player 110 ευρώ. Θα πληρώσω ΦΠΑ και τελωνείο; αναφέρει πως θα έρθει με DHL International και έχει χρέωση 18 ευρώ μόνον. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων  

Εφοσον το αντικείμενο/προιον φευγει όντως απο Γερμανία ειναι εντος ΕΕ κ δεν εχει ελεγχο στο τελωνειο ειτε ερθει με απλο ταχυδρομείο ΕΛΤΑ ειτε με κουριερ/εξπρες/dhl.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, MacGyverLarisa είπε

@sakisgri Σάκη καλησπέρα. Έχει σε κάποια σελίδα μαζεμένες οδηγίες εδώ όπως στον οδηγό του AliExpress?

Καλησπέρα φίλε. Δεν νομίζω, μήπως κάποιος άλλος να ξέρει.

Προσωπικά αποφεύγω να κάνω αγορές από ebay. Αν έρθει από τρίτη χώρα  σχεδόν πάντα θα πληρωσεις εξτρά. Από τρίτες χώρες Aliexpress, Banggood, Geekbuying και Shein ειναι τα σίγουρα.

Όπως γράφει και ο φίλος @aces πιο πάνω αν το προϊόν φεύγει όντως εντός ΕΕ δεν υπάρχει θέμα για εξτρά χρέωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι τελικη απο οτι βλεπω μαζι και με δασμους. Αν πληρωσεις παραπανω εξοδα εδω Ελλαδα τοτε στελνεις email στο ebay τα παραπανω που πληρωσες (σκαναρισμενες αποδειξεις)  και στα πιστωνουν αυτα τα λεφτα πισω σε εσενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...