Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην εφαρμογή του ebay γιατί τα περισσότερα είναι από Ουκρανία?Βγάζει από συγκεκριμένη χώρα η εφαρμογή?Παλιά πχ έμπαινα ebay.co.uk για Αγγλία, ebay.com για αλλά.. Αυτό ισχύει ακόμα ή μέσω εφαρμογής είναι ολος ο κόσμος?

Επίσης γιατί  όλα έχουν κ vat μέσα??Μ αυτό υποτίθεται ότι δεν πληρώνω κ αλλά λεφτά όταν έρθει εδώ,σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να κάνω μια αγορά από ebay Γαλλία, στην τιμή που βλέπω θα πληρώσω extra το ελληνικό ΦΠΑ ή είναι ενσωματωμένο ; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Επεξ/σία από asdf84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/11/2023 στις 8:26 ΜΜ, asdf84 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να κάνω μια αγορά από ebay Γαλλία, στην τιμή που βλέπω θα πληρώσω extra το ελληνικό ΦΠΑ ή είναι ενσωματωμένο ; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Λογικα θα ειναι ενσωματωμένο στο προιον με την πληρωμή αν οντως στελνουν από κατ/μα με έδρα Γαλλία (το ebay φιλοξενει τους παντες UK/US/Asia/EU αφου ειναι κ αυτο marketplace) δεν εχει επιπλεον χρεωση.

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θελω να ρωτησω σχετικα με τους τροπους πληρωμής...

Η Πειραιώς κ φαντάζομαι ολες οι ελληνικές τράπεζες χρεώνουν τα κερατα τους για μετατροπή συναλλάγματος. 2,5% και απο πάνω εχουν την δικη τους ισοτιμια και οχι αυτή που βλέπεις πχ στο google. Μας τα παιρνουν χοντρα απο παντου.

Επομένως, ποια είναι η πιο συμφέρουσα εναλλακτική για αγορες σε νομισμα διαφορετικό του ευρω; Revolut, wise, κτλ παιρνανε στο ebay και τα αλλα marketplaces; Υπάρχει κατι αλλο πιο συμφερον;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αγορα απο Ebay και χωρα Αμερικη μου βγάζει στο check out αυτα. Πληρώνω κάτι επιπλέον κατα την παραλαβή και στις δυο περιπτώσεις;

Screenshot_12.jpg

Screenshot_13.jpg

Επεξ/σία από _Kapitalas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/12/2023 at 21:40, _Kapitalas_ said:

Για αγορα απο Ebay και χωρα Αμερικη μου βγάζει στο check out αυτα. Πληρώνω κάτι επιπλέον κατα την παραλαβή και στις δυο περιπτώσεις;

Screenshot_12.jpg

Screenshot_13.jpg

Κανονικά όχι, σου έχει ήδη κρατήσει στο δεύτερο για τον εκτελωνισμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είχα αγοράσει ένα μικρο αντικείμενο <10$ από ebay και ενώ είχα πληρώσει κανονικά τον ΦΠΑ πέρασε απο τελωνείο και υπάρχει μια χρέωση 2.5€ , από ότι μου είπε η υπάλληλος τηλεφωνικά είναι επειδή ο πωλητής δεν δήλωσε ότι έχει κρατηθεί ήδη ο ΦΠΑ με αποτέλεσμα να το ελέγξουν στο τελωνείο όπου και διαπίστωσαν ότι το ΦΠΑ είναι πληρωμένο, έβαλε την ταρίφα του το τελωνείο χωρίς να ξαναχρεώσει ΦΠΑ. εκτός και αν ο πωλητής τα έκανε όλα σωστά και το στα τελωνεία αποφάσισαν να πάρουν κάνα tip παραπάνω και τα ελέγχουν επίτηδες.

Τι κάνω ; εγώ δεν θέλω με τπτ να πληρώσω κάτι extra επειδή έτσι γουστάρουν

1. Το αφήνω να επιστρέψει και ζητάω refund,  θα μου επιστραφούν και τα μεταφορικά;

2. Επικοινωνώ με ebay (case) και ζιταώ να καλύψουν τα έξοδα του τελωνείου μιας και ο πωλητης έκανε την πατάτα;

3. Άλλο;

3.25$ AU κάνει το αντικείμενο μόλις το τσέκαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Havik είπε

Καλησπέρα είχα αγοράσει ένα μικρο αντικείμενο <10$ από ebay και ενώ είχα πληρώσει κανονικά τον ΦΠΑ πέρασε απο τελωνείο και υπάρχει μια χρέωση 2.5€ , από ότι μου είπε η υπάλληλος τηλεφωνικά είναι επειδή ο πωλητής δεν δήλωσε ότι έχει κρατηθεί ήδη ο ΦΠΑ με αποτέλεσμα να το ελέγξουν στο τελωνείο όπου και διαπίστωσαν ότι το ΦΠΑ είναι πληρωμένο, έβαλε την ταρίφα του το τελωνείο χωρίς να ξαναχρεώσει ΦΠΑ. εκτός και αν ο πωλητής τα έκανε όλα σωστά και το στα τελωνεία αποφάσισαν να πάρουν κάνα tip παραπάνω και τα ελέγχουν επίτηδες.

Τι κάνω ; εγώ δεν θέλω με τπτ να πληρώσω κάτι extra επειδή έτσι γουστάρουν

1. Το αφήνω να επιστρέψει και ζητάω refund,  θα μου επιστραφούν και τα μεταφορικά;

2. Επικοινωνώ με ebay (case) και ζιταώ να καλύψουν τα έξοδα του τελωνείου μιας και ο πωλητης έκανε την πατάτα;

3. Άλλο;

3.25$ AU κάνει το αντικείμενο μόλις το τσέκαρα.

Επιστροφή Φ.Π.Α. eBay

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/12/2023 στις 1:04 ΜΜ, sdikr είπε

Κανονικά όχι, σου έχει ήδη κρατήσει στο δεύτερο για τον εκτελωνισμο

Για να δώ αν κατάλαβα. Για να είσαι λογικά καλυμμένος πρέπει να σου εμφανίζει το duties. Επειδη η αγορές θα γίνουν ξεχωριστά το πρώτο περνάει τελωνείο επειδή δεν έχει το duties ενω το δεύτερο όχι ή στο πρώτο δεν εμφανίζει duties λόγω χαμηλότερου ποσού. Ευχαριστώ πολύ.

1 ώρα πριν, _Kapitalas_ είπε

Για να δώ αν κατάλαβα. Για να είσαι λογικά καλυμμένος πρέπει να σου εμφανίζει το duties. Επειδη η αγορές θα γίνουν ξεχωριστά το πρώτο περνάει τελωνείο επειδή δεν έχει το duties ενω το δεύτερο όχι ή στο πρώτο δεν εμφανίζει duties λόγω χαμηλότερου ποσού. Ευχαριστώ πολύ.

Στις παρακάτω περίπτωση τι ισχύει;

Screenshot_14.jpg

Screenshot_15.jpg

Επεξ/σία από _Kapitalas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, _Kapitalas_ said:

Για να δώ αν κατάλαβα. Για να είσαι λογικά καλυμμένος πρέπει να σου εμφανίζει το duties. Επειδη η αγορές θα γίνουν ξεχωριστά το πρώτο περνάει τελωνείο επειδή δεν έχει το duties ενω το δεύτερο όχι ή στο πρώτο δεν εμφανίζει duties λόγω χαμηλότερου ποσού. Ευχαριστώ πολύ.

Οχι, το Φπα σε ενδιαφέρει

Δασμούς  + φπα έχει μετά τα 150

https://www.elta.gr/ektelonismos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, sdikr είπε

Οχι, το Φπα σε ενδιαφέρει

Δασμούς  + φπα έχει μετά τα 150

https://www.elta.gr/ektelonismos

Αρα αν πάρω την παραγγελια της δευτερης εικονας δηλαδη 126 δολαρια που ειναι 120 ευρω λογικά δεν εχω επιπλεον δασμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, _Kapitalas_ said:

Αρα αν πάρω την παραγγελια της δευτερης εικονας δηλαδη 126 δολαρια που ειναι 120 ευρω λογικά δεν εχω επιπλεον δασμους.

Το φυσιολογικό είναι αυτό, στην χειρότερη θα σου ζητήσουν έξοδα για παρουσίαση στο τελωνείο, 2,5 νομίζω είναι.

On 20/12/2023 at 09:16, bill_viper said:

Δεν το δέχονται, αυτό το θεωρούν εξτρά χρεώσεις και όχι ΦΠΑ ή δασμους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sdikr είπε

Το φυσιολογικό είναι αυτό, στην χειρότερη θα σου ζητήσουν έξοδα για παρουσίαση στο τελωνείο, 2,5 νομίζω είναι.

Δεν το δέχονται, αυτό το θεωρούν εξτρά χρεώσεις και όχι ΦΠΑ ή δασμους

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...