Προς το περιεχόμενο

Sopranos


Dikemou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια λιγο να εξηγησει καποιος αυτο που ειπε περι του τελους της σειρας και του ποσο δενει με την οπτικη του σκηνοθετη για τη σειρα κτλ.

 

Προσωπικα μου φανηκε το τελος λιγο ξερο,δε μου αρεσε τοσο.Βεβαια το ξερω οτι αυτος ηταν ο στοχος του σκηνοθετη να μη δωσει "closure".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Βασικά νομίζω john ότι μετά από τόσες σεζόν ο χαρακτήρας ήταν σαν ξάδερφος. Ήξερες πως λειτουργεί. Η άποψη μου είναι ότι σεναριακά το ζουμί της υπόθεσης είναι το ταξίδι και αυτά που θυμάσαι μετά από τόσα seasons. Δεν περιμέναμε μια σκηνή 30 δευτερολέπτων να μας πει κάτι δηλαδή. Τα πράγματα έχουν πάρει τον δρόμο τους δεν υπάρχει κάτι άλλο να σου δείξουν. Προτίμησαν να αφήσουν στον θεατή τι και πώς, κατά κάποιο τρόπο συνεχίζοντας την σεζόν στα κεφάλια μας. Δεν τον σκοτώνουν μπροστά στην κάμερα σαν δωράκι. Έτσι το σκέφτομαι όταν το βλέπω ρομαντικά.

 

Πιο σοβαρά θα έλεγα ότι απλά κάνουν την τσαχπινιά τους για να δημιουργήσουν σούσουρο κατά κάποιο τρόπο. Γιατί ναι μεν η σειρά τελειώνει αλλά γιατί να μη μας δείξει πώς; Όσο να ΄ναι, είσαι πιο αινιγματικός όταν δεν δείχνεις και απλά υποννοείς. Μέχρι τότε η σειρά πρέπει να είχε τρομερό hype, αν κρίνω από τα comments δεξιά κι αριστερά. Οπότε ότι και να κάνεις δίκιο έχεις. Θα θελα να είμαι στο δωμάτιο με τους σεναριογράφους στα τελευταία επεισόδια πάντως, πρέπει να είχε ενδιαφέρον.

 

@Rotten

Σε έπιασα οκ. Δεν είναι τέλειο αλλά είναι αρκετό για να μπει στις αγαπημένες μου σειρές, στα πάνω πάνω ράφια κιόλας! Μάλλον δεν συμφωνούν όλοι μαζί μου har har. Στην κορυφή αυτή τη στιγμή κονταροχτυπιούνται το Mad Men με το Deadwood πάντως. Μη σε δω και πεταχτείς και γράψεις τίποτα αρνητικό στα αντίστοιχα threads, σε έφαγα!

Ύπουλο pitch για σειρές :devil:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

Το λατρεύω το Deadwood... Εδω είχα έρθει σε επαφή με τρεις-τέσσερεις μεταφραστές για να τους πείσω να μεταφράσου τον τελευταίο κύκλο αλλα κανένας δεν το αναλάμβανε λόγο των περίεργων Αγγλικών...

Κρίμα...Το mad men δεν το έχω δεί[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βασικά νομίζω john ότι μετά από τόσες σεζόν ο χαρακτήρας ήταν σαν ξάδερφος. Ήξερες πως λειτουργεί. Η άποψη μου είναι ότι σεναριακά το ζουμί της υπόθεσης είναι το ταξίδι και αυτά που θυμάσαι μετά από τόσα seasons. Δεν περιμέναμε μια σκηνή 30 δευτερολέπτων να μας πει κάτι δηλαδή. Τα πράγματα έχουν πάρει τον δρόμο τους δεν υπάρχει κάτι άλλο να σου δείξουν. Προτίμησαν να αφήσουν στον θεατή τι και πώς, κατά κάποιο τρόπο συνεχίζοντας την σεζόν στα κεφάλια μας. Δεν τον σκοτώνουν μπροστά στην κάμερα σαν δωράκι. Έτσι το σκέφτομαι όταν το βλέπω ρομαντικά.

 

Πιο σοβαρά θα έλεγα ότι απλά κάνουν την τσαχπινιά τους για να δημιουργήσουν σούσουρο κατά κάποιο τρόπο. Γιατί ναι μεν η σειρά τελειώνει αλλά γιατί να μη μας δείξει πώς; Όσο να ΄ναι, είσαι πιο αινιγματικός όταν δεν δείχνεις και απλά υποννοείς. Μέχρι τότε η σειρά πρέπει να είχε τρομερό hype, αν κρίνω από τα comments δεξιά κι αριστερά. Οπότε ότι και να κάνεις δίκιο έχεις. Θα θελα να είμαι στο δωμάτιο με τους σεναριογράφους στα τελευταία επεισόδια πάντως, πρέπει να είχε ενδιαφέρον.

 

 

 

 

 

 

 

Το οτι εχει γινει ξαδερφος ο Τονυ και οτι το ταξιδι ειναι το ζουμι,δεν εχει σχεση απολυτη με το τελος.Γιατι και στο Lost πχ ισχυουν τα ιδια,αλλα "εκλεισε".

 

Φυσικα,επειδη τελειωνει η σειρα δε σημαινει οτι πρεπει να τελειωσουν και τη ζωη του πρωταγωνιστη,ωστοσο θα μπορουσες να πεις οτι ο γαμαω και δερνω Τονυ συνεχιζει τα ιδια μεχρι να..πεθανει απο γεραματα,συμφωνα με τη σειρα.

 

Καποιοι ειδαν υπονοια στη σειρα οτι μπαινουν αυτοι οι τυποι για να σκοτωσουν τον Τονυ εκει που καθεται,ή ξερω γω οτι τονιζει τον κινδυνο που συνεχως ελλοχευει.

 

Τεσπα,δεν το θεωρω τραγικο το φιναλε (οπως πχ στο 24) αλλα μαλλον ο θεατης παντα στο τελος θελει να δει καποιο closure.Για μενα το καλυτερο τελος το εχει το six feet under για να σου δωσω να καταλαβεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πιστεύω απόλυτα οτι γούστα είναι αυτά. Αλλα επειδή με προκαλείς (οτι δε θυμαμαι καλα), θα αναφέρω άλλο ένα απίστευτα γελίο περιστατικό που έσωσε τον Τόνυ. Θυμάσαι τότε που μας είχε δείξει χίλια επεισόδια με το FBI που προσπαθούσε να βάλει κοριό στο σπίτι του Τόνυ (με την καμαριέρα κτλ);;; Και αφού με τα χίλια ζόρια το καταφέρνουν και λέμε τώρα θα γίνει κάτι, έρχετε η κόρη του απο το κολέγιο και πέρνει την λάμπα που είχε πάνω τον κοριό με την δικαιολογία οτι η λάμπα προκαλεί πονοκεφάλου; Απο δικαιολογία και μόνο είναι για το πού$#@!τσο αλλα πές οτι το δέχομαι. Σε ποιόν δημιουργεί πονοκέφαλο όταν ήταν παρατημένη σε ένα υπόγειο. Έχω και άλλα παραδείγματα

 

Υ.Γ. Αυτό που λέω με τον Γέρο, είναι η σκηνή που είναι στο αμάξι με τον fed και πάει να πέι οτι έχει στο χέρι τον Τόνυ και οτι τον έχει σε κασέτα και θέλει να καταθέσει στον δικαστήριο. Μόλις τελειώνει την φράση του πεθαίνει απο ανακοπή. Είδες μια χαρά θυμάμαι.

 

 

 

 

 

Σορρυ αλλα δεν εγινε ετσι.Ξεχνας μια πολυ σημαντικη λεπτομερια.Η κορη του πηρε την λαμπα για δικη της χρηση απο το υπογειο και την πηρε στο κολλεγιο διοτι εκει της προκαλουσε πονοκεφαλο και οχι οτι η λαμπα προκαλουσε.Μαλιστα ηταν αστεια η σκηνη με τον Τονυ(αργοτερα,αφου ειχε ηδη χαθει ο κοριος,),που ηταν με τον Πουσι ή με τον Κρις αν θυμαμαι καλα και ηταν εντελως σκοτεινα και λεει:"Ειχα και μια λαμπα εδω περα ρε γαμωτο αλλα την πηρε η Μεντοου στο κολλεγιο".

Οσο με τον Γερο,αν ειναι ετσι παω πασο,ειναι λιγο ΟΤΤ αλλα καλλιστα θα μπορουσε να μαθευτει οτι ηταν αυτος με οποιοδηποτε τροπο(ηδη ηξεραν οτι υπηρχε καποιος προδοτης μιας και φυλακισαν ολη σχεδον τη συμμορια της Νεας Υορκης),και να τον εκτελουσαν πριν καταθεσει.Τεςπα,αρκετα με τις λεπτομερειες και συμφωνω με TON Scarlet(χιλια σορυ για την παρανοηση.Δεν ειναι το γουρουνακι αλλα το ονομα που με μπερδεψε),οτι κοιτας μαλλον το δεντρο και οχι το δασος.Πιστεψε με δεν ηταν αυτος ο σκοπος του δημιουργου και του εκαστοτε σκηνοθετη.Ολα γινοντουσαν με ενα σχεδιο και ωστε να φτασουμε στην τελικη σεζον και να δουμε την τυχη και τις συμπεριφορες του Τονυ κυριως και ολων των αλλω πρωταγωνιστων.Φιλικα παντα.

 

 

Οσο για το τελος(ακολουθει super duper spoiler)

 

Δεν υπαρχει αμφιβολια κατ'εμε για το τι εγινε και φυσικα οτι δεν ειναι ανοιχτο για διαφορετικες ερμηνειες αναλογα με τα γουστα του τηλεθεατη κτλ.Ενα πραγμα θα πω και παω κατευθειαν στο τελος τελος.Το ξαφνικο μαυρισμα της οθονης σημαινει παπαλα ο Τονυ ωραια και απλα.Ολες τις σεζον στηριχτηκε πανω στον Τονυ κυριως,αυτος ειναι ο πρωταγωνιστης και βλεπαμε κυριως τα πραγματα απο την σκοπια του.Εξ'ου και το μαυρισμα στο τελος.Για οσους εχετε απορια θα το ξαναπω,αν δεν βαριεστε κοιταχτε αυτο το λινκ εδω περα http://masterofsopranos.wordpress.com/39-2/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

την ξεκίνισα την σηρά και έχω δει μέχρι το 6ο επισόδιο.

 

στην τελευταία σκηνή που παίζει το Paparazzi του Xzibit ανατρίχιασα :whistle:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το τελος(ακολουθει super duper spoiler)

 

Δεν υπαρχει αμφιβολια κατ'εμε για το τι εγινε και φυσικα οτι δεν ειναι ανοιχτο για διαφορετικες ερμηνειες αναλογα με τα γουστα του τηλεθεατη κτλ.Ενα πραγμα θα πω και παω κατευθειαν στο τελος τελος.Το ξαφνικο μαυρισμα της οθονης σημαινει παπαλα ο Τονυ ωραια και απλα.Ολες τις σεζον στηριχτηκε πανω στον Τονυ κυριως,αυτος ειναι ο πρωταγωνιστης και βλεπαμε κυριως τα πραγματα απο την σκοπια του.Εξ'ου και το μαυρισμα στο τελος.Για οσους εχετε απορια θα το ξαναπω,αν δεν βαριεστε κοιταχτε αυτο το λινκ εδω περα http://masterofsopranos.wordpress.com/39-2/

 

 

Το λινκ αυτό όμως είναι απλά μια ερμηνεία της τελευταίας σκηνές

όποτε σίγουρα δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρο ότι πεθαίνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω να διαφωνώ και η ατάκα του Τσεις δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό που λες αλλά ντάξει pointless debate

εφόσον το φινάλε είναι ανοιχτό σε ερμηνείες

 

 

all is well ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

για μενα ο chase αφηνει τον θεατη να αποφασισει ο ιδιος πιο ειναι το τελος...

Γνωμη μου εμενα ειναι οτι ο Τονυ πεθαινει στο τελος. Θυμηθητε οταν ηταν ο Κριστοφερ στο νοσοκομειο και ειδε εναν αγγελο και του ειπε να πει στον Τονυ και στον Πολυ 3 ακριβως. Ο τυπος που μπαινει στο φιναλε στην τουαλετα ειναι σε θεση 3 ακριβως ετσι οπως κοιταει ο Τονυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Μετά απο τεράστια αναμονή, ξεκίνησα επιτέλους Sopranos. Η χαρά μου απλά δεν περιγράφεται

 

Γράψε μια εντυπώσεις οταν μπορείς,το ψήνω να το ξεκινήσω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους ρε Kas. Να θυμασαι οτι δεν ειναι μονο mafia hits κτλ. Εχει ενδιαφεροντες χαρακτηρες μεσα η σειρα. Ενα σημαντικο ποσοστο της επιτυχιας της ειναι σ'αυτο νομιζω και το πως σε κανει να ενδιαφερθεις και να τους υποστηριζεις σε καποια σημεια ενω στην πραγματικοτητα δεν θα το σκεφτοσουνα καν διοτι πολυ απλα ειναι scumbags.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...