Προς το περιεχόμενο

Sopranos


Dikemou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, επιτρέπεται να λέμε ποιος νίκησε; Ή μόνο σε spoiler; :-D

Χαχαχα καταπληκτικο. Δεν εχω σταματησει να γελαω. Some fail there.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλή σειρά οι σοπράνος? να το δω?

 

Να το δεις! 

μπορώ να πω ότι είναι τρομερή σειρά αρκεί να το δεις από άλλη οπτική το θέμα τον γκανκστερ ( μαζί με wire τις έχω ευχαριστηθεί )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εννοεί πως δεν είναι μία σειρά που εστιάζει σε πιστολίδια, δράση και αγωνία για τη συνέχεια, αλλά περισσότερο εμβαθύνει στους χαρακτήρες. Ουσιαστικά προβάλει τον Αμερικάνικο τρόπο ζωής και πως επηρεάζει έναν αντιήρωα οικογενειάρχη (καθώς και όσους τον περιστοιχίζουν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σειρά δεν είναι γκανγκστερική. Απλά τυχαίνει ο πρωταγωνιστής να είναι μαφιόζος και είμαι σίγουρος ότι διάλεξαν το συγκεκριμένο "επάγγελμα" για να γίνει πιο πιασάρικη η σειρά, μια και όσα περνάνε οι χαρακτήρες δεν απέχουν πολύ από αυτά που περνάμε όλοι μας. Καθένας μπορεί να βρει σε αυτήν κάτι με το οποίο ταυτίζεται. Και τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν είναι καν σειρά, είναι δωρεάν συνεδρείες ψυχανάλυσης για όλους μας.
Και μόνο για τον χαρακτήρα του Tony και την ερμηνεία του Gandolfini αξίζει να την δει κάποιος. Ο Gandolfini έγινε για 6 σαιζόν ο Tony Soprano και μας έδωσε τον πιο γοητευτικό τηλεοπτικό χαρακτήρα που έχω δει. Προσωπικά είμαι στην πέμπτη σαιζόν και χρειάστηκα τέσσερεις σαιζόν για να τον σιχαθώ πραγματικά, το σημείο αυτό είναι εκεί που

 

έδειρε με την ζώνη του τον εραστή της πρώην γκόμενάς του. Επικό σκουπίδι ο πούsτης!

 

 

A, να και ένα σχετικό κείμενο για το πώς ο Gandolfini έγινε ο Tony (και οι συνέπειες αυτού) ή πώς η σειρά έβγαλε τον Tony που ο Gandolfini έκρυβε μέσα του. Νομίζω ότι από την δεύτερη σαιζόν και μετά το να ξεχωρίσεις τον έναν από τον άλλον είναι αρκετά δύσκολο.

Ο σχετικά πρόσφατος θάνατος του Gandolfini απλά ενισχύει τον μύθο που υπάρχει γύρω από την σειρά.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά δεν είναι γκανγκστερική. Απλά τυχαίνει ο πρωταγωνιστής να είναι μαφιόζος και είμαι σίγουρος ότι διάλεξαν το συγκεκριμένο "επάγγελμα" για να γίνει πιο πιασάρικη η σειρά, μια και όσα περνάνε οι χαρακτήρες δεν απέχουν πολύ από αυτά που περνάμε όλοι μας. Καθένας μπορεί να βρει σε αυτήν κάτι με το οποίο ταυτίζεται. Και τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν είναι καν σειρά, είναι δωρεάν συνεδρείες ψυχανάλυσης για όλους μας.

Και μόνο για τον χαρακτήρα του Tony και την ερμηνεία του Gandolfini αξίζει να την δει κάποιος. Ο Gandolfini έγινε για 6 σαιζόν ο Tony Soprano και μας έδωσε τον πιο γοητευτικό τηλεοπτικό χαρακτήρα που έχω δει. Προσωπικά είμαι στην πέμπτη σαιζόν και χρειάστηκα τέσσερεις σαιζόν για να τον σιχαθώ πραγματικά, το σημείο αυτό είναι εκεί που

 

έδειρε με την ζώνη του τον εραστή της πρώην γκόμενάς του. Επικό σκουπίδι ο πούsτης!

 

 

 

 

Ήταν μεγάλος μαλάκας ο Zellman. Αν θυμάσαι όταν πετυχαίνει τον Tony στα αποδυτήρια πάει και του λέει ότι βγαίνει με την Irina. Δεν τα λες αυτά και φυσικά δεν βγαίνεις με πρώην γνωστών σου Ιδίως με "συνεργάτες".  Και μην ξεχνάς τι είχε προηγηθεί με τη Gloria.  O Tony θεωρεί την Irina δικιά του και χτυπώντας τον ξεσπάει λόγω της θλίψης του και τον ενοχών του για τη Gloria.

 

Και όπως έγραψες δεν είναι απλά μια σειρά, όπως πράττει και όπως σκέφτεται ο Tony σε κάθε επεισόδιο χρειάζεται αρκετή ανάλυση. Τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται στη σειρά με τη πρώτη ματιά.

 

Πρέπει να την ξαναδώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ, ρε Dreyar!!!

 

 

O Tony έκανε ό,τι ήταν δυνατόν για να ξεφορτωθεί την Ιρίνα, μόνο που δεν την έδειρε. Της έλεγε συνέχεια να βρει κάποιον άλλον. Και όταν αυτή βρίσκει κάποιον πλούσιο, ισχυρό, αλλά κατώτερο από τον Tony από κάθε άποψη, ο Tony, αντί να χαρεί και να πει "α, ωραία, με αντικατέστησε με αυτόν τον μαλακούλη, τουλάχιστον η πρώην γκόμενά μου θα ζήσει μία καλή ζωή με κάποιον που δεν φτάνει ούτε στο μικρό μου δαχτυλάκι", πάει και τον ξεφτιλίζει και τα καταστρέφει όλα. Ο τύπος είναι σκουπίδι, τέλος.
Ήδη είχα στραβώσει μαζί του τότε που, μπήκε στο πλοίο του με τον A.J και πήραν παραμάζωμα την βαρκούλα των δύο ψαράδων, αλλά μετά τα γεγονότα με την Ιρίνα, χαίρομαι με ό,τι κακό του συμβαίνει.

 

 

Μετανοιώνω πικρά που δεν είδα την σειρά όταν πρωτοπαίχτηκε. Δυστυχώς δείχνει λίγο παλιακιά πλέον και, κυρίως, δεν βρίσκεις εύκολα ανθρώπους να την συζητήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ, ρε Dreyar!!!

 

 

O Tony έκανε ό,τι ήταν δυνατόν για να ξεφορτωθεί την Ιρίνα, μόνο που δεν την έδειρε. Της έλεγε συνέχεια να βρει κάποιον άλλον. Και όταν αυτή βρίσκει κάποιον πλούσιο, ισχυρό, αλλά κατώτερο από τον Tony από κάθε άποψη, ο Tony, αντί να χαρεί και να πει "α, ωραία, με αντικατέστησε με αυτόν τον μαλακούλη, τουλάχιστον η πρώην γκόμενά μου θα ζήσει μία καλή ζωή με κάποιον που δεν φτάνει ούτε στο μικρό μου δαχτυλάκι", πάει και τον ξεφτιλίζει και τα καταστρέφει όλα. Ο τύπος είναι σκουπίδι, τέλος.

Ήδη είχα στραβώσει μαζί του τότε που, μπήκε στο πλοίο του με τον A.J και πήραν παραμάζωμα την βαρκούλα των δύο ψαράδων, αλλά μετά τα γεγονότα με την Ιρίνα, χαίρομαι με ό,τι κακό του συμβαίνει.

 

 

 

 

Για μένα το λάθος είναι πως βλέπεις το συγκεκριμένο στόρι σαν απλός θεατής. Μην σκέφτεσαι σαν τον Voodooman αλλά σαν τον Tony. Δες τα πράγματα από την δικιά του ματιά.

 

Και στο κάτω κάτω όλοι μας ήμασταν σε μια σχέση που θέλαμε να παρατήσουμε τη γκόμενα για διάφορους λόγους. Μετά όταν τη βλέπαμε με κάποιον άλλον δεν χαιρόμασταν. Σκέψου τώρα να τον ξέρεις τον άλλον και να γνωρίζει το ότι είχατε σχέση.

 

Φαντάσου σκηνικό να σου έρθει ένας γνωστός σου και να σου πει " Voodooman έχεις πρόβλημα αν βγω με την πρώην σου;". Όπως και να νιώθεις για αυτήν πέρασες χρόνο μαζί της, επένδυσες σε αυτή τη σχέση. Ακόμα και αν θεωρείς πως ο Tony την είχε μόνο για το φίκι φίκι κάνεις λάθος. Πάντα θα νιώθεις κάτι για την άλλη ακόμα και αν θεωρείς πως την έχεις μόνο για το φικι φικι.

 

Ο Tony τα θέλει όλα δικά του, είναι εγωιστής και θέλει να ζήσει το Αμερικάνικο όνειρο. Έχει και ένα σοβαρό θέμα με τη μητέρα του (μεγάλη π0υτάν@) επειδή ποτέ δεν αγαπήθηκε και το βγάζει σε όλες τις σχέσεις του. Τίποτα δεν είναι απλό στον Tony.

 

Έχω να τη δω και καιρό ρε γμτ τη σειρά. Θα σου έδινα καλύτερα παραδείγματα μέσα από τη σειρά.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για μένα το λάθος είναι πως βλέπεις το συγκεκριμένο στόρι σαν απλός θεατής. Μην σκέφτεσαι σαν τον Voodooman αλλά σαν τον Tony. Δες τα πράγματα από την δικιά του ματιά.

 

Και στο κάτω κάτω όλοι μας ήμασταν σε μια σχέση που θέλαμε να παρατήσουμε τη γκόμενα για διάφορους λόγους. Μετά όταν τη βλέπαμε με κάποιον άλλον δεν χαιρόμασταν. Σκέψου τώρα να τον ξέρεις τον άλλον και να γνωρίζει το ότι είχατε σχέση.

 

Φαντάσου σκηνικό να σου έρθει ένας γνωστός σου και να σου πει " Voodooman έχεις πρόβλημα αν βγω με την πρώην σου;". Όπως και να νιώθεις για αυτήν πέρασες χρόνο μαζί της, επένδυσες σε αυτή τη σχέση. Ακόμα και αν θεωρείς πως ο Tony την είχε μόνο για το φίκι φίκι κάνεις λάθος. Πάντα θα νιώθεις κάτι για την άλλη ακόμα και αν θεωρείς πως την έχεις μόνο για το φικι φικι.

 

Ο Tony τα θέλει όλα δικά του, είναι εγωιστής και θέλει να ζήσει το Αμερικάνικο όνειρο. Έχει και ένα σοβαρό θέμα με τη μητέρα του (μεγάλη π0υτάν@) επειδή ποτέ δεν αγαπήθηκε και το βγάζει σε όλες τις σχέσεις του. Τίποτα δεν είναι απλό στον Tony.

 

Έχω να τη δω και καιρό ρε γμτ τη σειρά. Θα σου έδινα καλύτερα παραδείγματα μέσα από τη σειρά.

 

 

Μη μου τον δικαιολογείς!

Μεγάλη κουβέντα αυτή, εγώ πάντως εκεί το ξέγραψα το ζώο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου τον δικαιολογείς!

Μεγάλη κουβέντα αυτή, εγώ πάντως εκεί το ξέγραψα το ζώο.

 

Eίναι ο πρώτος. ίσως και  ο καλύτερος αντί-ήρωας σε τηλεοπτική σειρά. Η πρώτη εικόνα που κάποιος μπορεί πολύ εύκολα να σχηματίσει για τον Τony είναι αυτή που περιγράφεις. Από τις πιο soft ενέργειες του ήταν αυτή που λες.

 

 

Αλλά είναι τόσο καλά χτισμένος και καλό δουλεμένος ο ρόλος του Tony που αν κάτσεις και σκεφτείς την κάθε του κίνηση ανά επεισόδιο και την γενικότερη συμπεριφορά του, υπάρχει απάντηση για ότι έχει κάνει. Είναι ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος. Με τα πάθη του και τις αδυναμίες του. Κουβαλάει πάρα πολύ πόνο και τραυματικές εμπειρίες από την παιδική του ηλικία, οι οποίες έχουν επηρεάσει τη μετέπειτα ζωή του. Ολόκληρες σελίδες πρέπει να γεμίσουμε για να αναλύσουμε τον Tony Soprano. Δεν είναι τίποτα όπως φαίνεται με τη πρώτη ματιά. Και όπως ξανά έγραψα μην τον συγκρίνεις με τα δικά σου βιώματα. Δες τη σειρά με τα δικά του μάτια. Θα την απολαύσεις ακόμα περισσότερο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη αναλυση Dreyar.

 

 

Κακα τα ψεμματα, ο Τονυ ειναι piece of shit αλλα ειναι our piece of shit που λενε. Τον εχουμε δει να κανει χιλια μυρια καταπτυστα πραγματα αλλα και παλι ειχα πιασει τον εαυτο μου να τον υποστηριζω για διαφορες καταστασεις ακομα και να συγκινουμαι. Αυτο ηταν κατορθωμα της σειρας. Πολυ complex χαρακτηρας, που δικαιολογειται ως ενα σημειο για τις αντιδρασεις του (με τετοια μανα, αδερφη και μην ξεχναμε την "απομυθοποιηση" του πατερα του μεσα απο τα flashbacks).

 

Θεωρω οτι σχεδον ολες οι συνεδριες με την ψυχολογο βγαλαν πολυ ψωμι για τον χαρακτηρα του. Το κλειδι της σειρας.

 

Υπηρχαν ατομα που το εβλεπαν μονο για το γκανγκστερ στοιχειο. Μ'αρεσε και μενα το συγκεκριμενο αλλα χανεις την ουσια.

 

Αγαπημενη μου σειρα (3 με 4 φορες την εχω δει :-D  ) μαζι με The Wire και ΒΒ.

Συνδυαζε και αγγιξε πολλα θεματα και καταστασεις (ενδιαφεροντες χαρακτηρες, συμβολισμος καργα, ψυχαναλυση, (μαυρο) χιουμορ, αλκοολισμο-ναρκωτικα-εξαρτηση, θρησκεια, οικογενεια, συντηρητικοτητα, domestic abuse, ομοφυλοφιλια κτλ.) στα οποια προσθετουμε και τον υπεροχο, κινηματογραφικο τροπο που ειχαν γυριστει τα επεισοδια και εχουμε ενα πολυ ωραιο αποτελεσμα.

 

 

 

 

ΥΓ:Voodooman, αμα τον σιχαθηκες στην 5η σεζον, υπαρχει και η 6η...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά δεν θα έπρεπε να προσπαθούμε να βρίσκουμε ελαφρυντικά για τον Tony, γιατί τότε αντίστοιχα ελαφρυντικά θα μπορούσαμε να βρούμε και για τον Χίτλερ. Παρόλα αυτά το  κάνουμε, γιατί, δυστυχώς, ο Tony είναι γλυκούλης και γοητευτικός. Για εμένα, ο Tony δεν έχει αρκετή νοημοσύνη για να προσπαθήσει να αλλάξει και τις φορές που η Melfi ή κάποιος άλλος τον ξεμπροστιάζει έτσι ώστε να μην μπορεί να αρνηθεί την αλήθεια, πολύ απλά αρνείται να αλλάξει γιατί, τελικά, δεν θέλει. Για εμένα δεν έχει ελαφρυντικά, δικαιολογίες έχει, για να συνεχίσει να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα, να ικανοποιεί το εγώ του.

Αυτή είναι η μαγεία της σειράς, να μας καταφέρνει τα παραβλέπουμε τα ασυγχώρητα ελαττώματα του αντιήρωα και να μεγεθύνουμε σε υπερβολικό βαθμό τα λιγοστά του προτερήματα!

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η καλύτερη σειρά που είδα ποτέ! Απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ...
 
Βέβαια άφησε κάποια κενά που κακώς δεν επεκτάθηκαν περισσότερο...
Για παράδειγμα,

τι έγινε με τους Ρώσους. Σε μια σκηνή μας έδειξαν αναλυτικά ποια σχέση είχαν μεταξύ του οι 2 Ρώσοι, αλλά μετά από αυτό που έγινε στα χιόνια, δεν μας έδειξαν τίποτα άλλο!
Επίσης τι έγινε με τον βιασμό της ψυχολόγου! Σε μια σκηνή είδε που δουλεύει ο βιαστής. Προφανώς ο σκηνοθέτης θα είχε στο μυαλό του να το μάθει ο Τόνυ και να του ...φερθεί ανάλογα! Και εδώ τίποτα.
Θα μπορούσαν επίσης να μας έδειχναν τι απέγινε ο Φιούριο !

 

 

Όπως και να έχει πάντως! --->> ΔΕΙΤΕ ΤΟ και μετά από λίγο καιρό, δείτε το πάλι! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και τα δυο ασημαντα ως προς το context της εκαστοτε υποθεσης απο την αποψη οτι δεν ηθελε να καταληξει εκει ο δημιουργος. Για τον Ρωσο συγκεκριμενα, ο Chase ειχε αναρωτηθει γιατι ολοι θελουν closure σε καθε τι μικρο ζητημα; Οριστε και τα quotes αλλων. Ουτε προκειται να το πει ποτε διοτι θελει το κοσμο να υποφερει. Χαχαχα. Οσο τον ρωτανε τοσο χειροτερα.

 

Προσωπικα, ποτε δεν με απασχολησε αρκετα. Κραταω ενα απο τα καλυτερα επεισοδια που εχω δει γενικα το οποιο ειχε αρκετη δοση black humour.

 

Οσο για το αλλο με τον βιαστη, το ονειρο αν θυμασαι εδειχνε ενα ροντβαιλερ να επιτιθεται στον βιαστη το οποιο βασικα ηταν ο Τονυ. Αυτο θελαμε να δουμε, να παιρνει revenge αλλα τελικα η ψυχολογος κρατηθηκε και δεν πηρε αυτο τον δρομο. Παρακαλουσαμε να του το πει! Αλλη τρομερη σκηνη με καργα συμβολισμο

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...