Προς το περιεχόμενο

Sopranos


Dikemou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και τα δυο ασημαντα ως προς το context της εκαστοτε υποθεσης απο την αποψη οτι δεν ηθελε να καταληξει εκει ο δημιουργος. Για τον Ρωσο συγκεκριμενα, ο Chase ειχε αναρωτηθει γιατι ολοι θελουν closure σε καθε τι μικρο ζητημα; Οριστε και τα quotes αλλων. Ουτε προκειται να το πει ποτε διοτι θελει το κοσμο να υποφερει. Χαχαχα. Οσο τον ρωτανε τοσο χειροτερα.

 

Προσωπικα, ποτε δεν με απασχολησε αρκετα. Κραταω ενα απο τα καλυτερα επεισοδια που εχω δει γενικα το οποιο ειχε αρκετη δοση black humour.

 

Οσο για το αλλο με τον βιαστη, το ονειρο αν θυμασαι εδειχνε ενα ροντβαιλερ να επιτιθεται στον βιαστη το οποιο βασικα ηταν ο Τονυ. Αυτο θελαμε να δουμε, να παιρνει revenge αλλα τελικα η ψυχολογος κρατηθηκε και δεν πηρε αυτο τον δρομο. Παρακαλουσαμε να του το πει! Αλλη τρομερη σκηνη με καργα συμβολισμο

 

 

Ωραίος αδερφέ! Βλέπω έχεις κάνει ειδική μελέτη στην σειρά... :P

Και γω γέλασα με την καρδιά μου στην φάση με τα χιόνια!

Τώρα σκέφτομαι να ξεκινήσω το Boardwalk Empire μπας και μου αναπληρώσει λίγο το sopranos!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξεφορτώθηκα γυναίκα και παιδιά και κάθησα 9 η ώρα το πρωί να δω το τελευταίο επεισόδιο της σειράς. Ο Chase, αφού επί 6 σαιζόν έφτυσε στα μούτρα κάθε ιδέας που περιέλαβε στη σειρά του, στο τέλός έφτυσε και τον τηλεθεατή στα μούτρα. Φυσικά τον τηλεθεατή ήδη τον έχει φτύσει ουκ ολίγες φορές, αλλά στο τελευταίο επεισόδιο τον αποτέλειωσε, έτσι, για να του μάθει να σκέφτεται έξω από το κουτί. Λυπάμαι που το λέω, αλλά η-μέχρι τώρα-κορυφαία μου σειρά, το Breaking Bad, μπροστά στο The Sopranos μου μοιάζει με το Μικρό Μου Πόνυ.

Αρκετά επεισόδια ήταν fillers, αρκετά ήταν λιγότερο καλά, η σειρά δεν είχε πολλές φορές συνοχή στην πλοκή, αλλά αξίζει κάποιος να την δει ολόκληρη έστω για την τελευταία μαγική σαιζόν, έστω για το τελευταίο απίστευτα έντονο επεισόδιο, έστω μόνο για το τελευταίο διονυσιακό πεντάλεπτο. Και μετά θα την ξαναδεί, για να εκτιμήσει ακόμη και τα επεισόδια που, αρχικά, του φάνηκαν χαζά και ανούσια.

Πρώτη φορά βλέπω την χιλιοταλαιπωρημένη έκφραση "το ταξίδι μετράει και όχι ο προορισμός" να έχει τόσο τέλεια εφαρμογή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην 6η, οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά είναι λογικό σε 6 σεζόν, να υπάρξουν και φίλερ και λιγότερο ενδιαφέροντα επεισόδια. 

 

Αυτό συνέβη πολύ λιγότερο στο BrB. Έδω τα κουραστικά επεισόδια ήταν περισσότερα. Παρόλα αυτά, το ξαναλέω, ακόμη και αυτά στη δεύτερη θέαση πιστεύω πως φαίνονται πολύ πιο ενδιαφέροντα.

Έκανα ένα τεράστιο λάθος με την σειρά. Αφού έβλεπα ένα επεισόδιο, διάβαζα την κριτική του στο AV club. O τύπος έγραψε την κριτική αρκετά χρόνια μετά το τέλος της σειράς και αφού είχε δει την σειρά πολλές φορές και είχε διαβάσει τα πάντα για αυτήν, με αποτέλεσμα να περνάει στα γραπτά του την σφαιρική γνώση που είχε για την σειρά, ακόμη και στα πρώτα επεισόδια. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σε προκαταλαμβάνει για το τί θα συμβεί παρακάτω. Δεν σποϊλεριάζει, αλλά σε βάζει σε μία συγκεκριμένη ψυχολογία και αυτό μου αφαίρεσε στοιχεία από την σειρά. Από την άλλη γλιτώνεις χρόνο, γιατί με μία θέαση μαθαίνεις και καταλαβαίνεις τα πάντα, ίσως δεν είναι πολύ λογικό να θυσιάσεις πολλά 90ωρα για μία σειρά. Εγώ πάντως θα χαραμίσω και ένα δεύτερο!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει για αρκετες σειρες οτι το second viewing βοηαει αρκετα. Ε, στο Sopranos, βοηθαει απιστευτα στο να κατανοησεις πραγματα που δεν ειχες καταλαβει ή προσεξει την πρωτη φορα.

 

Η τελευταια σεζον ηταν καταπληκτικη. Στην 4η και 5η ειχε κανει μια κοιλια αλλα εκλεισε τρομερα με την 6η.

 

Σποιλερς για 6η

 

 

Σκηνες στο νοσοκομειο με τα ονειρα ηταν απιστευτα. Καργα συμβολισμος.

 

Λατρεια απλα και συγκινηση η παρακατω σκηνη. Βοηθαει και η κομματαρα βεβαια. Αλλο ενα σημαντικο μερος της δουλειας του Chase

 

 

 

Στο ιδιο επεισοδιο ειναι που νωριτερα ανοιγει την τηλεοραση στο ιδιο δωματιο στην ιδια θεση και βλεπει απο την μια ενα δασος που καιγεται αν θυμαμαι καλα και απο την αλλη το φως πισω απο το βουνο στα αριστερα. Κολαση και παραδεισος. Τιμωρια και σωτηρια.

 

Τωρα θυμαμαι και την σκηνη που φτανει στο ξενοδοχειο, και ολο το σκηνικο με τον Μπουσεμι να τον καλωσοριζει για να μπει μεσα. Η φιγουρα της μανας του στις σκαλες (ανατριχιλα) και βεβαια το γεγονος οτι αν μπει μεσα πεθαινει αλλα ακουγεται απο το βαθος η φωνης της Meadow...Κορυφη ρε, τι να λεμε τωρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει για αρκετες σειρες οτι το second viewing βοηαει αρκετα. Ε, στο Sopranos, βοηθαει απιστευτα στο να κατανοησεις πραγματα που δεν ειχες καταλαβει ή προσεξει την πρωτη φορα.

 

Η τελευταια σεζον ηταν καταπληκτικη. Στην 4η και 5η ειχε κανει μια κοιλια αλλα εκλεισε τρομερα με την 6η.

 

Σποιλερς για 6η

 

 

Σκηνες στο νοσοκομειο με τα ονειρα ηταν απιστευτα. Καργα συμβολισμος.

 

Λατρεια απλα και συγκινηση η παρακατω σκηνη. Βοηθαει και η κομματαρα βεβαια. Αλλο ενα σημαντικο μερος της δουλειας του Chase

 

 

 

Στο ιδιο επεισοδιο ειναι που νωριτερα ανοιγει την τηλεοραση στο ιδιο δωματιο στην ιδια θεση και βλεπει απο την μια ενα δασος που καιγεται αν θυμαμαι καλα και απο την αλλη το φως πισω απο το βουνο στα αριστερα. Κολαση και παραδεισος. Τιμωρια και σωτηρια.

 

Τωρα θυμαμαι και την σκηνη που φτανει στο ξενοδοχειο, και ολο το σκηνικο με τον Μπουσεμι να τον καλωσοριζει για να μπει μεσα. Η φιγουρα της μανας του στις σκαλες (ανατριχιλα) και βεβαια το γεγονος οτι αν μπει μεσα πεθαινει αλλα ακουγεται απο το βαθος η φωνης της Meadow...Κορυφη ρε, τι να λεμε τωρα.

 

 

Ρε συ. Ξέρεις γιατί μπήκα αυτή τη στιγμή στο thread; Για να ανεβάσω αυτήν την σκηνή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέχνη. Και παρακαλούμε όποια συζήτηση γίνει να γίνει μέσα σε spoiler μιας και προφανώς μπαίνει ακόμα κόσμος στο thread ο οποίος δεν έχει ακόμα τελειωσει την σειρά :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι σκατά είδαμε στο φινάλε? :P :P

 

Είδαμε το απολύτως τέλειο φινάλε.

 

 

Αν ψάξεις ελάχιστα, θα βρεις πολύ καλές και "τεχνοκρατικές" αναλύσεις για το τί έγινε. Όλα δείχνουν ότι ο Tony εκτελέστηκε από τον τύπο που πήγε στην τουαλέτα.

Η ουσία όμως είναι ότι δεν το ξέρουμε με σιγουριά. Και επίσης σίγουρο είναι ότι τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά για τον Tony ούτως ή άλλως. Έχει χάσει το μεγαλύτερο μέρος της συμμορίας του, παραπέμπεται σε δίκη, η οικογένειά του δεν πάει καθόλου καλά (η κόρη του έγινε δικηγόρος-κάτι που ο ίδιος δεν ήθελε καθόλου, από φόβο μήπως μπλέξει σε δίκες που θα έχουν σχέση με την μαφία-ο γιος του συνεχίζει να αρμενίζει αμέριμνος και η γυναίκα του συνεχίζει να μένει βολεμένη και να εθελοτυφλεί).

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Tony θα πεθάνει, όπως και όλοι μας. Θες από τον μαφιόζο, θέλεις από φυσικά αίτια, θέλεις από το Alzheimer που του ανίχνευσαν οι γιατροί του ονείρου του όσο ήταν σε κώμα, θέλεις από το φαί, σίγουρα θα πεθάνει.

Και, προσωπικά, προτιμώ να μην πεθάνει από τον εκτελεστή. Προτιμώ να πάθει άνοια και να σαπίσει στην φυλακή ενώ η οικογένειά του θα παρακμάζει, ό,τι δηλαδή έπαθε και ο Johnny Sack...

 

 

Η αλήθεια είναι πως περίμενα διαφορετικό φινάλε.

 

 

Πίστευα ότι ο Chase θα συνέχιζε να εκνευρίζει και να τρολάρει το κοινό (όπως έκανε άψογα για οκτώ χρόνια) και πως θα τελείωνε την σειρά με τον Tony θριαμβευτή σε όλα τα επίπεδα, έτσι, για να μας την σπάσει.

Αλλά, πολύ σοφά, τον έδειξε σε πτώση, να χάνει σιγά σιγά τα πάντα, και το μόνο που άφησε σε εκκρεμότητα είναι αν θα χάσει και την ίδια του την ζωή άμεσα.

 

 

 

 

Από όποια πλευρά και να το δει κανείς, το φινάλε είναι ό,τι τελειότερο έχω δει, όχι τόσο από σεναριακής πλευράς, όσο από σκηνοθετικής. Επτά χρόνια μετά το τέλος της σειράς, ακόμη συζητιέται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και παρακαλούμε όποια συζήτηση γίνει να γίνει μέσα σε spoiler 

 

 

Φυσικά. Άλλωστε κι εγώ ο ίδιος ανέστησα το νήμα :)

 

....

 

 

Μου άρεσε ο κύκλος που έκανε η πορεία του Τόνυ. Μου άρεσε που στο τέλος υπήρξε Νέμεσις. Αλλά αυτό το κλείσιμο του επεισοδίου μου έβγαλε προχειρότητα. Δεν αντιλέγω ότι πρόκειται περί τέχνης την οποία δεν αντιλαμβάνομαι, αλλά και πάλι, το φινάλε σου αφήνει πολλά αναπάντητα ερωτήματα και αφήνει την έκβαση στην κρίση του θεατή, κάτι που το βρίσκω πολύ φτηνό τρικ και πολυφορεμένο.

 

 

Τα παραπάνω φυσικά δεν αναιρούν ότι πρόκειται για εξαιρετική σειρά, την οποία άνετα ξαναβλεπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν πολυφορεμενο οταν βγηκε? Το 2007? I don't know. Καθε αλλο παρα προχειροτητα νομιζω οτι εβγαλε το τελος, ιδιαιτερα με τον Chase, αλλα ενταξει οπως το βλεπει ο καθενας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είδαμε το απολύτως τέλειο φινάλε.

 

 

Αν ψάξεις ελάχιστα, θα βρεις πολύ καλές και "τεχνοκρατικές" αναλύσεις για το τί έγινε. Όλα δείχνουν ότι ο Tony εκτελέστηκε από τον τύπο που πήγε στην τουαλέτα.

Η ουσία όμως είναι ότι δεν το ξέρουμε με σιγουριά. Και επίσης σίγουρο είναι ότι τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά για τον Tony ούτως ή άλλως. Έχει χάσει το μεγαλύτερο μέρος της συμμορίας του, παραπέμπεται σε δίκη, η οικογένειά του δεν πάει καθόλου καλά (η κόρη του έγινε δικηγόρος-κάτι που ο ίδιος δεν ήθελε καθόλου, από φόβο μήπως μπλέξει σε δίκες που θα έχουν σχέση με την μαφία-ο γιος του συνεχίζει να αρμενίζει αμέριμνος και η γυναίκα του συνεχίζει να μένει βολεμένη και να εθελοτυφλεί).

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Tony θα πεθάνει, όπως και όλοι μας. Θες από τον μαφιόζο, θέλεις από φυσικά αίτια, θέλεις από το Alzheimer που του ανίχνευσαν οι γιατροί του ονείρου του όσο ήταν σε κώμα, θέλεις από το φαί, σίγουρα θα πεθάνει.

Και, προσωπικά, προτιμώ να μην πεθάνει από τον εκτελεστή. Προτιμώ να πάθει άνοια και να σαπίσει στην φυλακή ενώ η οικογένειά του θα παρακμάζει, ό,τι δηλαδή έπαθε και ο Johnny Sack...

 

 

Από όποια πλευρά και να το δει κανείς, το φινάλε είναι ό,τι τελειότερο έχω δει, όχι τόσο από σεναριακής πλευράς, όσο από σκηνοθετικής. Επτά χρόνια μετά το τέλος της σειράς, ακόμη συζητιέται.

 

Ωραία ανάλυση! Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα..

Εμένα μου άρεσε και μια άλλη εξήγηση που διάβασα, ότι

αυτός που δολοφονείτε από τον εκτελεστή, είμαστε εμείς οι ίδιοι που παρακολουθούμε και ο Τόνυ συνεχίζει κανονικά την ζωή του! :P  Είναι απίστευτα όσα γράφονται για το τέλος της σειράς και όχι μόνο!

 

Το μόνο σίγουρο είναι , πως μιλάμε για μια από τις πιο ωραίες σειρές που έχουν γυριστεί! Θα την δω ξανά και ξανά και ξανά... Μακάρι να γυριστεί κάτι ανάλογο, ίδια ποιότητας με το Sopranos! Ίσως το Sopranos the early years που θα μας τους δείχνει μικρούς! χαχαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν πολυφορεμενο οταν βγηκε? Το 2007? 

Ίσως αυτή να είναι η ουσία. Ότι δλδ εγώ την είδα τώρα και μου φάνηκε πολυφορεμένο, ενώ τότε ήταν κάτι πρωτότυπο και έξυπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και αν είναι πολυφορεμένο (που δεν θεωρώ πως είναι), είναι το μόνο αποδεκτό φινάλε για εμένα.

 

 

Ο Chase μας δείχνει ότι τα πράγματα είναι πολύ άσχημα για τον Tony και η μόνη εκκρεμότητα που αφήνει στον τηλεθεατή να συμπληρώσει είναι το αν πεθαίνει εκείνη την στιγμή ή όχι. Η κεντρική ιδέα της σειράς,το αν μπορεί ο άνθρωπος να αλλάξει, έχει απαντηθεί πεντακάθαρα. Όλα δείχνουν ότι ο Tony πεθαίνει, απλά μένει ένα μικρό παραθυράκι ανοιχτό, για αυτούς που το θέλουν ζωντανό.

 

 

Ο Chase (ευτυχώς για εμένα) δεν είναι το ίδιο ηθικοπλαστικός όπως είναι πχ ο Gilligan στο Breaking Bad.

 

 

Τί προσέθεσε στο Breaking Bad το τελευταίο πλάνο με τον Walter νεκρό; Το ότι οι κακές πράξεις συνήθως δεν έχουν καθόλου καλή κατάληξη; Αυτό το ξέρουμε.Μετά από πέντε,έξι σαιζόν, δεν χρειάζεται να δούμε ταβλιασμένο τον πρωταγωνιστή για να επέλθει η κάθαρση, στον 21ο αιώνα είμαστε.

 

 

Καταλαβαίνω την ένσταση που μπορεί να έχουν κάποιοι για το φινάλε και μπορώ να δεχτώ και τον χαρακτηρισμό "πολυφορεμένο" και ας μη συμφωνώ. Αλλά πρόχειρο δεν το λες με τίποτα, το φινάλε έχει δουλευτεί για μία ολόκληρη σαιζόν και είναι σκηνοθετημένο απολύτως τέλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...