Προς το περιεχόμενο

Στη μνήμη του Τόνι...


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alet σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις κάποτε την τύχη που ανάγκασε τον άτυχο λαθρομετανάστη (που τα' κονομούσε χοντρά) να έρθει στην πατρίδα σου, να σε δώ μετά αν θα σκέφτεσαι με την ψυχρή λογική. (Την τύχη που τον ανάγκασε να έρθει εδώ λέω, όχι την τελική του τύχη. Να ζήσεις αγόρι μου σαν τα ψηλά βουνά, μην παρεξηγηθώ...)

 

Ένα προς ένα αυτά που είπες είναι "σωστά", ή μάλλον είναι "politically correct", ή τελος πάντων είναι εντός πραγματικότητας.

 

Το θέμα είναι "τί θες να μας πείς με αυτά?". Το παίζεις απλά ο άνθρωπος με την διαφορετική άποψη; Δεν διαφωνώ πολύ μόνο με το νόημα που αποπνέει το πρώτο σου σχόλιο. Με όλα τα υπόλοιπα βγάζω το συμπέρασμα ότι μιλάει ένας καλοαναθρεμένος δεξιούλης του καναπέ με τα λεφτά του μπαμπά. Δεν βρήκες τίποτα άλλο να πείς? Σκέφτηκες ποτέ πώς ζήσαν αυτοί οι άνθρωποι μέχρι σήμερα? Πώς γεννήθηκαν? Πώς μεγάλωσαν? Τί πέρασαν για να έρθουν εδώ?

 

Σε ξαναρωτάω αυτό βρήκες μόνο να πείς????

 

Αλλιώς -αν δεν ήθελες απλά να μας πείς ότι υπάρχει και άλλη οπτική γωνία- την ξέρουμε καλά μας την πουλάνε κάθε μέρα- τότε ασε τους ταλαίπωρους τους μαυρους και τις οικογένειές τους στην ησυχία τους και ασχολήσου με το PS3.

 

Πολλοί Έλληνες είχαν την τύχη/ατυχία να πάνε σε μία ξένη χώρα για να ζήσουν αξιοπρεπώς, μεταξύ αυτών και οι γονείς μου. Σε πληροφορώ, ότι ελάχιστοι από αυτούς ήταν λαθρέμποροι. Και δε νομίζω να ήταν και σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Ο πατέρας μου για παράδειγμα πρωτοφόρεσε παπούτσια σε ηλικία 16 χρονών. Και όταν έφευγε του ζητούσαν και φρονήματα γιατί γεννήθηκε σε 'κόκκινο' νησί.

 

Αυτά για τους δεξιούς και τους καναπέδες που κάποιοι εύκολα πετούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κριμα τον ανθρωπο ναι αλλα.... Καταδικασμενος ηταν απο την στιγμη που γεννηθηκε στη χωρα εκεινη και να ευχοσαστε αν υπαρχει αλλη ζωη να μην σας τυχει.

Θα συμφωνησω και εγω με τον alet ως προς τα λεγομενα του. Δυστυχως οτι και να εχει περασει καποιος δε τον δικαιολογει να εγκληματει οσο και ηπια και να ειναι παρανομη πραξη του. Αν αρχισουμε και αφηνουμε τον καθε νιγηριανο να πουλαει οχι μονο cd αλλα καθε ειδους εμπορευμα παρανομα επειδη περασε κολαση στην πατριδα του, αν αφησουμε τον καθε πακιστανο να χεζει , και συγνωμη την εκφραση, στο δρομο επειδη ετσι εμαθε στην χωρα του που παρεπιπτοντως περνουσε κολαση και αυτος ε τοτε τελικα αντι ολοι αυτοι να βρουν καλυτερη τυχη μαλλον θα κανουμε χειροτερη τη δικη μας, γιατι μην ξεχνατε σε τι χαλια κρατος ζειτε και τι επιπεδου λαος ειμαστε ασχετα αν θελουμε να φανταζομαστε οτι ειματε ο καλυτερος του κοσμου.

Ευπροσδεκτος οποιος θελει να βρει καλυτερη τυχη στην Ελλαδα και μακαρι να την βρει και ας ειναι και εξωγηινος. Οχι ομως αντιθετο με τουν νομους και στις αξιες που εχει χωρα που εγκθισταται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εντυπωσιακο το ποσο ευκολα καποιος τα χωνει στο κρατος και την αστυνομια χωρις ποτε αυτος να ευθυνεται για τιποτα.

Α. Ο Συντακτης του αρθρου λεει : "Γιατί αυτοί τον σκότωσαν. Τουλάχιστον στη δική μου συνείδηση αυτοί είναι οι εγκληματίες."

Θα μπορουσε βεβαια να κατηγορησει τον εαυτο του ως ηθικο αυτουργο αφου αυτος και πολλοι ακομα που προτιμουν να αγορασουν πειρατικα cd αναγκασαν τον Τονι να γινει το "βαπορακι" τους και εν τελη να σκοτωθει.

Β. " Και δηλώνω απερίφραστα πως θα συνεχίσω να αγοράζω CD από τους πλανόδιους, όχι γιατί δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω τα αυθεντικά, αλλά για να φανερώσω ότι είμαι αντίθετη σε όλο αυτό το “παιχνιδάκι κλέφτες κι αστυνόμοι” που στήνουν όσοι δε σέβονται τον εαυτό τους πρώτα από όλα και κατ' επέκταση όλους εμάς που τους χρυσοπληρώνουμε μέσω των φόρων. "

Αν περιοριζαμε τις αγορες παρανομων cd, dvd, παιχνιδιων κτλ θα πληρωναμε λιγοτερους φορους και τα ιδια θα ηταν πιο φθηνα...

Γ. Αν ο Τονι δεν ηταν μεταναστης μαλλον δεν θα μαθαιναμε ποτε για το περιστατικο.

Δ. Ηξερε προσωπικα τον Τονι και αναφερει περιστατικα απο τη ζωή του; ή απλως κανει το κειμενο πιο συγκινητικο;

Ε. Ποσο "μικροι" μπορει να ειναι ολοι αυτοι που εκμεταλευονται τον θανατο ενος ανθρωπου για να προωθησουν τα πιστευω τους (Πολιτικη, πειρατεια κ.α.)

ΣΤ. Αυτοι που τα εσπασαν στη Θεσσαλονικη τα εσπασαν γιατι τους επνιξε το δικιο ή απλως για να τα σπασουν (και δεν αναφερομαι στους συγγενεις και φιλους του Τονι).

 

R.I.P. Τονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί φίλε μου προσωπικά τον ήξερα εγώ και άς μήν είμαι ο συντάκτης του άρθρου.

Προσωπικά και εδώ και πολλά χρόνια...

 

 

 

Δημοσιεύω την απάντηση που έδωσε η συντάκτης του mixed.gr

 

εδώ με αφορμή τα όσα έχουν ήδη γραφτεί.

 

 

(Προκαταβολικά συγγνώμη από όλους τους φίλους για όσα ακολουθούν, αλλά είμαι στο τσακ να σκοτώσω άνθρωπο...)

 

Λοιπόν, επειδή τα πήρα τώρα στο κρανίο, να πεις χαιρετίσματα στον κύριο KWSN_Men ότι είναι ανημέρωτος και τα όσα αραδιάζει εναντίον του άρθρου μου, είναι αβάσημα και παντελώς αναληθή.

 

Κι επειδή μου την έδωσε πολύ άγρια στο νευρικό μου σύστημα, να τον ενημερώσω χωρίς να θέλω να κάνω εγωιστικές δηλώσεις, ότι σπουδάζω στο Τμημα Πολιτικών Επιστημών και Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας, με ειδίκευση στον τομέα των Διεθνών Σχέσεων, πράγμα που σημαίνει ότι αν μη τι άλλο γνωρίζω πολιτική ιστορία από πρώτο χέρι και μάλιστα επισήμως.

 

Τώρα αν κάποιος θέλει να καταρρίπτει έτσι αυθαίρετα πολιτικά γεγονότα, είναι καθαρά προσωπικό του πρόβλημα, αλλά καλά θα κάνει να μην προσπαθεί να μας κάνει πλύση εγκεφάλου και να μας πλασάρει τα γεγονότα σύμφωνα με γνωστές τεχνικές μειονοτήτων που σκοπίμως παραπλανούν την κοινή γνώμη για την επίτευξη προσωπικών συμφερόντων.

 

Να σας ενημερώσω λοιπόν αγαπητέ μου άγνωστε, επειδή προφανώς το αγνοείτε, ότι αυτός για τον οποίο κάνατε αναφορά στο insomnia (Νέλσον Μαντέλα), ήταν γιος του αρχηγού της φυλής των Τέμπου, μέλος του Αφρικανικού Εθνικού Κογκρέσου το 1944, αναδεικνυόμενη ηγετική φυσιογνωμία και ηγέτης του Umkhonto We Sizwe (Δόρυ του Εθνους) της ένοπλης πτέρυγας του ΑΕΚ, ο οποίος παραιτήθηκε από το δικαίωμα διαδοχής, για να αφιερωθεί στη Νομική Επιστήμη (πράγμα που υποδηλώνει αληθινά αισθήματα θαυμασμού και ταυτόχρονα σεβασμού για τον κλάδο).

 

Για να διαφωτιστείτε λίγο επαρκέστερα (για να μην πω καθολικά) επί του θέματος, θα σας συμβούλευα να ενημερωθείτε σχετικά με τη δίκη της Ριβονίας (Γιοχάνεσμπουρκ, αν σας λέει κάτι), το λόγο που εκφώνησε ο ίδιος για την υπεράσπισή του, τη σχέση μεταξύ του Αφρικανικού Εθνικού Κογκρέσου και του Umkhonto, την επίδειξη δύναμης της τότε κυβέρνησης για να συντρίψει την αντίθεση στην πολιτική της, την έννοια περί τρομοκρατίας, τους πυροβολισμούς στο Σάρπβιλ το 1960, την τότε προτεινόμενη Λευκή Δημοκρατία, την Παναφρικανική Διάσκεψη, τις ενέργειες της μετέπειτα κυβέρνησης του Φρεντερίκ ντε Κλερκ και τις πρώτες παμφυλετικές εκλογές του 1994.

 

Όσο για την αναφορά σας περί Νότιας Αφρικής, να τονίσω ότι όλες οι επαναστάσεις από κάπου ξεκίνησαν μέχρι να γίνουν πραγματικότητα.

 

Στη θέση σας, δε θα αμφισβητούσα έτσι ελαφρά τη καρδία το έργο και τη συμβολή ενός ανθρώπου που βραβεύτηκε το 1993 με το Νόμπελ Ειρήνης. (αλήθεια, αυτό το γνωρίζετε; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μας κάνει την τιμή η συγραφεύς να εγγραφεί στο Insomnia και θα της απαντήσω και εγώ, χωρίς αντιπροσώπους.

 

Χαιρετισμούς (ή χαιρετίσματα; ) στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών από το Ολλανδικό Κονγκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δέν είμαι αντιπρόσωπος κανενός φίλε μου απλά δέν ήθελα να σε αφήσω στο σκοτάδι .... και αλήθεια όμως ωραίο avatar που μοιάζει και στον manson !! μπράβο εύγε ! :P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

protip: νομίζουν οτι ειναι ο μανσον ο τραγουδιστής.

 

 

και οσο για το τοπικ, who cares για τον τονι απο εδω μεσα? δεν τον γνώριζα, δεν με επηρέασε ποτε, καθε μερα πεθαίνουνε παρα πολλα ατομα, να περιμενουμε και αλλα αρθρα για τον κωστα, τον ji-ma και τον μαλεκ που πεθανανε οση ωρα διαβαζετε αυτο το ποστ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμνομίζω πως αυτό που διαφοροποιεί τον τόνι από τους άλλους αποθανόντες, είναι η αμφιβολία του κατά πόσο τον έσπρωξε κάποιος αστυφύλαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, 5χρονα να βίαζε και να τον πέταγαν οι συγγενείς, πάλι με την αστυνομία θα τα έβαζαν.

 

Που κατάντησα γέρος άνθρωπος, να υπερασπίζομαι τους μπάτσους με αυτούς που μπλέξαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μην ακούω παπαριές τώρα. Εντάξει, μαύρος και άραχλος και ωραία περνούσαμε το 39, αλλά σιγά τη ζημιά που μας έκανε. Εκτός αν πήγατε να πουλήσετε μαύρα σιντί και σας έφαγε τη θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...