Προς το περιεχόμενο

Στη μνήμη του Τόνι...


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης να αναφέρω ότι ΟΣΟΙ από τους μπάτσους είναι κομπλεξικοί και γουστάρουν να βγάζουν τα απωθημένα τους στους κρατουμένους, φροντίζουν να το κάνουν εκεί που τους παίρνει (λαθρομετανάστες, πρεζάκια κλπ), που ξέρουν ότι δε θα τους βγάλουνε μετά στον ευαγγελάτο. Δεν φέρονται σε όλους το ίδιο (απλά το αναφέρω σα γεγονός, δεν λέω ότι είναι καλό ή κακό). .

 

σωστο αυτο σε γενικες γραμμες

 

Αν θελησε τωρα να πεσει απο τον πρωτο οροφο για να γλυτωσει απο τον νομο... ειναι δικο του προβλημα.

 

ΑΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
απόλοτζιζ, τώρα το είδα αυτό.

δεν ξέρω. λογικά θα βρεθώ με τα χέρια στον τοίχο.

αλλά δν με έχει σταματήσει ποτέ μπάτσος στη γερμανία και ό,τι ελέγχους έχω δει είναι απλώς "τι κάνετε" κτλ και ευγενικά.

 

το 'χουμε ξαναπεί, όλες οι απόψεις είναι βασισμένες σε προσωπικά βιώματα.

 

@νικ, θα το θυμάμαι αυτό =ρ

 

λοιπόν για να σου λύσω την απορία (μιας και έζησα 22 χρόνια σε αυτή την χώρα)

 

Τα τι κάνετε κλπ... είναι επειδή γίνετε ο έλεγχος χωρίς να το παίζει ο άλλος "αντιεξουσιαστής" (και το κέρατο του το τράγιο)

Αν λοιπόν το παίξεις "καμπόσος" στην καλύτερη περίπτωση θα βρεθείς για κάνα 2μηνο στο νοσοκομείο , στη χειρότερη θα μοιάζει το αυτοκίνητό σου με σφουγγάρι κατσαρόλας και εσύ θα είσαι αγκαλιά με κανένα Αλσατικό λυκόσκυλο

 

Εδώ στο Greece έχουμε από τις πιο μαλθακές και άμπαλες αστυνομίες

μην ακούω υπερβολές ότι πέφτει και καμιά σφαλιάρα στην ανάκριση

κρίμα θα ήταν να τους κερνούσαν και καμιά σοκολατίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στο Greece έχουμε από τις πιο μαλθακές και άμπαλες αστυνομίες

μην ακούω υπερβολές ότι πέφτει και καμιά σφαλιάρα στην ανάκριση

κρίμα θα ήταν να τους κερνούσαν και καμιά σοκολατίνα

 

αυτοι οι "τους" ποιοι ειναι ; παντα οι αλλοι; δεν μπορει να τυχει να ειμαστε εμεις καποιος άφταιγος; τοτε θα νιώσεις την αδικια στο κόκκινο και τι θα κανεις ; εδω ειναι ελλαδα δεν ειναι αγγλια γαλλια γερμανια να τηρούνται οι νομοι και να σε ακουσει καποιος υπευθυνος. Εδω θα σου πουνε βουλωστο και φυγε.

 

Προσωπικάοσες φορες εχω υποστει καποιον έλεγχο στη γαλλια εχω παθει πλακα. Ο σεβασμος ειναι στον υπέρτατο βαθμο. Σε κανει να σεβεσαι τον νομο απο μονος σου. Ο ξαδερφος μου ειχε ερθει περυσι το καλοκαιρι και μας κανανε έλεγχο στο αυτοκινητο και οταν ειδε την ευγενεια των μπατσων μου λεει : "τι ναι αυτοι εδω ρε συ ;" και γελαγε

 

και αλλο προσωπικο παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά την αστυνομική κουλτούρα στην ελλάδα την γνωρίζω πολυ καλα και δεν θα την μαθω σημερα

οταν ημουνα πιτσιρικος καναμε κανα σουζο κλπ και ειχαμε παρε δωσε με την ασφαλεια, και ξεραμε απο αλλα παιδια τι γινεται εκει μεσα

παντα μα πάντα έπεφτε άγριο ξύλο

ποτε δεν ηταν διαφορετικά και ας μην εισαι κατηγορούμενος για κατι αλλα απλα ύποπτος. Η προανακριτική εξεταση περιλαμβάνει και ξυλο και εξευτελισμό.

Μετα απο χρονια ακουω στις ειδησεις τα βιντεο με τους ξυλοδαρμους κλπ και ακουω τον υπ να λεει οτι πρόκειται για μεμονωμενα περιστατικά και οτι δεν ειχε πεσει κατι παρομοιο στην αντιληψη του

 

ποια μεμονωμενα περιστατικα ρεεεε που ζεις ; σε αλλο κρατος;;

χρονια και χρονια γινονται αυτα , ειναι η αστυνομική κουλτουρα που κληρονομήσαμε απο τουρκοκρατία.... δικτακτορια ... και δε συμμαζεύεται

 

έχεις δίκιο δε λέω, αλλά σκέψου το και αλλιώς...

 

Πές ότι σε έπιαναν για κάτι, π.χ. είχες ένα τσιγάρο... Σε πηγαίνανε λοιπόν στο τμήμα, σε κερνούσανε ένα καφεδάκι, σε βάζανε να ξαπλώσεις άνετα περιμένοντας σε ένα καναπέ,σου άνοιγαν την τηλεόραση για να μη βαριέσε στο περίμενε, και μετά έλεγαν "οκ ελεύθερος, φύγε"... Τι επίπτωση θα είχε αυτό στην κοινωνία?

γνωρίζοντας όλοι ότι δεν πρόκειτε να τους κάνουν τίποτα ακόμα και αν τους πιάσουν θα γινόταν "της επι χρήμασοι εκδιδωμένης"...

 

Υ.Γ. εμένα με σταμάτησαν με το αυτοκίνητο για έλεγχο χωρίς δίπλωμα (ανήλικος τότε) και το μόνο που έκαναν είναι να κάτσουν και να μου εξηγήσουν ότι αν εγώ κάνω καμιά μλκια, οι γονείς θα πληρώνουν τα σπασμένα, μου είπανε να πάρω ένα τηλ τους γονείς μ για να έρθουν να πάρουν το αμάξι και μόλις είδανε ότι πήρα τηλ έφυγαν... Ούτε ξύλο έφαγα, ούτε στο αυτόφορω πήγα(που θα μπορούσαν να με πάνε), ούτε....Μην γενικεύουμε λοιπόν κάποιες συμπεριφορές, σίγουρα θα υπάρχει και ο κομπλεξικός αστυνομικός, που θα σε δείρει χωρίς λόγο, αλλά δεν σημαίνει ότι αυτό είναι κουλτούρα της αστυνομίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο θέσω αλλιώς.

Είσαι εσύ. Και έχεις επάνω σου κάτι παράνομο. Ένα τσιγάρο ρε παιδί μου, κάτι.

 

Και σε σταματάνε για έλεγχο 2 μπάτσοι στην Ελλάδα και 2 στη Γαλλία.

Που θα έτρεχες;

 

Δεν ξέρω από Γαλλία αλλά στην Ιταλία μου έκανε εντύπωση το πλήθος των αστυνομικών που περιπολούσαν. Αλλά κατά κάποιο τρόπο ένιωθα ασφάλεια σε αντίθεση με την ελληνική αστυνομία.

 

Αν είχα «τσιγάρο» ή αν ήμουν παράνομος φαντάζομαι οτι και εκεί θα έπρεπε να τρέξω.

Μου είχε τύχει να δω μπροστά στα μάτια μου καραμπινιέρη να κυνηγάνε μαύρο πλανόδιο πωλητή... και εννοείται οτι έτρεχε σαν τρελός και εκεί.

 

Πάντως ανεξάρτητα από την οργάνωση της εκάστοτε αστυνομίας η αστυνόμευση δεν είναι η λύση του προβλήματος.

Ακόμη και χώρες όπως η Ιταλία ή οι ΗΠΑ που έχουν ισχυρό σώμα αστυνομίας το έγκλημα είναι στα ύψη και σε χειρότερα επίπεδα από την Ελλάδα.

 

Το ζήτημα είναι οτι στην Ελλάδα οι αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές επειδή παρέχουν επαγγελματική απόκατασταση έχουν φτάσει να είναι πρώτες στις προτιμήσεις των υποψηφίων στις πανελλήνιες ενώ στο εξωτερικό δέχονται οποιονδήποτε :mrgreen:

 

Δηλαδή είναι διαδεδομένη η νοοτροπία του δημοσίου υπαλλήλου στις τάξεις των σωμάτων αυτών... πολύ αμφιβάλλω για το πόσο αιμοσταγείς είναι οι περισσότεροι αξιωματικοί της αστυνομίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση: Γιατί να αυτοκτονήσει?

 

Όπως τόσοι άλλοι είπαν αερολογίες ότι μπορεί να τον δολοφόνησαν ασφαλίτες, ότι αν τον έπιαναν θα τον σάπιζαν στο ξύλο και πολλά άλλα ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ ας πω κι εγώ το μακρύ και το κοντό μου.

Μήπως έτρεχε για να ξεφύγει με μεγάλη ποσότητα ναρκωτικών? Μήπως αυτοκτόνησε για να μην πάει φυλακή με διαδικασία αυτοφώρου για πρόσφατο βιασμό γυναίκας που πιθανόν να τον αναγνώριζε?

 

Αυτά γιατί πολλά ειπώθηκαν που είναι απλά φαντασία του καθενός δημοσιογράφου και ΘΕΛΩ-ΝΑ-ΓΙΝΩ-δημοσιογράφος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου είπανε να πάρω ένα τηλ τους γονείς μ για να έρθουν να πάρουν το αμάξι και μόλις είδανε ότι πήρα τηλ έφυγαν

 

Εξαρτάται ποιος ήταν ο πατέρας σου.Αν ήταν δημόσιος υπάλληλος ε δε θα σου κάνουν τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή πολλά ειπώθηκαν εδώ, ας ξεχωρίσουμε λίγο τις φήμες από τις αλήθειες... Να αναφέρω ότι την νύχτα που έγινε το κακό ήμουν στο 51, καφετέρια που βρίσκεται ακριβώς δίπλα από το Μπελ Επόκ στην οποία έγινε το όλο θέμα... Ακούστε τι "ακριβώς" έγινε: Ο Τόνι (Τόνι Αλούα λέγεται... όχι Wilson που είδα πιο πίσω....) καθόταν στο Μπελ Επόκ όταν προς το μέρος του κινήθηκαν αστυνόμοι/ασφαλήτες (εγώ δεν μπορώ να τους ξεχωρίσω) οι οποίοι ήταν με πολιτικά. Ο Τόνι μόλις τους είδε φοβήθηκε και πήγε προς το μαγαζί, μπήκε μέσα ανέβηκε στον πάνω όροφο και οι αστυνόμοι τον ακολούθησαν. Ο Τόνι για να αποφύγει την σύλλειψη κινήθηκε προς την βεράντα και πήγε να πηδήξει από το μπαλκονάκι. Σημειοτέον από το μπαλκονάκι δεν πήγε να πηδήξει κάνοντας τον σταυρό του και όντας σίγουρος ότι θα σκοτωθεί. Μιλάμε για ύψος 3 - 4 μέτρα και ούτε... Από εκεί λίγο να προσέξεις, δεν σπας ούτε πόδι. Ο Τόνι όμως δεν πρόσεξε/βιαζόταν/φοβήθηκε και όταν πήδηξε (πήδηξε με τα πόδια, δεν έκανε βουτιά) δεν πρόσεξε την κατεβασμένη τέντα του μαγαζιού, όπου σκάλωσε το πόδι του με αποτέλεσμα να αλλάξει θέση το σώμα του και να καταλήξει να πέφτει με το κεφάλι... την κατάληξη την γνωρίζουμε όλοι. Ήρθαν ασθενοφώρα, περιπολικά κλπ κλπ.... Ο Τόνι ΔΕΝ ήρθε σε άμεση επαφή με τους αστυνόμους καμία στιγμή εκείνο το βράδυ, από δική του απροσεξία σκοτώθηκε...

 

Αυτή ήταν όλη η στείρα αλήθεια. Οι φήμες τώρα λένε ότι οι συγκεκριμένοι αστυνόμοι παλιότερα τον είχαν συλλάβει και του πήρανε τα λεφτά. Τι να πω, δεν λέω ότι δεν στέκει αλλά μου ακούγεται λίγο μούφα γιατί στο σημείο που καθόταν και πουλούσε ο Τόνι κάθονται μέρα νύχτα καμιά 10αριά άτομα που κάνουν την ίδια δουλειά και είναι ένα από τα κεντρικότερα σημεία αν όχι το κεντρικότερο της Καλαμαριάς, πράγμα που σημαίνει ότι λειτουργούν καλώς ή κακώς με την ανοχή της αστυνομίας...

 

Ο Τόνι τώρα ήταν μια χαρά ανθρωπάκος. Προσωπικά είχα παίξει πολλές φορές μπάλα μαζί του στο γήπεδο του Αριστοτέλη (οι Καλαμαριώτες με καταλαβαίνουν) είχα πάρει και ένα cd από αυτόν. Ήταν πολύ άνετος και δεν ενοχλούσε κανέναν, όπως σχεδόν όλοι οι όμοιοί του. Άς είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει και καλό κουράγιο στους δικούς του...

 

 

Όσο για τις αντιδράσεις, για τους αναρχικούς ας μην πω τπτ, όπου γάμος και χαρά, πρώτη πάει η Βασίλω. Όπως και για το αντίπαλο στρατόπεδο... Γέμισαν οι τοίχοι της Καλαμαριάς συνθήματα από τις 2 παρατάξεις, και οι πλάκα είναι οτί οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι έγινε... Για άλλη μια φορά σ' αυτή την χώρα παίζουμε το σπασμένο τηλέφωνο για το θεαθήναι... Έλεος πια, έλεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...