Προς το περιεχόμενο

Στη μνήμη του Τόνι...


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω παραδειγμα ενος παιδιου και φιλου πηγαιναμε μαζι σχολειο

το 1989 στην καλαματα, τον κυνηγαει η αστυνομια γιατι του εκανε νοημα και δεν σταματησε. Τον χτυπησε με το περιπολικό στο πισω μερος του παπιου και επεσε στην ακρη του δρομου. Του κανανε ελεγχο και αυτο ηταν. Το παιδι -17χρονων- πηγε σπιτι του και το βραδυ ενιωθε ενοχλησεις και ζαλαδες. Παει στο νοσοκομειο και τον στελνουνε στην Πατρα γιατι ειχε εσωτερικη αιμοραγια και τελικα πεθανε. Ολη η πολη ξεχυθηκε στους δρομους και περικυκλωσαν το αστυνομικο τμημα και αρχισαν να διαμαρτυρονται μικροι - μεγαλοι. εγιναν φασαριες μολοτοφ προς το τμημα κλπ

οταν σκοτωθεί καποιος ενω τον καταδιωκει η αστυνομια , φταει η αστυνομια , σαν ηθικος αυτουργος.

 

*ούτε στο νοσοκομείο δεν τον πήγαν

 

Και έγω οταν ήμουν μικρός και με κυνηγούσε κάποιος και έπεφτα, του έλεγα οτι αυτός φταίει γιατι με κυνηγούσε.

Όταν ήμουν 7 χρονών αυτά.

 

Πριν ενα χρόνο ένα βλαμμένο έκλεψε την τσάντα της μητέρας μου και την έριξε κάτω. Πέρα απο την οικονομική καταστροφή (πήγαινε να πληρώσει εφορία και φπα), στο τσάκ δεν της έκανε ζημιά. Συγννώμη στους ρομαντικούς του forum που θα τον κέρναγαν γεμιστά και θα του έλεγαν οτι η ζωή ειναι ωραία , εγώ θα του ξεκολλούσα τα χέρια απο τους ώμους και θα τον σάπιζα οχι με γκλομπ αλλά με αλυσιοπριονο. Αν ο μπάτσος δεν κυνηγήσει κάποιον που σταματάει, και αυτός ο κάποιος πριν έχει κάνει κάτι, θα του σπάσω το κεφάλι εγώ ο ίδιος.

 

Το ενδεχόμενο ο Τόνι να ήταν χέστης μου κάνει περισσότερο απο την δακρύβρεχτη ιστορία του βιοπαλαιστή που τον κυνήγουσαν κατι ανθρωπομορφα μπλέ τέρατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Στην Γαλλία. Ο Καρατζαφέρης ειναι ακόμα στο 4% εδώ. Στην Γαλλία έχει φτάσει παραπάνω.

Στην Ιταλία δε έχει καραμπινιέρι που δεν δίνουν λόγο και σε κανέναν.

Στην Αγγλία δεν θέλω να ξέρω.

Στην Γερμανία θα τον είχα σαπίσει τον μαύρο τα ξυρισμένα ανεγκέφαλα.

Στην Ρωσία θα τον είχαν πυροβολήσει οι απέναντι για να πουλάνε τα cd τους πιο εύκολα. Ατυχής η σύγκριση μάλλον.

 

Αρχικά στη Γερμανία δν θα έτρεχες γτ είναι νόμιμα μέχρι 5g =p

Δεύτερον, απαγορεύονται τα πολιτικά ποστ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΑΜΠΦΟΟΟΟΡΟΥΜ...

 

Χωρίς πλάκα τώρα, σε όσες χώρες έχω πάει κ είχα πάρε-δώσε με μπάτσους, δν ήταν έτσι. Δλδ έξω βλέπεις μπάτσο και σκέφτεσαι "ασφάλεια/βοήθεια/πληροφορίες", εδώ βλέπεις μπάτσο και εύχεσαι να μη σε δει. Και πραγματικά, από προσωπική μου εμπειρία έχω μόνο καλά λόγια να πω -αν εξαιρέσουμε εκείνο το ματατζή που πήγε να χουφτώσει μια πρώην μου- αλλά αυτό συμβαίνει επειδή χειρίστικα σωστά τις καταστάσεις. Όταν ο μπάτσος σε βλέπει κ αντί να σκέφτεται "αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου", σκέφτεται "ύποπτος και τον δέρνω μέχρι να αποδειχτεί πως είχα δίκιο", ε γάμησέ με ρε συ. Γτ δν έχει ακουστεί τπτ για ξένα αστυνομικά σώματα στην κλίμακα τη δική μας;

 

Το ενδεχόμενο ο Τόνι να ήταν χέστης μου κάνει περισσότερο απο την δακρύβρεχτη ιστορία του βιοπαλαιστή που τον κυνήγουσαν κατι ανθρωπομορφα μπλέ τέρατα.

 

κ προφανώς αυτό ισχύει. απλώς κάτι μου λέει πως τώρα πόνεσε λιγότερο.

 

Γενικά ρε παιδί μου, αν οι μπάτσοι φέρονται όπως οφείλουν, ας χορεύουνε και το χορό του ζαλόγγου οι πάκηδες στα φανάρια.

Μέχρι τότε όμως θα αιτιολογείται ο εκάστοτε πανικός με κάτι παραπάνω από το φόβο της σύλληψης και αυτό θα τους βαραίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για άλλες χώρες δεν ξερω αλλά στην Γαλλία σε ξεκωλιάζουν...στο Παρίσι μπροστά στα μάτια μου και σας το ορκίζομαι πιανουν έναν φίλο μου και τον έχουν με κολλημένα χέρια στον τοίχο και τον σημαδεύει ο άλλος μπάτσος με όπλο μέσα στο μετρό γιατί στην μηναία κάρτα που είχε η φωτογραφία δεν ήταν στο σωστό μέγεθος!!!!είχε και μούσι ο φίλος μου πολύ μούσι...δεν ξέρω αν σας λέει κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδεχόμενο ο Τόνι να ήταν χέστης μου κάνει περισσότερο απο την δακρύβρεχτη ιστορία του βιοπαλαιστή που τον κυνήγουσαν κατι ανθρωπομορφα μπλέ τέρατα.

 

αυτην την αποψη θα ειχα και εγω αν δεν ειχα προσωπικες εμπειριες και βιωματα.

αλλα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο καθένας με βάση τα βιώματά του κρίνει. Αυτό που λέμε είναι ότι τα προσωπικά μας βιώματα δεν αρκούν για να βγάλουμε απόλυτα συμπεράσματα. Εγώ π.χ. δεν είχα ποτέ άσχημη εμπειρία με μπάτσους. Άλλοι είχαν. Προφανώς η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Προσωπικά, αποφεύγω να είμαι απόλυτος με ο,τιδήποτε. Πιστεύω ότι για όλα τα θέματα, η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω , με ανυσηχει το γεγονος πως ενας αστυνομικος μπορει να ειναι αδιστακτος προς εναν λαθρομεταναστη -ή πρεζονι ή οτιδηποτε αλλο- και ευγενεστατος στον εμφανισιακα καθως πρεπει

;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχετε ακουσει την αρχη της αναλογικοτητας?

κατοχυρωνεται στο αρθρο 25 του Συνταγματος

 

λεει απλα οτι :

για να επιτυχθει ενας χ σκοπος πρεπει να χρησιμοποιηθει το ψ μεσο

το οποιο ειναι καταλληλο και αναγκαιο γι αυτο το σκοπο (ουτε περισσοτερο ουτε λιγοτερο)

 

μπακαλιστικα:δεν εφαρμοζω το ποναει χερι κοψει κεφαλι

παραδειγμα:

υποθεση μακαρατζης : ( μπορειτε να την βρειτε στο ευρωπαικο δικαστηριο ανθρωπινων δικαιωματων )

εν συντομια: τυπακι με μανια καταδιωξης και λοιπα ψυχασθενικα θεωρειται απο μπλοκο αστυνομικων τρομοκρατης , καταδιωκεται απο μεγαλη αστυνομικη δυναμη και καταληγει να γαζωθει μεσα στο φιατακι του (σταθευμενο σε βενζιναδικο )του απο εκαντοταδες σφαιρες

 

αυτο που λειπει απο τον ελληνα μπασκινα ειναι η μορφωση,

αδυνατει να καταλαβει οτι αυτος ειναι που πρεπει να ξερει το δικαιο σε ολο το βαθος του , ωστε για να κρινει τα λεπτα ορια του

και οχι να δρα ως τραμπουκος-φοροεισπρακτωρ του κρατους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο θέσω αλλιώς.

Είσαι εσύ. Και έχεις επάνω σου κάτι παράνομο. Ένα τσιγάρο ρε παιδί μου, κάτι.

 

Και σε σταματάνε για έλεγχο 2 μπάτσοι στην Ελλάδα και 2 στη Γαλλία.

Που θα έτρεχες;

 

Lu

Μια και θέτεις θέμα σύγκρισης της εγχώριας με αλλοδαπής αστυνομίας

Μια και αναφέρεις σε πολλά σου ποστ παραδείγματα από Deutschland

λύσε μου μια απορία :

 

Τι θα πάθεις αν ο Γερμανός αστυνομικός σου κάνει απλά νόημα έστω και με ανασήκωμα του φρυδιού του να σταματήσεις και εσύ τον αγνοήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δν πιάνω πάλι την καραμέλα περί εξαιρέσεων. Στατιστικά μιλάμε για ένα σώμα ανεγκέφαλων βλάχων που μπερδεύουν την δικαιοδοσία με το μήκος.

Δεν είχα ποτέ την ευτυχία να γνωρίσω τι συμβαίνει στις πολιτισμένες χώρες, αλλά στην Ελλάδα όλοι (ή έστω σχεδόν όλοι) όσοι έχουν (ή πιστεύουν ότι έχουν) κάποια μορφή εξουσίας, την μπερδεύουν με το μήκος. Από τον απλό θυρωρό μιας δημόσιας υπηρεσίας μέχρι τον εκάστοτε πρωθυπουργό.

 

Βάσει αυτού, θεωρώ πολύ λογικό να χεστεί σε τρελό βαθμό επάνω του ο σιντάκιας -ειδικά αν έχει ξαναπεράσει από το λούκι της σύλληψης- και τον δικαιολογώ. Τώρα να ακούω πόσο απίθανο είναι το ενδεχόμενο να τον σπρώξανε οι μπάτσοι ή να αντέδρασε υπερβολικά με τα ιστορικά δεδομένα που έχουμε για αυτούς, ε. Όχι. Γενικά, άνθρωπος ήταν και πέθανε, δν θα κλάψουμε κ όλας, αλλά μην ακούω κ για αποποίηση ευθυνών. Και "μπου" να του κάνανε κ να τρόμαξε, ο λόγος που τρόμαξε είναι η αιτία της ευθύνης των μπάτσων. Ναι;
Αν τον είχαν ξαναπιάσει και είχε περάσει αυτά που πιστεύεις, μήπως θα έπρεπε να είχε σταματήσει να εμπορεύεται πειρατικά CD; :roll:

Αν περάσω με κόκκινο και μου κάνουν σήμα να σταματήσω αλλά εγώ γκαζώσω για να ξεφύγω και τελικά σκοτωθώ μόνος μου, θα φταίει ο κακός "μπάτσος";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον είχαν ξαναπιάσει και είχε περάσει αυτά που πιστεύεις, μήπως θα έπρεπε να είχε σταματήσει να εμπορεύεται πειρατικά CD; :roll:

 

δλδ ο σωφρονισμός και η νόμιμες συνέπειες για κάποιον που πουλάει πειρατικά σιντί είναι να τον σαπίζουμε στο ξύλο;

 

"Μήπως λοιπόν εφ' όσον την λιθοβόλησαν την πρώτη φορά, τη δεύτερη έπρεπε να φοράει μπούργκα αντί για μίνι;"

 

Πες μου πόση απόσταση διακρίνεις στο σκεπτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lu

Μια και θέτεις θέμα σύγκρισης της εγχώριας με αλλοδαπής αστυνομίας

Μια και αναφέρεις σε πολλά σου ποστ παραδείγματα από Deutschland

λύσε μου μια απορία :

 

Τι θα πάθεις αν ο Γερμανός αστυνομικός σου κάνει απλά νόημα έστω και με ανασήκωμα του φρυδιού του να σταματήσεις και εσύ τον αγνοήσεις

 

απόλοτζιζ, τώρα το είδα αυτό.

δεν ξέρω. λογικά θα βρεθώ με τα χέρια στον τοίχο.

αλλά δν με έχει σταματήσει ποτέ μπάτσος στη γερμανία και ό,τι ελέγχους έχω δει είναι απλώς "τι κάνετε" κτλ και ευγενικά.

 

το 'χουμε ξαναπεί, όλες οι απόψεις είναι βασισμένες σε προσωπικά βιώματα.

 

@νικ, θα το θυμάμαι αυτό =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ ο σωφρονισμός και η νόμιμες συνέπειες για κάποιον που πουλάει πειρατικά σιντί είναι να τον σαπίζουμε στο ξύλο;

Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι τον είχαν ξανασυλλάβει και τον σάπισαν στο ξύλο;

Επειδή είδες 2-3 βίντεο με κάποιους αστυνομικούς το κάνουν;

Αν είναι να γενικεύουμε και να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα, τότε κι εγώ θα πω ότι την προηγούμενη φορά που τον είχαν συλλάβει θα έπρεπε να τον είχαν στείλει στη φυλακή όπως προβλέπει ο νόμος για τους πειρατές και μετά την αποφυλάκισή του να τον είχαν στείλει πακέτο στην πατρίδα του όπως επίσης προβλέπει ο νόμος για τους λαθρομετανάστες (δεν ξέρω αν ήταν νόμιμος ή παράνομος, αλλά αφού βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα... ).

 

Αν έρθει να σου αδειάσει το σπίτι κανένας καημένος λαθρομετανάστης που δεν είχε στον ήλιο μοίρα και δεν τα βρήκε όπως τα περίμενε στην Ελλάδα, άσε τον να φύγει γιατί μπορεί οι μπάτσοι να τον σαπίσουν στο ξύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι τον είχαν ξανασυλλάβει και τον σάπισαν στο ξύλο;

Επειδή είδες 2-3 βίντεο με κάποιους αστυνομικούς το κάνουν;

Αν είναι να γενικεύουμε και να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα, τότε κι εγώ θα πω ότι την προηγούμενη φορά που τον είχαν συλλάβει θα έπρεπε να τον είχαν στείλει στη φυλακή όπως προβλέπει ο νόμος για τους πειρατές και μετά την αποφυλάκισή του να τον είχαν στείλει πακέτο στην πατρίδα του όπως επίσης προβλέπει ο νόμος για τους λαθρομετανάστες (δεν ξέρω αν ήταν νόμιμος ή παράνομος, αλλά αφού βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα... ).

 

Αν έρθει να σου αδειάσει το σπίτι κανένας καημένος λαθρομετανάστης που δεν είχε στον ήλιο μοίρα και δεν τα βρήκε όπως τα περίμενε στην Ελλάδα, άσε τον να φύγει γιατί μπορεί οι μπάτσοι να τον σαπίσουν στο ξύλο.

 

Νομιμος ηταν. Ναι τον ειχαν σαπισει στο ξυλο. Υπαρχουν μαρτυρες. Ξερω ανθρωπο που τον ηξερε.

Εκτος απο αυτο, γιατι σκοπιμα μπερδευεις καταστασεις στο τελευταιο ποστ σου? Ξερεις απο παρανομη πραξη σε παρανομη πραξη υπαρχει διαφορα, αλλιως να εξισωσουμε την πειρατεια με τον βιασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...