Προς το περιεχόμενο

turbox iron vn75-225


darkthan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1on eipame einai vestel... to peira... Einai poly kalo..

2on xp paizoun pleon kai to problhma htan ena chip tis intel pou exoun ola ta nea forita

3on h karta pou exei einai para polu kalh

4on oti exei kalh karta grafikon anebazei 8erokrasia

5on h mpataria mou krataei 1:15-1:30 wra

6on Diabazoun swsta 32bita windows 4GB mnimis???? apo pote????

 

Kai oso gia gia to alienware to kirileman einai polu kalo file!

Apo ta kalutera kommatia tis Arima!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερευχαριστημένος Versatile!

 

Δεν θυμάμαι αν γράφτηκε αλλά το pcmag έχει σε μικρό review το vn αλλά και τον μεγάλο του αδερφό, το GN με ανάλυση 1920χ1200, την 8700Μ GT και τον 7700 επεξεργαστή!!! Απ' ότι λέει, σκίζει σε επιδόσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pantos paidia emena meta apo 1:30 ora paixnidiou den mporo na po oti exei kai treli thermokrasia gia laptop...tha ithela bebea na exo xp pano giati eixe megales diafores se taxitita kai katanalosi poron kias min eixa drivers gia diafora pragmata ....kai pano apo ola timi pros apodosi panta kati hp ,del toshiba ....ta sfiraei!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon... XP mpikan kanonika... H vestel den ta exei steilei episima sto plaisio

To mono pou den paizei einai h turbo memory card...

Apo 8ermokrasia pros to paron kanena problima.

 

re man tous drivers pou tous brikes to fingerprint douleyei????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας κι από μένα (έκανα register ακριβώς για αυτό το post):

 

Πήρα τον VN75-225 χτες. Σας κάνω ένα πρώτο report:

 

1) ένα κόκκινο pixel τέρμα κάτω αριστερά, φαίνεται μόνο σε τίγκα μαύρη οθόνη αλλά και πάλι...

2) Το BIOS της Vestel είναι κλειδωμένο του σκοτωμού, ούτε το splash screen του TurboX στο POST δεν σε αφήνει να βγάλεις

3) Δεν δουλεύει το fingerprint ή τουλάχιστον δεν υπήρχε τίποτα μέσα στις οδηγίες ή μόλις άνοιξα τον υπολογιστή σχετικά με αυτό

4)Δεν δουλεύει το bluetooth

5)Τα Vista τρώνε σκαλώματα στο shutdown και αργούν κιόλας κάπως να ανοίξουν, ενώ αρκετές φορές βρίσκομαι αντιμέτωπος και με την κλεψύδρα όταν κάνω ένα δύο κλικ μαζεμένα

6)Το 3dMark05 χτυπάει error πάντα στη μέση των test αλλά είναι η έκδοση 1.10 και πιθανώς φταίει το compatibility με Vista - DX10

7) To Vista Experience Index είναι στο 4,4 με χαμηλότερο score αυτό της μνήμης (2GB σκατο Jetram του Πλαισίου). Το score της CPU είναι 5,1 και των γραφικών 5,1 και 5,2 (δεν τα έχω μπροστά μου, μπορεί να πέφτω έξω κατά 0,1)

8)Η οθόνη αναγνωρίζεται ως Generic PnP monitor και τα χρώματα μου φαίνονται κάπως ξεθωριασμένα αλλά ίσως είναι λόγω color profile που είναι αρύθμιστο

9) Μου έδωσαν ένα cd με drivers οι οποίοι είναι σε ένα cd σε ξεχωριστά dir για το κάθε component, ψιλομπέρδεμα αλλά αναμενόμενο

10)ΠΟΛΥ ΜΕΤΡΙΑ απόδοση ήχου, έχω την εντύπωση πως παίζουν είτε τα woofers είτε το sub (αν το έχει και κάποιος άλλος ας το επιβεβαιώσει, βλέπω 2 διαφορετικά "High Definition Speakers" στα sound settings)

11) Γενικά καλή ποιότητα πλαστικού εκτός από την ελαφρώς πετσικαρισμένη κλειδαριά

 

Όπως καταλαβαίνετε οι εντυπώσεις μου είναι ανάμικτες και χρήζουν τουλάχιστον μίας βόλτας στο service. Aυτό όμως που μένει αν το καλοσκεφτείς είναι πως δεν φταίει το κακόμοιρο το hardware απλά το συναρμολογούν - στήνουν αρπακόλλα. Ως spec είναι όντως άπαιχτο σε αυτά τα λεφτά (για αυτό το χτύπησα κι εγώ) αλλά θέλει πολλή δουλειά σε drivers - σετάρισμα - benchmarking για να το κάνεις να δουλέψει στο full potential. Κι εγώ ήθελα κάτι που να δουλεύει of the box αλλά πείστηκα πως με noname κατασκευές δεν παίζει κάτι τέτοιο...Λέτε να γέρασα και να έπρεπε να πάρω Vaio?

 

Αν έχετε οποιαδήποτε λύση ή σχόλιο για τη λίστα των προβλημάτων μου, θα με ενδιέφερε πολύ.

Ελπίζω το report μου να βοήθησε.

 

Jissues

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(2gb ram να δινουν 4.4 πρωτη φορα το βλεπω). Ειναι κριμα να παιρνεις καινουργιο λαπτοπ και να σου βγαζει προβληματα.

 

"Λέτε να γέρασα και να έπρεπε να πάρω Vaio?"

Φιλε και γω αν δεν ειχα αρκετα λεφτα για να παρω εναν επωνυμο, θα επερνα κατασκευαζομενο, αλλα θα εψαχνα πολυ καλα στο ιντερνετ για το barebone του.

 

Μηπως κυριοι του Πλαισιου πρεπει να προσφερετε καλυτερη ποιοτητα υπηρεσιων γενικα και καλυτερη ποιοτητα προιοντων???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου cxmgp κάνεις κάποιο λάθος έχω το ίδιο μοντέλο και πιστεύω ότι αν το ρυθμήσεις σωστά το laptop με drivers τότε θα σου δώσουνε οι μνήμες 5.9 όπως παρακάτω στη εικόνα. Αυτό που δεν καταλαβένω είναι το 4.4 στο Aero πως είναι δυνατών σε 3D games 5.2 και στο Desktop performance Windows Aero 4.4 .Ρίχνει πολύ το σκορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7) To Vista Experience Index είναι στο 4,4 με χαμηλότερο score αυτό της μνήμης (2GB σκατο Jetram του Πλαισίου). Το score της CPU είναι 5,1 και των γραφικών 5,1 και 5,2 (δεν τα έχω μπροστά μου, μπορεί να πέφτω έξω κατά 0,1)

 

Φιλε μου εγω κανω λαθος? Αφου ο φιλος Jissues λεει οτι η ram του στο WEI ειναι 4.4

 

Εσενα ειναι 5.9 ???? Μηπως ειναι πειραγμενο το WEI Score ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4,5 οι μνήμες, επιμένω

 

το 4,4 του Aero έγινε 4,5 όταν έβαλα την ανάλυση στο 1280χ800 αντί για 1680χ1050.

 

Συνεχίζω να μην έχω βρει λύση για το bluetooth και το fingerprint (δε με καίνει αλλά μου τη δίνει να μην ξέρω ότι παίζουνε).

 

Επίσης, όταν το βάζω στο Sleep ενώ είναι στην μπαταρία ΠΑΝΤΑ κολλάει. Φίλε που έχεις το ίδιο pc:

 

1)Με τι μνήμες παράγγειλες το δικό σου Iron? (το λέει πάνω η παραγγελία)

2)Παίζουν bluetooth και fingerprint?

3)Έχεις την παραμικρή ιδεά αν αυτό το τούρκικο bios της Vestel έχει καμία πιθανότητα να γίνει ποτέ update?

4)Τι βγάζει το δικό σου στο 3dMark06 (σε 1280x800)?

5)Σου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα με το Sleep?

6)Πόσο σου κρατάει η μπαταρία στο balanced power mode σε συνθήκες δικής σου χρήσης? (και ποιες είναι αυτές, πχ Office, dvd watching, gaming)

 

 

Θα βοηθήσεις πολύ αν απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...