Προς το περιεχόμενο

turbox iron vn75-225


darkthan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδία, η Vestel έχει ένα φόρουμ με αρκετό πράγμα μέσα, αλλά είναι στα Τούρκικα.

http://vestelforum.com/forum/index.php?showforum=2

Όποιος βγάλει άκρη.... κερνάω σε Oriental μαγαζί! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα το 0.26 bios της vestel.

Το περασα και η αληθεια ειναι οτι διορθωνει πολλα προβληματα.

Το link :

http://peristyle.free.fr/_Drivers/Portables/Vestel/DJR154S/

 

Παντα με δικη σας ευθυνη.

 

Κατέβασα το αρχείο Vestel Bios 026 PERITECH.iso αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως το περνάμε.

Πρέπει να φτιάξω bootable CD ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το αρχείο Vestel Bios 026 PERITECH.iso αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως το περνάμε.

Πρέπει να φτιάξω bootable CD ;

 

Αυτο ειναι ενα αρχειο εικονας και με στο nero επιλεγεις burn image ή απλα τρεχεις το αρχειο. Αφου το καψεις βαλτο στο cdrom του laptop και απλα φροντισε στο bios να εχεις επιλεξει boot from cd ως πρωτη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εγκατάσταση των XP πως την κάνετε αφού δεν υπάρχει floppy για να περαστεί ο SATA driver ;

 

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό cdrom.

Λογικα θα το καταφερεις.

Εκτος και αν ψαξεις για τροποποιημενη εκδοση(π.χ. black xp κ.α.) που συνηθως εχουν περασμενους drivers και η εγκατασταση ειναι πολυ ευκολη.

 

Αυτο αν θελεις να εκμεταλευτεις τον sata controller.

Πιο αμμεση λύση ειναι να βρεις στο bios (sorry δεν θυμαμαι σε πιο section) να αλλαξεις τον controller απο AHCI σε IDE COMBINED - LEGACY.

Το κακο με τη 2η λυση ειναι οτι δεν θα μπορεσεις να το αλλαξεις μετα και θα σου πεταει μπλε οθονες & θα εχεις μια μικρη μειωση στην αποδοση του δισκου σου.

Ελπιζω να σε βοηθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό cdrom.

Λογικα θα το καταφερεις.

Εκτος και αν ψαξεις για τροποποιημενη εκδοση(π.χ. black xp κ.α.) που συνηθως εχουν περασμενους drivers και η εγκατασταση ειναι πολυ ευκολη.

 

Χωρίς εξωτερικό CD ROM δεν γίνεται τίποτα ;

Δυστυχώς δεν έχω :(

 

Αυτο αν θελεις να εκμεταλευτεις τον sata controller.

Πιο αμμεση λύση ειναι να βρεις στο bios (sorry δεν θυμαμαι σε πιο section) να αλλαξεις τον controller απο AHCI σε IDE COMBINED - LEGACY.

Το κακο με τη 2η λυση ειναι οτι δεν θα μπορεσεις να το αλλαξεις μετα και θα σου πεταει μπλε οθονες & θα εχεις μια μικρη μειωση στην αποδοση του δισκου σου.

Ελπιζω να σε βοηθησα!

 

Αν είναι να πετάει BSOD να μου λείπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε floppy, ουτε black xp, ουτε τιποτα δεν θελει.

 

Ολα τα laptop τεινουν να ειναι "απο μαμα" με τους δισκους σε AHCI mode. Μπες στο bios με το F2 και πηγαινε Advanced -> IDE Configuration, βαλε στο "HDC Configure as" την επιλογη "IDE Controller" και στο "ATA/IDE Mode" την επιλογη "Native" (οχι Legacy). ;)

 

Εχω βγαλει Vista και εχω βαλει XP σε πολλα laptops, ποτε μου μα ποτε μου δεν ειδα μπλε οθονη εξαιτιας δισκου που γυρισα απο AHCI σε Native IDE. Ασε που οι δισκοι στο συγκεκριμενο laptop ειναι Ultra DMA ΑΤΑ-100, δεν νομιζω να κερδιζεις ιδιετερα πραγματα στο AHCI mode σε κατι που δεν ειναι native SATA. Ωστοσο θα εισαι οντως υποχρεομενος να μεινεις με τους δισκους σε IDE mode, δεν βρησκω κατι κακο σε αυτο ομως.

 

Εαν επιλεξεις να το κανεις με δισκακι των XP, θα πρεπει να κανεις slipstream τους drivers για το AHCI, αυτο μπορεις να το κανεις με ενα προγραμματακι που λεγεται nLite (προϋποθετει οτι εχεις ενα δισκακι των windows στην κατοχη σου). Με αυτο επισης μπορεις να κανεις slipstream και το SP1/SP2 και να βαλεις και αλλα χιλια-δυο καλουδια (καλο θα ηταν να κρατησεις και ενα μετρο και να μην το κανεις πληρως αυτοματοποιημενο το install). Διαθετει οδηγιες και νομιζω πρεπει να 'χει και Ελληνικη γλωσσα μεσα (δεν ειμαι σιγουρος). Καλη τυχη! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια γεια σας. ειμαι και εγω κατοχος αυτου του φορητου και τον χρησιμοποιω εδω και μερικους μηνες χωρις προβληματα. πηγα τελευταια και αγορασα λογω της πτωσης τιμων στην μνημη 4 gb ddr2 667mhz σε 2 αρθρωματα των 2 gb εκαστο. τα τοποθετω και ενω το bios τα βλεπει με επιτυχια μολις αρχιζουν να φορτωνουν τα vista home premium μου βγαζει μπλε οθονη. μπλε οθονη βγαζει και κατα την προσπαθεια εγκαταστασης εκ νεου των vista. αυτα που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης

1. εχει εγκαταστησει κανεις με επιτυχια 4 gb μνημης στο συγκεκριμενο φορητο σε περιβαλλον vista? (στο πλαισιο τα iron πωλουνται πλεον με 4 gb και vista αρα ειναι εφικτη η εγκατασταση και η λειτουργια).

2. ξερει κανεις αν υπαρχει επισημη αναβαθμιση απο το πλαισιο του bios?

3. το bios απο το peristyle τι ακριβως διορθωνει / αναβαθμιζει ?

 

στην τεχνικη υποστηριξη που ρωτησα μου ειπαν να εγκαταστησω το service pack 1 και αν δεν υπαρχει αποτελεσμα να τους το παω εκει. λογω φορτου εργασιας ομως δεν το εχω εγκαταστησει ακομη. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα βγάλεις το ένα dim και πας στα 3 γβ τι κάνει????

 

τιποτα παλι μπλε οθονη. Υποψιαζομαι οτι ειναι θεμα bios πλεον. Δεν ξερω αν το bios του peristyle διορθωνει τιποτα. Το θεμα ειναι οτι κατι καινουργιους iron που προωθει το πλαισιο τους βλεπω που τους προσφερει με 4 gb μνημη, αρα η πλατφορμα δεχεται την παραπανω μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...