Προς το περιεχόμενο

Mac...τιμές!


Tougeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζω σε διάφορα topics, που γίνεται σύγκριση μεταξή Mac και PC και όλοι αναφέρουν πως τα Mac είναι πιο ακριβά. Ακόμη και οι Mac users είναι σε μία λογική "ναι είναι λίγο πιο ακριβά, αλλά...". :confused:

 

Εγώ διαφωνώ πλήρως. Μπορεί να μην υπάρχουν φτηνά mac αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι ακριβά. Για να στήσεις αντίστοιχο μηχάνημα σε PC χρειάζεσαι πολύ περισσότερα. Για παράδειγμα... Εγώ αγόρασα το macbook τον Ιούνη που μας πέρασε 1400...Το μόνο αντίστοιχο μηχάνημα που υπήρχε στην αγορά ήταν το Sony Vaio το οποίο άγγιζε τα 2200!!! Το ίδιο γίνεται και με τα iMac. Αφήστε που οι τιμές πέφτουν συνεχώς.

 

Το ζήτημα λοιπόν δεν είναι ότι τα mac είναι πιο ακριβά. Απλά βγάζουν μόνο κορυφαία μηχανήματα. Για όποιον λοιπόν ψάχνει ένα δυνατό μηχάνημα και όχι ένα κουτί που θα του τρέχει τρεις βασικές εφαρμογές και ένα παιχνίδι στο πιο low resolution...τα mac είναι μονόδρομος. Ας όψεται όμως η τιμημένη Rainbow η οποία έχει καταστρέψει το marketing στην Ελλάδα. Ας γίνει Aplle Hellas και θα δείτε πόσοι χρήστες θα γυρίσουν σε Mac...Όπως και στο εξωτερικό δηλαδή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Νομίζω πως έχουν γεμίσει τα φόρουμς από βαλτούς εταιριών...

 

Βάλε ένα imac και δίπλα μια σύνθεση (από πλαίσιο ή e-shop) για παράδειγμα και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Νομίζω πως έχουν γεμίσει τα φόρουμς από βαλτούς εταιριών...

 

Βάλε ένα imac και δίπλα μια σύνθεση (από πλαίσιο ή e-shop) για παράδειγμα και πες μας.

 

Γιατί δεν τον κάνεις εσύ να μας πεις; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη φίλε doubleh αλλά είχα μία άποψη και την κατέθεσα. Δεν είμαι βαλτός καμιάς εταιρείας. Ίσα ίσα που την αντιπρόσωπο της Apple στην Ελλάδα, την κατηγόρησα στο ίδιο post. Τώρα αν θεωρείς ότι με έχει βάλει η Apple UK ή οποιαδήποτε άλλη...τί να σου πω?

Γεγονός είναι ότι τα αντίστοιχα μηχανήματα σε PC είναι πιο ακριβά (χωρίς να συγκρίνω καν για το χίλιες φορές κατώτερο και χίλιες φορές ακριβότερο λειτουργικό τους).

Καιρός είναι να ανοίξουμε (και στην Ελλάδα επιτέλους) λίγο το μυαλό μας και να κοιτάξουμε και λίγο δεξιά αριστερά πέρα απ' ότι μας λέει η μαμά MS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καποιο καιρο ενας φιλος μου, σκεφτοταν να αγορασει mac η pc. Επομενως κατσαμε και φτιαξαμε ενα mac οπως το ηθελε (20 inch iMac) και ενα custom made PC. Εννοειτε οτι στο pc βαλαμε hardware αντιστοιχης ποιοτητας με το mac, δηλαδη δεν βαλαμε καμια κακομοιρικη mobo και ενα σκληρο δισκο σκουπιδιαρικο οπως κανουν οι περισοτεροι για να κατεβασουν τιμη ωστε να παρουν καλες καρτες γραφικων και επεξεργαστες. Οπως ελεγα λοιπον βαλαμε πραγματα αντιστοιχης ποιοτητας, βαλαμε και webcam βαλαμε και καρτα δυκτιου, βαλαμε και bluetooth, και οτι προσφερει ενα apple, βαλαμε και σοβαρο monitor, οχι κατι μιζερα iyamma, η viewsonic η samsung ηταν και φυσικα αθορυβα fans, περιτο να πω οτι η τιμη για το pc βγηκε καμποσα ευρω περισοτερα, γυρω στα 250. Αποδειξη πως αν κανεις αντιστοιχια ποιοτητας και αποδοσης το αποτελεσμα δεν ειναι αυτο που καποιος θα περιμενε, βεβαιως και παλι το πιθανοτερο ειναι οτι θα καταληξεις να μην σου εχουν εγκατασταθει καλα τα drives να υπαρχει καποιο προβλημα καπου κλπ, κλπ.. πραγματα που σε ενα apple δεν συναντας + οτι κραταει περιπου τα διπλασια χρονια απο ενα pc διοτι σε αντιθεση με αυτα το hardware του δεν ειναι σχεδιασμενο να αλλαζει καθε 1 χρονο επειδη η nvidia εβγαλε νεα καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν το άνοιξε ο doubleh το θέμα. ;-)

 

Όχι αλλά την "πρόσκληση" για σύγκριση την έκανε. Kαι μάλιστα με απαράδεκτο τρόπο, υπονοώντας ότι κάποιο άλλο μέλος είναι "βαλτός εταιρείας".

 

Όταν "προ(σ)καλώ" κάποιον, έχω και έτοιμα τα στοιχεία που θα τον... κατατροπώσουν.

 

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Eusebius.

Από την άλλη, δέχομαι ότι ο UmbertoJeco το μελέτησε το πράγμα, αλλά έχω μια μικρή υποψία ότι μάλλον αδίκησε την pc πλευρά.Τουλάχιστον από πλευράς οθόνης δεν έχει ακούσει και τα καλύτερα για το 20άρι iMac, οπότε δεν ξέρω γιατί το pc έπρεπε να έχει το ακριβότερο monitor ενώ υπάρχαν ανεκτές/φθηνότερες λύσεις. Και ίσως αυτή την "υπερβολή" να την έκανε και με τα υπόλοιπα parts. Ίσως λέω. Το παιδί ξέρει καλύτερα όταν έκανε τη σύγκριση.

 

Η γνώμη μου είναι πάντως ότι το iMac είναι ιδιαίτερη κατασκευή. Δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα custom made tower pc.

Η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει, είναι μεταξύ macbook (pro) και αντίστοιχα laptops. Ε, και νομίζω ότι είναι αισθητά πιο ακριβά τα mac ή underpowered στα ίδια λεφτά.

Τουλάχιστον τελευταία φορά που ψώνισα.

 

Κατά τα άλλα, επειδή δεν θέλω να είμαι μονοφαγάς, προτείνω στον paredwse να μοιραστούμε τα πράγματα.

Και να κρατήσει αυτός το εισιτήριο για τη Ρόδο. Κι εγώ το πήδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paredwse επειδη και εγω πιστευω οτι τα fanboys της apple ειναι λιγο υπερβολικα σε αυτα που γραφουν

θα ηθελα πολυ να εβρισκα εγω να παραθεσω τα στοιχεια της συγκρισης για να δουμε τελικα τι ισχυει, αλλα δεν εχω καμια γνωση με τα apple και τι θεωρουμε αντιστοιχο (διαβασα εδω οτι ουτε τα μονιτορ της Samsung ειναι αντιστοιχο με ενα apple κατι το οποιο το θεωρω απιστευτη υπερβολη)

 

το θεμα ετσι οπως τεθηκε ειναι ΕΜΕΣΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ (δεν λεω οτι ο φιλος Tougeo ειχε αυτην την προθεση αλλα ετσι βγηκε) θα ηθελα καποιος που γνωριζει να κανει μια συγκριση τιμων για να καταλαβουμε και εμεις ποσο φτηνοτερα* ειναι

 

* θα αποδειχθει η οχι στην πραξη αυτο μετα την συγκριση

 

 

Όχι αλλά την "πρόσκληση" για σύγκριση την έκανε. Kαι μάλιστα με απαράδεκτο τρόπο, υπονοώντας ότι κάποιο άλλο μέλος είναι "βαλτός εταιρείας".

 

Όταν "προ(σ)καλώ" κάποιον, έχω και έτοιμα τα στοιχεία που θα τον... κατατροπώσουν.

 

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μία άποψη είπα, και στο τέλος θα χρειαστεί να δώσω και φορολογική δήλωση!!! :P :mrgreen:

 

Έτσι ενδεικτικά για να ενισχύσω την άποψή μου παραθέτω το παρακάτω:

 

MacBook Intel Core 2 Duo 2.16GHz 160GB Black Ελληνική Έκδοση

 

 

Ενσωματωμένη οθόνη 13.3" TFT

2.16GHz Intel Core 2 Duo

4MB Level 2 Smart Cache Memory

Δίαυλος Συστήματος 667MHz

Mνήμη 1GB (2x512) DDR2 RAM PC2-5300 στα 667MHz

επεκτάσιμη μέχρι τα 2GB

Σκληρός δίσκος εσωτερικός 160GB Serial ATA (5400rpm)

Εσωτερικό SuperDrive DVD+R DL/ DVD±RW/CD-RW

Intel GMA 950 graphics processor με 64MB DDR2 SDRAM

μοιραζόμενα με κυρίως μνήμη

Ενσωματωμένη camera iSight

Διεθνές & εξελληνισμένο Mac OSX v10.4

Eλληνικά Eγχειρίδια

Υποδομή Γραμματοσειρών

1 281.73 Eur

 

 

Vaio VGN-SZ5XN/C

 

 

Κατηγορία Είδους Business

Κατασκευαστής Sony

Μοντέλο Vaio VGN-SZ5XN/C

Οθόνη 13.3" WXGA X-Black LCD

Ανάλυση 1280 x 800

Επεξεργαστής Intel Core 2 Duo T7200 2.00GHz

Μνήμη 2048MB DDR2

Επέκταση Μνήμης up to 2GB

Σκληρός Δίσκος 160GB SATA 5400rpm

Κάρτα Γραφικών nVidia GeForce 7400 335MB

Οπτικά Μέσα DVD±RW / ±R DL / -RAM.

Λειτουργικό Windows Vista Business GR/EN

Κάμερα Sony Motion Eye 0.3 Megapixels

Ήχος Intel HD Audio & 3D Surround

Ηχεία 2 ενσωματωμένα

Δικτύωση Modem 56k Bluetooth 2.0 with EDR Wireless Lan (802.11a/b/g) Ethernet 10/100

Θύρες Docking Station connector x 1 USB 2.0 x 2 ExpressCard/34 x 1 Memory Stick Slot x 1 Mini IEEE-1394 x 1 Headphone out x 1 Modem RJ-11 x 1 Ethernet RJ-45 x 1 Card Reader VGA out x 1 Microphone in x 1

Μπαταρία Li-Ion

Βάρος 1,69 kg

Διαστάσεις 315 x 234 x 22 mm

Λοιπά Χαρακτηριστικά G-Sensor HDD Shock Protection. Adobe Photoshop Elements 5.

 

 

Από το Internet ?2419 από το Πλαίσιο ?2700!!!

 

 

Και κάτι ακόμα...

 

Σε όλα τα forum*γίνονται συζητήσεις του τύπου αυτό το hardware είναι καλύτερο εκείνου, εκείνο το πρόγραμμα υπερισχύει του άλλου, κ.ο.κ. Δεν θα κατηγορούσα ούτε τον ένα ούτε τον άλλο ότι κάνει "διαφήμιση" του προϊόντος. Εγώ δοκίμασα κάτι (macbook) έμεινα ευχαριστημένος και θεώρησα σωστό αυτό να το μοιραστώ (αυτός δεν είναι και ένας από τους λόγους ύπαρξης των forum???). Αναγκαστικά λοιπόν όταν θες να συγκρίνεις ένα προϊόν, θα υποστηρίξεις την μία ή την άλλη εταιρεία. Μακάρι να γινόταν αλλιώς, αλλά δεν γίνεται.

 

Αυτά... sorry αν κούρασα, αλλά ήθελα να ξεκαθαρίσω την θέση μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Tougeo, φοβάμαι πως συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά το Sony έχει dedicated κάρτα γραφικών, ενώ το mac χρησιμοποιεί τη μνήμη του συστήματος.

Δεύτερον, το mac είναι από αλουμίνιο. Ενώ το Sony είναι από εξωτικό ανθρακόνημα.

Τρίτον (και ως αποτέλεσμα του δύο) το mac ζυγίζει 2,31 kg ενώ το Sony ζυγίζει 1,69 kg και αυτόματα μιλάμε για άλλη κατηγορία laptop (σχεδόν υποφορητού).

Τέταρτον, το Sony έχει fingerprint αναγνώστη ενώ το mac δεν έχει.

Πέμπτον, το mac έχει τη μισή RAM από το Sony.

Έκτον, δεν νομίζω πως συγκρίνονται οι οθόνες. Έχεις δει x-black της Sony από κοντά?

Έβδομον, το Sony έχει 2.419 με το ΦΠΑ ενώ το Mac έχει 1.281,73 χωρίς το ΦΠΑ, δηλαδή 1.525 τελική.

 

Είναι διαφορετικής κατηγορίας πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Vaio που χρησιμοποίησες είναι το αντίστοιχο του mac?

Πλάκα κάνεις?

 

Λοιπόν, το σονι έχει 2GB μνήμη, η τιμή είναι με ΦΠΑ, έχει ξεχωριστή και κλάσσεις ανώτερη κάρτα γραφικών (βάλε βίστα αέρο στο μακ!!!) και είναι από ανθρακόνημα με αποτέλεσμα να ζυγίζει 1,69 κιλά τη στιγμή που το μακ είναι πάνω από 2 κιλά ενώ έχει και οθόνη x-black (γυαλιστερή).

 

Για ποια σύγκριση μιλάμε?

 

ΥΓ Εγώ όταν έψαχνα για φορητό (πριν ένα χρόνο), 1200 έκανε το μακ, στα ίδια ένα σονι, στα ίδια και το τοσίμπα (Μ100-165) που πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και έχουν διαφορές τα 2 τους (γι αυτό άλλωστε έβαλα και χαρακτηριστικά τους). Νομίζω όμως (αν είμαι λάθος διορθώστε με) ότι είναι το μόνο 13αρι που βγάζει η sony, και με αυτή τη λογική τα επέλεξα....

 

Το (χωρίς ΦΠΑ) στο mac το είχα βάλει μέσα σε tag*αλλά για κάποιο λόγο δεν εμφανίστηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mac έχει 2.16 επεξεργαστή και λόγω μη dedicated κάρτας και osx (το μεγαλυτερο πλεονεκτημα) καλύτερη αυτονομία. Είναι δυνατόν να μην είναι στη ίδια κατηγορία? Και τότε τί είναι στην ίδια κατηγορία? ότι έχει ίδιους αριθμούς? Και τοτε τί έχουμε να συγκρίνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά,μηπως συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα?

Και εξάλλου αυτό που έχει αξία σε ένα mac είναι το λειτουργικό του... ψυχική υγεία άνεκτίμητη... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...