Προς το περιεχόμενο

Ποιο firewall προτιμάτε;


dimitris2006

Ποιο firewall προτιμάτε;  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Ποιο firewall προτιμάτε;

    • Ashampoo FireWall
    • BlackICE
    • CA Personal Firewall
      0
    • Comodo Firewall
    • Filseclab Firewall
    • Jetico Personal Firewall
    • Kaspersky Anti-Hacker
    • Lavasoft Personal Firewall
    • Look 'n' Stop Personal Firewall
    • McAfee Firewall
    • Norman Personal Firewall
      0
    • Norton Personal Firewall
    • Outpost Firewall
    • Prisma Firewall
      0
    • Sunbelt Personal Firewall
    • Vista Firewall
    • XP Firewall
    • ZoneAlarm Firewall
    • Άλλο (πείτε ποιο)
    • Κανένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 179
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ρε παιδιά το Comodo δεν σου τα πρήζει με συχνές υπενθυμίσεις όταν προγράμματα που έχεις εγκατεστημένα προσπαθούν να συνδεθούν στο internet;έχω διαβάσει παντού ότι πολλές φορές "ξεχνάει" ότι έχεις βάλει "Allow and remember this action" σε κάποιο πρόγραμμα και πετάει pop-ups όταν ανοίγεις το πρόγραμμα αυτό.Αν συμβαίνει αυτό είναι κάπως εκνευριστικό.

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου το Comodo,αυτά που διαβάζω λέω(ακόμη και στο forum του Comodo).Θέλω όμως να το δοκιμάσω,γιατί διαβάζω ότι είναι πιο ελαφρύ από το ZoneAlarm Security Suite που έχω(είναι όντως αισθητά ελαφρύτερο; ).

 

Και κάτι άλλο:η μηχανή του Comodo για σκαναρίσματα των σκληρών δίσκων(υποθέτω ότι έχει scan engine για τα κλασσικά εβδομαδιαία scan μας)κάνει δουλειά ή είναι της πλάκας;Βρίσκει δλδ τίποτα spyware ή (κυρίως)tracking cookies;

 

Έβαλα σήμερα το Comodo. Την τελευταία έκδοση η οποία είναι και η πρώτη που κατάφερε να τρέξει στο PC. Με τις παλιότερες δεν τα 'χα καταφέρει. Μετά την εγκατάσταση είτε σε XP είτε σε Vista το PC μου crashαρε.

 

Τώρα που δούλεψε έχω το πρόβλημα ότι δεν κρατάει τα Allow. Παρ' όλο που το Remember είναι τσεκαρισμένο ξεχνάει...

 

Είχα δοκιμάσει και πριν το Online Armor. Και τα δύο προγράμματα πετούν συνέχεια τόνους μηνυμάτων... Γι' αυτό προφανώς και είναι πρώτα στο test --> http://www.matousec.com/projects/firewall-challenge/results.php

 

Αλλά ρε παιδιά έχουν όντως αξία όλα αυτά τα μηνύματα; Είναι τόσες οι λεπτομέρειες για κάθε εφαρμογή που δεν υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανείς αν αυτό που περιγράφεται στο μήνυμα είναι ή όχι αναμενόμενο από την εφαρμογή. Όταν πάω να ανοίξω μία άγνωστη για το COMODO εφαρμογή μου λέει ότι πάει να τροποποιήσει κάποια DLL ότι θέλει να επικοινωνήσει με κάμποσες άλλες διεργασίες, ότι ζητάει απευθείας πρόσβαση στο δίσκο κλπ. Ποια είναι η λογική δηλαδή; Ότι ο χρήστης ξέρει για κάθε μια εφαρμογή που τρέχει με ποια DLL θα επικοινωνήσει αυτή και με ποιες διεργασίες; Ίσως βέβαια αυτά τα μηνύματα να είναι ο μοναδικός τρόπος προστασίας αλλά δε νομίζω ότι τελικά προστατεύουν ουσιαστικά. Για να προστατεύσουν σε κάθε εφαρμογή που τρέχουμε θα πρέπει να αφιερώνουμε 1 ώρα search κατά το πρώτο start up της. Θα ήθελα πάνω σε αυτό να ακούσω τις γνώμες όσωn έχετε χρησιμοποιήσει ένα εκ των Online Armor ή Comodo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pusher,εμένα πάντως το Comodo εδώ και 2 μήνες περίπου(latest version πάντα)που το χρησιμοποιώ μ'έχει καλύψει πλήρως.Θυμάται όλες τις ρυθμίσεις και δεν είχα καθόλου crashαρίσματα.Απίστευτα ελαφρύ και γρήγορο.

Παίζει να'σαι λίγο γκαντέμης,τι να πω.Στο επόμενο format σου δοκίμασέ το πάντως,δε νομίζω να σου βγάλει τα ίδια συμπτώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pusher,εμένα πάντως το Comodo εδώ και 2 μήνες περίπου(latest version πάντα)που το χρησιμοποιώ μ'έχει καλύψει πλήρως.Θυμάται όλες τις ρυθμίσεις και δεν είχα καθόλου crashαρίσματα.Απίστευτα ελαφρύ και γρήγορο.

Παίζει να'σαι λίγο γκαντέμης,τι να πω.Στο επόμενο format σου δοκίμασέ το πάντως,δε νομίζω να σου βγάλει τα ίδια συμπτώματα.

 

Ναι τα προβλήματα προφανώς δε συμβαίνουν σε όλους τους χρήστες. Αν και το Comodo είναι πρώτο στο poll κανείς δε μου απάντησε στην παρακάτω ερώτηση.

 

Αλλά ρε παιδιά έχουν όντως αξία όλα αυτά τα μηνύματα; Είναι τόσες οι λεπτομέρειες για κάθε εφαρμογή που δεν υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανείς αν αυτό που περιγράφεται στο μήνυμα είναι ή όχι αναμενόμενο από την εφαρμογή. Όταν πάω να ανοίξω μία άγνωστη για το COMODO εφαρμογή μου λέει ότι πάει να τροποιήσει κάποια DLL ότι θέλει να επικοινωνήσει με κάμποσες άλλες διεργασίες, ότι ζητάει απευθείας πρόβαση στο δίσκο κλπ. Ποια είναι η λογική δηλαδή; Ότι ο χρήστης ξέρει για κάθε μια εφαρμογή που τρέχει με ποια DLL θα επικοινωνήσει αυτή και με ποιες διεργασίες; Ίσως βέβαια αυτά τα μηνύματα να είναι ο μοναδικός τρόπος προστασίας αλλά δε νομίζω ότι τελικά προστατεύουν ουσιαστικά. Για να προστατεύσουν σε κάθε εφαρμογή που τρέχουμε θα πρέπει να αφιερώνουμε 1 ώρα search κατά το πρώτο start up της. Θα ήθελα πάνω σε αυτό να ακούσω τις γνώμες όσωn έχετε χρησιμοποιήσει ένα εκ των Online Armor ή Comodo!

 

Αυτή είναι η κρίσιμη ερώτηση για μένα. Το Comodo έχει πολύ καλή βαθμολογία γιατί ενημερώνει το χρήστη για κάθε κίνηση κάποιας εφαρμογής. Αν όμως το δικό μας κριτήριο είναι από ποια εφαρμογή προέρχονται τα μηνύματα και όχι οι ενέργειες που περιγράφονται στο κάθε μήνυμα τότε ουσιαστικά έχουμε το ίδιο επίπεδο προστασίας με το να χρησιμοποιούμε άλλο firewall που πετάει 1 - 2 μηνύματα για κάθε εφαρμογή. Θα ήθελα να ακούσω κάποια άποψη πάνω σε αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

To "FataMorgana" Μου το συνέστησε κορυφαίος hacker όταν του είπα ότι με ενοχλούσαν υπερβολικά τα πολλά alarms.Το εγκατέστησα χωρίς 2η κουβέντα γιατί μου άρεσε πολύ το όνομα του,κάτι που είναι βασικότατο γιά ένα πρόγραμμα ασφαλείας! Επίσης μου άρεσε η απόχρωση πούχε το τζίγιουαι του(GUI) ολόιδιο με την απόχρωση πόχουν φέτος οι φανέλλες της ποδοσφαιρικής ομάδας που υποστηρίζω(σαν τρελλός).Όπως θα καταλάβατε είμαι "ειδικός"γιαυτό ακούστε με: Όποια λειτουργία του firewall σας ενοχλεί απενεργοποιήστε την,αν σας πουν ότι το τάδε antivirus έχει και firewall εγκαταστήστε το αμέσως,το λέει και η διαφήμηση,όλα σε ένα(νοικοκυρεμένα)! Δεν έχετε firewall, δεν πειράζει κρεμάστε στην οθόνη του υπολογιστή ένα αρκουδάκι panda και θα σας προστατεύει αυτό.Τέλος αν κάποιος,αν και ασχετος,πιστεύει ότι είτε από επιφοίτηση,είτε από διαίσθηση,είτε από ονειροφαντασία γνωρίζει ποιό είναι το κορυφαίο firewall ας βγει και ας το γράψει με κεφαλαία γράμματα! Να το διαβάσουμε και να ωφεληθούμε όλοι,και όχι μόνο εμείς,ο κόσμος όλος!Κάντετο,μην crashαρίζετε,"συνφορουμίτες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Armor2net έχω περάσει το τελευταίο 6μηνο στο Comodo και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολλές φορές καταντούν εκνευριστικά τα πολλά pop-ups, αλλά έχω καταφέρει να τα περιορίσω. Καμιά φορά τεστάρω και με διάφορα leak tests να δω αν έχω καμιά "ορθάνοικτη πόρτα" από λάθος στις ρυθμίσεις μου (αν και τα αποτελέσματα αυτών των προγραμμάτων ελέγχονται για την αξιοπιστία τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Το NetFilter.

 

Πράγματι, με βάση τις δυνατότητες, το NetFilter είναι ασύγκριτο! Αλλά και το PF έχει ωραίες δυνατότητες και πιο απλή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...