Προς το περιεχόμενο

Ποιο firewall προτιμάτε;


dimitris2006

Ποιο firewall προτιμάτε;  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Ποιο firewall προτιμάτε;

    • Ashampoo FireWall
    • BlackICE
    • CA Personal Firewall
      0
    • Comodo Firewall
    • Filseclab Firewall
    • Jetico Personal Firewall
    • Kaspersky Anti-Hacker
    • Lavasoft Personal Firewall
    • Look 'n' Stop Personal Firewall
    • McAfee Firewall
    • Norman Personal Firewall
      0
    • Norton Personal Firewall
    • Outpost Firewall
    • Prisma Firewall
      0
    • Sunbelt Personal Firewall
    • Vista Firewall
    • XP Firewall
    • ZoneAlarm Firewall
    • Άλλο (πείτε ποιο)
    • Κανένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 179
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδιά το Comodo δεν σου τα πρήζει με συχνές υπενθυμίσεις όταν προγράμματα που έχεις εγκατεστημένα προσπαθούν να συνδεθούν στο internet;έχω διαβάσει παντού ότι πολλές φορές "ξεχνάει" ότι έχεις βάλει "Allow and remember this action" σε κάποιο πρόγραμμα και πετάει pop-ups όταν ανοίγεις το πρόγραμμα αυτό.Αν συμβαίνει αυτό είναι κάπως εκνευριστικό.

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου το Comodo,αυτά που διαβάζω λέω(ακόμη και στο forum του Comodo).Θέλω όμως να το δοκιμάσω,γιατί διαβάζω ότι είναι πιο ελαφρύ από το ZoneAlarm Security Suite που έχω(είναι όντως αισθητά ελαφρύτερο; ).

 

Και κάτι άλλο:η μηχανή του Comodo για σκαναρίσματα των σκληρών δίσκων(υποθέτω ότι έχει scan engine για τα κλασσικά εβδομαδιαία scan μας)κάνει δουλειά ή είναι της πλάκας;Βρίσκει δλδ τίποτα spyware ή (κυρίως)tracking cookies;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Comodo και απο μενα συν το firewall του router.

 

νομίζω ότι πάει πολύ 2 firewalls.καθυστερούν τη γενική απόδοση.για χρήση στο σπίτι μόνο το firewall του ρουτερ πιστεύω είναι οκ.2 firewalls είναι για σερβερς και πιο επαγγελματικά πράματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι πάει πολύ 2 firewalls.καθυστερούν τη γενική απόδοση.για χρήση στο σπίτι μόνο το firewall του ρουτερ πιστεύω είναι οκ.2 firewalls είναι για σερβερς και πιο επαγγελματικά πράματα

Το firewall του router δε νομίζω να καθυστερεί το σύστημα μιας και ο υπολογιστής δεν ασχολείται μ αυτό. Το software firewall είναι κυρίως για την φραγή των εξερχόμενων πακέτων, κάτι που δε γίνεται απ αυτό του router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το firewall του router δε νομίζω να καθυστερεί το σύστημα μιας και ο υπολογιστής δεν ασχολείται μ αυτό. Το software firewall είναι κυρίως για την φραγή των εξερχόμενων πακέτων, κάτι που δε γίνεται απ αυτό του router.

 

ναι αλλά το θέμα είναι να μην μπει κάτι...εάν φτάσει στο σημείο να μπει τότε θα βρει τρόπο και να βγει:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές φορές θέλουμε να εμποδίσουμε κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή να επικοινωνήσει με το Διαδίκτυο, άρα η ύπαρξη ενός software firewall είναι απαραίτητη. Και μάλιστα μας αποκαλύπτει ποιες εφαρμογές... "σπιουνεύουν" κάτω απ' τη μύτη μας...

Να προσθέσω ότι στην ψηφοφορία αυτή είχα ψηφίσει το Outpost, πλέον όμως χρησιμοποιώ το Comodo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές φορές θέλουμε να εμποδίσουμε κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή να επικοινωνήσει με το Διαδίκτυο, άρα η ύπαρξη ενός software firewall είναι απαραίτητη. Και μάλιστα μας αποκαλύπτει ποιες εφαρμογές... "σπιουνεύουν" κάτω απ' τη μύτη μας...

Να προσθέσω ότι στην ψηφοφορία αυτή είχα ψηφίσει το Outpost, πλέον όμως χρησιμοποιώ το Comodo.

 

ναι αλλά αυτό δεν είναι κακόβουλη ενέργεια που θα σε βλάψει. Και με το soft firewall μπορεί να γίνει εάν δεν το σετάρεις σωστά. Με λίγα λόγια δεν αξίζει να χαραμίσω πόρους για τέτοια ασφάλεια....οικιακοί χρήστες είμαστε. Το hardware "τειχος" του router φτάνει κ περισσεύει πιστεύω.:-D;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, πάντως εγώ τουλάχιστον θέλω να ξέρω τι γίνεται στο σύστημά μου και τι ακριβώς κάνει κάθε εφαρμογή, γι' αυτό και θεωρώ το software firewall απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...