Προς το περιεχόμενο

Στέλιος Καζαντζίδης - 6 χρόνια χωρίς τον θρύλο


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν λές οτι είναι μεγάλος άνθρωπος τότε πάω πάσο γιατί όντως δεν ξέρω τί και πώς... Μπορεί να ήταν ο μέγιστος και δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι μιας και δεν γνωρίζω..

Εγώ όπως προείπα τους καλλιτέχνες τους κρίνω μουσικά και μόνο μουσικά... Και η "μουσική" άποψη είναι η παραπάνω ;)

Όπως και να έχει το ίντερνετ ξέρουμε πολύ καλά πως είναι απρόσωπο και πως κανένα bold και κεφαλαίο δεν μπορεί να αποδώσει σωστά τον λόγο...

No worries & hard feelings φυσικά...

Να'σαι καλά.. :-)

 

Τα bold και οι μεγάλες γραμματοσειρές μπήκαν στα σημεία που διαφωνούσα έντονα. Δεν έχω τίποτα με κανέναν και ούτε θέλω να βάλω κανέναν με το ζόρι να ασπαστεί τη γνώμη μου. Θα ήθελα όμως όποιος μπει στον κόπο να απαντήσει στο θέμα να μπει και στον κόπο να ψάξει για το θέμα και να σκεφτεί. Αλλιώς δε βλέπω το νόημα του να μπαίνει στη διαδικασία.

 

Όσο για τη θεματολογία των τραγουδιών του αναφέρθηκα στο προηγούμενο μήνυμά μου. Αυτά τα θέματα σίγουρα είναι διαχρονικά και ανεξάρτητα ηλικίας. Γιατί όσοι αναφερθήκατε στα τραγούδια του μιλήσατε μόνο γι' αυτά της ξενιτιάς δε μπορώ να το καταλάβω. Θα ήθελα όμως πολύ να μου πείτε! Και να αναφέρω εδώ πως μεγάλο ποσοστό των τραγουδιών του - το μεγαλύτερο - είναι ερωτικά. Όποιος δε με πιστεύει ας τα ακούσει όλα. Δυστυχώς δε μπορώ να το αποδείξω αλλιώς. Να είναι βέβαιος όμως πως θα ακούσει ότι ακριβώς είπα!

 

Αν θέλεις κάνε μου τη χάρη να διαβάσεις τα εξής μηνύματα (δίνω link για να σε γλιτώσω από τον κόπο να ψάχνεις) και αν θες μου λες μετά τη γνώμη σου:

 

#5

#12

#17

#25

#30

#35

#55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Λέω όμως πως το hype που τον ακολουθεί είναι υπερβολικό.. ιδιαίτερα όταν υποστηρίζεται απο πιτσιρικάδες που έφαγαν πλύση εγκεφάλου απο τους γονείς τους..

 

Γιατί όποιος νέος ακούει Καζαντζίδη πρέπει αναγκαστικά να έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου από τους γονείς του;

Εγώ -σου μιλάω ειλικρινά- είμαι νέος (20άρης συγκεκριμένα) και τον Καζαντζίδη δεν τον έμαθα από τους γονείς μου αλλά τον άκουσα εγώ μόνος μου και μου αρέσει.

Είναι αλήθεια οτι τα τραγούδια που μ' αρέσουν περισσότερο δεν είναι αυτά που μιλάνε για την φτώχεια ή την ξενιτιά αλλά για θέματα όπως ο έρωτας ή η αγάπη. Θέματα πάντα επίκαιρα και διαχρονικά και θέματα που απασχόλησαν πολύ τον Καζαντζίδη στα τραγούδια του. Άλλωστε είναι γνωστό οτι δεν τραγούδησε μόνο για την ξενιτιά και για την φτώχεια αλλά και για πολλά άλλα.

 

Όμως και πάλι γιατί είναι κακό το να ακούει κάποιος νέος ένα τραγούδι για την ξενιτιά;

Εγώ έχω δει ξένους μετανάστες στη χώρα μας (και νέους ακόμα) που ξέρουν τα παλιά λαϊκά (και τα τραγούδια του Καζαντζίδη φυσικά) σαν να μεγάλωσαν με αυτά γιατί προφανώς τους εκφράζουν.

Επίσης αν ένα τραγούδι έχει ωραία μελωδία και το ερμηνεύει μια απίστευτη φωνή σαν αυτή του Στέλιου είναι τόσο παράξενο να σου αρέσει ακόμα και αν ο στίχος δε σε αγγίζει;

Δηλαδή απ' όλα τα ξένα τραγούδια που σου αρέσουν καταλαβαίνεις τους στίχους; Και μόνο γι' αυτό τα ακούς; Επειδή ο στίχος τους σε αγγίζει και σε εκφράζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγώ μερικά λόγια για τον Στελάρα μας.

εγώ πιστεύω ότι η διαφορά που έχει με τους άλλους τραγουδιστές είναι η εξής:

1)όλα αυτα που τραγούδησε τα πίστευε πάνω απ`όλα . Αν δεν του άρεσαν τα λόγια δεν τα έλεγε τα τραγούδια . Ηταν αλήθειες. ακόμα ήθελε να τραγουδάει τραγούδια κατανοητά για τον απλό κοσμάκη . δεν είχαν οι στοίχοι του λέξεις ακατανόητες . (το σύστημα είναι ένοχο, αλά δεν το δίκασε κανείς )

2)ήταν πέρα για πέρα αληθινός και όχι ψεύτικος . (κι`όμως κυρία μου κ οι άνδρες κλαίνε!)

3)πίστευες μέσα από τα τραγούδια του ότι πρώτα τα είχε βιώσει αυτός ,και απλώς σου ερχότανε στα αυτιά σου σαν μια αφήγηση .(Εγώ είμαι ένας απόκληρος....)

4)Το κλάμα που λένε πολλοί ότι έβγαζε η φωνή του,είναι ψέμα. Η φωνή του ήταν ακόμα κ στα γεράματα του πιο καθαρή από ποτέ !το κλάμα έβγαινε από την ψυχή του! Είχε έναν μοναδικό τρόπο να λέει τα τραγούδια και συνάμα να πονάει για όλη αυτή την αδικία που βλέπει να υπάρχει γύρο μας , από την εκμετάλλευση του κοσμάκη μέχρι και την ζωή την ίδια που κάνουμε κ έχουμε γίνει ρομποτάκια της εξουσίας .(Ξέρω νεκρούς που πάνε κάθε μέρα στην δουλειά ....)

5)Το ότι τον ακούν οι σημερινοί 20ριδες (εγώ είμαι στα 37 κ Τον ακούω από τα 16 μου),είναι απολύτως φυσιολογικό ,διότι άκουσαν όλους τους καλλιτέχνες ,κ έβγαλαν το συμπέρασμα `` μόνο ο Στελάρας τα λέει τα πράγματα με το όνομα τους``.

6)καλός είναι και ο Γονίδης , κ ο Τερζής ,Βοσκόπουλος και όλοι οι άλλοι μαζί(δεν λέω άλλους να μην αδικήσω κανένα άλλο) αλλά τι έχουν να μας πουν?τι??? δεν εννοώ ότι δεν τραγουδάνε ωραία η ότι είναι φάλτσοι , αλλά δεν είναι κανείς τους αυτό που λέμε,`Ο δικός μας`.δεν μπορούν να πιάσουν το σφυγμό του κοσμάκη ,το μόνο που σκέπτονται είναι πως θα γεμίσουν το κέντρο τους , και όχι να περάσουν μια ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο.(για μια καλύτερη ζωή,παλεύουμε σ αυτή τη γη )

7)Δεν θέλω να αναφερθώ για τον άνθρωπο Καζαντζίδη (που ποιον δεν έχει βοηθήσει ? και ποιος δεν τον έχει αδικήσει κ εκμεταλλευτεί ? ) έκανε κουμπάρους και βάφτισε πάνω από 200 παιδιά ,σε αυτόν τον τόπο μόνο πρόσφερε , και το μόνο που αποκόμισε ήταν η αγάπη του λαού (γιατί μόνο στην καρδιά του λαού ζω , εκεί είναι το σπίτι μου,εκεί γεννήθηκα και εκεί θα πάψω κάποτε να υπάρχω ).αλήθεια όλους εσάς που δεν σας αρέσει ο Στελάρας που έχετε γεννηθεί?? αλλού?κ που? Πάμε τώρα παρακάτω σε αυτό που λέγετε Καζαντζίδης. Ο Καζαντζίδης παιδιά ναι έχει κάνει κακό. Που?στο κατεστημένο . `Κτυπούσε` τα αφεντικά με έμμεσο τρόπο μέσα από τα τραγούδια του διότι εκμεταλλεύονταν τον εργάτη!!Αυτό ήταν κάτι που ενοχλούσε και δεχότανε πυρά !! έτσι ένιωθε και αυτός!αδικημένος !!!έπρεπε να βγει να τα πει κ να τα τραγουδήσει κ αυτός κ εμείς μαζί του για να αλαφρώσει η ψύχη μας!!(να μην ξεχνάμε όλοι μας μες την ζωή ετούτη , με τον ιδρώτα του φτωχού ,πως βγαίνουνε τα πλούτη!)

8)θα μπορούσα να κάτσω να γράφω με τις ώρες τι εστί Καζαντζίδης ,αλλά δεν έχει νόημα να το κάνω για να πείσω κάποιον να αρχίσει να ακούει Καζαντζίδη , η να συμφωνήσει μαζί μου , ακόμα και να αναθεώρησή τις άποψής του.... Δεν θα μπω καν στο κόπο να αναφερθώ στα πόσα τραγούδια είπε για τη μάνα .(εσύ που τον έβγαλες από την δισκοθήκη σου ,δεν σου άρεσαν μάλλον τα τραγούδια που είπε για την ``Μάνα``. υπάρχει πιο ιερή λέξη από αυτήν ?Υπάρχει κάποιος άλλος καλλιτέχνης που τραγούδησε η τραγουδάει για την μάνα? (η πρώτη λέξη ``μάνα μου`` και η τελευταία μου)

9)Δεν θα μπω στον κόπο να πω ότι αν χορέψεις ζεμπέκικο του Καζαντζίδη ,μετά δεν θα σου κάνει όρεξη να χορέψεις ξανά από κάποιον άλλον καλλιτέχνη (ας με συγχωρέσουν ,αλλά έτσι νιώθω εγώ ,και αυτό εκφράζω ).(Τι γυρεύεις παλικάρι ....)

10)επίλογος . θα κλείσω με στοίχους από ένα τραγούδι του που όσο περνάει ο καιρός ,τόσο πιο μεγάλη αξία έχει ``Δυο πόρτες έχει η ζωή ,άνοιξα μια και μπήκα ,σεργιάνισα ένα πρωινό,κ ώσπου να ρθει το δειλινό από την άλλη βγήκα ``.οι στοίχοι είναι της `γιαγιάς` και η μουσική του Στέλιου μας .

 

Υ.Γ Αλήθεια γιατί δεν λέμε ο `Στράτος μας`` ο `Γιώργος μας` ο `Πάνος μας` ο `Σταμάτης μας ` ο `Τόλης` μας ο `Γρηγόρης` μας κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο νόμιζες ότι τα έχει βιώσει. Πολλά πραγματικά τα είχε βιώσει. Η δολοφονία του πατέρα του μπροστά στα μάτια του, οι μπράβοι των μαγαζιών που απειλούσαν τη ζωή του (παρ' όλ' αυτά ποτέ δεν πάτησε καμία συμφωνία με κανένα μαγαζάτορα), ο χωρισμός του από τη Μαρινέλλα, ο εξοστρακισμός του από τη δισκογραφία για 11 χρόνια παρακαλώ, η άρνηση του υπουργείου να του δώσει άδεια για δική του δισκογραφική (οι δισκογραφικές είχαν όπως φαίνεται τη δύναμη να παίρνουν αυτές τις αποφάσεις αντί του υπουργείου), οι ξυλοδαρμοί στη Μακρόνησο (στη Μακρόνησο έμεινε και στείρος από χτύπημα μουλαριού) και άλλα πολλά. Πρώτα τα είχε βιώσει και μετά τα τραγούδησε.

 

Και σίγουρα δεν είναι τυχαίο που λέμε ο "Στέλιος". Όλα τα παραπάνω και η στάση που κράτησε παρ' όλη την αδικία και τα βάσανα στη ζωή του οδηγούν σε αυτό.

 

Σε πολλά από τα περιστατικά που αναφέρω εδώ έχω αναφερθεί εκτενέστερα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Στέλιος Καζαντζίδης γεννήθηκε στις 29 Αυγούστου του 1931 στη Νέα Ιωνία από γονείς πρόσφυγες

 

Γεννήθηκε στο χωριό Ροδώνα Κιλκίς κοντά στης Μουριές Κιλκίς.Στην Αθήνα ήρθε μόλις χτύπησαν τον πατέρα του σε ηλικία περίπου 10 ετών με την κυρα Γεσθημανή έγκυο τον Στάθη . Τσέκαρε το κ πες μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεννήθηκε στο χωριό Ροδώνα Κιλκίς κοντά στης Μουριές Κιλκίς.Στην Αθήνα ήρθε μόλις χτύπησαν τον πατέρα του σε ηλικία περίπου 10 ετών με την κυρα Γεσθημανή έγκυο τον Στάθη . Τσέκαρε το κ πες μου .

 

Όχι, όχι. Στη Νέα Ιωνία γεννήθηκε (όπως λέει και στο τραγούδι "Νέα Ιωνία": Φτωχιά μου Νέα Ιωνία στα μάτια σου είδα το φως...). Στα χρόνια της κατοχής το '41-'42 μετακόμισαν οικογενειακά στα Πλατανάκια Σερρών όπου διέμενε η οικογένεια ενός ξάδερφου του πατέρα του Στέλιου. Εκεί έμειναν 4 περίπου χρόνια και ξαναγύρισαν Αθήνα μετά το θάνατο του πατέρα του. Ο Στέλιος κατά την επιστροφή στην Αθήνα ήταν 13 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχουμε πρόβλημα επικοινωνίας. :-) Όχι δε σε επιβεβαιώνω καθόλου.
Ισως να εννοουσε εμενα ο
Σε ευχαριστώ που με επιβεβαιώνεις.. :)
γιατι ποσταρε ακριβως κατω απο εμενα.
Μας τα πρήξατε με τον Καζαντζίδη
Δε σε υποχρεώνει κανείς να διαβάσεις. Οπότε μάλλον το επιδιώκεις κι εσύ.
Εχει δικιο ο pusher.

Kι εμενα μου τη δινει που εχουν και στικυ κιολας θρεντ για το ποδοσφαιρο αλλα δεν πηγα εκει μεσα να ποσταρω διαφορα και να γινω μπιλιες.

 

Για να επανελθω στο θεμα pusher πιστευω να καταλαβες οτι τον αναγνωριζω ως μεγαλο τραγουδιστη αλιμονο να ελεγα το αντιθετο.

Πρωτα-πρωτα οι φωνες εκεινης της εποχης ηταν αμονταριστες δεν ειχαν τα προγραμματα που εχουν τωρα και τα ειδικα στουντιο οπου κι ενα γαιδουρι φαινεται οτι τραγουδαει καλα.

Τωρα με την κοντρα που ειχε με τις δισκογραφικες ειχα δει κατι ψιλα που ειχε βγει στην TV και φωναζε.

Ειχε πει και καποια ωραια τραγουδια εννοω με ευχαριστο νοημα "Σηκω χορεψε κουκλι μου", "Τετοια κουκλα και τσαχπινα" τα οποια τα εχω σε CD απλα εχω κρατησει ελαχιστα που εχουν καπως ελαφρο νοημα.

Κι ο δισκος Υπαρχω ηταν πολυ καλος γιαυτο και τον εχω σε βινυλιο κιολας.

Αλλα δε διαθετω μεγαλη συλλογη για τους λογους που ειπα παραπανω (στην 14η σελιδα).

Υ.Γ Αλήθεια γιατί δεν λέμε ο `Στράτος μας`` ο `Γιώργος μας` ο `Πάνος μας` ο `Σταμάτης μας ` ο `Τόλης` μας ο `Γρηγόρης` μας κλπ?
Αυτοι ηταν σε αλλο στυλ δεν ηταν ανθρωποι του λαου οπως ο Στελιος αλλα κι ο λιγοτερο δοξασμενος Νικος Ξανθοπουλος.

Ο Στρατος Διονυσιου ο βαρυς ο γυναικας με σουιτα απεναντι στον ιπποδρομο. Διαθετω αρκετα κομματια.

Ο Τολης Βοσκοπουλος πολυ καλη φωνη επισης (εχω πολλα σιντι του) αλλα ρε γαμωτο ολο αγαπη λες και δεν αγαπησε αλλος κανεις!

Γιωργος μαλλον λες το Νταλαρα? Εχω κι απο αυτον κατι ψιλα (κυριως παλια).

Σταματης Κοκκοτας?? Παρομοιως εχει το μαγαζι κατι οπως κι απο Μπιθικωτση.

Πανος ποιον εννοεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να εννοουσε εμενα ο

γιατι ποσταρε ακριβως κατω απο εμενα.

 

Σωστά είχε καταλάβει ο klainmaingr. Σε αυτόν αναφερόμουν.

 

Για να επανελθω στο θεμα pusher πιστευω να καταλαβες οτι τον αναγνωριζω ως μεγαλο τραγουδιστη αλιμονο να ελεγα το αντιθετο.

Πρωτα-πρωτα οι φωνες εκεινης της εποχης ηταν αμονταριστες δεν ειχαν τα προγραμματα που εχουν τωρα και τα ειδικα στουντιο οπου κι ενα γαιδουρι φαινεται οτι τραγουδαει καλα.

Τωρα με την κοντρα που ειχε με τις δισκογραφικες ειχα δει κατι ψιλα που ειχε βγει στην TV και φωναζε.

Ειχε πει και καποια ωραια τραγουδια εννοω με ευχαριστο νοημα "Σηκω χορεψε κουκλι μου", "Τετοια κουκλα και τσαχπινα" τα οποια τα εχω σε CD απλα εχω κρατησει ελαχιστα που εχουν καπως ελαφρο νοημα.

Κι ο δισκος Υπαρχω ηταν πολυ καλος γιαυτο και τον εχω σε βινυλιο κιολας.

Αλλα δε διαθετω μεγαλη συλλογη για τους λογους που ειπα παραπανω (στην 14η σελιδα).

 

Για τη φωνή του άκουσε "Το Τραγούδι της Φτωχολογιάς". Ζωντανή ηχογράφηση σε ταβέρνα, ακαπέλα. Εδώ σε μια άλλη εκτέλεση, σε εκπομπή, και πάλι ζωντανά:

 

 

Καμία διαφορά από τις ηχογραφήσεις του στο στούντιο.

 

Ανέφερα επίσης και πολλούς ανθρώπους της μουσικής που είχαν μείνει άφωνοι με τις φωνητικές του ικανότητες. Μεταξύ αυτών και μερικοί κολοσσοί της ελληνικής μουσικής σκηνής. Συγχωρέστε με αλλά θα πάρω τη γνώμης τους για οποιαδήποτε φωνή σοβαρότερα απ' ότι τις γνώμες που ακούγονται εδώ μέσα. Δέχομαι βέβαια πως όσο καλή κι αν είναι μια φωνή ή μια μουσική σύνθεση δεν είναι δυνατόν να αρέσει σε όλους.

 

Στη σελίδα 14 είχες πει:

 

Kι εγω που ειμαι 35 παρομοιως δε με εκφραζουν αυτα ο Στελιος μεσουρανησε το 1960 που ο μπαρμπας μου πηγαινε στον Καναδα κι αυτον με τη σειρα του αγγιζε.

 

Το είπα και προηγουμένως πως τα περισσότερα τραγούδια του Στέλιου είναι ερωτικά και δεν είχε σχέση μόνο με τη μετανάστευση. Έθεσα και το παρακάτω ερώτημα (το έχω θέσει 2-3 φορές όταν κάποιος γράφει ότι τα τραγούδια του είναι για μια άλλη εποχή, αλλά δεν πήρα ποτέ και από κανέναν απάντηση): Ο έρωτας, ο χωρισμός, η απιστία, η φτώχεια, η μετανάστευση, η προσφυγιά, οι μανάδες μας, η αδικία, η μοναξιά, η εγκατάλειψη, οι πόλεμοι, η αρρώστια, η φιλία, η προδοσία, η φυλακή, η βιοπάλη, η ορφάνια (όλα αυτά από τη θεματολογία των τραγουδιών του Καζαντζίδη και όλων των λαϊκών τραγουδιών βέβαια) δεν υπάρχουν σήμερα; Αν θες MrSeanKon εσύ ή οποιοσδήποτε άλλως σε αυτό το ερώτημα θα ήθελα μια απάντηση. (Έχω θέσει και άλλα πολλά ερωτήματα σε όσους διαφώνησα, αλλά στις απαντήσεις δεν απάντησαν σε αυτά, αλλά συνέχισαν να στηρίζουν τις θέσεις τους με άλλα επιχειρήματα. Θα προτιμούσα όμως από κάποιον που μπορεί να υποστηρίξει τη θέση του και έχει πραγματικά γνώμη (δεν απαντάει δηλαδή έτσι για να κάνουμε κουβέντα και να διαφωνούμε) να απαντούσε και σε αυτά συνεισφέροντας στο διάλογο.

 

Είχες γράψει επίσης για τη στάση που κράτησε στα δικαστηρια απέναντι στο Νικολόπουλο. Δε νομίζεις όμως ότι τον έκρινες πολύ σκληρά; Εδώ τρακάρουμε και δε μας πληρώνουν ή ερχόμαστε σε μία αντιπαράθεση με κάποιον και είμαστε έτοιμοι να "πάρουμε τα άρματα". Τον Στέλιο τον έσερναν μια ζωή στα δικαστήρια και μόνο μια φορά ξέσπασε. Δε νομίζεις λοιπόν ότι η κρίση σε αυτό το σημείο ήταν άδικη;

 

Και για όσους θέλουν να μάθουν περισσότερα για τη ζωή του (ειδικά αν θέλουν να πουν κάτι καλύτερο είναι να έχουν μία άποψη παρά να μιλούν στον αέρα) ας δουν αυτά τα μηνύματα:

 

#5

#12

#17

#25

#30

#35

#55

 

Δείτε επίσης σε τι σπίτι ζούσε (το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του ειδικά μετά το χωρισμό του με τη Μαρινέλλα) και γενικά πως ζούσε στον Άγιο Κωνσταντίνο:

 

 

Υ.Γ.: Ο Πάνος είναι προφανώς ο Πάνος Γαβαλάς. Άλλη μία εξαιρετική φωνή του λαϊκού μας τραγουδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που έμαθα σήμερα. Στην Τεχνόπολη στο Γκάζι λαμβάνει χώρα 6ήμερο αφιέρωμα στο Στέλιο Καζαντζίδη. Θα υπάρχει έκθεση προσωπικών του αντικειμένων και φυσικά καλλιτεχνικό πρόγραμμα και ομιλίες καθώς και προβολή ντοκιμαντέρ. Η είσοδος είναι ελεύθερη. Στο link αυτό --> http://rapidshare.com/files/109736053/technopolis_programme.pdf.html μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα των εκδηλώσεων (καθώς και τους ομιλητές τραγουδιστές και άλλες λεπτομέρειες).

 

Στέλιος Καζαντζίδης, νυν και αεί...

 

Ο Στέλιος Καζαντζίδης δε γοητεύει

τον όπου γης Ελληνισμό μόνο με τη θεσπέσια φωνή του,

και τα τραγούδια του δε συγκινούν μόνο με τους στίχους και τη μουσική τους.

Η λατρεία στο πρόσωπό του δεν είναι τυχαία.

Ο σεμνός καλλιτέχνης υπηρέτησε αξίες, δίδαξε ήθος.

Πορεύτηκε με ειλικρίνεια και υπερασπίστηκε με σθένος το λαϊκό τραγούδι.

Σεβάστηκε και δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε στιγμή τους θαυμαστές του.

Αγωνίστηκε για την αναγνώριση των δικαιωμάτων των καλλιτεχνών,

δημιούργησε δίκαιο.

Ο Στέλιος Καζαντζίδης, με το τεράστιο έργο που άφησε πίσω του,

αποτελεί ένα πολύτιμο κεφάλαιο της πολιτιστικής μας παράδοσης και κληρονομιάς.

Χρέος μας είναι να το διαφυλάξουμε,

να μαθητεύσουμε σʼ αυτό και να το ταξιδέψουμε στο χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τραγούδι του Καζαντζίκδη που λέγεται ''Ο φίλος μας ο Άσιμος'' μιλάει για τον γνωστό Άσιμο τον Νικόλα???

 

Το τραγούδι μιλάει για το Νικόλα Άσιμο και μάλιστα στο CD υπάρχει η παρακάτω αφιέρωση του Στέλιου Καζαντζίδη: "Αφιερωμένο στο Νικόλα Άσιμο, τον καλλιτέχνη και τον άνθρωπο που έζησε και αμφισβήτησε με συνέπεια και πίστη αυτόν τον κόσμο της βαρβαρότητας".

 

 

Στίχοι: Λευτέρης Χαψιάδης

Μουσική: Θανάσης Πολυκανδριώτης

Πρώτη εκτέλεση: Στέλιος Καζαντζίδης

 

Ο φίλος μας ο Άσιμος

για τη ζωή διψούσε

όμως να φύγει απ`αυτήν

κάτι τον ετραβούσε

ο φίλος μας είχε καημό

και τον εκράταγε κρυφό

 

Άτυχος ο φίλος μας

που έφυγε νωρίς

η μήπως ήταν τυχερός

και άτυχοι εμείς

 

Ο φίλος είχε καημό

μα δε τ`ομολογούσε

και όσο ήταν στη ζωή

ζούσε και δε ζούσε

ο φίλος μας είχε καημό

και τον εκράταγε κρυφό

 

Το τραγούδι τελειώνει με μια πρόζα του Καζαντζίδη: "Και που ξέρεις; Μήπως πιανόμαστε κορόιδα που ζούμε;" Κυκλοφόρησε το 1995 στη δισκογραφική δουλειά του Στέλιου: "Τα βιώματά μου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα τραγούδι του Καζαντζίκδη που λέγεται ''Ο φίλος μας ο Άσιμος'' μιλάει για τον γνωστό Άσιμο τον Νικόλα???

ναι φίλε μου! για τον Νικόλα τον Άσιμο λέει!Το αναφέρει και στο συγκεκριμένο lp στο οπισθοφυλο .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως βρήκα ποιος είναι ο διάδοχος του Καζανζτίδη

Ο Θέμης Αδαμαντίδης.

 

Και γιατι το λέω αυτο. Ακουσα παλαιότερα λαϊκά τραγούδια του Αδαμαντίδη και η φωνή του μου εφερνε πάντα Καζαντζίδη.

Το εχει παρατηρήσει κανεις άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό το ακούω χρόνια τώρα... δυστυχώς σε πρόλαβαν άλλοι

 

Τοτε υπάρχουν πιθανοτητες να ειναι ετσι (αφου οι άλλοι συμφωνουν μαζί μου :-D )

 

 

Ειχα ακούσει για τον Γ.Ανδρεάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...