Προς το περιεχόμενο

Στέλιος Καζαντζίδης - 6 χρόνια χωρίς τον θρύλο


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά τα λέει ο φίλος pusher.O Στέλιος ήταν μάγκας με Μ.Μιλούσε ντόμπρα χωρίς να μασάει τα λόγια του.Είτε μιλούσε για σουτζουκάκια είτε για πεοθηλασμούς ο λόγος του ήταν πάντα μεστός.

 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο.

Ο καταψύκτης που πουλάς είναι σίγουρα το μοντέλο DeLonghi DL 10 ;

 

Σίγουρα τα έλεγε ντόμπρα. Ακόμη και στο δικαστήριο είπε αυτά που πίστευε και για τη δικαιοσύνη και για το κράτος. Ίσως βέβαια η συμπεριφορά του να παρεξηγήθηκε. Αυτό γιατί έχουμε συνηθίσει όλοι στην υποκρισία και προτιμάμε έναν καθώς πρέπει κουστουμαρισμένο και ξεπουλημένο στη δικαστική αίθουσα παρά κάποιον που θα πει την αλήθεια με τρόπο ωμό. Έτσι είναι. Δυστυχώς η κοινωνία δεν αλλάζει... Οι άνθρωποι δύσκολα αλλάζουν...

 

Υ.Γ.: Όσο για τον καταψύκτη σου έστειλα PM για να μη συνεχίσουμε το offtopic. Για όποια απορία ή ενδιαφέρον περιμένω δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Υπαρχει ενας τυπος παιρνει ενα μικρόφωνο τραγουδάει, ένας άλλος παιρνει μια κάμερα παίζει, αλλος οδηγάει. Πεθαίνουν αυτοί το κενό είναι ανεκπλήρωτο.

 

Ενας άλλος μετα δουλεύει όλη την ζωη σταν σκυλος τις χειρότερες δουλείες γιατι λόγω των συνθηκών στην ζωή του δεν μπορούσε να κάνει κατι καλύτερο. Καθαρίζει τους δρόμους μας, χτίζει τα σπίτια μας κτλ. Πεθαίνει και τον γράφουμε στα @@ μας.

 

Η κοινωνία κυβερναταί απο τα media Imo. Η φράση που μου ερχεται στο μυαλό είναι "they're sucking eachother's cock", σορρυ για τα Αγγλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενας τυπος παιρνει ενα μικρόφωνο τραγουδάει, ένας άλλος παιρνει μια κάμερα παίζει, αλλος οδηγάει. Πεθαίνουν αυτοί το κενό είναι ανεκπλήρωτο.

 

Ενας άλλος μετα δουλεύει όλη την ζωη σταν σκυλος τις χειρότερες δουλείες γιατι λόγω των συνθηκών στην ζωή του δεν μπορούσε να κάνει κατι καλύτερο. Καθαρίζει τους δρόμους μας, χτίζει τα σπίτια μας κτλ. Πεθαίνει και τον γράφουμε στα @@ μας.

 

Η κοινωνία κυβερναταί απο τα media Imo. Η φράση που μου ερχεται στο μυαλό είναι "they're sucking eachother's cock", σορρυ για τα Αγγλικα.

 

Κάνεις λάθος δεν τον γράφουμε πουθενά. Όλα τα τραγούδια του Στέλιου για τους τύπους που περιγράφεις εδώ:

 

Ενας άλλος μετα δουλεύει όλη την ζωη σταν σκυλος τις χειρότερες δουλείες γιατι λόγω των συνθηκών στην ζωή του δεν μπορούσε να κάνει κατι καλύτερο. Καθαρίζει τους δρόμους μας, χτίζει τα σπίτια μας κτλ. Πεθαίνει και τον γράφουμε στα @@ μας.

 

μιλάνε. Είναι βέβαια φυσικό τιμή να αποδίδεται μαζικά σε όσους είναι γνωστοί, πολύ απλά γιατί δε μπορείς να αναφερθείς ονομαστικά σε κάποιους που δεν γνωρίζεις. Οι άνθρωποι του λαού όμως υπάρχουν. Και όσο θα υπάρχουν μαζί τους θα είμαστε ακόμη κι αν δε μπορούμε να μιλάμε για τον καθένα ξεχωριστά με το όνομά του. Και σίγουρα όταν φεύγουν αφήνουν και αυτοί ανεκπλήρωτο κενό.

 

Όταν μιλάμε όμως για ένα δημόσιο πρόσωπο η έννοια "ανεκπλήρωτο κενό" περνάει σε άλλη διάσταση όχι από άποψη αξίας, αλλά από άποψη βαρύτητας μιας και οι πράξεις κάποιου που απευθύνεται σε ευρύ κοινό έχουν αντίκτυπο σε μεγαλύτερο πλήθος ατόμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα ρε παιδιά το ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΟ ΚΕΝΟ του Καζατζίδη!!

Μη τρελαθούμε!

Η κλάψα της κλάψας δηλαδή ήμαρτον....

Δηλαδή τι να πούμε για τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ άτομα που έφυγαν και δεν είναι πια μαζί μας??

Βέβαια θα μου πείτε εδω άλλοι ΚΛΑΙΓΑΝ και περιμέναν στο κρύο για να προσκυνήσουν την σωρό του... ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα ρε παιδιά το ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΟ ΚΕΝΟ του Καζατζίδη!!

Μη τρελαθούμε!

Η κλάψα της κλάψας δηλαδή ήμαρτον....

Δηλαδή τι να πούμε για τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ άτομα που έφυγαν και δεν είναι πια μαζί μας??

Βέβαια θα μου πείτε εδω άλλοι ΚΛΑΙΓΑΝ και περιμέναν στο κρύο για να προσκυνήσουν την σωρό του... ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ!!

 

Δεν νομίζω ότι πέφτει σε κανέναν λόγος να πει στους υπολοίπους ποιον θα κλάψουν, ποιον θα αγαπήσουν και γενικότερα τι θα κάνουν.

 

Όσο για τα τραγούδια του Καζαντζίδη μάλλον έχεις ακούσει ελάχιστα για να φτάνεις σε αυτό το συμπέρασμα. Διάβασε παραπάνω που έχω αναφερθεί εκτενέστερα στο ζήτημα. Γεγονός είναι ότι έχει βαριά τραγούδια αλλά δεν έχει μόνο τέτοια. Επίσης αν ακούσεις τραγούδια όλων των παλιών λαϊκών τραγουδιστών θα ακούσεις την ίδια θεματολογία και πολύ πόνο επίσης. Δε καταλαβαίνω λοιπόν γιατί μερικοί θεωρούν τα τραγούδια του Καζαντζίδη κλαψιάρικα. Ίσως γιατί η επαφή τους με το λαϊκό τραγούδι είναι από ελάχιστη έως ανύπαρκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω μεγαλωσα με τα τραγουδια του(ειμαι 42) ,απο μικρο παιδακι στο χωριο με ενα ραδιο στα μεσαια (δεν ειχα ραδιοφωνο με FM,αργοτερα το απεκτησα)ακουγα οτι εξεπεμπαν οι ερασιτεχνικοι σταθμοι(Καζαντζιδη,Διονυσιου,αγγελοπουλο και αλλους πολλους) ηταν για μενα και θα ειναι η μεγαλυτερη λαικη φωνη -ως εκει ομως .τα υπολοιπα ειλικρινα δεν με ενδιαφερουν ουτε για παραδειγμα αλλαξε κατι μεσα μου γιαυτον(καζαντζιδη εννοω) οταν εμαθα απο πρωτο χερι(απο πολυ πολυ κολλητο του φιλο) οτι ειναι μανιωδης μπαρμπουτατσης(ειχε χασει την προηγουμενη βραδυα στο καζινο λουτρακιου 12,000,000 δρχ στο κατω κατω μαγκια του ,αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω μεγαλωσα με τα τραγουδια του(ειμαι 42) ,απο μικρο παιδακι στο χωριο με ενα ραδιο στα μεσαια (δεν ειχα ραδιοφωνο με FM,αργοτερα το απεκτησα)ακουγα οτι εξεπεμπαν οι ερασιτεχνικοι σταθμοι(Καζαντζιδη,Διονυσιου,αγγελοπουλο και αλλους πολλους) ηταν για μενα και θα ειναι η μεγαλυτερη λαικη φωνη -ως εκει ομως .τα υπολοιπα ειλικρινα δεν με ενδιαφερουν ουτε για παραδειγμα αλλαξε κατι μεσα μου γιαυτον(καζαντζιδη εννοω) οταν εμαθα απο πρωτο χερι(απο πολυ πολυ κολλητο του φιλο) οτι ειναι μανιωδης μπαρμπουτατσης(ειχε χασει την προηγουμενη βραδυα στο καζινο λουτρακιου 12,000,000 δρχ στο κατω κατω μαγκια του ,αυτα.

 

Για μένα το λαϊκό τραγούδι είναι άρρητα συνδεδεμένο με τον άνθρωπο που το τραγουδά. Δε νοείται να τραγουδιέται από κάποιον που δεν είναι λαϊκός. Και λίγο πολύ όλοι οι λαϊκοί τραγουδιστές της χρυσής εποχής του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού ήταν λαϊκοί άνθρωποι.

 

Για την ιστορία με τα καζίνο θα παραθέσω απόσπασμα από συνέντευξη του Στέλιου στην "Ελευθεροτυπία", από τον Ιούλιο του 1988:

 

- Εχει ακουστεί αρκετές φορές ότι ο Καζαντζίδης έχει χάσει πολλά λεφτά στα χαρτιά, στα καζίνα. Είναι αλήθεια;

 

«Ναι, είναι αλήθεια ότι σε κάποια στιγμή της ζωής μου, πριν από 20 χρόνια, που είχα νιώσει μια απογοήτευση, βρήκα διέξοδο στο καζίνο. Ηταν μια ανθρώπινη αδυναμία που κράτησε 3-4 μήνες. Δεν μπορώ να πω ότι έχασα πολλά λεφτά, απλώς πήγα εκεί σαν μια διέξοδο. Εκεί ξεχνιόταν το μυαλό μου. Βρήκα όμως τη δύναμη και το σταμάτησα, όπως βρήκα τη δύναμη κι έκοψα και το τσιγάρο».

 

Source.png Πηγή: Ελευθεροτυπία - Ο Στέλιος της πίκρας και του κατατρεγμού

Και φυσικά η απογοήτευση η οποία αναφέρει είναι ο χωρισμός του από τη Μαρινέλλα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Όταν βλέπω 20ρηδες να αλυχτάνε με τα τραγούδια του Καζαντζίδη και να τα "βιώνουν" μου γυρνάει το μυαλό... Τα ορυχεία, η γερμανία και η ξενιτειά, καλό θα ήταν να αγγίζουν αυτούς που τα έζησαν σε κάποιο βαθμό...

Ίσως να καταλαβαίνω την λατρεία προς τον συγκεκριμένο απο μια ηλικιακή ομάδα που σε κάποια χρονική περίοδο τον θεοποίησε μιας και κατ'αυτούς υμνούσε τον καημό τους (αλήθεια γιατί μες στην κλάψα σου να θέλεις να ακούσεις και κάποιον άλλο να κλαψουρίζει και όχι κάτι ευχάριστο) αλλα μέχρι εκεί...

Φωνητικά ήταν αρτιότατος αλλα είναι τουλάχιστον υπερβολή να τον λές Τον μέγιστο Τραγουδιστή..

Γενικά κάπου στην αρχή του θέματος κάποιος αναφέρεται στο οτι έχει το απυρόβλητο και οτι οι οπαδοί του δεν σηκώνουν κουβέντα γι αυτόν.. Θα συμφωνήσω απόλυτα μιας και για κάποιο λόγο οι καζαντζιδικοί δεν δέχονται τα ελλατώματα του "Στελλάρα" ούτε και οτι "έκατσε" και έγινε must...

Τώρα για κάτι εκκατομύρια που ντεμέκ δεν δέχτηκε γιατί ήταν για ψάρεμα... μου θύμισε λίγο το δεν μαμείς που δεν μαμείς δεν πάς για ψάρεμα...

Υπερβολικές καταστάσεις που ακολουθούν υπερβολικά ονόματα...

Δεν λέω οτι ο άνθρωπος ήταν μάπα... και καλά να είναι εκεί που είναι... Λέω όμως πως το hype που τον ακολουθεί είναι υπερβολικό.. ιδιαίτερα όταν υποστηρίζεται απο πιτσιρικάδες που έφαγαν πλύση εγκεφάλου απο τους γονείς τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως εσύ είσαι υπερβολικός, σαν 20άρης που είμαι δεν ακούω τον Στέλιο επειδή με εκφράζουν η ξενιτιά και οι κατατρεγμοί. Αλλά επειδή τα τραγούδια του και η φωνή του είναι εξαιρετικά. Αλλά στο κάτω-κάτω αυτό είναι που δίνει ποιότητα στην μουσική του καζαντζίδη, ότι τα τραγούδια του είναι βγαλμένα από τη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βλέπω 20ρηδες να αλυχτάνε με τα τραγούδια του Καζαντζίδη και να τα "βιώνουν" μου γυρνάει το μυαλό... Τα ορυχεία, η γερμανία και η ξενιτειά, καλό θα ήταν να αγγίζουν αυτούς που τα έζησαν σε κάποιο βαθμό...

Ίσως να καταλαβαίνω την λατρεία προς τον συγκεκριμένο απο μια ηλικιακή ομάδα που σε κάποια χρονική περίοδο τον θεοποίησε μιας και κατ'αυτούς υμνούσε τον καημό τους (αλήθεια γιατί μες στην κλάψα σου να θέλεις να ακούσεις και κάποιον άλλο να κλαψουρίζει και όχι κάτι ευχάριστο) αλλα μέχρι εκεί...

Φωνητικά ήταν αρτιότατος αλλα είναι τουλάχιστον υπερβολή να τον λές Τον μέγιστο Τραγουδιστή..

Γενικά κάπου στην αρχή του θέματος κάποιος αναφέρεται στο οτι έχει το απυρόβλητο και οτι οι οπαδοί του δεν σηκώνουν κουβέντα γι αυτόν.. Θα συμφωνήσω απόλυτα μιας και για κάποιο λόγο οι καζαντζιδικοί δεν δέχονται τα ελλατώματα του "Στελλάρα" ούτε και οτι "έκατσε" και έγινε must...

Τώρα για κάτι εκκατομύρια που ντεμέκ δεν δέχτηκε γιατί ήταν για ψάρεμα... μου θύμισε λίγο το δεν μαμείς που δεν μαμείς δεν πάς για ψάρεμα...

Υπερβολικές καταστάσεις που ακολουθούν υπερβολικά ονόματα...

Δεν λέω οτι ο άνθρωπος ήταν μάπα... και καλά να είναι εκεί που είναι... Λέω όμως πως το hype που τον ακολουθεί είναι υπερβολικό.. ιδιαίτερα όταν υποστηρίζεται απο πιτσιρικάδες που έφαγαν πλύση εγκεφάλου απο τους γονείς τους..

 

Σε αυτό το μήνυμά σου τα 'χεις δει όλα από λάθος οπτική γωνία. Τα 'χεις πάρει τελείως στραβά...

 

Στα πάνω από τα 1000 τραγούδια του δε μιλάει μόνο για ξενιτειά, ούτε είναι όλα τα τραγούδια του βαριά και θλιμμένα. (Και όσους κατηγορούν το Στέλιο για πεσιμιστικό ρεπερτόριο τους προκαλώ να ακούσουν όποιον άλλο λαϊκό τραγουδιστή θέλουν. Εγώ μπορώ να βρω σε όλους τους λαϊκούς τραγουδιστές αντίστοιχα βαριά τραγούδια και ας μην έχω ακούσει το ίδιο ποσοστό από τη δισκογραφία τους όσο αυτής του Στέλιου. Το ότι λοιπόν ο Καζαντζίδης κλαψουρίζει ακούγεται από άτομα που η σχέση τους με το λαϊκό είναι ή επιφανειακή ή ανύπαρκτη και είναι φυσικά αναληθές. Αυτό που είναι πιο έντονο στον Καζαντζίδη είναι ο πόνος στη φωνή και όχι η θεματολογία!) Για τι μιλάει το έχω γράψει παραπάνω και σίγουρα η θεματολογία του δεν απευθύνεται σε συγκεκριμένη ηλικία. Εγώ τουλάχιστον θεωρώ ότι οι αξίες και τα ιδανικά που διδάσκει απευθύνονται σε κάθε εποχή και κάθε ηλικία. Επειδή τα σημερινά τραγούδια ξέχασαν ότι απευθύνονται σε ανθρώπους και απευθύνονται μόνο σε κέρδη δε σημαίνει ότι πρέπει να τα ασπαστούμε κι όλας.

 

 

Στο κομμάτι με τα ελαττώματα δεν είμαι σίγουρος τι προσπαθείς να πεις. Όλοι οι άνθρωποι έχουν ελαττώματα από τον καλύτερο μέχρι τον χειρότερο. Επίσης για όλους τους ανθρώπους θα ακούσεις και καλά και άσχημα λόγια. Και για τον πιο Άγιο και για τον πιο αμαρτωλό. Εμένα ούτε τα καλά ούτε τα κακά λόγια μου λένε τίποτα. Οι πράξεις μιλάνε και μόνο οι πράξεις. Όσο για το must ο Στέλιος είναι ακριβώς το αντίθετο. Είναι αξία. Must είναι οι σημερινοί κερδοσκόποι τραγουδιστές που απευθύνονται σε μάζες και όχι σε ανθρώπους με προσωπικότητα.

 

Τώρα σχετικά με τα εκατομμύρια και το ψάρεμα... Πρώτον το περιστατικό είναι αληθινό και υπάρχουν και μάρτυρες για να το επιβεβαιώσουν. Η απάντηση "τώρα ψαρεύω" προφανώς πρόκειται για μία εύθυμη απάντηση όχι για τον πραγματικό λόγο. Έχω αναφέρει ένα σωρό περιστατικά στα οποία αρνείται χρήματα ενώ δεν είναι για ψάρεψα. Ποιον να θεωρήσω λοιπόν φανατικό; Τους φίλους του ή όποιον προσπαθεί να παρερμηνεύσει το παραμικρό για να στραφεί εναντίον του;

 

Τέλος κλείνεις μιλώντας για πλύση εγκεφάλου. Με βοηθάς να μην πάρω λοιπόν καθόλου στα σοβαρά τα λεγόμενά σου γιατί βλέπω πόσο πρόχειρα και άστοχα συμπεράσματα βγάζεις. Σε διαβεβαιώ ότι μόνος μου ξεκίνησα να ακούω Καζαντζίδη εδώ και πάρα πολλά χρόνια χωρίς οι γονείς να ακούνε ειδικά Καζαντζίδη ή γενικά πολύ μουσική. Για την ακρίβεια εγώ είμαι του λαϊκού ρεπερτορίου στο σπίτι και όχι οι γονείς μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος κλείνεις μιλώντας για πλύση εγκεφάλου. Με βοηθάς να μην πάρω λοιπόν καθόλου στα σοβαρά τα λεγόμενά σου γιατί βλέπω πόσο πρόχειρα και άστοχα συμπεράσματα βγάζεις.

 

Αυτό και μόνο επιβεβαιώνει το απυρόβλητο...

Οποιαδήποτε άλλη άποψη είναι βασισμένη σε άστοχα συμπεράσματα και πιθανότατα και ασόβαρη...

Κατα τα άλλα δεν λέω τίποτα για τη φωνή του ανθρώπου ούτε λέω οτι είναι μάπας..

Αυτό που μου τη δίνει είναι τα συνοδευτικά Μεγάς - Θεός - Ένας - Μέγιστος και άλλα τέτοια γραφικά..

Το πλεόν άστοχο συμπέρασμα κατα τα άλλα είναι οτι ο Καζαντζίδης είναι ο μεγαλύτερος Τραγουδιστής ever.. (T κεφαλαίο).

Δέν με ενδιαφέρει όπως υπονοείς να στραφώ εναντίον του μιας και το να κάνω κάτι τέτοιο είναι ουτοπικό και ανόητο. Μου αρέσουν τα τραγούδια του και τον ακούω και εγώ κατα καιρούς..

Αυτό που λές για ήθη και αξίες μου θυμίζει την σημερινή λατρεία προς το Λαζόπουλο ο οποίος ντεμέκ αφυπνεί τον κόσμο (quote by ανθούλα).. Η μουσική έχει τρομερά πολλές εκφάνσεις αλλα η παράμετρος ήθη και αξίες μέσα στους στίχους... nah..

Αλλα αυτό είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία..

 

Τέλος... ο Πόνος στη φωνή... Ο πόνος στη φωνή είναι ίδιον των μεγάλων τραγουδιστών; Απο πότε; Φυσικά και το συναίσθημα παίζει μεγάλο ρόλο στο αποτέλεσμα αλλα πρέπει να συνάδει με τις τραγουδιστικές ικανότητες.. Ο συγκεκριμένος είχε πόνο αλλα είχε πολύ πόνο και απλά καλές (όχι και μέγιστες.. έλεος) ικανότητες... Έχω ακούσει απο πολλούς φάν για την απίστευτη κρυστάλλινη ανεπανάληπτη φωνή... Ε όχι... Συγγνώμη αλλα δεν είναι έτσι οι ανεπανάληπτες φωνές...

Όπως και να έχει καλά να είναι ο άνθρωπος ξαναλέω εκεί που είναι και φυσικά καλά να είναι και όσοι τον ακούνε φανατικά...

Απλα δεν φταίμε σε τίποτα οι υπόλοιποι να μας ζαλίζουν τον έρωτα όταν λέμε οτί "ε μωρέ..καλός ήταν...αλλά..." (real life example με πολύωρη συζήτηση.. και γι αυτό έγραψα και εδώ μετά..)

Πάντα σε φιλικό τόνο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...