Προς το περιεχόμενο

Στέλιος Καζαντζίδης - 6 χρόνια χωρίς τον θρύλο


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι πραγματικα απλο,δεν μου αρεσουν τα τραγουδια του τα θεωρω τρομακτικα κακομοιρικα και απαρχαιωμενα.

 

Απαρχαιωμένα; Δε θα το λεγα. Ο έρωτας, ο χωρισμός, η απιστία, η φτώχεια, η μετανάστευση, η προσφυγιά, οι μανάδες μας, η αδικία, η μοναξιά, η εγκατάλειψη, οι πόλεμοι, η αρρώστια, η φιλία, η προδοσία, η φυλακή, η βιοπάλη, η ορφάνια (όλα αυτά από τη θεματολογία των τραγουδιών του Καζαντζίδη) δεν υπάρχουν σήμερα; Ούτε στους στιχουργούς και στους συνθέτες των τραγουδιών του μπορώ να προσδώσω κακομοίρικο πνεύμα. (Ονόματα πολλών εξ' αυτών τα έχω αναφέρει ήδη και τους γνωρίζεται φυσικά όχι μόνο από τραγούδια του Καζαντζίδη.)

 

Εγώ όμως τον λέω θρύλο κυρίως για τον τρόπο ζωής του. Γιατί τήρησε και δεν πρόδωσε τις αξίες του ακόμα και όταν αναγκάστηκε να κάνει μεγάλες θυσίες για την καριέρα του και τη ζωή του. Γι' αυτά έχω αρκετές αναφορές σε άλλα μου μηνύματα και όποιος ενδιαφέρεται ας τα κοιτάξει. Μη γράφω συνέχεια τα ίδια. Μπορώ να γράψω και άλλα πολλά, αλλά δε βλέπω το λόγο όταν οι περισσότεροι που απάντησαν στο θέμα δεν τα κοίταξαν καν και αφού οι φίλοι του φαντάζομαι τα περισσότερα τα ξέρουν ήδη. (Θα γράψω όμως τίποτα όταν βρω χρόνο. Ούτως ή άλλως.)

 

Και μια τελευταία ερώτηση πόσα τραγούδια του Στέλιου έχεις ακούσει περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αρκετα θα ελεγα γτ τα ακουγαν πολλοι συγγενεις και σε διαφορες γιορτες κτλ αναγκαζομουν να τα ακουω(οχι πια,να ειναι καλα το ipod!)Απλα δεν μου αρεσει οσο δυσκολο και αν σου ακουγεται αυτο κ να τι με εκνευριζει περισσοτερο στους θαυμαστες του,οτι δεν μπορουν να δεχθουν οτι δεν αρεσει σε καποιους,δεν λεω μονο για σενα,γενικα.Εχω γνωρισει ατομα που με κοιτανε λες κ ειμαι τρελος μονο κ μονο επειδη δεν μου αρεσει.Τοσο ανοιχτα μυαλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα θα ελεγα γτ τα ακουγαν πολλοι συγγενεις και σε διαφορες γιορτες κτλ αναγκαζομουν να τα ακουω(οχι πια,να ειναι καλα το ipod!)Απλα δεν μου αρεσει οσο δυσκολο και αν σου ακουγεται αυτο κ να τι με εκνευριζει περισσοτερο στους θαυμαστες του,οτι δεν μπορουν να δεχθουν οτι δεν αρεσει σε καποιους,δεν λεω μονο για σενα,γενικα.Εχω γνωρισει ατομα που με κοιτανε λες κ ειμαι τρελος μονο κ μονο επειδη δεν μου αρεσει.Τοσο ανοιχτα μυαλα....

 

Δε σου αρέσει η φωνή του, η ζωή του ή ο χαρακτήρας του; Μπορώ να δεχτώ ότι δε σου αρέσει. Όχι όμως ότι τα τραγούδια του δεν έχουν νόημα και ότι δεν έκανε υπερβάσεις στη ζωή του, αντίθετα με αυτούς που τον κατηγορούν ενώ οι ίδιοι τα έχουν ξεπουλήσει όλα!

 

Πριν μίλησες για απαρχαιωμένα τραγούδια. Σε ρώτησα αν τα θέματα που διαπραγματεύονται τα τραγούδια του είναι ξεπερασμένα και δεν πήρα απάντηση. Αν θέλεις απάντα. Θα βοηθήσει το διάλογο. Τέλος κατάλαβα το ότι δε σου αρέσει, αλλά πες μου το γιατί!!! Μου λες τι σε πειράζει στους θαυμαστές του, μου λες για τους συγγενείς σου, αλλά δε μου λες τι δε σου αρέσει στον ίδιο!!!

 

Όσο για τον αριθμό των τραγουδιών του εγώ προσωπικά έχω 1000. Αμφιβάλλω αν όσοι μιλάνε έχουν ακούσει το 10% αυτών των τραγουδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όοσο για τον αριθμό των τραγουδιών του εγώ προσωπικά έχω 1000.

[/b]

 

Που τα βρηκες βρε θηριο,να τα κατεβασω,Εγω εχω μεινει στα 750,και οσο κι αν ψαχνω δεν βρισκω αλλα.Ετσι μου ερχεται να πεταχτω μεχρι την Ελευσινα,και να παρακαλεσω την κυρα Βασω,να μου χαρισει το αρχειο του Στελιου,η να αγορασω οσα μου λειπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τα βρηκες βρε θηριο,να τα κατεβασω,Εγω εχω μεινει στα 750,και οσο κι αν ψαχνω δεν βρισκω αλλα.Ετσι μου ερχεται να πεταχτω μεχρι την Ελευσινα,και να παρακαλεσω την κυρα Βασω,να μου χαρισει το αρχειο του Στελιου,η να αγορασω οσα μου λειπουν.

 

Για την ακρίβεια αφού κοίταξα τον ακριβή αριθμό των αρχείων (αφού έγραψα το μήνυμα) είναι 1665. Θα υπάρχουν όμως και κάποια διπλά αρχεία σίγουρα. Εκτίμησε λοιπόν 1000+ τραγούδια. Το πόσο ακριβώς θα το πω όταν κάποτε κάτσω να τα οργανώσω...

 

Δεν τα βρήκα όλα μαζί πουθενά. Σε γνωστούς ελληνικούς trackers κυκλοφορεί μεγάλο μέρος. Έχω επίσης αγοράσει και πολλά CDs. Και φυσικά υπάρχουν και μερικά πολύ σπάνια που δεν τα βρίσκεις ούτε στα δισκοπωλεία. Αυτά αν τα πετύχει κανείς θα 'ναι από DC++. (Και όταν λέω δεν τα βρίσκεις σε δισκοπωλεία το εννοώ. Ακόμη και στο DC++ είναι δύσκολο να βρεις χρήστες να τα μοιράζονται.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το αντιθετο,.Στον Αγιο Κων/νο ,παει αραια και που.

 

Μάλλον ναι. Σπίτι όμως δεν είχε ποτέ στην Ελευσίνα απ' όσο ξέρω. Στη Νίκαια του Πειραιά ήταν το τελευταίο του σπίτι. Ζούσε βέβαια τον περισσότερο καιρό στον Άγιο Κωνσταντίνο και ελάχιστα στο σπίτι της Νίκαιας. Στη Νίκαια μετακόμισε το 1995. Για την ιστορία το σπίτι ήταν 85 τετραγωνικά. Με την Ελευσίνα συνδέθηκε από τον κουμπάρο του Νίκο Τζανιδάκη και τη γυναίκα του Πόπη. Εκεί ετάφη η μητέρα του και τελικά και ο ίδιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω εαν κανω λαθος,αλλα νομιζω πως απο την Πευκη πηγε στην Ελευσινα.Δεν ειμαι σιγουρος.Στον Αγιο Κων/νο εμενε μονιμα τα τελευταια χρονια.Μετα τον θανατο του,η Κυρα Βασω νομιζω πως μετακομισε στην Ελευσινα,γιατι εχω την εντυπωση, πως εχει παιδια παντρεμενα εκει.Εαν μενει στην Νικαια,γιατι εταφη στην Ελευσινα, τοσο μακρυα?.Λογω της μητερας του ισως.Αλλα στην Νικαια ειναι το 3ο νεκρ/φειο.Δεν γνωριζω λεπτομερειες.Θυμαμαι την Γκρευ,που ουρλιαζε στα καναλια,οταν εμαθε οτι θα ταφει στην Ελευσινα, και ερωτουσε,τι δουλεια εχει ο Στελιος εκει κατω.Και φωναζε να ταφει στο 1ο.Και μαλιστα απειλουσε την Κυρα Βασω "θα της δειξω εγω αυτηνης",φωναζε.Η καψουρα της για τον Στελιο την καιει μεχρι τωρα,στα γεραματα.Εχεις ακουσει το τραγουδι που τραγουδαει, "οταν ακουω Καζαντζιδη"?. Μιλαμε για τρελλα μεγαλη,αλλα δεν εδεσε το γλυκο.Τα εχει αυτα η ζωη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω εαν κανω λαθος,αλλα νομιζω πως απο την Πευκη πηγε στην Ελευσινα.Δεν ειμαι σιγουρος.Στον Αγιο Κων/νο εμενε μονιμα τα τελευταια χρονια.Μετα τον θανατο του,η Κυρα Βασω νομιζω πως μετακομισε στην Ελευσινα,γιατι νομιζω πως εχει παιδια παντρεμενα εκει.Ενα μενει στην Νικαια,γιατι εταφη στην Ελευσινα, τοσο μακρυα?

 

Ετάφη στην Ελευσίνα δίπλα στη μητέρα του που υπεραγαπούσε! Όπως είπα είχε σχέσεις με Ελευσίνα και δική του απόφασή ήταν να γίνει εκεί η ταφή της μητέρας του.

 

Πριν από τη Νίκαια όντως ζούσε Πεύκη. Πήγε στη Νίκαια για καλύτερο κλίμα λόγω του αυχενικού που τον ταλαιπωρούσε.

 

Τώρα δε ξέρω που μένει η Κυρα-Βάσω. Δεν είμαι σίγουρος. Έχει παιδιά και εγγόνια και ίσως μένει μαζί τους, αλλά για το που δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σωστά τα λέει ο φίλος pusher.O Στέλιος ήταν μάγκας με Μ.Μιλούσε ντόμπρα χωρίς να μασάει τα λόγια του.Είτε μιλούσε για σουτζουκάκια είτε για πεοθηλασμούς ο λόγος του ήταν πάντα μεστός.

 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο.

Ο καταψύκτης που πουλάς είναι σίγουρα το μοντέλο DeLonghi DL 10 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...