Προς το περιεχόμενο

Καλή, εύχρηστη διαχείριση/οργάνωση φωτογραφιών σε Windows ~ Picasa ή κάτι άλλο;


Eusebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέλω για τελείως αρχάριο χρήστη.

 

Και μονο για διαχείριση/οργάνωση (συν τα πολύ βασικά της επεξεργασίας: κόκκινα μάτια, περιστροφή, κανα φώτισμα κλπ.) όχι για κανονική επεξεργασία.

 

Χαζεύω τώρα το Picasa και μου φαίνεται καλό και εύχρηστο, και επίσης σχετικά διακριτικό και ελαφρύ. Ξέρετε τίποτα καλύτερο;

 

Επίσης, δεν έχω γράψει ακόμα τίποτα σε CD/DVD. Γράφει με δική του μηχανή ή βασίζεται σε άλλα προγράμματα; Γράφει καλά;

 

Με την ευκαιρία, βγήκε πρόσφατα (Αύγουστος 2007) και εξελληνισμένη έκδοση του Picasa:

 

http://readme.picasa.com/public/releasenotes.html

 

Ευχαριστώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

picasa αν ψαχνεις ντε και καλα δωρεαν. αλλα πιστευω πως το acdsee ειναι καλυτερο γιαυτη τη δουλεια...

 

 

επισης νομιζω πως το picasa εχει δικια του μηχανη εγγραφης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω το Adobe Photoshop Elements, πιο κοντά στις ανάγκες μου.

Αλλά σίγουρα δεν είναι όσο ελαφρύ είναι το Picasa.

To ACDSee imo είναι εντελώς bloated.Και δε γουστάρω αυτά τα ini που δημιουργεί μέσα στους φακέλους.

 

Το Elements έχει πολύ καλό σύστημα με tags που σου επιτρέπει να στήσεις σύνθετες αναζητήσεις.

Βγαίνει σε freeware και σε commercial.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια παλια εκδοση του ACDsee ειναι οτι πρεπει κατα τη γνωμη μου. Η 2.44 ή καποια μεχρι και την 5. Μετα ξεφυγε το πραμα...

 

ακριβώς όπως τα λες.εγώ χρησιμοποιώ την 3.1 Τώρα έχει βαρύνει το πράμα και έχει γεμίσει προσθήκες.Ασε που στο καλενταρι κρατούσε θαμπνεηλς όλων των φωτογραφιών...Ίσως να δκιμάσω και εγω τον πικασα ή το xnview

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :-)

 

Είχα παραλείψει δύο παράγοντες:

 

1. Κατά προτίμηση δωρεάν.

2. Κατά προτίμηση ελαφρύ, επειδή είναι για παλιό μηχάνημα.

 

Οπότε αποκλείονται τα ACDSee και Elements.

 

Το XnView είχα καιρό να το δω. Έχει βελτιωθεί πολύ σε ευχρηστία και έχει γίνει και πιο δυνατό. Πολύ ωραίο προγραμματάκι!

 

Το Picasa ωστόσο, στο μέτρο των βασικών δυνατοτήτων του και ειδικά για αρχάριο χρήστη, νομίζω ότι είναι σε άλλη κατηγορία. Πάρα πολύ εύχρηστο!

 

Δύο πράγματα μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση:

 

1. Πολύ καλή, γρήγορη αναζήτηση (με βάση το index που φτιάχνει).

 

2. Ωραίοι αυτοματισμοί. Π.χ., έχει ένα κουμπί Iʼm Feeling Lucky, που το πατάς και φτιάχνει αυτόματα το φώτισμα και το χρώμα! Φοβερό! :D

 

Εκείνο που δεν μου άρεσε πολύ είναι που έψαχνα 3 λεπτά μέχρι να δω αν υποστηρίζει tags και πώς μπαίνουν. Τελικά λέγονται keywords και βρίσκονται στο μενού View, το τελευταίο που κοίταξα. Πρώτα-πρώτα κοίταξα στο context menu, αλλά εκεί δεν τα εμφανίζει καθόλου... :-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοινώθηκε από την Adobe μια εντελώς free έκδοση του Photoshop εξειδικευμένη στην οργάνωση των φωτογραφιών και τα πολύ βασικά της επεξεργασίας, ακριβώς για να χτυπήσει το Picasa.... Δεν ξέρω όμως πότε θα κυκλοφορήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό θα ήταν το Picasa να μπορεί να γράφει tags και keywords στο EXIF του αρχείου (ή IPTC) ώστε να μην υπάρχει περίπτωση αν χαθεί η βάση δεδομένων του Picasa να χαθεί και όλη η οργάνωση που έχεις κάνει.

 

Το Elements το κάνει αυτό; Νομίζω όχι, το είχα δοκιμάσει κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που δεν μου άρεσε πολύ είναι που έψαχνα 3 λεπτά μέχρι να δω αν υποστηρίζει tags και πώς μπαίνουν. Τελικά λέγονται keywords και βρίσκονται στο μενού View, το τελευταίο που κοίταξα. Πρώτα-πρώτα κοίταξα στο context menu, αλλά εκεί δεν τα εμφανίζει καθόλου... :-|

 

Δύο τρόποι:

 

1. View, Keywords

2. Ctrl+K

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως χτες κατεβασα το Picasa και μου φαινεται αρκετα καλο...Βεβαια ως τωρα δεν ειχα κατι παρομοιο(εβλεπα φωτο απο "Τα εγγραφα μου") αλλα μ'αρεσει η διαταξη του και η επεξεργασια που κανει στις φωτο ειναι πολυ ικανοποιητικη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...