Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω σου λεω τι λεει ο νομος και οι κανονισμοι ασφαλειας. Τωρα τι κανει ο καθενας σπιτι του ειναι αλλο θεμα, αλλοι βαζουν μπριζες, αλλοι τρυπανε τοιχους για καλωδια κτλ προκειμενου να δωσουν ρευμα σε πλυντηριο, δεν αλλαζει την ουσια που λεει πως με την αποπερατωση της κατασκευης το μπανιο δεν πρεπει να εχει σουκου μπριζα (εκτος αν αλλαξε κατι), και η οποια μπριζα (με καπακι) υπαρχει προοριζεται κανονικα για την ξυριστικη μηχανη, αρα ειναι υπο εξεταση αν μπορει να σηκωσει με ασφαλεια 2000-3000w θερμαντικο σωμα.

 

Επειδη αναφερεις το πλυντηριο, δεν ειναι χαζοι που ολοι στην ευρωπη το βαζουν στην κουζινα ή σε πλυσταριο. Μονο εδω εχουμε κολλημα να το βαζουμε στο μπανιο.

Να συμπληρώσω μια και το ανέφερες οτι στο μπανιο το πλυντήριο χανει την μισή του ζωη.

 

Περαν αυτού τωρα με την κρίση, την υπερβολική κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας στα σπιτι, συν τις πατέντες που θα λάβουν χωρα, θα δούμε και θα ακούσουμε πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτερες περιπτωσεις νομων και κανονισμων στην Ελλαδα απεχουν απο την πραγματικοτητα.Απο αυτα που βλεπω δε νομιζω να υπαρχει σπιτι χτισμενο απο το '90 (μη πω και παλαιοτερα) και μετα που να μην εχει εργολαβικες πριζες στο μπανιο.Αρα θες δεν θες αν παρεις σπιτι θα εχει πριζες εκει μεσα.Τωρα εσυ αμα θες τσιμεντωσε την.

Οσο για την ειδικη πριζα για την ξυριστικη μηχανη εγω δεν την εχω δει πουθενα μα πουθενα.Αλλωστε ποιος χρησιμοποιει τετοιες ξυριστικες μηχανες;

 

Να συμπληρώσω μια και το ανέφερες οτι στο μπανιο το πλυντήριο χανει την μισή του ζωη.

 

Περαν αυτού τωρα με την κρίση, την υπερβολική κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας στα σπιτι, συν τις πατέντες που θα λάβουν χωρα, θα δούμε και θα ακούσουμε πολλά

Δηλ στα δικα σας σπιτια δεν υπαρχουν πριζες στο μπανιο, εχετε το πλυντηριο στο πλυσταριο ή στην κουζινα και χρησιμοποιειτε αυτες τις αρχαιες ξυριστικες μηχανες που μπαινουν στις ειδικες αυτες πριζες που υπαρχουν σε ολα τα ελληνικα μπανια.Σωστα;

Θα ρωτησω εναν φιλο πολιτικο μηχανικο και θα μου επι αυτος τελος παντων πως χτιζει τα σπιτια, λετε να μην ξερει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 2006 που αντικαταστάθηκε ο ΕΛΟΤ, επιτρέπεται η εγκατάσταση πρίζας στο μπάνιο (με περιορισμούς στη θέση) εφ' όσον υπάρχει ρελέ.

 

Ρωτήστε και τους δικούς σας μηχανικούς, αλλά αυτό ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτερες περιπτωσεις νομων και κανονισμων στην Ελλαδα απεχουν απο την πραγματικοτητα.Απο αυτα που βλεπω δε νομιζω να υπαρχει σπιτι χτισμενο απο το '90 (μη πω και παλαιοτερα) και μετα που να μην εχει εργολαβικες πριζες στο μπανιο.Αρα θες δεν θες αν παρεις σπιτι θα εχει πριζες εκει μεσα.Τωρα εσυ αμα θες τσιμεντωσε την.

Οσο για την ειδικη πριζα για την ξυριστικη μηχανη εγω δεν την εχω δει πουθενα μα πουθενα.Αλλωστε ποιος χρησιμοποιει τετοιες ξυριστικες μηχανες;

 

Δηλ στα δικα σας σπιτια δεν υπαρχουν πριζες στο μπανιο, εχετε το πλυντηριο στο πλυσταριο ή στην κουζινα και χρησιμοποιειτε αυτες τις αρχαιες ξυριστικες μηχανες που μπαινουν στις ειδικες αυτες πριζες που υπαρχουν σε ολα τα ελληνικα μπανια.Σωστα;

Θα ρωτησω εναν φιλο πολιτικο μηχανικο και θα μου επι αυτος τελος παντων πως χτιζει τα σπιτια, λετε να μην ξερει;

 

Το δικο μου σπιτι εχει μπριζα με καπακι που δουλευει μονο αμα το φως ειναι ανοικτο και το πλυντηριο ειναι σε πλυσταριο. Εκ των υστερων τραβηξαμε καλωδιο για αλλη μπριζα, αλλα εγω δεν θα την βασιζομουν για πολλα watt. Σκεψου σπιτι προ το 2006 (αν ισχυει αυτο που λεει ο διαολος) που ο εργολαβος-μηχανικος εβαλε μπριζα στο μπανιο για να μην τον κηνυγαει ο πελατης αμα δεν εχει να βαλει πλυντηριο, παει το 2χρονο με τα βρεγμενα χερια και την ακουμπαει και γινεται ψητο. Τι θα κανει ο πατερας, θα πει " ε τι να κανουμε συμβαινουν αυτα" ή θα ζηταει 500 χιλιαρικα απο τον εργολαβο που εφτιαξε ενα σπιτι ανασφαλες?

 

Γενικα οι μηχανικοι κοιταμε να καβαντσωσουμε τον πισινο μας γιατι φερουμε ευθυνη για πολλα χρονια, αν ρωτησεις μηχανικο μην ρωτας πως εγιναν τα σπιτια αλλα αν στα ηλεκτρολογικα σχεδια που ενεκρινε η πολεοδομια εχει μπριζες σουκο στο μπανιο. Στην μπραγματικοτητα αμα θες βαζεις και την κουζινα στο μπανιο, δικια σου η ευθυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα οι πριζες τοποθετουνται σε μερη που δεν φτανουν διχρονα, εχουν καπακια και αν ειναι κουμπωμενο ενα σουκου πανω οσο και να προσπαθει ενα διχρονο δε μπορει να το βγαλει.Επισης ειναι μακρια απο τις βρυσες.Μπορει οπως λες να παρανομουν οι εργολαβοι αλλα δεν ειναι και χαζοι!

Και οσον αφορα θεματα ασφαλειας πλεον τα πραγματα ειναι πολυ καλα.Να φανταστεις ο γιος μου ανοιξε το ματι της κουζινας και ελιωσε η βαση του βραστηρα απο πανω που ηταν και στην πριζα.Κατευθειαν επεσε ο γενικος διακοπτης απο την χελωνα κατω στην εισοδο της πολυκατοικιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 ευρω. 950W, 8,5 κιλα,διαστασεις 62εκ x 112εκ για δωματια μεχρι 18τμ.

Το κρεμας σαν καδρο και το συνδεεις σε μια πριζα σουκου.Η τιμη ειναι μαζι με την εκτυπωση (διαλεγεις οτι φωτο θελεις).

Με 950 W δεν ζεσταίνεις ούτε 10 τ.μ.

Ρώτα κάποιον μηχανικό να σου πει πόσες θερμιδες ή watt χρειάζεται ο χώρος για να ζεσταθεί και βάλε με όποιον τρόπο θέλεις αυτή την ενέργεια στον χώρο σου.Μόνο τότε θα ζεσταθείς.

Με 950 W δεν νομίζω να ζεσταθείς αλλά θα έχεις ένα κάδρο στον τοίχο σου που θα σου κοστίσει όπως λες 400 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεωθερμικό σύστημα θέρμανσης. Σταθερά στους 22 βαθμούς δεν έχω κανένα παράπονο. Λίγο ρεύμα καίει η αντλία αλλά δεν έχει κάνει διαφορά στο λογαριασμό ρεύματος. Αν το άλλαζα θα έβαζα ξυλόσομπα για το φηλινγκ, αλλά πρέπει να σχεδιάσεις από την αρχή το σπίτι γύρω από την ξυλόσομπα για να έχεις απόδοση και να μην καίγεσαι και να μοιράζεται σωστά η θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το έχω δει αλλά έχω δει άλλα υπέρυθρα.

Θα ζεσταίνεσαι όσο βρίσκεσαι μπροστά του αλλά η πλάτη σου θα κρυώνει.

Ένα πράγμα σαν τα απλά τζάκια.

Δεν έχει αρκετή ισχύ για να ζεστάνει τον χώρο σου. Τώρα πόση ενέργεια χρειάζεσαι θα σου το πει κάποιος μηχανικός στον τόπο σου αφού δει τον χώρο.

Για να πάρεις μια ιδέα κοίτα τις διαστάσεις στο σώμα του καλοριφέρ που έχεις και κοίτα εδώ τη θερμίδες αποδίδει http://techteam.gr/forum/topic/155023-epilogh-somaton-kalorifer-/

Μετά υπολόγισε 860 θερμίδες=1000w και θα δεις περίπου πόσα watt χρειάζεσαι.

Μπακαλίστικος υπολογισμός αλλά παίρνεις μια ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επειδη αναφερεις το πλυντηριο, δεν ειναι χαζοι που ολοι στην ευρωπη το βαζουν στην κουζινα ή σε πλυσταριο. Μονο εδω εχουμε κολλημα να το βαζουμε στο μπανιο.

 

Ιταλία, τα περισσότερα πλυντήρια είναι στα μπαλκόνια, προστατευμένα μέσα σε ειδικά έπιπλα, που έχουν χώρο και για άπλυτα, απορρυπαντικά, σκουπάκια, και άλλα παρόμοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιταλία, τα περισσότερα πλυντήρια είναι στα μπαλκόνια, προστατευμένα μέσα σε ειδικά έπιπλα, που έχουν χώρο και για άπλυτα, απορρυπαντικά, σκουπάκια, και άλλα παρόμοια.

 

Σωστά όλα αυτά, αλλά τι να το κάνεις όταν στα περισσότερα νέα διαμερίσματα (ειδικά στα μικρά) όλη η εγκατάσταση του πλυντηρίου έχει προβλεφθεί για το μπάνιο (πρίζες, αποχέτευση, κλπ)... Και αν νοικιάζεις, σιγά μην μπεις στον κόπο να την αλλάξεις.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το έχω δει αλλά έχω δει άλλα υπέρυθρα.

Θα ζεσταίνεσαι όσο βρίσκεσαι μπροστά του αλλά η πλάτη σου θα κρυώνει.

Ένα πράγμα σαν τα απλά τζάκια.

Δεν έχει αρκετή ισχύ για να ζεστάνει τον χώρο σου. Τώρα πόση ενέργεια χρειάζεσαι θα σου το πει κάποιος μηχανικός στον τόπο σου αφού δει τον χώρο.

Για να πάρεις μια ιδέα κοίτα τις διαστάσεις στο σώμα του καλοριφέρ που έχεις και κοίτα εδώ τη θερμίδες αποδίδει http://techteam.gr/f...ton-kalorifer-/

Μετά υπολόγισε 860 θερμίδες=1000w και θα δεις περίπου πόσα watt χρειάζεσαι.

Μπακαλίστικος υπολογισμός αλλά παίρνεις μια ιδέα

βασικα ο χωρος ειναι 12 τετραγωνικα οποτε δε νομιζω να εχω προβλημα.θα δω οταν το παρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε ρε παιδια να ρωτησω κατι...στο μπανιο μου εχω μια πριζα για μηχανη ξυρισματος και αλλη μια πουναι για το πλυντηριο. το αεροθερμο των 1500βατ πουθαγπρασω αυριο για τα λιγα λεπτα που θα κανουμε μπανιο σε πια πριζα απτις δυο να τοβαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ο χωρος ειναι 12 τετραγωνικα οποτε δε νομιζω να εχω προβλημα.θα δω οταν το παρω

Αν θέλεις αφού περάσει καμιά εβδομάδα χρήσης γράψε τις εντυπώσεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...