Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τρομαγμένος μετά-χριστιανός χάνει τον κύριο του αλλά όχι την ανάγκη του για μεταφυσική ηθικολογία. Η ζωή χωρίς σταθερά, αυθαίρετα, αφηρημένα και δεσμευτικά όρια κατασκευασμένα για την εύρυθμη λειτουργία των μαζών του φαίνεται αδύνατη. Ίσως πρέπει να γυρίσει στην πίστη του, τουλάχιστον έτσι έχει το ελαφρυντικό την βλακείας ως παράδοση, όχι την παράδοση στην βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως ειχα απο τον τιτλο το προαισθημα οτι επροκειτω για ειρωνια.

Δηλαδη ποσο αντιφατικη η εκφραση ο δεκαλογος του καλου αθεου.

Παρολο ομως που ξεκιναει με μαυρες-και κατα τα γουστα μου απολαυστικες-προοπτικες, το γλωσσικο υφος του δεν ειναι τοσο καυστικο οσο θα επρεπε, ο ρυθμος του γινεται ολοενα και πιο φλυαρος, με αποτελεσμα να θυμιζει περισσοτερο διδαχες παρα σατυρα διδαχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομαγμένος μετά-χριστιανός ...

 

Helm θα μπορούσε κάλλιστα να προέρχεται και απο την άναποδη , απο την άλλη μεριά. Ενας άνθρωπος με μη παγιωμένες πεποιθήσεις δεν τρομάζει, επομένως δεν προέρχεται απο πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α σε παρακαλώ....Έχω τρελό έρωτα με τον Κισλόφσκι...

 

Συγνώμη για το offtopic αλλά σίγουρα είναι Κισλόφσκι ??? Γιατί απ όσο ξέρω Kiesklowski γράφεται και όχι Kislowski.Απλά βλέπω να τον λένε όλοι Κισλόφσκι και δεν ξέρω...σαν να μου φαίνεται πως κάνουν λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το offtopic αλλά σίγουρα είναι Κισλόφσκι ??? Γιατί απ όσο ξέρω Kiesklowski γράφεται και όχι Kislowski.Απλά βλέπω να τον λένε όλοι Κισλόφσκι και δεν ξέρω...σαν να μου φαίνεται πως κάνουν λάθος.

 

το ie στα γερμανικά προφέρεται ι στα ελληνικά..υποθέτω πως και στα πολωνικά (εε?? )έτσι θα είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ie στα γερμανικά προφέρεται ι στα ελληνικά..υποθέτω πως και στα πολωνικά (εε?? )έτσι θα είναι..

 

Όχι δεν είναι γι αυτό έκανα την παρατήρηση.:mrgreen:

 

Εdit:Επίσης παίζει και μια μικρολεπτομέρεια με το s απλά οι Έλληνες δεν μπορούν να το προφέρουν γι αυτό παραλείπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Helm θα μπορούσε κάλλιστα να προέρχεται και απο την άναποδη , απο την άλλη μεριά. Ενας άνθρωπος με μη παγιωμένες πεποιθήσεις δεν τρομάζει, επομένως δεν προέρχεται απο πουθενά.

 

Έστω ότι υπάρχουν άνθρωποι άνευ παγιωμένων πεποιθήσεων που δηλώνουν άθεοι (κάνοντας ένα κάποιο εσωτερικό αστείο ξέρω γω). Έστω ότι κάποιος έχει αφήσει πίσω του τις λέξεις τόσο πολύ, που ο φόβος είναι μόνο θεωρία πια (επειδή το βίωμα δεν έχει όνομα*). Έστω ότι είναι μετέωρο πλάσμα, έπεσε από τον ουρανό, θα τα φάει όλα και θα ζήσει για πάντα. Εντάξει.

 

Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν θα καθόταν να γράψει ένα τέτοιο κείμενο? Με πια υποβόσκουσα σκοπιμότητα (επειδή η προφανής παραείναι ηλίθια για να την υπολογίσουμε)? Αν πραγματικά θέλουμε να εξετάσουμε το ενδεχόμενο άνθρωποι σαν αυτούς που συμπεριγράψαμε υπάρχουν, καλλίτερα να ψάξουμε για σιωπηλούς σε ψυχιατρεία, ή ερημίτες. Σίγουρα όχι ανθρώπους που γράφουν τσιτάτα στο internet.

 

 

*Η εμπειρία μου μου λέει ότι ανεξαρτήτως των πιστεύω ενός, ο φόβος είναι αρχέγονος και σταθερός εχθρός για όλους. Αδερφάκι του πόνου, το χέρι στην φωτιά πονάει είτε ξέρεις τι σημαίνει 'χέρι' και 'φωτιά' ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...