Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Δεκάλογος του καλού Άθεου...

Είσαι Άθεος; Ωραία. Μάθε λοιπόν πως σαν Άθεος έχεις μια σειρά απο δικαιώματα και υποχρεώσεις, ένα είδος "Δεκάλογου":

 

1. Μην πιστεύεις σε κανέναν Θεό. Στην καλύτερη περίπτωση κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, στην χειρότερη τους άλλους. Και μάλλον δεν θα ήθελες να κοροϊδεύεις κανέναν.

2. Μην λατρεύεις. Η λατρεία είναι συνεπαγώμενο της πίστης σε Θεούς και Σία, και όπως είπαμε και παραπάνω, η πίστη σε Θεούς δεν είναι και ότι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί.

3. Να είσαι δίκαιος. Ως δικαιοσύνη στην προκειμένη περίπτωση νοείται η τέλεση πράξεων που δεν περιορίζουν ή καταργούν την ελευθερία των άλλων, ή την δική σου. Και εδώ περιλαμβάνεται και η θρησκευτική ελευθερία. Άσε λοιπόν τους άλλους να λατρεύουν τον Θεό τους στην ησυχία τους. Πρόσεχε όμως, γιατί μπορεί κάποια στιγμή να θελήσουν να σε "πείσουν" για την μοναδική αλήθεια που κατέχουν. Φρόντισε λοιπόν να είσαι δίκαιος, και να προστατέψεις και την δική σου ελευθερία όταν θα έρθει η ώρα.

4. Μην ξεχνάς να κάνεις διάλλειμα απο την δουλειά και τις υποχρεώσεις σου μια μέρα (τουλάχιστον) την εβδομάδα. Καλή η εργασία, αλλά ο άνθρωπος δουλεύει για να ζεί: δεν ζει για να δουλεύει. Τέτοιου είδους νοοτροπίες συναντώνται συνήθως σε φονταμενταλιστικά θρησκευτικά συστήματα. Για τον Άθεο, οι απολαύσεις δεν είναι αμαρτήματα, και η ζωή είναι η μεγαλύτερη απόλαυση.

5. Να είσαι ευγενικός με τους ανθρώπους: Μην περιμένεις να είναι όλοι Άθεοι σαν κι εσένα. Η βλακεία ως μέγεθος είναι απειρη στο Σύμπαν, και ο καλύτερος τρόπος για να την αντιμετωπίσεις είναι η ευγένια, το χιούμορ και η λεπτή ειρωνία.

6. Μην σκοτώνεις. Ως Άθεος, γνωρίζεις καλά τις συνέπειες ενός φόνου, ειδικά ενός φόνου που έχει θρησκευτικά, πολιτικά, ιδεολογικά ή σεξουαλικά κίνητρα. Εννοείται πως αμα σου βάλουν ένα πιστόλι στο κεφάλι πρέπει κάπως να αντιδράσεις, γνωρίζεις όμως πολύ καλά πως οι περισσότεροι φόνοι δεν είναι απο αυτοάμυνα, έτσι δεν είναι;

7. Μην είσαι αλαζόνας. Μπορείς να είσαι υπερήφανος που είσαι Άθεος, αυτό όμως δεν σημαίνει πως κατέχεις πια και καμιά μοναδική, εξ΄ αποκαλύψεως αλήθεια. Αυτού του είδους την έπαρση, άστην καλύτερα σε αυτούς που έχουν μάθει να ζουν με την πίστη και την λατρεία των Θεών τους.

8. Μην κλέβεις. Αν υπάρχουν πράγματα που θεωρείς πως έχεις ανάγκη, αλλα δεν μπορείς να αποκτήσεις χωρίς να κλέψεις, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αναπροσαρμόσεις τις ανάγκες σου ώστε να μην τα έχεις ανάγκη. Στο κάτω-κάτω, μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτοκίνητο, home cinema η στερεοφωνικό. Επιπλέον, και η χειρότερη δουλειά σου επιτρέπει να ζεις με αξιοπρέπια.

9. Μην λες ψέμματα. Δεν θα σου βγεί ποτέ σε καλό, ακόμα κι αν τα πράγματα δείχνουν πως θα την γλιτώσεις. Η αλήθεια άλλωστε είναι σαν το φελό: πάντοτε βγαίνει στην επιφάνεια. Και όλοι στο τέλος τα ρίχνουν στον ψεύτη. Οπότε, καλύτερα να λες αλήθεια και να σε μισούν, παρά να λες ψέμματα και σε αγαπούν. Στο τέλος, θα σε μισήσουν διπλά.

10. Μην είναι άπληστος. Η απληστεία δεν ταιριάζει σε έναν Άθεο. Η απληστεία είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα αυτών που έχουν ανάγκη έναν ολόκληρο Θεό για να την περιορίσουν. Δεν υπάρχει άλλωστε λόγος να επιθυμήσεις την κατσίκα ή το βόδι του γείτονα: μπορείς να πάρεις δικό σου βόδι ή κατσίκα, ή αν δεν μπορείς να τα πάρεις, ξέχνα τα. Στο κάτω - κάτω, αν δεν είσαι σε θέση να αγοράσεις μια κατσίκα, και με το να την κλέψεις δεν θα δεις προκοπή. Οπότε, μην είσαι άπληστος. Άσε την γυναίκα του γείτονα στην ησυχία της, και ασχολείσου με την δική σου.

 

Αυτός λοιπόν είναι ο ηθικός κώδικας, ο Δεκάλογος του καλού Άθεου. Θυμηθείτε όμως, καλοί Άθεοι του κόσμου αυτού: Όλοι ανεξαιρέτως οι Θεϊστές θα σας καταδικάσουν στο πυρ το εξώτερον επειδή αποφασίσατε να ζήσετε με βάση τον κώδικα αυτόν, ως αποτέλεσμα της δικής σας, ελεύθερης βούλησης, και όχι εξαιτίας του φόβου της Θείας Καταδίκης ενός Υπέρτατου Όντος που θα εξαπολύσει το αιώνιο πυρ εναντίον σας και θα σας βάλει σε καζάνια που θα βράζουν για χιλιάδες χρόνια αν αγνοήσετε τις εντολές του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παρόλα αυτά πολύ σωστό και πάνω απ'όλα λογικό!

 

Μακάρι να είχαμε όλοι τέτοια παιδεία και να βλέπαμε έτσι τα πράγματα, και όχι με δογματισμό και ψευτο-πουριτανική ηθικολογία.

 

Στο κάτω-κάτω η θρησκείες όπως είναι σήμερα, απλά διατηρούν μια τάξη πραγμάτων.

 

Ο Θεός είναι τα πάντα και έχει για εκπρόσωπο την Εκκλησία. Η εκκλησία και οι εκπρόσωποί τις, είναι η φωνή του Θεού. Άρα έχουν δίκιο και στους νόμους τους και στις πράξεις τους. Όποιος αμφισβητεί το σώμα της εκκλησίας, δλδ το όργανο του Θεού είναι λάθος και ο θρησκοληπτούμενος λαός πρέπει να τον αποβάλλει απο την κοινωνία.

 

Όποιος είναι θρήσκος αλλά αντίθετος με την εκκλησία λέγεται δογματικός ή "κουλτουριάρης" και αν είναι επιτυχημένος με πολλά λεφτά, καλή δουλειά, οικογένεια σε ηρεμία και γενικά είναι πολύ και πραγματικά ευτυχισμένος, ε... τότε είναι ιερέας του Διαόλου και κολλητός του Lavei... :mrgreen:

 

Παρόλα αυτά ας μην πάμε και στο άλλο άκρο.

 

Προσωπικά αν και πιστεύω στις διδασκαλίες του Χριστού και προσπαθώ να τις ακολουθώ, όμως βρίσκω σωστά αυτά που λέει και ο Βούδας με τον τρόπο του.

Τι πρέπει να κάνω;

 

Τέλος δεν με ενδιαφέρει εαν ο Χριστός αναστήθηκε ή όχι, εγώ πάλι θα θαυμάζω τον Χριστό σαν προσωπικότητα και θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις διδασκαλίες του, μέχρι εκεί που συμφωνώ.

 

Θέλω να δω όλα τα "αγαθά" "χριστιανόπουλα", πόσο χριστιανοί θα είναι αν βγεί στη φόρα κάτι σε στύλ "Κώδικας DaVinci" :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δεκάλογοι είναι για τους θεϊστές.

Σόρρυ κ όλας, αλλά εδώ δν βάζω θεό τσολιά στα @@, δν θα βάλω τον κάθε πικραμένο που γράφει 10λόγους. Κ ύστερα δουλεύουμε το Μωυσή ξερωγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πιο απαράδεκτο, βλακώδες και προσβλητικό κείμενο δεν έχω διαβάσει! :evil:

 

Ο Δεκάλογος του καλού Άθεου...

Είσαι Άθεος; Ωραία. Μάθε λοιπόν πως σαν Άθεος έχεις μια σειρά απο δικαιώματα και υποχρεώσεις, ένα είδος "Δεκάλογου":[...]

Αυτός λοιπόν είναι ο ηθικός κώδικας, ο Δεκάλογος του καλού Άθεου. [...]

Κατ'αρχήν δεν περιμένω κανένα δεκάλογο ή δωδεκάλογο ή πεντάλογο να μου πει τα δικαιώματά μου και τις υποχρεώσεις μου ως άθεου.

Αυτές τις "εντολές" τις αφήνω να τις μαθαίνουν και να τις αποστηθίζουν οι χριστιανοί, οι μωαμεθανοί, οι ιουδαϊστές και οι λοιποί θρησκευόμενοι.

 

Δεύτερον, τι σημαίνει "καλός άθεος" (με μικρό άλφα παρακαλώ! Ο αθεϊσμός δεν είναι θρησκεία να διεκδικεί μεγαλεία!); Ο αθεϊσμός δεν είναι ενιαίο φιλοσοφικό δόγμα για να ακολουθεί συγκεκριμένους κανόνες, η παρέκλιση από τους οποίους κάνει κάποιον "κακό άθεο". Οπότε εννοιολογικά δεν υφίσταται το "καλός" και "κακός" στον αθεϊσμό. Ή είσαι ή δεν είσαι. Οι αξιολογικοί χαρακτηρισμοί να λείπουν.

 

Τρίτον, οι άθεοι δεν έχουμε ανάγκη να έλκουμε την ηθική μας τάξη και υπόσταση από κανόνες και απαγορεύσεις. Οι κανόνες και το να βασίζεσαι σε αυτούς για να αντλήσεις "ηθικά διδάγματα" και "ηθικές κατευθύνσεις" είναι καθαρά ιουδαϊστική - χριστιανική εφεύρεση.

 

Τέλος, είναι φανερό και στον πλέον αδαή ότι αυτό το απαράδεκτο κατεβατό είναι ακριβές αντίγραφο (με μικροαλλαγές στη γλώσσα) των ηθικών κανόνων του ιουδαϊσμού και του χριστιανισμού στις περίφημες "Δέκα Εντολές" της Παλαιάς Διαθήκης.

 

Χάρισμά τους. Δεν θα πάρουμε! :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "καλός" ίσως να είχε και λίγο χιουμορ ;-)

Γενικά να πω ότι ο αυτός ο δεκάλογος είναι κάτι σαν αντίλογος των άλλων "βασικών κανόνων" των θρησκειών. Φυσικά ο αθεϊσμός δεν είναι θρησκεία. Φυσικά και δεν επιδέχεται δεκαλόγους. Απλά νομίζω ότι άξιζε να σχολιάσουμε κάποια κοινά χαρακτηριστικά άθεων ανθρώπων. Ούτως η άλλως όταν έγραφα το κείμενο δεν είχα στο μυαλό μου αυτό που πρέπει να κανουν οι άθεοι αλλά αυτό που ήδη αυτοί κάνουν. Εκεί πήγαινε και το "καλός".

Νομίζω ότι το κείμενο έχει μια υπερβολή αλλά αυτή η υπερβολή μας δείχνει την εικόνα των άθεων για τον υπόλοιπο θρησκευόμενο κόσμο. (μια σάτυρα αν θέλετε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά χαλαρώστε. Δεν περίμενα τέτοια ακραία αντίδραση, ειδικά απο mods.

 

Κανείς δεν είπε οτι ο Αθεϊσμός είναι οργάνωση και οτι οσοι δεν ακολουθούν τους άτυπους "κανόνες" που ανέφερε ο mdarkman18 δεν είναι "καλοί" Αθεϊστές...

 

Χιουριστικό κείμενο είναι, αλλά κατα τη γνώμη μου πολύ εύστοχο στο νόημα του.

 

Δεν λέει παράλογα, ούτε περιοριστικά πράγματα. Απλές διαπιστώσεις είναι και όχι δόγμα για να το ακολουθήσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά χαλαρώστε. Δεν περίμενα τέτοια ακραία αντίδραση, ειδικά απο mods.

 

Κανείς δεν είπε οτι ο Αθεϊσμός είναι οργάνωση και οτι οσοι δεν ακολουθούν τους άτυπους "κανόνες" που ανέφερε ο mdarkman18 δεν είναι "καλοί" Αθεϊστές...

 

Χιουριστικό κείμενο είναι, αλλά κατα τη γνώμη μου πολύ εύστοχο στο νόημα του.

 

Δεν λέει παράλογα, ούτε περιοριστικά πράγματα. Απλές διαπιστώσεις είναι και όχι δόγμα για να το ακολουθήσει κανείς.

 

χιουμοριστικό κείμενο θα 'πρεπε να είναι..δεν τα καταφέρνει όμως επιτυχώς σε αυτόν τον τομέα οπότε όπως είπα και στο πρώτο post redump this..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ρε παιδιά χαλαρώστε. Δεν περίμενα τέτοια ακραία αντίδραση, ειδικά απο mods.

Ποιά είναι η ακραία αντίδραση; :?

 

Χιουριστικό κείμενο είναι, αλλά κατα τη γνώμη μου πολύ εύστοχο στο νόημα του.

ΟΚ, γνώμη σου για το εύστοχο του κειμένου. Επίτρεψέ μου να διαφωνώ, ως άθεος.

 

Επίσης, προσωπικά θα προτιμούσα:

α. να διευκρινίζεται εξ αρχής το "χιουμοριστικό" του κειμένου

και

β. να δημοσιευθεί στο topic με τα ανέκδοτα.

 

Edit:

Συμφωνώ, από την άλλη, με τη διαπίστωση του μέλους horsepower...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χαμογελούσα (έτεινε προς το γέλιο) όταν το διάβαζα, γιατί τελικά μάλλον καυτηριάζει την πάγια και κοινή δογματική πολιτική των θρησκειών, σε καθημερινά ζητήματα.

 

Εννοώ πως δείχνει οτι πράγματα τα οποία ο πολιτισμένος άνθρωπος θα έπρεπε να τα θεωρεί δεδομένα (όπως σεβασμός στο περιβάλλον, την οικογένεια σου, τον γείτονα κτλ), οι θρησκείες τα παρουσιάζουν ως προνόμια, έτσι με αυτόν τον δεκάλογο ειρωνεύεται την διάθεση αυτή των θρησκειών.

 

Τουλάχιστον εγώ αυτό βλέπω. Ένα χιουμοριστικό έξυπνο κείμενο με πολύ νόημα όμως. Δεν είπα οτι θα το κάνω το "πιστεύω" μου, ή οτι θα το συμβουλεύομαι στις "δύσκολες" στιγμές τις ζωής μου, για να πάρω διδαχές και κουράγιο :mrgreen:

 

Σε αυτή μου την άποψη είμαι κάθετος. Δεν είμαι ακριβώς άθεος, αλλά εδώ πέσατε να φάτε να φάτε τον άνθρωπο με σημαία σας τις ελεύθερες πεποιθήσεις των αθεϊστών... λιγάκι δογματικό μου ακούγεται... Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...] εδώ πέσατε να φάτε να φάτε τον άνθρωπο με σημαία σας τις ελεύθερες πεποιθήσεις των αθεϊστών... λιγάκι δογματικό μου ακούγεται... Φιλικά πάντα.

 

Επαναλαμβάνω (και δεν έχει νόημα να το ξαναπώ στο μέλλον) ότι, σε χιουμοριστικό κείμενο, περιμένω είτε να επισημαίνεται ως τέτοιο είτε να υπάρχει τουλάχιστον ένα (1) smilie...

Ιδίως σε κείμενο του οποίου οι προθέσεις μπορούν να παρεξηγηθούν εύκολα, όπως απέδειξαν τα μηνύματα τρίων μελών μέχρι τώρα: του horsepower, του Lucifer και του υποφαινόμενου.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο απαράδεκτο, βλακώδες και προσβλητικό κείμενο δεν έχω διαβάσει! :evil:

 

 

 

Κατ'αρχήν δεν περιμένω κανένα δεκάλογο ή δωδεκάλογο ή πεντάλογο να μου πει τα δικαιώματά μου και τις υποχρεώσεις μου ως άθεου.

Αυτές τις "εντολές" τις αφήνω να τις μαθαίνουν και να τις αποστηθίζουν οι χριστιανοί, οι μωαμεθανοί, οι ιουδαϊστές και οι λοιποί θρησκευόμενοι.

 

Δεύτερον, τι σημαίνει "καλός άθεος" (με μικρό άλφα παρακαλώ! Ο αθεϊσμός δεν είναι θρησκεία να διεκδικεί μεγαλεία!); Ο αθεϊσμός δεν είναι ενιαίο φιλοσοφικό δόγμα για να ακολουθεί συγκεκριμένους κανόνες, η παρέκλιση από τους οποίους κάνει κάποιον "κακό άθεο". Οπότε εννοιολογικά δεν υφίσταται το "καλός" και "κακός" στον αθεϊσμό. Ή είσαι ή δεν είσαι. Οι αξιολογικοί χαρακτηρισμοί να λείπουν.

 

Τρίτον, οι άθεοι δεν έχουμε ανάγκη να έλκουμε την ηθική μας τάξη και υπόσταση από κανόνες και απαγορεύσεις. Οι κανόνες και το να βασίζεσαι σε αυτούς για να αντλήσεις "ηθικά διδάγματα" και "ηθικές κατευθύνσεις" είναι καθαρά ιουδαϊστική - χριστιανική εφεύρεση.

 

Τέλος, είναι φανερό και στον πλέον αδαή ότι αυτό το απαράδεκτο κατεβατό είναι ακριβές αντίγραφο (με μικροαλλαγές στη γλώσσα) των ηθικών κανόνων του ιουδαϊσμού και του χριστιανισμού στις περίφημες "Δέκα Εντολές" της Παλαιάς Διαθήκης.

 

Χάρισμά τους. Δεν θα πάρουμε! :evil:

 

I rest my case...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...