Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

NA EPAνελθω και εγω με μια ερωτηση.

 

Εχω και εγω συστημ ακαθαρισμου νερου της eclipse και θελω να αγορασω μονο το φιλτρο(χωρις την παρεμβαση μεσαζοντα εννοειται ο οποιος μου ζητα 150 ε),.Ξερει καποιος αν κατι τετοιο μπορει να γινει στην ελλαδα και απο που?

 

Εγώ πάντως την έβγαλα πιό οικονομικά. Πήρα ένα σύστημα πάγκου, που δεν χρειάζεται υδραυλικό, απλά το γεμίζεις από πάνω. Είναι ενεργού άνθρακα. Παραθέτω το Ιταλικό site, υπάρχει και στην Ελλάδα.

Την ιδέα - μαζί με ανάλυση - την βρήκα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλέψει η απολύμανση με UV πρέπει το νερό να μην έχει καθόλου στερέα (αιωρούμενα σωματίδια)και έχει το κακό οτι δεν

απολυμένει τους σωλήνες

Στην πράξη δεν έχει αποτέλεσμα.

 

 

Κι όμως, αν είναι να πεθάνεις από κωλοβακτηρίδια έχει.

 

http://www.newmediaexplorer.org/sepp/2006/03/24/lowtech_solar_water_purification_it_works.htm

 

 

 

ΥΓ. Κι εγώ Brita χρησιμοποειώ. Μου κάνει εντύπωση που βρίσκω λιγότερα υπολλείματα αλάτων, καθώς δεν το πολυαναφέρουν στη Brita κ λένε ότι κάνει μόνο για το χλώριο και τα βαρέα μέταλλα. Το νερό της πάντως είναι άγευστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, αν είναι να πεθάνεις από κωλοβακτηρίδια έχει.

 

http://www.newmediaexplorer.org/sepp/2006/03/24/lowtech_solar_water_purification_it_works.htm

 

 

 

Εκεί όμως δεν έχει σωλήνες που δεν τους βλέπει το φώς του ήλιου

και που μπορούν άνετα στα τοιχώματα τους να αναπτηχθούν κωλοβακτηρίδια.

Είμαι σίγουρος γι'αυτό που λέω.

Η υδραυλική εγκατάσταση κάθε σπιτιού θέλη απολύμανση που όσο παράξενο και αν φαίνετε την κάνη το χλώριο.

Μέχρι στιγμής το χλώριο είναι αναντικατάστατο για τα δίκτια ύδρευσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η διαφορά είναι ότι η συσκευή που χρησιμοποιεί την UVC είναι πριν το ποτήρι σου και όχι πριν την εγκατάσταση. Στο καθαρίζει επιτόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα αποτελεσματικό φίλτρο που να μπαίνει κάτω από την βρύση και όχι μετά παίζει; Γιατί είναι και αντιαισθητικά τα περισσότερα να τα έχεις στον πάγκο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η διαφορά είναι ότι η συσκευή που χρησιμοποιεί την UVC είναι πριν το ποτήρι σου και όχι πριν την εγκατάσταση. Στο καθαρίζει επιτόπου.

Δείξε μου μια τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να βάλω φίλτρο νερού κατευθείαν στην παροχή του νερού της βρύσης του νεροχύτη και όχι κάποια που έχω δεί παλαιότερα να συνδέονται στη βρύση, έχει κανείς καμιά γνώση πάνω σε αυτό;

 

Επίσης γενικώς από μάρκες/τύπους τί παίζει;

 

Πάρε κατω πάγκου για να καταναλώνεις το φιλτρο μόνο όταν πίνεις νερό και όχι για γενική οικιακη χρήση

μαρκες δεν πεζουν ρόλο δες να έχουν NSF ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ. Γενικά λίγες εταιρίες έχουν πιστοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχουν ζαλίσει εδώ και καιρό απο την amway για το φίλτρο νερού που έχουν...όλοι γίνονται επιχειρηματίες...

Εχω φίλτρο electrolux απο το 2000 και απ`αυτό πίνω νερό, αλλά μιας και θα μπω σε καινούριο σπίτι σκέφτομαι για αναβάθμιση φίλτρου, αλλά πρώτα θα πάρω νερό βρύσης, νερό του φίλτρου μου και νερό απο διπλανό σπίτι με φίλτρο amway και θα τα πάω σε χημείο για τα αποτελέσματα.

Νομίζω σε συλλέκτη ούρων θα πρέπει να βάλω τα νερά(αν κάνω λάθος διορθώστε με), γιατί όχι στο χημείο του κράτους;

Κάτι άλλο να προσέξω;

Το φίλτρο της amway είναι μόνο για χώμα, χλώριο, και μερικούς μικροοργανισμούς, όχι ανθεκτικούς ιούς σε uv ιούς.

Να ξέρετε πάντα να αναφέρετε την περιοχή που πίνετε νερό. Γενικά όλη η Ελλάδα πάσχει από σκληρά άλατα (CaCO3)

και μην πει κανείς ότι χρειάζονται από τον οργανισμό. Δε είμαστε κότες να διασπάμε τις πέτρες. Ο ανθρώπινος οργανισμός μπορεί να πάρει μόνο μεταλλικά στοιχεία με μορφή ιόντων (Ca++, Mg++ κτλ. Μη σας κοροϊδεύουν οι εταιρίες με τα ανίκανα φίλτρα που πουλάνε. Αν υπάρχει πρόβλημα με άλατα (200+ ppm) τότε μόνο αντίστροφη όσμωση με τελικό φίλτρο στοιχειακού εμπλουτισμού.

 

Μιας και οι λιθιασεις στα νεφρα αρχισαν ειπα κι εγω σαν γνησιος Ελληναρας κατοπιν εορτης να κοιταξω για καποιο καλο φιλτρο νερου αλλα μαλλον μπερδευτηκα.Οποιος εχει σχετικες γνωσεις ή εμπειρια ας προτεινει καποιο.Ευχαριστω.

 

Τα άλατα με μορφή πέτρας (CaCO3) είναι αυτά που προκαλούν πέτρα στα νεφρά.

Το μόνο φίλτρο που θα κάνει αφαλάτωση είναι η αντίστροφη όσμωση. Αν δεν ξέρεις την ποιότητα του νερού που πίνεις απλά πές μας σε ποια περιοχή καταναλώνεις νερό. ίσως να έχω άποψη.

 

Τελικα φιλτραρισμενο ή εμφιαλωμενο?

 

Σίγουρα φιλτραρισμένο καθώς και τα περισσότερα εμφιαλωμένα προφιλτραρουν το νερό τους (όταν δεν είναι φυσικά μεταλλικά)

Τα φυσικά μεταλλικά έχουν πολλά άλατα εκ φύσεως.

Πρέπει να λέτε ρε παιδιά σε ποιά περιοχή πίνετε νερό

πώς θα έχουμε εικόνα για να σας βοηθήσουμε. τα νερά της Ελλάδας δεν είναι ίδια

Γενικά πάσχουν από σκληρότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτές τις μερες θα μετακομίσω εχετε να προτείνεται κάποιο φθηνό - πρακτικό αλλα και καλο;

Δεν λεω να κανει 50 ευρω αλλά οχι και πάνω απο 200.

περιοχή Μενίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτές τις μερες θα μετακομίσω εχετε να προτείνεται κάποιο φθηνό - πρακτικό αλλα και καλο;

Δεν λεω να κανει 50 ευρω αλλά οχι και πάνω απο 200.

περιοχή Μενίδι.

 

 

Πήρα πρόσφατα από γνωστή μου το Columbia 2 plus της Camelot. Το πήρα με επιδότηση 190 ευρώ (επιδοτείται 100% η συσκευή και τα 190 είναι το ανταλλακτικό). Το θεωρώ πολύ καλό και απ' ότι είδα είναι και άλλοι ευχαριστημένοι με το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...