Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα ψυγείο LG το οποίο χρησιμοποιεί φίλτρο ενεργού άνθρακα, το οποίο όντως κάνει δουλειά, τουλάχιστον όσον αφορά τη γεύση και διαύγεια του νερού και το οποίο κάθε 6μηνο το αλλάζω. Τί ισχύει για τα φίλτρα ενεργού άνθρακα είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω ένα ψυγείο LG το οποίο χρησιμοποιεί φίλτρο ενεργού άνθρακα, το οποίο όντως κάνει δουλειά, τουλάχιστον όσον αφορά τη γεύση και διαύγεια του νερού και το οποίο κάθε 6μηνο το αλλάζω. Τί ισχύει για τα φίλτρα ενεργού άνθρακα είναι οκ;

 

φυσικα, εισαι καλυμενος απο χλωριο και αλλα χημικα.

επισης εαν φτιαχνει και παγακια θα δεις οτι εχουν καλυτερη γευση και χωρις οσμες απο την καταψυξη.

βαλε και ενα αντιστοιχο πανω ή κατω απο τον παγκο της κουζινας για το νερο που μαγειρευετε και εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ δεν σου προτείνω την χρήση φίλτρου γιατί πρέπει συνεχώς να το παρακαλουθείς ώστε να το αλλάξεις εγκαίρως. Μέσα σε αυτό αναπτύσονται μικροοργανισμοί επειδή συγκεντρώνει όλη την βρώμα μέσα του. Έχω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις γνωστών που είχαν βάλει φίλτρο από απλό έως ενεργού άνθρακα και όλοι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα το παράτησαν, είτε γιατί ήταν ακριβά τα αναλώσιμα είτε γιατί ανακάλυψαν οτι δεν έκαναν δουλειά.

Εγώ εδώ και χρόνια την βγάζω με εμφιαλωμένο νερό. Δυστυχώς πρέπει να κουβαλάω από το super market τις μπουκάλες αλλά έτσι πιστεύω οτι είμαι περισσότερο καλυμένος.

Επίσης για μαγείρεμα ειδικά σε επαρχία θα πρότεινα το πιο απλό φίλτρο με τα φθηνότερα αναλώσιμα (για να κρατάει τα χοντρά), και επιπλέον ένα μηχάνημα για καθαρισμό του νερού με όζον (περίπου 200€) και καθαρίσατε από μικρόβια και χημικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ δεν σου προτείνω την χρήση φίλτρου γιατί πρέπει συνεχώς να το παρακαλουθείς ώστε να το αλλάξεις εγκαίρως. Μέσα σε αυτό αναπτύσονται μικροοργανισμοί επειδή συγκεντρώνει όλη την βρώμα μέσα του. Έχω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις γνωστών που είχαν βάλει φίλτρο από απλό έως ενεργού άνθρακα και όλοι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα το παράτησαν, είτε γιατί ήταν ακριβά τα αναλώσιμα είτε γιατί ανακάλυψαν οτι δεν έκαναν δουλειά.

Εγώ εδώ και χρόνια την βγάζω με εμφιαλωμένο νερό. Δυστυχώς πρέπει να κουβαλάω από το super market τις μπουκάλες αλλά έτσι πιστεύω οτι είμαι περισσότερο καλυμένος.

Επίσης για μαγείρεμα ειδικά σε επαρχία θα πρότεινα το πιο απλό φίλτρο με τα φθηνότερα αναλώσιμα (για να κρατάει τα χοντρά), και επιπλέον ένα μηχάνημα για καθαρισμό του νερού με όζον (περίπου 200€) και καθαρίσατε από μικρόβια και χημικά.

 

avgou σορρυ αλλα αμα δεν ξερουμε κατι, δεν ειναι καλο να λενε οτι μας κατεβει.

ποιος στα ειπε αυτα για το φιλτρο ανθρακα? το οτι τα παρατησαν δεν φταινε τα φιλτρα, ή αν δεν ξερουν να βρουν φτηνα ανταλακτικα!!

επισης για τα εμφυαλωμενα και τις συνθηκες αποθηκευσεις τους και τα πλαστικα μπουκαλια-καρκινους δεν εχεις διαβασει τιποτα????

τελος, τι οζον και οζονοθεραπειες λες...αν ειναι δυνατον! :X

 

η ημι-μαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

avgou σορρυ αλλα αμα δεν ξερουμε κατι, δεν ειναι καλο να λενε οτι μας κατεβει.

ποιος στα ειπε αυτα για το φιλτρο ανθρακα? το οτι τα παρατησαν δεν φταινε τα φιλτρα, ή αν δεν ξερουν να βρουν φτηνα ανταλακτικα!!

επισης για τα εμφυαλωμενα και τις συνθηκες αποθηκευσεις τους και τα πλαστικα μπουκαλια-καρκινους δεν εχεις διαβασει τιποτα????

τελος, τι οζον και οζονοθεραπειες λες...αν ειναι δυνατον! :X

 

η ημι-μαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας!

 

Φίλε giannisk Συμφωνώ μαζί σου μόνο σε αυτό. Οτι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Όσον οφορά τα φίλτρα άνθρακα, θα αφήσω το θέμα ανοιχτό να μας απαντήσουν όσοι έχουν ή είχαν στο παρελθόν και κατά πόσο το χρησιμοποίησαν και για πόσα χρόνια. Ξέρω οτι ο ενεργός άνθρακας καθαρίζει σε μεγάλο βαθμό το νερό απλά υποστηρίζω οτι είναι πολύ ακριβή η χρήση των φίλτρων και οτι χαλάνε σχετικά ευκολα.

Όσον αφορά τα πλαστικά μπουκάλια πιστεύω οτι είναι καλύτερο να πίνεις νερό εμφιαλωμένο σε σχέση με το οποιοδήποτε νερό σου πασάρουν σε καφετέριες και εστιατόρια ανα την Ελλάδα (με χώμα, άλατα, βακτηρίδια, χλώριο και δεν ξέρω τι άλλο). Θα σου πω μόνο αυτό για να καταλάβεις τι πίνουμε. Πολλοί άνθρωποι που ταξιδεύουν συνηθίζουν να πίνουν μόνο εμφυαλωμένο νερό, και αυτό γιατί σε κάθε μέρος το χύμα νερό έχει τα δικά του μικρόβια και σωματίδια και τους πιάνουν εντερικά προβλήματα. Οι τοπικοί πληθυσμοί είναι συνηθισμένοι και δεν έχουν αυτοί πρόβλημα. (Θυμίζω μόνο το σκάνδαλο που προέκυψε πρόσφατα με τα νερά με εξασθενές φθόριο στην Βοιωτία). Τέλος θυμίζω οτι το χλώριο που χρησιμοποιείται στο χύμα νερό έχει προσθετικές ιδιότητες και δεν αποβάλεται από τον οργανισμό μας ποτέ.

Τέλος κλείνοντας εγώ δεν μίλησα για οζονοθεραπείες και λοιπά, ούτε πήγα την κουβέντα εκεί. Δεν με ενδιαφέρει τι λένε όλοι αυτοί που προσπαθούν να διαφημήσουν τις συσκευές όζοντος λέγοντας οτι πίνοντας όζον θα γίνουμε καλά.

Αυτό που ξέρω στα σίγουρα και είναι διεθνώς αποδεκτό είναι οτι το όζον έχει εξαιρετικές ικανότητες απολύμανσης και χρησημοποιείται ευρέως και στην Ελλάδα σε πολλές εφαρμογές καθαρισμού νερού όπως πισίνες, βιολογικούς καθαρισμούς, δημοτικά συστήματα καθαρισμού πόσιμου νερού κ.λπ.

Διαβάστε και εδώ για πληροφορίες σχετικά με το όζον και δείτε τι βιβλιογραφία υπάρχει από κάτω.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ozone#Industry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερό με όζον είναι αποστειρωμένο νερό. Αυτό μόνο κακό μπορεί να κάνει σε έναν οργανισμό γιατί το ανοσοποιητικό του βαράει λήθαργο. Αφήστε τις μαλακίες του φυκιώρη και της βιομηχανίας και πιείτε τρεχούμενο νερό αφού βάλετε ένα καλό ακριβό φίλτρο ανάλογα με το νερό της περιοχής.. Πιο φθηνά από εμφιαλωμένο βγαίνει στο χρόνο. Και τα εμφιαλωμένα δεν είναι άγια. Οι συνθήκες αποθηκευσής τους, ειδικά το καλοκαίρι είναι επικίνδυνες. Το καλύτερο πράγμα για τον οργανισμό είναι να πίνουμε νερό απο διαφορετικές πηγές. Πχ

Και εμφιαλωμένο, και βρύσης με χλώριο, και πηγής, και από το ρυάκι. Αν πίνεις ΜΟΝΟ εμφιαλωμένο, με το που ξεχαστείς και πιείς από καμια καφετέρια πουθενά, θα τρέχεις στη τουαλέτα. Το τελευταίο για μένα δεν είναι φυσιολογικό κ είναι ότι το ανοσοποιητικό σου έχει γίνει σκατά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρετε, λένε για ένα ΄΄δείγμα΄΄ 10 Ελλήνων-Ελληνίδων υπάρχουν 11 απόψεις σχετικά με κάτι.. Και δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι πολλές φορές.

 

Όποιος επιθυμεί όλα τα δεδομένα για την κατάσταση του νερού και τι προβλέπεται να συμβεί στο άμεσο μέλλον μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου στο [email protected] ή με pm.

 

Χημικός Μηχανικός Ε.Μ.Π.

 

Υ.Γ. Νερό. Η λέξη νερό, προέρχεται κατά μια ερμηνεία από το επίθετο «νεαρό» που δηλώνει φρέσκο. Με τη φράση «νεαρόν ύδωρ» στους Βυζαντινούς χρόνους, εννοούσαν το «φρέσκο νερό» και σύμφωνα με αυτή την προσέγγιση, λόγω συντομίας καταλήξαμε με τη λέξη νερό, να εννοούμε το φρέσκο, τρεχούμενο ύδωρ.

 

ύδωρ = ύω[=βρέχω, ποτίζω] + δα[=γη]

Στην Αρχαία Ελλάδα το ύδωρ ήταν το νερό επί της γης (ποτάμια, πηγές, ..), συνδέεται δηλαδή με τη γη και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το νερό με όζον είναι αποστειρωμένο νερό. Αυτό μόνο κακό μπορεί να κάνει σε έναν οργανισμό γιατί το ανοσοποιητικό του βαράει λήθαργο.

 

Χωρίς να θέλω να ξεκινήσω μια διαμάχη, θέλω να πω οτι και το νερό με χλώριο είναι αποστειρωμένο νερό. Το χλώριο χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο για την καταπολέμηση των μικροοργανισμών.

 

Υπάρχει και αυτό το άρθρο που νομίζω θα δόσει απάντηση στα ερωτήματα και στις απορίες όλων μας.

Πόσο ασφαλές είναι το νερό που πίνουμε; (http://www.dromostherapeia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1722:2010-10-27-17-00-00&catid=87:kigeneral&Itemid=79)

Επεξ/σία από avgou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και από εμένα.. ψάχνοντας στο νετ για κάτι σχετικό έπεσα εδώ.. θεώρησα λοιπόν καλό να πω και εγώ την προσωπική μου άποψη στο θέμα.. Είμαι από επαρχία και από νησί των Κυκλάδων οπου έχουμε τεράστιο πρόβλημα με το πόσιμο νερό.. τα εμφιαλωμένα μπουκάλια πάνε σύννεφο!!! έπειτα από σχετική έρευνα σε βιβλιογραφίες, σε άρθρα, κλπ, κατέληξα στη λύση του συστήματος αντίστροφης όσμωσης (φίλτρο νερού) που μπαίνει στον πάγκο της κουζίνας. Επειτα από αυτό έσωσα την υγεία μου, την τσέπη μου και τη μέση μου που σαν το γαιδούρι κουβαλούσα εξάδες!! αυτά τα συστήματα είναι αποδεκτά παγκοσμίως οτι παράγουν το καλύτερο νερό, μιας και έχουν 5 ή 6 ή και 7 στάδια επεξεργασίας.. Ξεχάστε τα φίλτρα που μπαίνουν δίπλα στη βρύση και απλά κρατούν το χλώριο με ενεργό άνθρακα.. μιλάμε για ολόκληρο σύστημα επεξεργάσίας που κατακρατεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΝΑ μην πολυλογώ, το δικό μου το πήρα 180 Ευρώ, και η συντήρησή του κοστίζει 8 ευρώ το μήνα όσο δηλαδή 4 εξάδες νερό!! και μπορώ να πίνω όσο νερό θέλω χωρίς κουβαλήματα και χωρίς όλα αυτά που έχουν τα εμφιαλωμένα νερά!! Λόγω του οτι είμαι απο επαρχία το πήρα απο WATERSHOP http://www.e-watershop.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=44&Itemid=41 αλλά νομίζω οτι στέλνουν ή συνεργάζονται με όλη την Ελλάδα.. Και κάτι τελευταίο .. όσο καλό και να είναι ένα εμφιαλωμένο, όσο αυστηρούς ελέγχους και να κάνουν, όταν φορτώνεται στην καρότσα και βγαίνει εθνική οδό, το κωλοβακτηρίδιο κάνει πάρτυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-watershop.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=44&Itemid=41

 

Πάρε και από εμένα αυτό.. ίσως σε ενδιαφέρει.. απλά και οικονομικά για ότι νερό και αν χρησιμοποιείς.. για Αττική θα δουλεύει για πλάκα.. εμάς εδώ Κυκλάδες με απίστευτα σκληρά νερά δουλεύει πολύ ικανοποιητικά.. και να απαντήσω και σε κάποιον που είπε οτι η αντίστροφη όσμωση αφαιρεί και τα ΄΄καλά΄΄ του νερού, ενδεικτικά τα καλά του νερού είναι Mg, K, Ca.. που αν περιμένεις να τα πάρεις από το νερό πρέπει να πιεις 300 λίτρα τη μέρα.. ενώ με ένα κολοκυθάκι έχεις πάρει όλη την ΣΗΠ (Συνιστώμενη Ημερίσια Ποσότητα) Κ, με ένα ποτήρι γάλα επίσης είσαι κομπλέ για Ca και Mg.. Aυτά τα ολίγα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

 

ενδιαφέρθηκα πρόσφατα για το θέμα των φίλτρων (αφού η μητέρα μου αγόρασε αυτό της Alarco), αλλά έχω τις ανησυχίες μου για το

αν ειναι ασφαλή τα φίλτρα που χρησιμοποιούν ακτινοβολία UVC.

 

Θέλω να πω.. Είναι ασφαλές να έχει δεχτεί ακτινοβολία το νερό που πίνεις; Είναι ασφαλές να υπάρχει μια τέτοια συσκευή μέσα στο σπίτι που εκπέμπει ακτινοβολία στο φάσμα UVC;

Πάντως δεν καταλαβαίνω τι μανία είναι αυτή με τα φίλτρα και να ζούμε σε αποστειρωμένο περιβάλλον..

 

Αν δεν βαριέται κάποιος ας μου πει την γνώμη του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η uvc είναι ιονίζουσα ακτινοβολία αλλά δεν έχει υπολειμματική δράση(δεν είναι ραδιενέργεια).Στην ουσία είναι σαν να αφήνεις ένα ποτήρι στον ήλιο, έχει απολυμαντική δράση γιατί οι UV σκοτώνουν παθογόνους οργανισμούς. Τώρα το πόσ καλό είναι να πίνεις πεντακάθαρο νερό το έχω αναφέρει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η uvc είναι ιονίζουσα ακτινοβολία αλλά δεν έχει υπολειμματική δράση(δεν είναι ραδιενέργεια).Στην ουσία είναι σαν να αφήνεις ένα ποτήρι στον ήλιο, έχει απολυμαντική δράση γιατί οι UV σκοτώνουν παθογόνους οργανισμούς. Τώρα το πόσ καλό είναι να πίνεις πεντακάθαρο νερό το έχω αναφέρει παραπάνω.

Για να δουλέψει η απολύμανση με UV πρέπει το νερό να μην έχει καθόλου στερέα (αιωρούμενα σωματίδια)και έχει το κακό οτι δεν

απολυμένει τους σωλήνες

Στην πράξη δεν έχει αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Παραθέτω προσωπική άποψη/βίωμα.

 

Μέχρι πριν δυο μήνες έπινα φανατικά εμφιαλωμένο νερό. Όταν όμως ήρθε στη ζωή η κόρη μου, μπήκα στη διαδικασία του έντονου βρασμού του νερού (10 λεπτά βράσιμο για να αποστειρωθεί). Εκεί ήρθα αντιμέτωπος με μια απίστευτη κατάσταση αδειάζοντας το βρασμένο νερό. Το κατσαρολάκι ολόλευκο, σαν να έριξες άχνη ζάχαρη ή αλεύρι. 'Ασπρο από τα άλατα. Δοκίμασα νερό βρύσης, το ίδιο (+ τους τόνους χλωρίου, μικροοργανισμών, κλπ). Άρχισα να ψάχνομαι για φιλτράρισμα, το λοιπόν. Τότε ένας φίλος φαρμακοποιός μου πρότεινε κανάτα Brita (με ενσωματωμένο φίλτρο).

Αγόρασα από γνωστό s/m την κανάτα και από γνωστό eshop τα φίλτρα ( 60€ τα 12 φίλτρα ) και έχω βρει την υγειά μου. Το κατσαρόλι είναι πεντακάθαρο μετά από το βράσιμο του νερού και μπορώ να είμαι ήσυχος πως δεν βομβαρδίζω με άλατα τα νεφρά της κοράκλας μου. (+όσα άλλα φιλτράρονται).

Δεν θεωρώ μανούρα το συνεχές γέμισμα της κανάτας. Ειδικά αυτής που χωράει και στην πόρτα του ψυγείου. Για όσους το σκέφτονται, προσωπικά θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...