Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα την γνωμη μου,η ποιοτητα στα εμφιαλωμενα νερα μπορει να ειναι οκ.Το προβλημα για εμενα ειναι στο οτι τα περισσοτερα ειναι σε πλαστικα μπουκαλια.Το υλικο των πλαστικων μπουκαλιων γινεται καρκινογονο οταν εκτυθεται σε πολυ ζεστη.και επιδη εχω δει μεχρι να ερθει στο τελικο σημειο πωλησης πως μπορει να καθονται και δεν ξερω ποσες ωρες σε ζεστη -ηλιο κλπ πολυ υψηλοτερες θερμοκρασιες απο αυτες που αναγραφουν τα ιδια τα μπουκαλια πανω τους με αποτελεσμα να αυξανεται πανω απο τα επιτρεπτα ορια το BPA, προτημησα να παρω ενα φιλτρο και να πινω το νερο της βρυσης. ή αλλιως καλο θα ειναι οποιος αγοραζει εμφιαλωμενα να παιρνει BPA free bootles αν βρισκει ή αλλιως σε γιαλυνο μουκαλι αλλα ειναι ακομα πιο ακριβο.

Αξιζει να δει κανεις τι προκαλει το BPA που εχουν τα πλαστικα μπουκαλια

http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?action=printpage;topic=496.0

 

http://foodsafety.pblogs.gr/2010/01/disfainolh-a-bisphenol-a-bpa.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατα την γνωμη μου,η ποιοτητα στα εμφιαλωμενα νερα μπορει να ειναι οκ.Το προβλημα για εμενα ειναι στο οτι τα περισσοτερα ειναι σε πλαστικα μπουκαλια.Το υλικο των πλαστικων μπουκαλιων γινεται καρκινογονο οταν εκτυθεται σε πολυ ζεστη.και επιδη εχω δει μεχρι να ερθει στο τελικο σημειο πωλησης πως μπορει να καθονται και δεν ξερω ποσες ωρες σε ζεστη -ηλιο κλπ πολυ υψηλοτερες θερμοκρασιες απο αυτες που αναγραφουν τα ιδια τα μπουκαλια πανω τους με αποτελεσμα να αυξανεται πανω απο τα επιτρεπτα ορια το BPA, προτημησα να παρω ενα φιλτρο και να πινω το νερο της βρυσης. ή αλλιως καλο θα ειναι οποιος αγοραζει εμφιαλωμενα να παιρνει BPA free bootles αν βρισκει ή αλλιως σε γιαλυνο μουκαλι αλλα ειναι ακομα πιο ακριβο.

Αξιζει να δει κανεις τι προκαλει το BPA που εχουν τα πλαστικα μπουκαλια

http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?action=printpage;topic=496.0

 

αρχίζω να ανησυχώ και εγώ σοβαρά για το τί μπορεί να προκαλεί ... :fear: απαπαπαπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να βάλω έναν μηχανισμό φίλτρο νερού στη βρύση γιατί το νερό δεν πίνεται, χρησιμοποιώ κάτι κανάτες της brita τώρα αλλά είναι ψιλοκούραση και θέλω να πάω σε μια πιο 'μόνιμη΄λύση.

 

Έχετε να προτείνετε τίποτα, κανένα website, τηλέφωνο, μοντέλο, συμβουλή τί να προσέξω,κλπ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το site που έκανες link δεν φαίνεται να έχει κάποιου είδους eshop attached. Επίσης αν είδα καλά, είναι πολωνικό; Οπότε δεν παίζει τελωνείο, ή είναι κάπου αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν περνεις δεν ξερω πως λεγονται που βαζεις μια μπουκαλα με νερο που το βαζεις στο μηχανημα και πατας το μπλε για κρυι και το κοκκιωνο για ζεστο δεν ξερω αν καταλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Μιας και οι λιθιασεις στα νεφρα αρχισαν ειπα κι εγω σαν γνησιος Ελληναρας κατοπιν εορτης να κοιταξω για καποιο καλο φιλτρο νερου αλλα μαλλον μπερδευτηκα.Οποιος εχει σχετικες γνωσεις ή εμπειρια ας προτεινει καποιο.Ευχαριστω.

 

 

Eχω ακουσει οτι το νερο του φιλτρου,δεν κανει να μενει πολυ εκτεθημενο και πρεπει να καταναλωνεται αμεσως,ειναι αληθεια αυτο?Δηλαδη αν γεμισεις μια κανατα με φιλτραρισμενο νερο και την βαλεις στο ψυγειο δεν μπορει να μεινει για 2-3 μερες?Λενε οτι δεν διατηρειται πολυ γιατι απο το φιλτραρισμα χανεται το χλωριο αρα δεν μπορει να μεινει και πολυ εκτεθημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω ακουσει οτι το νερο του φιλτρου,δεν κανει να μενει πολυ εκτεθημενο και πρεπει να καταναλωνεται αμεσως,ειναι αληθεια αυτο?Δηλαδη αν γεμισεις μια κανατα με φιλτραρισμενο νερο και την βαλεις στο ψυγειο δεν μπορει να μεινει για 2-3 μερες?Λενε οτι δεν διατηρειται πολυ γιατι απο το φιλτραρισμα χανεται το χλωριο αρα δεν μπορει να μεινει και πολυ εκτεθημενο.

 

δε βλεπω το λογο να επιλεγει κανεις να καταναλωνει νερο 3 ημερων! εμαθες τιποτα για τους λογαριασμους που δεν το ξερουμε εμεις? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε βλεπω το λογο να επιλεγει κανεις να καταναλωνει νερο 3 ημερων! εμαθες τιποτα για τους λογαριασμους που δεν το ξερουμε εμεις? :confused:

 

εαν εχουμε φιλτρο νερου με ανθρακα που αφαιρει το χλωριο, ειναι γεγονος οτι δεν κανει να αποθηκευσουμε το φιλτραρισμενο νερο γιατι αναπτυσονται μικροοργανισμοι στα δοχεια που θα το βαλουμε, ελλειψη χλωριου.

οκ για 1-2 μερες δεν θα παθουμε κατι, αλλα για μεγαλυτερο διαστημα δεν ειναι καλο.

γιαυτο το λογο, ποτε δεν βαζουμε φιλτρο ανθρακα στην κεντρικη παροχη του σπιτιου, αλλα μονο στις τελικες βρυσες, ετσι ωστε να μην αναπτυσονται μικροοργανισμοι στις σωληνωσεις και να καταναλωνεται αμεσα το φιλτραρισμενο-καθαρο νερο.

 

επισης ποτε δεν αποθηκευουμε νερο στο ψυγειο σε πλαστικο μπουκαλι μιας χρησης (αυτα με την ενδειξη 1) που αγοραζουμε απο το super market!! αυτο ειναι ισως το μεγαλυτερο λαθος!

παντα βαζουμε το νερο σε γυαλινο μπουκαλι, ή ανοξειδωτο, ή πλαστικο που ειναι BPA Free.

 

τωρα εαν θελουμε να εχουμε κρυο νερο φιλτραρισμενο, υπαρχουν ειδικοι μικροι ψυκτες που μπαινουν στον παγκο της κουζινας και ενωνονται με την παροχη του νερου (καμια σχεση με τους ψυκτες με τις ανθυγειινες διαφανεις πλαστικες μπουκαλες), ή εαν εχουμε ψυγειο με παροχη κρυου νερου, μπορουμε να βαλουμε φιλτρο ανθρακα στην παροχη του ψυγειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου φαίνετε οτι πολύ την ψειρίζετε την μαϊμού με το νερό. Το να πίνεις εντελώς καθαρό νερό, δεν είναι και ότι καλύτερο. Θα τύχει καμια φορά να πιείς νερό κάπου έξω που δε θα είναι τόσο καθαρό και θα τρέχεις με γαστρεντερίτιδα να ζωγραφίσεις στις τουαλέτες. Και μη ψαρώνετε για πέτρες στα νεφρά κτλ. Είναι περισσότερο θέμα διατροφής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μη ψαρώνετε για πέτρες στα νεφρά κτλ. Είναι περισσότερο θέμα διατροφής.

 

Και αν το εχει η ...κουτρα σου να κατεβαζει ψειρες οπως μου ειχε πει γιατρος που εχω προβλημα απο τα 18.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου φαίνετε οτι πολύ την ψειρίζετε την μαϊμού με το νερό. Το να πίνεις εντελώς καθαρό νερό, δεν είναι και ότι καλύτερο. Θα τύχει καμια φορά να πιείς νερό κάπου έξω που δε θα είναι τόσο καθαρό και θα τρέχεις με γαστρεντερίτιδα να ζωγραφίσεις στις τουαλέτες. Και μη ψαρώνετε για πέτρες στα νεφρά κτλ. Είναι περισσότερο θέμα διατροφής.

 

και επειδη ξερουμε τι τρωμε εξω καλο ειναι να ξεκινησουμε να ειμαστε λιγο πιο ανετοι και οταν μαγειρευουμε σπιτι, δε χρειαζεται να πεταμε τα ληγμενα απ΄τον πρωτο μηνα και δεν πλενουμε τα λαχανικα ξοδευοντας το πολυτιμο νερο για βλακειες. ετσι δυναμωνουμε το ανοσοποιητικο μας - ασε που ετσι και μαθουμε να καθαριζουμε σπιτι μια φορα καθε τρεις μηνες ενα σωρο αλλεργιες και ασθματα θα εξαφανιστουν.

 

τα γυαλινα μπουκαλια του νερου μας μαραναν, εχουμε ακομα πολλα βασικα να μαθουμε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδη ξερουμε τι τρωμε εξω καλο ειναι να ξεκινησουμε να ειμαστε λιγο πιο ανετοι και οταν μαγειρευουμε σπιτι, δε χρειαζεται να πεταμε τα ληγμενα απ΄τον πρωτο μηνα και δεν πλενουμε τα λαχανικα ξοδευοντας το πολυτιμο νερο για βλακειες. ετσι δυναμωνουμε το ανοσοποιητικο μας - ασε που ετσι και μαθουμε να καθαριζουμε σπιτι μια φορα καθε τρεις μηνες ενα σωρο αλλεργιες και ασθματα θα εξαφανιστουν.

 

τα γυαλινα μπουκαλια του νερου μας μαραναν, εχουμε ακομα πολλα βασικα να μαθουμε :-D

 

 

Θα το αλλάξω λίγο. Το να πίνεις ΣΥΝΕΧΩΣ αποστειρωμένο νερό και πεντακάθαρο ΔΕΝ κάνει καλό. Είναι το ίδιο με το να καθαρίζεις τα πάντα συνεχώς με χλωρίνη σε ένα σπίτι και να το έχεις συνεχώς αποστειρωμένο. Ο παράδεισος να μεγαλώσεις παιδιά που αργότερα θα έχουν προβλήματα με αλλεργίες κτλ. Μιλάω εκ πείρας. Πίσω από όλες αυτές τις εμπορικές συνήθειες "υγιεινού" lifestyle κρύβεται μια ολόκληρη βιομηχανία που τα κονομάει ασύστολα με το να προωθεί σουπερ-ουάου φίλτρα που φιλτράρουν καλύτερα και από τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό με νανοτεχνολογία και κοστίζουν μόνο 8.678 ευρώ. Εν κατακλείδι ο οργανισμός χρειάζεται να προσαρμόζεται σε κάποια κακά για να ξέρει να τα αντιμετωπίζει. Δε λέω να πίνεις νερό από την αποχεύτευση αλλά το να πίνεις που και που αφιλτράριστο νερό δε θα σου προκαλέσει όγκο στο στομάχι ούτε βράχους στα νεφρά. Οι υστερίες με την υγιεινή το μόνο που προκαλούν είναι περιττό άγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...