Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, telusgr είπε

Όντως έχεις δίκιο, τα έχουν βάλει ανάποδα.. Τώρα που πήγα να δω τι παίζει το πρόσεξα.. Έχουν κάποιο τρόπο που βγαίνουν; κάποιο κούμπωμα κλπ; φοβάμαι μην χαλάσει κατι.. 

2020-04-30-10-03-49.jpg

2020-04-30-10-04-15.jpg

νομίζω είναι βιδωτο ... Δοκίμασε το με προσοχή γιαγι τα βλέπω όλα πλαστικά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, telusgr είπε

Τόσο καλά δηλαδή; αν και μίλησα μαζί τους και θα το γυρίσω πίσω για αντικατάσταση 

Μάλλον στι λεει γιατί άλλο δείχνει η εικόνα στο λινκ , και άλλο ειναι αυτο που σ έδωσε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, το λέω γιατί είχα αγοράσει παλιότερα από αυτούς και είναι πραγματικά τα ζώα μου αργά. Έπαιζε μονίμως η κασέτα "ο τεχνικός είναι εκτός, θα σας τηλεφωνήσει αυτός" (προφανώς και δεν τηλεφωνούσε ποτέ). Κατάφερα μετά από κανέναν μήνα και, να βγάλω άκρη μαζί τους.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Δεν θεωρώ ότι είναι καλή λύση το κάτω πάγκου στην παροχή κρύου νερού , και ειδικά το doulton μιας και είναι ακριβά και κρατάνε για λιγα λιτρα νερού  ... Εκτός ότι θα σου ρίξει  την πίεση , θα θες κάθε 3- 4μήνες αλλαγη φίλτρου .   Αν πλένεις πιάτα κλπ θα χαλάς πάρα πολλά λίτρα απο το φίλτρο σου ... 

Δεν μπορώ να βρω μειονέκτημα.  Η πίεση δεν έχει πέσει. Δεν έχω καθόλου μια κουμουτσα πανω στον πάγκο μου. Οκ θα χρειάζεται να αλλάζω πιο συχνά φιλτρο αλλά τα πιάτα τα πλένει το πλυντήριο τα περισσότερα οπότε δεν βρίσκω μειονέκτημα.  Το μονο ίσως που να βλέπω είναι το μήκος των σωληνώσεων αλλά και πάλι το έβαλα πάρα πολύ κοντά στην βρυση ώστε να ελαχιστοποίησω το μήκος των σωληνώσεων μετά το φιλτρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Μάλλον στι λεει γιατί άλλο δείχνει η εικόνα στο λινκ , και άλλο ειναι αυτο που σ έδωσε ...

Έχει ήδη σταλεί για επιστροφή/αντικατάσταση και στο email τους εξηγώ ότι δεν θα γίνει δεκτό διαφορετικό φίλτρο από αυτό που δείχνει στο site γιατί όντως όλα είναι πλαστικά και παρατήρησα ότι η σύνδεση των δύο φίλτρων δεν είναι και τόσο σταθερή. Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση. Πάντως μπορώ να πω οτι η επικοινωνία μαζί τους ήταν καλή. 

Υ. Γ. Πάντως η πλάκα είναι ότι το φίλτρο πολυπροπυλενίου είχε ήδη αρχίσει να καφετιάζει με μόλις ένα τεταρτο που το άφησα να τρέχει όταν το εγκατέστησα

Επεξ/σία από telusgr
Ενημέρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bakxos είπε

Δεν μπορώ να βρω μειονέκτημα.  Η πίεση δεν έχει πέσει. Δεν έχω καθόλου μια κουμουτσα πανω στον πάγκο μου. Οκ θα χρειάζεται να αλλάζω πιο συχνά φιλτρο αλλά τα πιάτα τα πλένει το πλυντήριο τα περισσότερα οπότε δεν βρίσκω μειονέκτημα.  Το μονο ίσως που να βλέπω είναι το μήκος των σωληνώσεων αλλά και πάλι το έβαλα πάρα πολύ κοντά στην βρυση ώστε να ελαχιστοποίησω το μήκος των σωληνώσεων μετά το φιλτρο. 

Μειονεκτημα είναι μόνο το ότι θες παραπάνω φίλτρα το χρόνο, κατά την γνώμη μου πάντα . Δλδ εκεί που θες 2 doulton ultracarb τον χρόνο σε μια θήκη άνω πάγκου , η 2 φίλτρα το χρόνο σε μια κάτω πάγκου με ξεχωριστό βρυσάκι  ,ίσως έτσι στην παροχή να θες 3 η 4 το χρόνο . Αλλά και πάλι εσύ ξέρεις πόσα πιάτα κλπ πλένεις οπότε πάω πάσο! Βέβαια το ιδανικό για σένα θα ήταν μια μπαταρία κουζίνας τριών οδών , ώστε να έχεις στην τρίτη θέση το φιλτραρισμένο 

53 λεπτά πριν, telusgr είπε

Έχει ήδη σταλεί για επιστροφή/αντικατάσταση και στο email τους εξηγώ ότι δεν θα γίνει δεκτό διαφορετικό φίλτρο από αυτό που δείχνει στο site γιατί όντως όλα είναι πλαστικά και παρατήρησα ότι η σύνδεση των δύο φίλτρων δεν είναι και τόσο σταθερή. Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση. Πάντως μπορώ να πω οτι η επικοινωνία μαζί τους ήταν καλή. 

Υ. Γ. Πάντως η πλάκα είναι ότι το φίλτρο πολυπροπυλενίου είχε ήδη αρχίσει να καφετιάζει με μόλις ένα τεταρτο που το άφησα να τρέχει όταν το εγκατέστησα

Πίνουμε χώμα και σκουριά φουλ ! Χαχα

Ελπίζω να στα αλλάξουν και να πάνε όλα καλά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, telusgr είπε

Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση. Πάντως μπορώ να πω οτι η επικοινωνία μαζί τους ήταν καλή. 

Παρακαλώ. Κράτησέ μας ενήμερους, μπορεί να τους αδίκησα και εγώ, δεν θέλω να είμαι απόλυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrisdim14 είπε

Μειονεκτημα είναι μόνο το ότι θες παραπάνω φίλτρα το χρόνο, κατά την γνώμη μου πάντα . Δλδ εκεί που θες 2 doulton ultracarb τον χρόνο σε μια θήκη άνω πάγκου , η 2 φίλτρα το χρόνο σε μια κάτω πάγκου με ξεχωριστό βρυσάκι  ,ίσως έτσι στην παροχή να θες 3 η 4 το χρόνο . Αλλά και πάλι εσύ ξέρεις πόσα πιάτα κλπ πλένεις οπότε πάω πάσο! Βέβαια το ιδανικό για σένα θα ήταν μια μπαταρία κουζίνας τριών οδών , ώστε να έχεις στην τρίτη θέση το φιλτραρισμένο 

Πίνουμε χώμα και σκουριά φουλ ! Χαχα

Ελπίζω να στα αλλάξουν και να πάνε όλα καλά ...

Συμφωνώ απόλυτα.  Τη λύση της τριοδικης τη σκέφτηκα αλλα πολλά λεφτά.  Μια μέτρια ποιότητας γύρω στα 150. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ Waterfresh.gr

https://shop.waterfresh.gr/product/φιλτροθήκη-διπλή-άνω-πάγκου/

Το φίλτρο που παρέλαβα (φωτογραφία 2) δεν είναι αυτό που εμφανίζεται στη ιστοσελίδα (φωτογραφία 1) τους και προφανώς δεν ήταν γνήσιο Eiger(φωτογραφία 1). Άλλωστε όπως διαπίστωσα δυστυχώς εκ των υστέρων το γνήσιο Eiger πωλείται διεθνώς σε τριπλάσια τιμή. Παραλήφθηκε σε λευκό κουτί χωρίς ν' αναγράφεται τίποτα επάνω ενώ η αποστολή δεν περιείχε καμία απόδειξη λιανικής και κανένα πιστοποιητικό καταλληλότητας πράγμα που θεωρώ εγκληματικό για ένα προϊόν που προορίζεται για χρήση κατανάλωση πόσιμου νερού. Το γνήσιο eiger όπως παρουσιάζεται στη ιστοσελίδα τους έχει αρκετά πιστοποιητικά ενώ αυτό που παρέλαβα κανένα ούτε εγγράφως άλλα ούτε καν  ένα CE "τυπωμένο" επάνω του. Συνιστώ την προσοχή των ενδιαφερόμενων καθώς μια ακατάλληλη φιλτροθήκη είναι προφανώς και επικίνδυνη.

Τα κριτήρια για την παραγγελία μου ήταν κατά πρώτον το γεγονός ότι επρόκειτο για μία επώνυμη φιλτροθήκη γερμανικής κατασκευής και κατά δεύτερο το γεγονός ότι οι δύο θήκες στο Eiger συνδέονται μεταξύ τους με ένα ενιαίο κομμάτι πλαστικού και όχι με το βιδωτό σύνδεσμο που έχει αυτό που παρέλαβα που από την εμπειρία μου από ανάλογη θήκη αποδεικνύεται όχι ιδιαίτερα ανθεκτικό στο σημείο της ένωσης.
Φυσικά έγινε επιστροφή και πήρα τα χρήματα μου πίσω ωστόσο η διαδικασία παραγγελία-παράδοση-επιστροφή-επιστροφή χρημάτων ήταν ιδιαίτερα αργή (χωρίς να οφείλεται μόνο στις γενικότερες καθυστερήσεις των ημερών) και απαίτησε πολλές προσπάθειες επικοινωνίας αφού αυτή ήταν εξαιρετικά δύσκολη έως αδύνατη (τηλεφωνά, email, messenger) με όλους τους τρόπους. Όσες φορές κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί τους η δικαιολογία ήταν μάλλον ο φόρτος εργασία αφού προφανώς εγώ ήμουν "αγγαρεία". Η παραγγελία έγινε στις 9/4/2020 και η επιστροφή των χρημάτων μου στις 30/9/2020 έπειτα από πολύ κόπο και χωρίς να υπάρχει καθυστέρηση από τη μεριά μου σε κανένα στάδιο. Προτείνω οι ενδιαφερόμενοι ν' αποφύγουν το συγκεκριμένο κατάστημα

eiger.jpeg

eiger2.jpg

 

ΝΕΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ από Angelwater.gr

6554b6be8c0d829a8bf63ae0c82cf121_link.pn Διπλό Φίλτρο Νερού Inox Άνω Πάγκου με Βρύση SST-2 – Angel Water

ANGELWATER.GR

Μέσα στην συσκευή περιέχονται και τα δύο φίλτρα της.

Παραλήφθηκε ΕΠΙΣΗΣ σε λευκό κουτί χωρίς ΕΠΙΣΗΣ ν' αναγράφεται τίποτα επάνω ενώ η αποστολή δεν περιείχε ΕΠΙΣΗΣ κανένα πιστοποιητικό καταλληλότητας είτε σε μορφή εγγράφου είτε επίσης τυπωμένο πάνω στη φιλτροθήκη. Επικοινώνησα με την εταιρεία αλλά δεν πήρα καμία απάντηση, τόσο για το ποιος είναι ο κατασκευαστής του φίλτρου όσο και για τις πιστοποιήσεις από τις οποίες (ΔΕΝ) συνοδεύεται

Είναι φανερό ότι το πρόβλημα είναι μεγάλο καθώς στην αγορά κυκλοφορούν ακατάλληλες έως και επικίνδυνες φιλτροθήκες για χρήση με πόσιμο νερό . ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ και πριν από τη αγορά αναζητήστε στα topics και εμπιστευτείτε τη θετική ή την αρνητική εμπειρία των υπόλοιπων μελών καθώς το θέμα "νερό" είναι τελικά ιδιαίτερα σοβαρό και όπως κατάλαβα έστω και καθυστερημένα η αναζήτηση φιλτροθήκης και φίλτρων είναι μια ιδιαίτερα δύσκολη κι επίσης σοβαρή διαδικασία!!!!

Επεξ/σία από compubile
πρόσθετες πληροφορίες
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bakxos είπε

Συμφωνώ απόλυτα.  Τη λύση της τριοδικης τη σκέφτηκα αλλα πολλά λεφτά.  Μια μέτρια ποιότητας γύρω στα 150. 

Σ αυτό έχεις δίκιο ναι είναι ακριβές αρκετά  , αλλά μακροχρόνια ίσως κάνεις απόσβεση θα κάνεις απόσβεση ... 

2 ώρες πριν, compubile είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ Waterfresh.gr

https://shop.waterfresh.gr/product/φιλτροθήκη-διπλή-άνω-πάγκου/

Το φίλτρο που παρέλαβα (φωτογραφία 2) δεν είναι αυτό που εμφανίζεται στη ιστοσελίδα (φωτογραφία 1) τους και προφανώς δεν ήταν γνήσιο Eiger(φωτογραφία 1). Άλλωστε όπως διαπίστωσα δυστυχώς εκ των υστέρων το γνήσιο Eiger πωλείται διεθνώς σε τριπλάσια τιμή. Παραλήφθηκε σε λευκό κουτί χωρίς ν' αναγράφεται τίποτα επάνω ενώ η αποστολή δεν περιείχε καμία απόδειξη λιανικής και κανένα πιστοποιητικό καταλληλότητας πράγμα που θεωρώ εγκληματικό για ένα προϊόν που προορίζεται για χρήση κατανάλωση πόσιμου νερού. Το γνήσιο eiger όπως παρουσιάζεται στη ιστοσελίδα τους έχει αρκετά πιστοποιητικά ενώ αυτό που παρέλαβα κανένα ούτε εγγράφως άλλα ούτε καν  ένα CE "τυπωμένο" επάνω του. Συνιστώ την προσοχή των ενδιαφερόμενων καθώς μια ακατάλληλη φιλτροθήκη είναι προφανώς και επικίνδυνη.

Τα κριτήρια για την παραγγελία μου ήταν κατά πρώτον το γεγονός ότι επρόκειτο για μία επώνυμη φιλτροθήκη γερμανικής κατασκευής και κατά δεύτερο το γεγονός ότι οι δύο θήκες στο Eiger συνδέονται μεταξύ τους με ένα ενιαίο κομμάτι πλαστικού και όχι με το βιδωτό σύνδεσμο που έχει αυτό που παρέλαβα που από την εμπειρία μου από ανάλογη θήκη αποδεικνύεται όχι ιδιαίτερα ανθεκτικό στο σημείο της ένωσης.
Φυσικά έγινε επιστροφή και πήρα τα χρήματα μου πίσω ωστόσο η διαδικασία παραγγελία-παράδοση-επιστροφή-επιστροφή χρημάτων ήταν ιδιαίτερα αργή (χωρίς να οφείλεται μόνο στις γενικότερες καθυστερήσεις των ημερών) και απαίτησε πολλές προσπάθειες επικοινωνίας αφού αυτή ήταν εξαιρετικά δύσκολη έως αδύνατη (τηλεφωνά, email, messenger) με όλους τους τρόπους. Όσες φορές κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί τους η δικαιολογία ήταν μάλλον ο φόρτος εργασία αφού προφανώς εγώ ήμουν "αγγαρεία". Η παραγγελία έγινε στις 9/4/2020 και η επιστροφή των χρημάτων μου στις 30/9/2020 έπειτα από πολύ κόπο και χωρίς να υπάρχει καθυστέρηση από τη μεριά μου σε κανένα στάδιο. Προτείνω οι ενδιαφερόμενοι ν' αποφύγουν το συγκεκριμένο κατάστημα

eiger.jpeg

eiger2.jpg

Έχει παρατραβηξει αυτό το αστείο με τις μουφα φιλτροθηκες σε πολλά καταστήματα. Όπως και ο φίλος παραπάνω , αλλά δείχνουν και άλλα πουλάνε ... Γ αυτό εγώ προτείνω atlas filtri depural top. Πληρώνεις την μόνη 30€ και την διπλή 60 αλλά τουλάχιστον ξέρεις το παίρνεις . Επίσης και τα παρελκόμενα είναι από τα πιο ποιοτικά που έχω δει ... Παρελκόμενα εννοώ το διαχωριστη που βιώνει πάνω στη βρύση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...